zamknij

Wiadomości

Prezydent Kieca o przyszłorocznym budżecie: przyznaję, że się obawiam

2019-12-11, Autor: JP

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Wodzisławia radni nie przyjęli podwyżki podatków od nieruchomości zaproponowanej przez prezydenta Mieczysława Kiecę. Teraz prezydent przyznaje, że „obawia się”.

Reklama

Budżet miejski na 2020 r. prezydent nazywał bardzo trudnym.

– Nadwyżka budżetowa jest żadna. Żeby zbilansować budżet, musieliśmy zastosować cięcia na ok. 30 mln zł – mówił podczas konferencji prasowej przed sesją Rady Miasta.

Jednym ze sposób wygospodarowania dodatkowych środków miało być podniesienie kwot podatków od nieruchomości. Prezydent przyznał, że na początku prac zamierzał podnieść kwoty tylko o wartość inflacji, ale niskie wpływy z podatku od osób fizycznych i trudna sytuacja finansowa oświaty skłoniły go do zaproponowania maksymalnej stawki podatkowej.

Projekt został negatywnie zaopiniowany przez komisje, a podczas samej sesji negatywnie oceniali go radni większościowej koalicji. Ostatecznie Rada Miasta głosowała nad wersją uchwały, według której podatki mają zostać na takim samym poziomie, jak w 2019 r. Uchwała została przyjęta z 11 głosami „za” i 6 głosami „przeciw”, a zatem podatki nie wzrosną. Oznacza to zmniejszenie wpływów budżetu o ok. 700 tys. zł.

– Aby mieć jakiekolwiek rezerwy, obniżenie stawek podatkowych będzie się automatycznie wiązać z koniecznością cięć budżetowych. Nie jestem w stanie wskazać, skąd te środki zabrać, komu je odebrać – skomentował wówczas prezydent.

Dziś Mieczysław Kieca opublikował na swoim profilu w mediach społecznościowych pełną goryczy wypowiedź na temat „odpowiedzialności”.

„Ogromną odpowiedzialnością dla mnie […] jest pełnienie funkcji, którą powierzyliście mi w wyborach. To odpowiedzialność za jakość życia, możliwości, spokój, bezpieczeństwo blisko 50 tys. osób. I przyznaję, że dziś się obawiam. Nie, nie odpowiedzialności. Obawiam się, że realia, w jakich wszyscy się znajdujemy znacząco utrudnią mnie i moim współpracownikom zapewnienie Wam tego wszystkiego, na co moim zdaniem zasługujecie i co staramy się realizować dla Was od 13 już lat” – pisze prezydent Wodzisławia.

Wyjaśnia następnie, że chodzi nie tylko o niezbędne inwestycje, naprawy i remonty, ale też o edukację, kulturę, sport, bezpieczeństwo i możliwości rozwoju.

„Moim świętym obowiązkiem jest dbać o to, by budżet miasta się spinał, by udało się w jak największym stopniu go zbilansować. Dlaczego? Bo inaczej robi się niebezpiecznie. Bo może zabraknąć na funkcjonowanie komunikacji, przedszkoli, szkół, centrów sportu i kultury, niezbędne prace, a w końcu także na różnorodne świadczenia czy wypłaty pensji dla kilku tysięcy osób, dla których pracodawcą jest samorząd” – dodaje.

Zdaniem prezydenta przyczyną trudności są te działania polityków, które nie liczą się z dobrem lokalnego samorządu.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 44

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~pietruch 2019-12-11 12:14:02

  Zaraz się zacznie :)

  12 0
 • ~Piotrek 2019-12-11 12:34:17

  Bawi mnie jego jojczenie. Urząd miasta ok. 20 mln rocznie, kolejny zastępca ok 85 tysięcy, nie funkcjonująca straż miejska też kilka milionów, jego obowiązków też jest mniej a pensja nie maleje.
  Domaro, SKM, mosir też są trochę rozbuchane budżetowo.

  Ale oczywiście rząd najbardziej winny, a nie jego rozrzutność i błyszczenie we fleszach.

  47 3
 • ~Zygmunt Zigi Wróbel 2019-12-11 14:07:39

  Macie gospodarza

  17 2
 • ~Wodzisławianin 2019-12-11 14:22:05

  Do Piotrek – to wszystko racja, ja jeszcze doleję oliwy do ognia i wrzucę na tapetę temat oświaty. Są na terenie Wodzisławia szkoły, gdzie są dwie, a czasami tylko jedna klasa pierwsza, tylko jedna klasa druga, itd… Czemu nie połączyć szkół, tak aby w jednej szkole były co najmniej trzy klasy z tego samego rocznika! I na koniec – było jasne jak słońce, że za całą sytuację i brak gospodarności wina zostanie zrzucona na obecnie rządzący obóz polityczny.

  28 6
 • ~Dr Svevo 2019-12-11 16:17:05

  Szkoda ze wideo do tego nie ma i troszkę muzyki żałobnej. A o tym że pieniądze są przejadane przez rozbudowany system urzędniczy i oświatę o tym nawet słowa.Dobrze gdzieś przeczytałem że tylko te 2 jednostki
  to około 80 mln zł rocznie? Typowe bronienie swoich interesów. Właściwie szkoda się rozpisywać...

  30 2
 • ~toszek 2019-12-11 21:43:55

  To jest naprawdę dziwne tłumaczenie i wylewanie żalów. Nie ma pieniędzy, są cięcia , ale rozbudowny wydział PR jest i ma się dobrze. Kolejny wiceprezydent to też efekt oszczędzania? A ile kosztuje wydawanie Gazety Wodzisławskiej? Ile kosztował audyt w wyniku którego okazało się, że prezydent ma za dużo obowiązków? Nie będzie remontów, inwestycji to skąd te obowiązki? Na nowe stanowiska zawsze pieniądze się znajdą nawet kosztem potrzeb mieszkańców. Nie przekonują mnie słowa prezydenta!

  29 1
 • ~SędziaDred 2019-12-12 07:16:20

  Czytając ten artykuł można powiedzieć, że cofnęliśmy się do średniowiecza, kiedy zwykła ludność była ciemiężona, a jaśnie panujący się świetnie bawili. Tutaj jest identycznie – z mieszkańców wyssać co się tylko da, a samemu unikając obowiązków zatrudnić pachołków, którzy tak na dobrą sprawę nie wiadomo co mają i będą robić!? No cóż ostatnia kadencja...

  23 1
 • ~Kaya 2019-12-20 05:55:17

  Uwaga, uwaga!
  Kolejny spektakularny sukces drużyny dobrej zmiany i spółki.
  Na wczorajszej sesji odnośnie podjęcia uchwały budżetowej na 2020 rok radni będący w koalicji przeciwko PM przegłosowali dla siebie podwyżki diet !!!!! Budżet się nie domyka, ale nic to! !!
  Te podwyżki im się po prostu należały - gdzieś to już słyszeliśmy ?

  3 1
 • ~Kaya 2019-12-20 05:57:29

  Innym języczkiem uwagi na sesji była konkluzja radnego, że skoro budżet się nie domyka, to można sprzedać kolejne dwa mieszkania należące do majątku Wodzisławian

  2 0
 • ~Kaya 2019-12-20 05:57:47

  Ostatni punkt wczorajszej sesji to oszałamiający sukces

  2 0
 • ~Kaya 2019-12-20 05:59:59

  Radny PIS odczytał odtrąbił sukces posła i senatora z naszej okolicy. Sukces polega na tym, że pociąg Intercity Chopin przystanie na stacji Wodzisław Śląski

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy najmłodsi uczniowie mogą czuć się bezpiecznie w drodze do szkoły?Oddanych głosów: 92