Aż 25 tysięcy zgonów mniej zawdzięczamy czystszemu powietrzu – to główny wniosek z analizy Europejskiego Centrum Czystego Powietrza, które zbadało, jak poprawa jakości powietrza przełożyła się na nasze zdrowie. Analizą objęto mieszkańców województwa śląskiego, małopolskiego i mazowieckiego w latach 2018-2022. Największą poprawę odnotowano w województwie śląskim – ponad 12,5 tysiąca zgonów mniej. W powiecie wodzisławskim całkowita liczba unikniętych przedwczesnych zgonów w latach 2018-2022 wyniosła 469.
Europejskie Centrum Czystego Powietrza (ECAC) przeanalizowało jak spadek stężeń pyłu PM2.5 na przestrzeni lat 2018-2022 przełożył się na poprawę zdrowia mieszkańców województwa śląskiego, małopolskiego i mazowieckiego. W Polsce trwa proces likwidacji „kopciuchów” - starych nieefektywnych kotłów na węgiel i drewno. Eliminowanie "kopciuchów" musiało mieć wpływ na stan zdrowia obywateli – przypuszczali badacze ECAC i poddali analizie zdrowie mieszkańców trzech województw. Okazało się, że w ciągu pięciu lat poprawa jakości powietrza ocaliła życie aż 25 tysiącom osób.
W ciągu pięciu lat (2018-2022), dla których analizowano efekty zdrowotne poprawiającego się powietrza, uniknięto 5 900 przedwczesnych zgonów w Małopolsce, 6 723 - w województwie mazowieckim i aż 12 571 w województwie śląskim. Łącznie liczba ocalonych istnień szacowana jest na 25 194.
- Walka ze smogiem ma swój głęboko ludzki wymiar. Z wielką radością czytałem ten raport, bo widać, że to o co walczymy, zapewnia Polakom dłuższe i lepsze życie. Dla mnie wnioski z raportu są oczywiste, ale wciąż słyszymy głosy osób, a nawet instytucji podważających sens walki z zanieczyszczeniem powietrza. Uratowanie czyjegoś życia to jedno, ale dla budżetu państwa każdy pacjent, każda zaoszczędzona hospitalizacja to potężne oszczędności, które można przekierować na inne ważne działania zdrowotne. Walka ze smogiem to naprawdę dobry interes – w bardzo szerokim sensie tego słowa — skomentował Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.
Największa poprawa zdrowia nastąpiła w województwie śląskim: uniknięto dodatkowo 9 086 nagłych hospitalizacji z przyczyn kardiologicznych i pulmonologicznych. Jak podkreślają badacze, wyniki analizy powinny stać się niezwykle ważnym impulsem do działania dla samorządowców.
– Warto poprawiać jakość powietrza, ponieważ przekłada się na tysiące unikniętych przedwczesnych zgonów i hospitalizacji – mówi Łukasz Adamkiewicz, prezes Fundacji ECAC.
- Możemy z dużą dozą pewności przyjąć, że przez pięć analizowanych lat udało się uniknąć w całej Polsce nie 25 tysięcy zgonów, ale być może dwu, trzykrotnie więcej. Niemniej należy przypomnieć, że problem zanieczyszczeń powietrza nadal istnieje i dlatego w naszej analizie pokazujemy również, jak wiele jeszcze pozostało do poprawy — dodaje.
Analiza ECAC wybiega również w przyszłość. Walka o poprawę jakości powietrza jeszcze się nie zakończyła. Dopóki Polska nie osiągnie nowych standardów czystego powietrza, obecny jego stan będzie nadal powodować corocznie 4 611 w województwie śląskim.
Jak pokazały obliczenia, dotychczas największą redukcję skutków zdrowotnych udało się osiągnąć w województwie śląskim. Na wynik analiz wpływ ma nie tylko zaobserwowana poprawa jakości powietrza, ale i wielkość populacji. Dlatego też województwo śląskie jest na pierwszym miejscu, zaś – pomimo znaczącej poprawy jakości powietrza – najmniejsze spośród badanych województwo małopolskie znalazło się na końcu. Jednocześnie, nadal najwięcej działań zmierzających do poprawy jakości powietrza pozostaje do zrealizowania w województwie śląskim, gdzie przy gęsto zaludnionych miastach powietrze z badanych obszarów ma wciąż najgorsze parametry.
Badacze przeprowadzili analizę z wykorzystaniem metodyki oceny wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie populacji, stosowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Obliczenia obejmowały wykonanie analiz w zakresie unikniętej umieralności oraz nagłych hospitalizacji z przyczyn kardiologicznych i pulmonologicznych.
Poniżej przedstawiamy w formie tabel najważniejsze dane wynikające z raportu
Poniżej przedstawiono wyniki obliczeń redukcji skutków zdrowotnych w woj. śląskim w podziale na powiaty.
Jak redukcja skutków zdrowotnych dzięki spadkowi stężeń pyłu PM2.5 kształtowała się w powiatach naszego województwa, przedstawia tabela poniżej.
- Smog nie jest abstrakcyjnym problemem. To poważny problem, który rzutuje na jakość naszego życia, na to, czy chorujemy i przedwcześnie umieramy. Walka ze smogiem to walka o nasze zdrowie. Na szczęście coraz więcej osób to rozumie. Korzyści zdrowotne poprawy powietrza odczują wszyscy mieszkańcy miasta i powiatu. Także ci, którzy są przeciwnikami zmian w sposobie ogrzewania domów — mówi Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim.
Redukcja skutków zdrowotnych dzięki spadkowi stężeń pyłu PM2.5 w latach 2018-2022 w poszczególnych powiatach województwa śląskiego – liczby całkowite oraz wskaźniki w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców. Z raportu wynika, że w samym powiecie wodzisławskim całkowita liczba unikniętych przedwczesnych zgonów w latach 2018-2022 wyniosła 469, natomiast całkowita liczba unikniętych nagłych hospitalizacji kardiologicznych i pulmonologicznych - 378.
Osiągnięcie nowego poziomu dopuszczalnego, według planowanej rewizji dyrektywy AAQD pozwoliłoby na dalszą poprawę zdrowia mieszkańców naszego województwa. Rocznie uniknąć można kolejnych 4611 przedwczesnych zgonów.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Planowane wyłączenia prądu. Tauron podał sporo adresów
5307Nie żyje 63-letni wędkarz. Mężczyzna zatruł się tlenkiem węgla w samochodzie
3648Nie czuje już bólu, strachu i zmartwień. Zmarł 4-letni Samuelek z Rybnika
3440Była zmarznięta i "pobita". Dzięki reakcji świadka trafiła do szpitala
3005Zmarł lek. Jerzy Torka. Był ordynatorem oraz radnym powiatowym
2748Jechał w pobliżu szkoły o 65km/h za szybko! Młody kierowca stracił prawko
+9 / -0Dachowanie na Czyżowickiej. 18-latek przesadził z prędkością
+7 / -2Pijany rowerzysta pojechał po kolejną dostawę. Miał 4 promile!
+5 / -0Wypadek w Lubomi: kierujący osobówką doprowadził do zderzenia
+4 / -0Przedsiębiorcy nie chcą wolnej Wigilii Bożego Narodzenia. Proponują kompromis
+4 / -1Ptasia grypa w regionie. Część powiatu w strefie objętej zakażeniem
1Region lepiej skomunikowany? W Wodzisławiu Śląskim podpisano porozumienie
1Ponad 90 tys. złotych. Tyle zebrano podczas kwesty na cmentarzach!
1Nie żyje 63-letni wędkarz. Mężczyzna zatruł się tlenkiem węgla w samochodzie
0Przedsiębiorcy nie chcą wolnej Wigilii Bożego Narodzenia. Proponują kompromis
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert