zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Popcorn w kinie? Wodzisławscy urzędnicy sceptyczni

2021-01-08, Autor: Aleksandra Bienias

O taką możliwość zapytał w jednej ze swoich interpelacji radny miejski Łukasz Chrząszcz, dla którego obecność strefy gastronomicznej w kinie rozrywkowym to podstawa.

 

Reklama

Łukasz Chrząszcz zainteresował się wprowadzeniem sfery gastronomicznej w ofertę wodzisławskiego kina Pegaz. Dlaczego uważa, że jest to tak istotne? Radny podaje trzy powody.

- Przede wszystkim to sprostanie oczekiwaniom widzów, zwłaszcza dzieci i par nastolatków. Popcorn jada się w kinach od 70 lat, jest to coś tak naturalnego jak budka z lodami w parku rozrywki - napisał w swojej interpelacji radny Chrząszcz.

Ponadto w swoim uzasadnieniu zwraca uwagę, że jest to szansa na zwiększenie liczby widzów

- Otoczka dnia filmowego jest równie ważna, jak sam film - wyjaśnia.

Wreszcie w uzasadnieniu pada kolejny argument - zwiększenie przychodów dla Wodzisławskiego Centrum Kultury - co przy ograniczonych środkach z budżetu miasta, miałoby przed dyrektorem WCK otworzyć szansę generowania przychodów z własnej działalności gospodarczej. 

Co na to nowa dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury  Katarzyna Rokowska - Szyroki? 

- W najbliższym czasie Wodzisławskie Centrum Kultury nie planuje tworzyć punktu gastronomicznego - odpowiada.

I wyjaśnia, że wynika to zarówno z ograniczeń budżetowych jednostki, jak i specyfiki funkcjonowania kina Pegaz, które przynależy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Sieci Polskich Kin Cyfrowych.

Pegaz to kino premierowe, ale…

Wodzisławskie kino spełnia warunki do bycia kinem premierowym, przypomnijmy jego pełna cyfryzacja nastąpiła ostatecznie w 2019 roku, niemniej jednak wiele tytułów filmowych - zdaniem Katarzyny Rokowskiej - Szyroki - nie jest dla niego osiągalna w dniu premiery, co wpływa na jego konkurencyjność z sieciami multipleksów, 

- Kino Pegaz z oczywistych względów może te filmy wyświetlać w zależności od dystrybutora dopiero 2, 3 lub nawet 4 tygodnie po dniu premiery w multipleksie  - precyzuje dyrektor WCK.

Jako kolejną przeszkodę w realizacji założeń kina premierowego może być fakt, że wodzisławskie kino jest kinem weekendowym, a pierwszeństwo w pozyskiwaniu premier mają kina z ofertą całotygodniową. 

Kultura kina i popcornu w Wodzisławiu się nie przyjmie

Katarzyna Rokowska - Szyroki przewiduje, że oferta gastronomiczna mogłaby przyczynić do wzrostu frekwencji na seansach adresowanych dla dzieci i młodzieży, ale…

- Zdecydowana większość dotychczasowych widzów kina nie zaakceptuje zmiany charakteru kina i już teraz deklaruje rezygnację z uczestnictwa w seansach filmowych „z popcornem” - tłumaczy dyrektor.

I wreszcie porozmawiajmy o pieniądzach

Minimalne koszty adaptacji sali kinowej oraz powstania punktu gastronomicznego szacunkowo wyliczone zostały na 669 150, 00 złotych.

Co mieści się w tej astronomicznej kwocie? Między innymi zakup i montaż foteli kinowych z otworami na popcorn i napoje, wymiana wykładziny , zakup urządzeń piorących wykładzinę stworzenie punktu gastronomicznego i utworzenie etaty dla jego pracownika.

Co ciekawe w ostatnich latach podjęto kilka prób postawienia automatów z napojami i przekąskami, które każdorazowo kończyły się rozwiązaniem umowy ze względu na ich nieopłacalność.

- Nie wyklucza to jednak podjęcia kolejnej takiej próby - konkluduje w swoje odpowiedzi Katarzyna Rokowska - Szyroki.

 

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~emil 2021-01-09
  13:37:25

  23 3

  Żarcie (a nie spożywanie) w kinie, to brak szacunku dla tych, co tam przychodzą oglądać filmy. Niech zrobią seanse dla "pociskających paszę" i siorpających napoje, oraz seanse dla tych , którzy chcą w spokoju zobaczyć film , a nie odwracać się plecami do tych, którym śmierdzi z gęby (żrących popcorn na przemian z serowym nachos).
  Zamiast uczyć kultury i trzymać fason, popuszcza się przyzwoitość. Za chwilę będzie można rozmawiać przez telefon i co jeszcze??

 • ~may 2021-01-09
  19:00:42

  25 1

  ja, podobnie jak @emil, cenię sobie kino w WCKu właśnie za ten brak możliwości spożywania czegokolwiek. Jasne, premiery są opóźnione o 2-3 tygodnie (albo i więcej), ale kino mam na miejscu. I nie ma tego nagminnego siorbania, przeżuwania, szeleszczenia czy przepychania się do toalety w połowie filmu, bo pęcherz nie daje rady po wychyleniu 0.8l Coli.
  (bez)radny Chrząszcz niech się lepiej weźmie za właściwą robotę, a nie za szukanie dziur w całym i wymyślanie głupot

 • ~Wojciech Kotyla 2021-01-09
  21:42:29

  4 21

  @may a cóż to za zaścianek prezentujesz? przy takim myśleniu jak twoje to miasto nigdy nie pójdzie do przodu. prawda (smutna) jest taka, że wiele osób korzysta z opcji zakupu "paszy" i tego nie zmienisz. celem takich instytucji powinno być maksymalizowanie wyników, a o te raczej trudno w kinie wodzisławskim. wystarczy sięgnąć po dane ile sprzedano biletów do kina. osobiście też nie jestem zwolennikiem "paszy" ale oddzielne seanse jak najbardziej rozwiązują sprawę. urządzenia szybko się zapłacą przy odpowiedniej reklamie i publice. świat poszedł do przodu i instytucje kultury również powinny. nawet jeśli nam się to nie podoba. równie dobrze można reklamować kino w wodzisławiu jako seanse bez "paszy". wszyscy jednak się łudzimy, że jesteśmy w większości i po co chcesz się rozczarować?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.