PGG sprzeda w tym roku 5 mln ton węgla mniej niż zakładano. - To nie spadek, a tąpnięcie popytu - ocenia prezes giganta, Leszek Pietraszek. Ciosem dla spółki będzie zapowiedzane przez Tauron wycofanie dwunastu tzw. "dwusetek" – bloków o mocy 200 MW. Czy w obliczu zmian, Polska powinna podążyć w stronę importu węgla? I czy umowa społeczna dla górnictwa w obecnej formie jest wciąż aktualna? O tym wszystkim dyskutowano podczas panelu o energetyce konwencjonalnej na konferencji Energy Days 2024 w Katowicach.
Poseł Marek Wesoły ostrzegł, że jeśli Polska nie zmieni legislacji, energia stanie się bardzo droga i deficytowa.
Zaapelował o przedłużenie korzystania z elastycznych źródeł węglowych do momentu zbudowania energetyki jądrowej i perswadowanie tego stanowiska w Brukseli.
Paneliści gorąco dyskutowali także o umowie społecznej z 2021 roku, która - przypomnijmy - zawiera harmonogram wygaszanie kopalń w perspektywie do 2049 roku.
Kilian krytykował, że porozumienie nie uwzględnia interesów wszystkich grup społecznych.
Trzeba być uczciwym wobec zatrudnionych w górnictwie, nie mamić ich bytem, który nie wiadomo ile będzie trwał – mówił były prezes Polskiej Grupy Energetycznej.
W ocenie Marka Wesołego umowę społeczną można aktualizować, bo wiadomo, że warunki zmieniają się w perspektywie trzech dekad.
Niemniej jest to cenny, z trudem wypracowany dokument opisujący rozsądny sposób odchodzenia od węgla, formułę wygaszania poszczególnych zakładów pracy, z troską o ochronę bezpieczeństwa energetycznego kraju - podkreślił.
Umowy społecznej zdecydowanie bronił też prezes Polskiej Grupy Górniczej:
Zawierając umowę, po raz pierwszy zgodziliśmy się, że będziemy kopalnie likwidować. Wcześniej na Górnym Śląsku było to tabu – podkreślił Leszek Pietraszek.
Prezes podsumował, że jeśli czegoś potrzeba obecnie górnictwu, to zmian w postaci nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu branży, by móc elastyczniej stosować m.in. instrumenty osłonowe dla odchodzących z górnictwa.
Tagi: węgiel w polsce, Polska Grupa Górnicza, odejście od węgla, umowa społeczna górnictwo, PGG, kopalnie, co po węglu, transformacja energetyczna w polsce, górnictwo, energetyka konwencjonalna, węgiel kamienny, polityka klimatyczna, OZE, Tauron PE, transformacja energetyczna, umowa społeczna, bezpieczeństwo energetyczne, Leszek Pietraszek, Krzysztof Kilian, Marek wesoły, kse
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
2283Ponad 101 tysięcy cudzoziemców pracuje legalnie w województwie śląskim
1751Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. ARP ujawniła miliardową stratę
1452JSW opublikowała wyniki za III kwartał. Strata w tym roku to już ponad 6 mld złotych
1431JSW wprowadza Plan Strategicznej Transformacji. Ma on przynieść spółce 8,5 mld złotych
1196"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+4 / -4Ponad 101 tysięcy cudzoziemców pracuje legalnie w województwie śląskim
+1 / -1Przedsiębiorcy chętni na wakacje składkowe. Wpłynęło ponad pół miliona wniosków
+1 / -2Polska Grupa Górnicza ma nowego szefa. Obowiązki Leszka Pietraszka przejmie Bartosz Kępa
+0 / -1Wakacje składkowe: blisko 100 tys. wniosków w woj. śląskim
+0 / -2"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
1Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
0Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. ARP ujawniła miliardową stratę
0Wakacje składkowe: blisko 100 tys. wniosków w woj. śląskim
0JSW opublikowała wyniki za III kwartał. Strata w tym roku to już ponad 6 mld złotych
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert