W związku z wykrytymi przypadku pryszczycy u bydła na Węgrzech, w powiecie wodzisławskim został utworzony punkt kontrolny transportu zwierząt. Pryszczyca jest chorobą zakaźną objętą ustawowym obowiązkiem zwalczania u zwierząt w Polsce.
W związku z pojawieniem się przypadków pryszczycy u bydła na terenie Węgier, na terenie powiatu wodzisławskiego wprowadzono działania zapobiegawcze.
W miniony piątek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się spotkanie zespołu kryzysowego, w którym udział wziął m.in. starosta Leszek Bizoń. Z uwagi na nadgraniczne położenie powiatu oraz ze względu na ujawnione ognisko choroby na Węgrzech, na terenie powiatu zostanie uruchomiony punkt kontrolny transportu zwierząt parzystokopytnych, w tym bydła, świni, owiec, kóz.
Pryszczyca (Foot and mouth disease – FMD, zaraza pyska i racic) jest zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą wirusową zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Chorują najczęściej krowy, świnie, kozy, owce. Wirus, który jest wysoce zakaźny dla zwierząt, charakteryzuje się dużą odpornością w środowisku i łatwo szerzy się niezależnie od warunków atmosferycznych. Kraje, w których wystąpi FMD, narażone są na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, a także obowiązkową likwidację stad, w których stwierdzono zakażenie.
Polska jest uznana za kraj urzędowo wolny od tej choroby przez Światową Organizację ds. Zdrowia Zwierząt (WOAH). Ostatni potwierdzony przypadek pryszczycy u zwierząt w Polsce odnotowano 54 lata temu (w 1971 r.).
Pryszczyca jest bardzo zaraźliwa i może rozprzestrzeniać się na różne sposoby, m.in. poprzez:
Objawy pryszczycy mogą się różnić w zależności od gatunku zwierzęcia, ale najczęściej występują:
Pryszczyca stanowi poważne zagrożenie dla hodowli zwierząt, ponieważ powoduje duże straty ekonomiczne. Choroba prowadzi do spadku produkcji mleka i mięsa, a także do śmierci zwierząt. Jednak w przypadku wykrycia ogniska choroby konieczne jest wybicie wszystkich zwierząt w danym gospodarstwie, a także dezynfekcja pomieszczeń i sprzętu. Kraje, w których wystąpi pryszczyca, mają ograniczoną możliwość eksportu zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego.
Aby uchronić zwierzęta przed pryszczycą, należy przestrzegać kilku zasad. Należy ograniczyć kontakt zwierząt z osobami postronnymi oraz z dzikimi zwierzętami a zwierzęta wprowadzane do stada powinny być poddane kwarantannie. W pomieszczeniach, w których przebywają zwierzęta, należy dbać o higienę oraz regularnie dezynfekować sprzęt. Należy regularnie kontrolować stan zdrowia zwierząt i w przypadku podejrzenia pryszczycy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu pobrania próbek w kierunku wykluczenia FMD. Pryszczyca jest chorobą zwalczaną z urzędu i zgłoszenie podejrzenia jej wystąpienia jest obowiązkiem wynikającym z ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Ludzie mogą ulec zakażeniu, ale zachorowania u ludzi występują bardzo rzadko, a ich przebieg jest łagodny. Ludzie zarażają się w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem, jak również spożywając surowe skażone patogenem mięso, zawierające wirusy niepasteryzowane mleko i niepasteryzowane przetwory mleczne.
Okres inkubacji zakażenia u ludzi wynosi 2-12 dni, średnio 3-4 dni. Objawy obejmują zmiany pęcherzykowe na błonach śluzowych jamy ustnej, na skórze dłoni/stopach, ale także gorączkę, ból gardła, bóle głowy. Przebieg choroby jest łagodny i kończy się wyzdrowieniem w ciągu 1-2 tygodni. Nie zgłoszono przypadków przenoszenia się choroby z człowieka na człowieka.
U ludzi, w szczególności u dzieci, objawy choroby mogą być podobne do wirusowej choroby dłoni, stóp i ust (zwanej też chorobą bostońską lub enterowirusowym pęcherzykowym zapaleniem jamy ustnej dłoni, stóp i ust).
W Polsce zgłaszanie przypadków zachorowań na pryszczycę u ludzi jest obowiązkowe na podstawie przepisów ustawy z dnia z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 924 z późn. zm.) oraz wydanym na jej podstawie rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 grudnia 2019 r. w sprawie zgłaszania podejrzeń i rozpoznań zakażeń, chorób zakaźnych oraz zgonów z ich powodu (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1045).
Zapobieganie pryszczycy polega na weterynaryjnym monitoringu zdrowia populacji bydła i świń oraz zwalczaniu ognisk choroby w przypadku jej wystąpienia poprzez eliminację zakażonych zwierząt.
Prowadzi się również nadzór epidemiologiczny w środowisku osób narażonych na zakażenie wirusem pryszczycy. W przypadku wystąpienia objawów choroby należy zgłosić się do lekarza.
Indywidualna profilaktyka polega na stosowaniu środków ochrony osobistej oraz wzmożonej higieny podczas kontaktu ze źródłami zakażenia, co obejmuje w szczególności:
Wszystkie zwierzęta, z których pozyskuje się mięso, przechodzą indywidualne badanie przed- i poubojowe w celu potwierdzenia bezpieczeństwa wytworzonych produktów.
W przypadku wybuchu ogniska pryszczycy przepisy UE zakazują przemieszczania zwierząt zakażonych lub podejrzanych o zakażenie wirusem pryszczycy. Zakazane jest również wprowadzanie na rynek produktów pochodzących od tych zwierząt. Ma to na celu zapobiegnięcie dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! [FOTO]
8744Plac wodny, wieża wspinaczkowa? Sporo nowości w Rodzinnym Parku Rozrywki. Zobaczcie wizualizacje [FOTO, WIDEO]
6213Sławomir Mentzen będzie w Wodzisławiu Śląskim – kolejny przystanek kampanii prezydenckiej
3582C-Bool, Gabor i Sławomir - to gwiazdy tegorocznych Dni Miasta, i nie jedyne
3196Transportowcy z Wodzisławia Śląskiego dopięli swego? Podatki zostaną obniżone
3006Sławomir Mentzen będzie w Wodzisławiu Śląskim – kolejny przystanek kampanii prezydenckiej
+20 / -7Wyłączenia prądu w powiecie. Będzie ich sporo [HARMONOGRAM]
+11 / -0Chciał się zabić... uratowali go wodzisławscy policjanci!
+14 / -4Otwarcie nowej siedziby biblioteki w Pszowie. Działać będzie od jutra
+10 / -0Sporo wyłączeń prądu. Utrudnienia w powiecie również dziś [HARMONOGRAM]
+11 / -2Konkurs na start-up w zakresie zielonych innowacji. Został tydzień na zgłoszenie! [WIDEO]
1Są urlopy, jest i zasiłek macierzyńskie dla rodziców wcześniaków. Do zmiany w prawie rękę przyłożyli rybniczanie
0Areszt i zarzuty dla złodzieja "z maczetą" z Rydułtów. Grozi mu 8 lat więzienia!
0Pijany rowerzysta w Połomi. Miał 2,5 promila!
0JSW: wypadek w kopalni Zofiówka. 34-letni górnik poparzony
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert