zamknij

Wiadomości

Piknik kolejowy w Pszowie: uczestników dzielą na vipów i zwykłych ludzi

2012-10-19, Autor: igra
W Pszowie zorganizowany zostanie Piknik Kolejowy. Impreza ma szczytny cel – uruchomienie kolejki na nieużywanym torze w naszym regionie. Szkoda tylko, że uczestników z góry podzielono na tych, którzy należą do grupy vipowskiej i na tych, jak się to określa, którzy korzystać będą ze zwykłego przejazdu.

Reklama

Piknik Kolejowy organizowany jest przez Artura Grutza – nauczyciela Zespołu Szkół Technicznych. Pomaga mu w tym Urząd Miasta Pszowa a wspiera wodzisławska Izba Gospodarcza. Organizatorzy docelowo chcą uruchomić kolejkę na nieużywanym torze w naszym regionie.

 

Jednak zanim powstanie kolejowy ruch turystyczny ma zawiązać się Towarzystwo Entuzjastów Kolei. A póki co postanowiono zrobić próbną imprezę . - Niestety uzależniona jest ona od działalności lokalnych złodziei złomu , którzy sukcesywnie rozbierają torowisko. Pierwsza prośba Artura Grutza zwrócona jest do mieszkańców i instytucji usytuowanych wzdłuż linii kolejowej, aby skutecznie odstraszali złodziei i szybko informowali policję  czy Straż Miejską – mówi Krzysztof Dybiec, prezes Izby Gospodarczej w Wodzisławiu.

Wodzisławski TEK we współpracy z lokalnymi samorządami, stowarzyszeniami i przedsiębiorcami zamierza doprowadzić  do nieodpłatnego użyczenia wymienionych linii kolejowych od Polskich Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach. W zamian utrzymywałby pszowską linię lub nieodpłatnie przejął wraz z budynkiem stacyjnym na terenie kopalni "Rydułtowy - Anna" w Pszowie. To dałoby też możliwość starania się o dodatkowe fundusze unijne i nie tylko.

 

 

Impreza wydaje się być bardzo dobrym pomysłem, jednak to, co uderza, to podział uczestników na vipów i zwykłych ludzi. Z plakatu można wyczytać, że 28 października na godz. 10.00 zaplanowany jest przejazd vipów. Mieszkańców zaprasza się na „zwykły przejazd”, kilka godzin później. Podział ten, w naszej ocenie, jest dość niestosowny, zwłaszcza, że jak udało nam się ustalić, trasy przejazdu niczym się nie różnią.

 

Zapytaliśmy współorganizatorów kim są vipy? Na liście znalazły się m.in. władze miasta Pszowa, urzędnicy, władze okolicznych miast chętne do wzięcia udziału w imprezie, organizatorzy.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~tuffo 2012-10-19
  09:20:42

  0 0

  Nie jest to niefortunny podział, my nie chcemy zorganizować kolejnej imprezy. My chcemy te linie kolejowe przywrócić do życia, a mają potencjał turystyczny bo przechodzą przez niewątpliwie piękne tereny krajobrazowe (patrz mapka). Żeby tego dokonać są potrzebne pewne decyzje na szczeblu władz, a bez zainteresowania ich problemem niewiele uzyskamy. W czasie takiego przejazdu VIP 'owskiego mogą zapaść pewne deklaracje, a wrażenia z odbytej wycieczki mogą się przyczynić, do tego, że ta impreza nie będzie jednorazową. Kto wie może w przyszłości uda się zrealizować doroczne przejazdy parowozem ale najpierw trzeba ratować to co jest a bez władz tego nie uczynimy.

 • ~tuffo 2012-10-19
  09:30:19

  0 0

  Ze względu na niedawną kradzież 30m torów odcinek na Pszów został wyłączony z imprezy. Często narzekamy na władze, która w tym przypadku jest nam przychylna (z tymi z którymi już rozmawialiśmy). To czy uda się uruchomić Turystyczną Linię Kolejową w naszym regionie - bardziej będzie zależało od nas mieszkańców. Rozmawiamy z Sekcją Eksploatacji PKP PLK w Raciborzu o przywrócenie ciągłości linii. Niestety całą inicjatywę może położyć kilku nie odpowiedzialnych ludzi. Tak się zachwycamy wspaniałościami za granicą, czemu my nie możemy mieć coś co przyciągnie turystów do nas, którzy zostawią tu pieniądze. Jak na razie sprawców dwóch kradzieży Policja złapała
  http://www.wodzislaw.slaska.policja.gov.pl/wiadomosci/art806,kradli-elementy-torowiska.html , tych z przed tygodnia również.

 • ~tuffo 2012-10-19
  09:38:14

  0 0

  Piknik kolejowy w Pszowie
  na linii Racibórz Markowice - Syrynia - Pszów *):

  27.X.2012 (sobota)
  przejazdy kontrolne torowiska, zapraszamy tylko odważnych

  28.X.2012 (niedziela)
  przejazdy ukazujące walory turystyczne linii kolejowej
  10.00 przejazdy VIP'owskie,
  po których zapraszamy mieszkańców na kolejne przejazdy.

  *)Miejsce startu i trasa przejazdu
  zależna od stanu technicznego torowiska
  i dalszego jego ewentualnego rozkradania.
  Mamy nadzieję, że dzięki podjętej inicjatywie,
  obywatele naszego regionu staną na wysokości zadania
  i uruchomimy Turystyczną Linię Kolejową.

  informacje bieżące na stronie tek.wb.pl

 • ~mss71 2012-10-20
  10:44:57

  0 0

  Inicjatywa naprawdę godna podziwu, wszak turystyka to całkiem dobre źródło przychodów. Szkoda tylko że tak niewiele osób o tym u nas wie. Strona internetowa na początek w porządku, tylko gdzie jest zakładka kontakt? Chciałbym w jakiś drobny sposób się przyłączyć.

 • ~Mariano_Italiano 2012-10-20
  14:12:34

  0 0

  Jest to bardzo niefortunna decyzja - przecież tzw. VIP-y są dla zwykłych ludzi. I za kogo pieniądze będą podejmować decyzję? swoje czy podatników?? cytat" Zapytaliśmy współorganizatorów kim są vipy? Na liście znalazły się m.in. władze miasta Pszowa, urzędnicy, władze okolicznych miast chętne do wzięcia udziału w imprezie, organizatorzy"
  Jak rozumiem są toi osoby opłacane z naszych podatków!
  Rozumiem gdyby to byli prywatni przedsiębiorcy chcą się zapoznać, zainwestować własne pieniądze!!!!
  podsumowując - tak się dzieli ludzi na tych lepszych i gorszych w lokalnej społeczności.

 • ~tuffo 2012-10-20
  14:22:33

  0 0

  Ale te osoby wybierane przez nas i opłacane z naszych podatków podejmują pewne decyzje, których my zwykli obywatele nie możemy podejmować. Jeśli chcemy jeszcze w przyszłości podobne imprezy porobić musimy mieć ich przychylność, a jak inaczej ich tym problemem zainteresować jak przez zaproszenie ich.

 • ~jasiu 2012-10-20
  15:20:54

  0 0

  Do tej imprezy żaden podanik grosza nie dołożył, więc pretensje są bezzasadne. (A tytuł równie głupi jak w Nowinach.) Spróbujcie więc teraz zrozumieć "zwykli obywatele", że wszyscy skorzystacie jeżeli ta kolej ruszy i wybaczcie, że chcemy najpierw roztoczyć naszą wizję przed osobami, od których powodzenie naszej misji zależy najbardziej. Tam nie jest napisane, że komukolwiek odmawiamy przejazdu. Chcemy tylko, żeby włodarze naszego regionu na własne oczy zobaczyli co chcemy uratować. Choćbyśmy mieli ich na siłę załadować na wagony!...

 • ~Mariano_Italiano 2012-10-20
  18:50:06

  0 0

  Szacun za normalne, ludzkie i nieobrażające wytłumaczenie, spoko.
  Po dłuższym przemyśleniu organizatorom gratuluję pomysłu, a tak tylko na marginesie nie trzeba było informować o tym że Vipy mają imprezkę wcześniej ( nie byłoby takich wątpliwości jak u mnie). Pozdrawiam i szczerze życzę powodzenia.
  ps. gdyby szło mapki przejazdu na tek_wb_pl w większej rozdzielczości. Pozdrawiam.

 • ~tuffo 2012-10-20
  21:19:59

  0 0

  Jest w tym artykule
  http://tek.wb.pl/tek/index.php/home/tlk/5-tlk

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Którędy powinna przebiegać linia kolejowa łącząca Wodzisław z Jastrzębiem?
Oddanych głosów: 2317

Prezentacje firm