zamknij

Wiadomości

Połączenia kolejowe Wodzisław – Rybnik coraz popularniejsze

2018-08-31, Autor: tora

W przededniu wejścia w życie wrześniowej korekty rozkładu jazdy pociągów przedstawiamy garść informacji o popularności połączeń Wodzisławia Śląskiego z Rybnikiem uruchomionych 10 czerwca.

Reklama

Od tamtego dnia między Wodzisławiem Śląskim a Rybnikiem kursują aż 54 pociągi dziennie >>>Rusza szybka kolej między Rybnikiem a Wodzisławiem<<<.

Część połączeń dotowanych jest przez obydwa miasta a także województwo śląskie na mocy trójstronnego połączenia parafowanego przez prezydentówWodzisławia i Rybnika Mieczysława KiecęPiotra Kuczerę oraz Wojciecha Saługę, marszałka województwa śląskiego.

Czy mieszkańcy przekonują się do połączeń? - Porównując sierpień z lipcem br. możemy mówić o stopniowym wzroście zainteresowania – mówi Magdalena Iwańska, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Przedstawicielka przewoźnika zwraca uwagę, że wzrost ten jest natomiast bardzo znaczący – rzędu kilkuset procent – jeśli porównamy liczbę sprzedanych biletów w relacji Rybnik – Wodzisław z analogicznym okresem ubiegłego roku, gdy liczba połączeń na tej trasie była mniejsza.

- Warto przy tym podkreślić, że aby mówić o bardziej miarodajnych wynikach warto poczekać trochę dłużej – co najmniej do końca września, gdy w ruchu pasażerskim będą uczestniczyć również uczniowie – mówi Magdalena Iwańska.

Tłumaczy, że dodatkowo trzeba mieć również na uwadze to, iż przekonywanie się podróżnych do nowych połączeń zawsze wymaga trochę czasu, by nabrali oni nowych przyzwyczajeń i przesiedli się np. z samochodu na pociąg. - Stąd też mamy nadzieję, że zainteresowanie tymi połączeniami będzie wzrastać - dodaje.

W podobnym tonie wypowiadali się w czerwcu samorządowcy. Zdawali sobie sprawę, że miesiące wakacyjne mogą się odbić na frekwencji, dlatego też traktowali ten okres jako okazję do przyzwyczajenia mieszkańców do oferty połączeń. Czy będą teraz chcieli aktywniej zachęcać mieszkańców do wybierania pociągów? Czas pokaże. Inna sprawa, że samorządowcy zapowiadali wspólny bilet kolejowo-autobusowy oraz obsługę połączeń nowoczesnym taborem (przynajmniej tak często, jak to możliwe). O wspólnym bilecie póki co cisza. A stare EN-57 wciąż wożą pasażerów.

Czy Waszym zdaniem połączenia Wodzisław Śląski - Rybnik się sprawdzają? Czego brakuje? Co warto poprawić?

Oceń publikację: + 1 + 44 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
  • ~Sky 2018-08-31 15:05:18

    To było oczywiste, że na dobrą frekwencję przyjdzie trochę poczekać. Jadąc kilka razy na samym początku uruchomienia tych połączeń SKM Wodzisław Śląski-Rybnik w środku nie było wielu ludzi i słyszałem nawet od konduktorki, że wożą powietrze (zupełnie jakby nie wiedzieli, że ludzie muszą się do nowej oferty przyzwyczaić i o niej przede wszystkim usłyszeć) - i uważam, że nawet wtedy frekwencja była przyzwoita, bo raczej nikogo nie dziwi, że poza godzinami szczytu zapełnienie składów choćby w 1/4 będzie trudne. I powiem więcej - poczekajcie do końca roku z wnioskami, w październiku wsiadać będzie jeszcze więcej ludzi, bo jak wiadomo, zacznie się rok akademicki. Aha, jeszcze jedno - nie narzekajmy już tak na te stare EN57, bo gołym okiem widać, że tabor jeździ coraz nowocześniejszy. Gdy Koleje Śląskie dostaną w końcu opóźnioną dostawę Elfów 2 będzie jeszcze lepiej.

    17 3
  • ~WodzislawskiKos 2018-08-31 15:37:10

    Jasne, Sky ma rację . Sam jestem studentem politechniki w Gliwicach i chętnie przesiądę się nie raz (kiedy godziny będą pasowały) z autobusu lub samochodu na pociąg do Rybnika. Po likwidacji prawie wszystkich połączeń autobusowych do Gliwic z Wodzisławia i tak nie pozostało już nic innego jak kosztowna podróż autem lub przesiadka w Rybniku; co więcej przesiadka właśnie w okolicy dworca na przystanku policja. Dla studentów i uczniów jest jednak pewna ważna sprawa, o którą przewoźnicy autobusowi zwykle dbają, kolejowi mają z tym problemy: punktualność, bez tego przesiadka na autobus 10 min. po przyjeździe z Wodzisławia na pewno się nie uda ;)

    11 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy weźmiesz udział w wyborach 10 maja?
Oddanych głosów: 2227