zamknij

Biznes

PGG: górnik z Rydułtów skarży się na obciętą czternastkę

2021-02-18, Autor: Tomasz Raudner

Dostaliśmy w tym roku sporo mniejsze czternastki – pisze do nas górnik z kopalni ROW Ruch Rydułtowy i pyta, na jakiej zasadzie nagrody roczne były wypłacane. - Na takich samych jak ostatnio – zapewnia Polska Grupa Górnicza.

Reklama

15 lutego Polska Grupa Górnicza wysłała na konta 40 tys. pracowników tak zwane czternastki, czyli nagrody roczne. Firmę kosztowało to około 300 mln zł.

Wypłacie świadczenia towarzyszyło sporo emocji, związanych z trudną sytuacją finansową górniczej spółki. Podczas spotkania związkowców z zarządem PGG doszło nawet do kłótni. Związkowcy informowali, że zarząd miał zaproponować wypłatę czternastki w ratach. Ostatecznie pieniądze przelane były na konta w całości.

W przekazach medialnych nie było jednak słowa o kryteriach wyliczenia samej czternastki. Przypomnijmy, że w 2019 roku wybuchł konflikt związkowców z zarządem o podwyżki i zasady wyliczenia czternastek, którego punktem kulminacyjnym była okupacja spółki w grudniu, tuż przed Barbórką. Spółka proponowała podział nagrody na dwie części – bazę wynoszącą 85 proc. średniej pensji i część pozostałą będącą pochodną wyniku kopalni w roku 2019. Stąd górnicy KWK ROW (w jej skład wchodzi Ruch Rydułtowy) mieliby 108 proc. czternastki, a z Pokoju i Wujka – gołą podstawę, co jak pamiętamy, doprowadziło związki do zawiązania Sztabu Protestacyjno – Strajkowego. Po negocjacjach, w które włączył się wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin stanęło na tym, że pracownicy kopalń ROW, Piast-Ziemowit, Mysłowice-Wesoła i Bolesław Śmiały otrzymają „czternastki” w wysokości 12 proc. zaplanowanej sumy, załogi KWK Sośnica i Murcki Staszic 97, 5 proc., a pracownicy kopalni Ruda i kopalni Wujek po 95 proc.

Górnik z kopalni Rydułtowy: Czy wszystkim pracownikom kopalni potrącono taki sam procent czternastki?

Jak było z czternastkami za rok 2020? Wiadomość, którą dostaliśmy od górnika z Rydułtów wskazuje, że mogło dojść do zmian:

„Mam pytanie, bo może Wam uda się dowiedzieć więcej, niż nam, szarym pracownikom. Dostaliśmy w tym roku sporo mniejsze czternastki, niż te w ubiegłym roku. Na jakiej zasadzie były one wypłacane? Czy procentowa wysokość była niższa niż rok temu? I czy wszystkim pracownikom kopalni potrącono taki sam procent czternastki, czy tylko nam dołowym? Z góry dziękuję za zainteresowanie tematem. Górnik z kopalni KWK Rydułtowy”.

Rzecznik PGG: To nieprawda, że czternastki były mniejsze

Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej przekonuje, że to nieprawda, bo o żadnych cięciach nie było mowy:

- To akurat jest nieprawda, że czternastki były mniejsze. Regulamin był ten sam. Procentowo 14 nie była niższa. Ale jest uzależniona od przebiegu pracy, więc wszystko jest wyszczególnione na pasku – mówi nam Tomasz Głogowski.

I wyjaśnia:

- W dużym skrócie „14” to średnia z 12 miesięcy plus L4. Więc to sprawa indywidualna. Ja na przykład czytałem wpisy osób, że 14 jest ok, większa niż barbórka.

Jak to było z czternastkami - dajcie znać

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 60

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,pgg-gornik-skarzy-sie-na-obcieta-czternastke-jak-jest-z-nagrodami-rocznymi,wia5-3-4325.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~Jan Krupa 2021-02-18
  12:16:22

  57 20

  niech się cieszą wygolę ze dostali kasę jak firma ma miliardy straty ,. oni powinni mieć o połowę wypłatę obniżoną przez następny rok o dodatkach już nie wspomnę

 • ~kristof 2021-02-18
  15:03:36

  45 18

  A u nas dostali wszyscy tyle samo, podobnie jak rok temu. ZERO czternastki, zero trzynastki, barbórki też zero. Przynajmniej firma jest na plusie...
  P.S. Niech górnicy przestaną narzekać po to się staje WYSOCE pogardliwe w stosunku do reszty pracujących.

 • ~pietruch 2021-02-18
  15:16:05

  33 14

  Sąsiad górnik kupił SUVa rok temu a w tym roku już nie. Chyba im się wszystkim pogorszyło... boroczkom...

 • ~puchacz 2021-02-18
  17:13:59

  29 12

  Doskonały przykład ,że nie każdy górnik to tytan intelektu.

 • ~Andrzej Garbarz 2021-02-21
  00:34:42

  12 5

  Nie rozumiem np jak pracuje się u prywatnego pracodawcy i on nie ma zysków to jest normalne że nie ma premi . Górnictwo w Polsce nie przynosi zysku i górnicy muszą zrozumieć że nie są już potrzebni jak prywatny pracodawca nie ma zysków to zamyka firmę i jest koniec dlaczego nie zrobi się tak z kopalniami a górnicy mogą się przekwalifikować jak im się zarobki i premie nie podobają

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jakie masz plany na wakacje?


Oddanych głosów: 129