zamknij

Wiadomości

Nowe, darmowe autobusy dla wodzisławian. Którędy będą jeździć?

2019-01-24, Autor: ap

Od niedzieli (27.01) zacznie obowiązywać nowa siatka połączeń oraz zmienią się rozkłady jazdy w komunikacji powiatowej. Mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów na terenie miasta.

Powiat Wodzisławski nie może organizować komunikacji miejskiej, bo to zadanie własne samorządów miejskich i ich związków (np. MZK w Jastrzębiu-Zdroju, do którego należy większość miast i gmin naszego powiatu).

Reklama

- Mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego mogą korzystać z komunikacji powiatowej obsługiwanej przez PKS Racibórz na trasach przebiegających przez teren miasta. Tak jest na przykład na Wilchwach, w Kokoszycach i Zawadzie, skąd można do centrum miasta dojechać autobusem PKS najkrótszą trasą co godzinę – mówi Magdalena Spandel z Wydziału Promocji, Kultury Powiatu Wodzisławskiego.

Wydział Komunikacji i Transportu informuje natomiast, że posiadacze miejskich biletów miesięcznych, od niedzieli 27 stycznia do końca miesiąca mogą podróżować bezpłatnie autobusami PKS w granicach miasta

Przebieg linii powiatowych na terenie Wodzisławia Śląskiego:

Linie 32, 33, 34, 40Bogumińska (Marusze, Turzyczka) – dworzec autobusowy (Targowa).
Linia 31, 35, 36 – Czyżowicka (Karkoszka) – dworzec autobusowy (Targowa).
Linia 37Wilchwy św. Wawrzyńca – Jastrzębska – Kopernika – dworzec autobusowy (Targowa) – centrum przesiadkowe (Rybnicka, Jana Pawła II) – 26 Marca (biblioteka) – Radlińska – Matuszczyka (os. XXX-lecia) – Pszowska – Pszów dworzec autobusowy – Paderewskiego – Młodzieżowa (Zawada).
Linia 38Wilchwy św. Wawrzyńca – Jastrzębska – Kopernika – Dworzec autobusowy (Targowa).
Linia 41 –Młodzieżowa (Zawada) – Młodzieżowa (Wypandów) – Pszowska (Kokoszyce kościół) – Pszowska (Zespół Szkół Technicznych) –– dworzec autobusowy (Targowa).

Cennik biletów w strefie I (miejskiej):
jednorazowe: 2 zł (normalny), 1 zł (ulgowy);
okresowe – 58,82 zł (miesięczny), 30 zł (miesięczny szkolny), 64 zł (45- dniowy).

W soboty i niedziele wszyscy użytkownicy przewozów pasażerskich autobusów powiatowych jeżdżą bezpłatnie. Dzieci do 7 roku życia i seniorzy powyżej 70 roku życia mają darmowe przejazdy również w tygodniu.

Pełny zestaw ulg handlowych i rozkłady jazdy znajdziecie tutaj.

Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Piotrek 2019-01-24 10:50:14

  A to k...a nowość, Wilchwy, Zawada i Kokoszyce ogłosiły niepodległość i odłączyły się od Wodzisławia. Winszuję!
  Czyli teraz co, Wodzisław nie ma dzielnic, jest tylko Wodzisław i komunikacja będzie się bujać od biedronki do biedronki?

  "W soboty i niedziele dzieci do 7 roku życia i osoby powyżej 70 roku życia jeżdżą bezpłatnie."

  Ale, że w tygodniu emeryci nie będą mogli jeździć na uldze ustawowej jak dotychczas? Super! Winszuję.

  10 12
 • ~Piotrek 2019-01-24 11:01:29

  Poza tym, chciałbym wspomnieć, że PKS nie jeździ w niedziele. Gratuluję. Miasto wyrzuciło więcej pieniędzy, a zrobiło taką fuszerkę.

  11 7
 • ~pietruch 2019-01-24 11:22:26

  ~Piotrek ochłoń albo potup trochę nogami. Kup sobie skuter i nie będziesz uzależniony od PKS, Wilchwy i Zawada nie będą Cię drażniły a co z korzyścią dla wszystkich nie będziesz się gorączkował publicznie. Pragnę zauważyć, że Wodzisław nie ma PKS, nie mamy też metra, tramwajów i portu morskiego - ochłoń. Miasto malkontentów - to pociągi złe, to za mało, to nowe autobusy złe, to to to tamto.

  11 14
 • ~Piotrek 2019-01-24 11:50:05

  A co, może napisałem nieprawdę?
  UM twierdzi, że Zawada, Kokoszyce i Wilchwy to nie dzielnice Wodzisławia, więc przerzuca ich transport na PKS, który jak jeździ każdy widzi. Łużycka, Marklowicka to też nie Wodzisław.
  Tylko dokąd płynom podatki z tych miejsc?
  Prawda jest taka, że obecny rozkład ma na celu sponsorowanie taboru Kłosokowi, nic więcej. Nie ma służyć mieszkańcom.
  Teraz żeby sprawnie poruszać się po Wodzisławiu, trzeba się bawić w przesiadki. Miało być lepiej, a jest gorzej za więcej pieniędzy.
  I jeszcze ta łaska, że osoby po 70-tym roku życia mogą jeździć za DARMO w WEEKENDY, no chyba ktoś się poślizgnął na schodach w urzędzie i upadł na głowę.

  15 12
 • ~Kukaper 2019-01-24 12:45:54

  ~Piotrek poziom Twojej wypowiedzi jest podobny do poziomu przyswajania tekstów. Przeczytaj jeszcze raz uważnie artykuł, a później komentuj.

  8 6
 • ~Radek Adam 2019-01-24 16:17:33

  Piotrek najpierw sprawdź jak jest a potem dyskutuj. Jest nowa linia PKS 37 z Godowa do Nieboczów przez Wilchwy , Wodzisław D.A. Kokoszyce i Zawadę i kursuje również w soboty i niedzielę również za 2 zł więc o co chodzi ?

  8 1
 • ~Radek Adam 2019-01-24 16:21:26

  http://rozklady.powiatwodzislawski.pl/start-037_20190127-1.html

  0 1
 • ~Wojciech Kotyla 2019-01-24 20:18:57

  Radek Adam - Piotrek zapomniał o jeszcze zapytać oto jakie podstawią autobusy. PKS z natury nie ma niskopodłogowego taboru zatem kobiety z wózkiem mogą się zaskoczyć. Inna kwestia to nie uzupełnienie kursów ale to czy bilety miesięczne będą wzajemnie honorowane. Jeśli nie to trudno mówić tutaj o dobrej jakości komunikacji skoro koszty rosną. Ciekawa jest relacja z sesji na której to dzisiejsza ekipa kiecy zagłosowała przeciwko "dotacji" do kursów powiatu jako uzupełnienie miejskich linii. Dla mnie to jakiś absurd. Pokazuje to ile osób nie myśli racjonalnie w radzie miejskiej.

  10 0
 • ~Wojciech Kotyla 2019-01-24 20:28:15

  "Niewątpliwym" sukcesem kiecy jest to, że kursy wilchwy dostaną 31 kursów, łącznie z powiatem czyli raptem autobus co pół godziny. O ile sobie dobrze przypominam to już to było wcześniej na liniach AB. Gdyby nie powiat to liczba połączeń spadłaby na łeb na szyję. Kieca z pewnością miał świadomość tego, że obcinając wozokilometry będzie musiał wyciąć kursy. Gdzie ta rewolucja, którą zapowiadał Kieca? Ponowy wzrost dla mieszkańca i wyższe koszty. Realny koszt komunikacji miejskiej to koszt z Kłosokiem + dotacja dla powiatu. Tak ukrywa się w urzędach koszty, rozbija na inne jednostki.

  11 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy język śląski powinien zostać uznany za język regionalny?
Oddanych głosów: 634