W Industrialnym Centrum Kultury przy Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku uczniowie i nauczyciele wodzisławskiego Liceum Plastycznego zorganizowali wystawę własnoręcznie wykonanych ikon i grafik. Finisaż ekspozycji przyciągnął sporą grupę miłośników sztuk plastycznych.
Prezentowana od 16 października w ICK w Rybniku ekspozycja pt. „Inspirowane ciszą” została zamknięta finisażem, który odbył się 21 października. Wtedy to w jednej galerii spotkały się dwie rzeczywistości artystyczne. Bowiem ikonom, które młodzież oraz pedagodzy wodzisławskiego Liceum Plastycznego pisali w ciągu minionego roku, towarzyszyły grafiki. O projekcie warsztatów ikonograficznych opowiadały zaproszonym gościom jego uczestniczki Krystyna Kasperkowiak i Anna Matys - uczennice klasy drugiej liceum. W swoim wystąpieniu wielokrotnie podkreślały, jak ważne w tworzeniu jest zaangażowanie duchowe.
- Mamy nadzieję, a właściwie - bez fałszywej skromności - pewność, że każdemu, kto tęsknił za Rajem, za doskonałą pełnią i jednością, jaka była udziałem pierwszej ludzkiej pary, za powrotem do stanu przed upadkiem, udało się zaspokoić wewnętrzny głód w tym wyjątkowym spotkaniu z widzialną i niewidzialną świętością ikony - podkreśla wyjątkowość wydarzenia Patrycja Swierczyna, nauczycielka, organizatorka wystawy, a zarazem autorka jednej z ikon.
Całość zwieńczył bogaty program muzyczny, od jazzowych standardów w wykonaniu Pauliny Kaźmierczak po nastrojowe ballady Sary Polny, Patrycji Sobierańskiej (przy akompaniamencie Rafała Rodzonia) i Aleksandra Zieleźnego.
W finisażu wystawy, który przyciągnął sporą grupę miłośników sztuk plastycznych z regionu, wzięli udział m.in. wicestarosta Grzegorz Kamiński i Andrzej Kania, przewodniczący komisji oświaty, kultury i sportu.
Tagi: Liceum Plastyczne w Wodzisławiu Śląskim, finisaż wystawy Inspirowane ciszą, Industrialne Centrum Kultury w Rybniku, prace uczniów i nauczycieli z Wodzisławia Śląskiego, Krystyna Kasperkowiak, Anna Matys, Patrycja Swierczyna, Paulina Kaźmierczak, Sara Polny, Patrycja Sobierańska, Rafał Rodzoń, Aleksander Zieleźny, Grzegorz Kamiński, Andrzej Kania
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Szmaragdowe i diamentowe gody. Świętowali jubilaci
3509Zielona Pracownia otwarta. Służy uczniom w SP w Gołkowicach
3391"Bajkowe Wzgórze" po remoncie. Budynek został ocieplony, ma nową elewację
1921W Czyżowicach rozmawiano "O winie przy winie" [FOTO]
1427Budynek-Płomień, czyli Muzeum Ognia obchodzi dziesiąte urodziny
1041Dobrostan nauczycieli w zapomnieniu. Polskiej edukacji poważnie zagraża luka pokoleniowa
+1 / -1Niezwykłe dzieło trafiło do wodzisławskiego muzeum. To kronika Wodzisławia Śląskiego
+7 / -8Szmaragdowe i diamentowe gody. Świętowali jubilaci
+0 / -2Budynek-Płomień, czyli Muzeum Ognia obchodzi dziesiąte urodziny
+1 / -31. miejsce Teatru Szydełko z WCK na festiwalu „Dziatwa”
+0 / -210-lecie Muzeum Ognia w Żorach. Dyrektor MOK zapowiada zmiany, ale nie zdradza szczegółów
0W Czyżowicach rozmawiano "O winie przy winie" [FOTO]
0Szmaragdowe i diamentowe gody. Świętowali jubilaci
0Wojewódzki Konkurs Kolęd i Pastorałek "Hej kolęda, kolęda..." 2024
0Budynek-Płomień, czyli Muzeum Ognia obchodzi dziesiąte urodziny
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert