Temat hałdy Szarlota to niekończąca się opowieść. Dla mieszkańców Rydułtów, Radlina i okolic to temat najważniejszy, bowiem dotyczy on ich zdrowia. Zgodnie z zapowiedziami PGG uruchomiło przy hałdzie monitoring gazowy oraz termiczny po to, by osoby mieszkające w pobliżu rydułtowskiej hałdy wiedziały, jakim powietrzem oddychają.
Zgodnie z zapowiedziami, do których doszło podczas spotkania przedstawicieli Polskiej Grupy Górniczej z mieszkańcami, przy hałdzie Szarlota uruchomiono monitoring termiczny oraz gazowy.
>>Temperatura w hałdzie przekracza 600°C! Jak PGG chce walczyć z płonącą i pylącą Szarlotą?<<
Monitoring gazowy działa aktualnie dzięki przenośnym przyrządom pomiarowym. Na początku 2025 roku mają powstać już automatyczne stacje pomiarowe. Wyniki badań będzie można śledzić także na stronie rydułtowskiego magistratu.
Monitoring gazowy póki co jest prowadzony przenośnymi przyrządami pomiarowymi do czasu zabudowy automatycznych stacji pomiarowych do ciągłego monitoringu atmosfery, w szczególności tlenku węgla, dwutlenku węgla, dwutlenku siarki oraz siarkowodoru (CO, CO2, SO2 i H2S). Docelowe stacje pomiarowe mają się pojawić na początku 2025 roku. Informacje dotyczące wyników badań będzie można także śledzić na stronie internetowej urzędu miasta Rydułtowy - podaje PGG.
Pomiary wykonywane są dwa razy w tygodniu na wysokości około 2 metrów powyżej powierzchni terenu w 4 miejscach pomiarowych: w pobliżu bramy wjazdowej na teren zakładu od strony ulicy Narutowicza, bramy wjazdowej na teren zakładu od strony ulicy Urbana, od strony nadszybia Leon IV oraz od strony ulicy Tetmajera.
Natomiast, raz w tygodniu prowadzony jest monitoring termiczny wybranych miejsc na hałdzie i gazowy z wnętrza hałdy.
Miejsca do monitoringu zostały wyposażone w sondę (rurę kontrolną) do pobierania gazów na głębokości około 1 m poniżej powierzchni terenu. Z sondy pobierane są próbki do oznaczenia składu gazów oraz wykonywana jest szczegółowa analiza chromatograficzna w laboratorium kopalnianym. Oprócz tego raz w miesiącu dokonuje się pomiarów temperatury z użyciem drona - informuje grupa górnicza.
W listopadzie odbędzie się także spotkanie grupy roboczej, w skład której wchodzą przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej S.A., samorządu i mieszkańców miasta.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. ARP ujawniła miliardową stratę
1695JSW opublikowała wyniki za III kwartał. Strata w tym roku to już ponad 6 mld złotych
1577JSW wprowadza Plan Strategicznej Transformacji. Ma on przynieść spółce 8,5 mld złotych
1323Wakacje składkowe: blisko 100 tys. wniosków w woj. śląskim
971ZUS: od grudnia wyższe limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów
906"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+4 / -4Ponad 101 tysięcy cudzoziemców pracuje legalnie w województwie śląskim
+1 / -1Przedsiębiorcy chętni na wakacje składkowe. Wpłynęło ponad pół miliona wniosków
+1 / -2Polska Grupa Górnicza ma nowego szefa. Obowiązki Leszka Pietraszka przejmie Bartosz Kępa
+0 / -1Wakacje składkowe: blisko 100 tys. wniosków w woj. śląskim
+0 / -2JSW dogadała się z Bogdanką. Węglowi giganci będą współpracować
0Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
0Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. ARP ujawniła miliardową stratę
0Wakacje składkowe: blisko 100 tys. wniosków w woj. śląskim
0JSW opublikowała wyniki za III kwartał. Strata w tym roku to już ponad 6 mld złotych
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert