Ponad połowa dzieci w wieku 7-12 lat korzysta z co najmniej jednej platformy społecznościowej lub komunikatora przeznaczonego dla osób powyżej 13. roku życia. Co gorsza, w pierwszej dziesiątce najczęściej odwiedzanych stron przez osoby w wieku 7-14 lat znalazł się serwis pornograficzny, który w grudniu odwiedziło co trzecie dziecko. To kluczowe, ale nie jedyne, porażające wnioski z raportu "Internet dzieci", który rozpoczyna inicjatywę monitorowania aktywności najmłodszych w sieci.
Jak wynika z danych opublikowanych przez Mediapanel, wiele platform, z których korzystają dzieci, przeznaczonych jest dla osób powyżej 13., a nawet 18. roku życia.
Tymczasem wśród platform społecznościowych największą popularnością w grupie 7-12 lat cieszy się TikTok, na którym najmłodsi spędzają najwięcej czasu i uruchamiają go wielokrotnie w ciągu dnia. Facebook i Instagram są mniej popularne, ale również obecne w codziennym użytku. Z kolei w przypadku komunikatorów najczęściej wybierane są Messenger i WhatsApp.
Inne, wybrane wnioski płynące z raportu "Internet dzieci", rozpoczynającego inicjatywę monitoringu obecności dzieci i młodzieży w internecie, to m.in. następujące fakty:
58% dzieci korzysta z mediów społecznościowych i komunikatorów przeznaczonych dla osób powyżej 13 lat (ok. 1,4 mln użytkowników).
32% ma dostęp do TikToka, 24% do Facebooka, a 12% do Instagrama.
Dzieci powszechnie używają komunikatorów: 38% - Messengera, 31% - Whatsappa.
Aktywni użytkownicy TikToka spędzają na platformie średnio 2 godziny i 11 minut dziennie.
96% łączy się z siecią poprzez urządzenia mobilne.
W mediach społecznościowych spędzają ponad 2 godziny dziennie, a na platformach streamingowych niemal tyle samo.
Najczęściej wybierane treści: rozrywka, edukacja i erotyka, przy czym 95% najmłodszych internautów korzysta z treści rozrywkowych, 95% z edukacyjnych i aż 51% odwiedza strony erotyczne.
Raport powstał dzięki współpracy badaczy z Gemiusa, PBI oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Jego celem jest rzetelne przedstawienie sposobu korzystania z internetu przez dzieci oraz zapoczątkowanie działań mających na celu ich ochronę przed nieodpowiednimi treściami.
- Nikt nie może już twierdzić, że dzieci nie ma w mediach społecznościowych. Te dane będziemy monitorować cyklicznie, co pozwoli weryfikować skuteczność działań ochronnych - zaznacza Magdalena Bigaj, prezeska Fundacji "Instytut Cyfrowego Obywatelstwa".
Publikacja ta rozpoczyna inicjatywę stałego monitoringu obecności dzieci i młodzieży w internecie i stanowić będzie papierek lakmusowy społecznej odpowiedzialności firm, instytucji i każdego z nas. Dane te będziemy raportować cyklicznie, co pozwoli weryfikować skuteczność działań mających na celu ochronę dzieci i młodzieży - zapowiada.
- Brak odpowiednich zabezpieczeń ze strony dostawców treści i usług cyfrowych, jak również branży reklamowej, można uznać za przemoc instytucjonalną - zauważa z kolei dr Konrad Ciesiołkiewicz, członek Państwowej Komisji ds. Przeciwdziałania Wykorzystaniu Seksualnemu Małoletnich poniżej 15. roku życia.
Wymaga ona podjęcia nadzwyczajnych działań zapewniających bezpieczne i przyjazne warunki do życia i rozwoju osób małoletnich, czyli niemalże 1/5 z nas - dodaje.
Zdaniem autorów raportu konieczne jest wprowadzenie nowych regulacji oraz egzekwowanie istniejących przepisów dotyczących dostępu dzieci do treści internetowych. Konieczna jest współpraca regulatorów, dostawców treści oraz rodziców, aby zapewnić najmłodszym bezpieczne środowisko cyfrowe.
W Ministerstwie Cyfryzacji trwają konsultacje ustawy, która ma ograniczyć możliwość kontaktu najmłodszych z treściami dla dorosłych. Zgodnie z nią to dostawcy treści mają wziąć odpowiedzialność za weryfikację wieku użytkowników.
Wierzę, że troska o bezpieczeństwo młodych ludzi w cyfrowym świecie jest dziś nie tylko elementem społecznej odpowiedzialności, ale także obowiązkiem każdej firmy, która działa w branży mediów i nowych technologii. Jako aktywni uczestnicy tego ekosystemu mamy wpływ na to, w jakiej rzeczywistości będą dorastać nasze dzieci, a skoro tak, jesteśmy zobligowani dążyć do tego, aby „internet dzieci” był lepszym, bezpiecznym miejscem – konkluduje Marcin Pery, prezes Gemius.
Organizatorami inicjatywy są Państwowa Komisja ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 (PKDP), Fundacja „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa”, Polskie Badania Internetu oraz Gemius. Raportowi patronują Sejm RP oraz Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Ten temat poruszaliśmy także podczas naszej "walentynkowej" rozmowy ze specjalistką seksuologii, Barbarą Płaczek. Artykł możecie przeczytać >>TUTAJ<<
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pożar domu w Krzyżkowicach: nie żyje 5 osób
25352Tragedia w Rogowie. Nie żyje kierowca samochodu osobowego
17714Pijana 60-latka leżała w wąwozie. Lądował LPR. Zatrzymano jej 54-letniego partnera
10227[AKTUALIZACJA] Tragedia w Pszowie. W mieście ogłoszono żałobę. Komunikat policji
10198Śmigłowiec LPR w Wodzisławiu. 14-latek potrącony na ul. Wiejskiej
8541Obywatele Czech, sprawcy kradzieży zatrzymani. Mieli narkotyki, kierujący pod ich wpływem!
+22 / -1Policyjny pościg zakończony kolizją trzech samochodów
+15 / -2Pożar domu w Krzyżkowicach: nie żyje 5 osób
+16 / -5Wyrzucał śmieci do lasu. Przyznał się do winy, to jastrzębianin
+12 / -1Gorąco na sesji Rady Miasta. Rozmawiano o imigrantach, obecni byli także posłowie na sejm
+9 / -0Nawet 40 zł za paczkę papierosów! Unia Europejska planuje ujednolicenie akcyzy
2Śmigłowiec LPR w Wodzisławiu. 14-latek potrącony na ul. Wiejskiej
2Kiedy wykąpiemy się na "Balatonie"? Wiadomo, kiedy ruszy sezon
0Jego jazda wzbudziła podejrzenia. Kierujący był trzeźwy, ale...
0Gorąco na sesji Rady Miasta. Rozmawiano o imigrantach, obecni byli także posłowie na sejm
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert