zamknij

Wiadomości

Radni: pieniędzy na oczyszczacze powietrza nie braknie

2019-02-12, Autor: red

Ciąg dalszy przepychanek politycznych w Wodzisławiu między radnymi koalicji a prezydentem – Mieczysławem Kiecą. Radni dokonali zmian w projekcie budżetu miasta zaproponowanym przez prezydenta i przeznaczyli 75 tys. złotych na zakup oczyszczaczy powietrza dla żłobka i przedszkoli. Prezydent Kieca wytyka radnym, że to zbyt mała kwota, by zaspokoić potrzeby przedszkolaków. - Jeśli pięniędzy zabraknie, dołożomy dodatkowe – odpiera przewodniczący rady miasta – Dezyderiusz Szwagrzak.

Reklama

Jak informujemy Was od kilku tygodni, w Wodzisławiu iskrzy pomiędzy mającą większość w radzie miasta koalicją pięciu ugrupowań (Wspólnoty Samorządowej, Prawa i Sprawiedliwości, Zgody i Rozwoju, Głosu Pokoleń i oraz Wodzisławia 2.0) a prezydentem Mieczysławem Kiecą.

Najpierw, w grudniu ubiegłego roku, radni nie chcieli zwiększyć wydatków miasta na komunikację miejską. Później dokonali wielu zmian w zaproponowanym przez prezydenta projekcie budżetu miasta. M.in. radni obcięli wydatki na projekt techniczny budowy przystanku kolejowego w centrum Wodzisławia.

Innym pomysłem koalicji było przesunięcie 75 tys. złotych z wydatków na promocję miasta i współpracę gospodarczą na zakup oczyszczaczy powietrza do żłobka i przedszkoli.

- Dotychczasowe metody walki miasta ze smogiem nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Dlatego postanowiliśmy pomóc mieszkańcom Wodzisławia w inny sposób, przeznaczając środki na zakup oczyszczaczy do żłobka i przedszkoli. To właśnie dzieci w wieku przedszkolnym są najbardziej narażone na szkodliwe działanie smogu – argumentuje taki ruch radny Prawa i Sprawiedliwości Adrian Jędryka.

Prezydent Mieczysław Kieca mówi, że to cenna inicjatywa, ale wytyka radnym, że zarezerwowana na ten cel kwota jest niewystarczająca. - Ta zmiana w budżecie nie była konsultowana przez radnych z wydziałem edukacji. Mamy w Wodzisławiu 64 oddziały przedszkolne działające w dużych salach. Koszt zakupu jednego oczyszczacza to przedział 2-3 tysięcy złotych plus koszt wymiany filtrów. Proste działania matematyczne wskazuje, że pieniędzy wystarczy co najwyżej na zakup urządzeń do połowy przedszkoli. Nie wiem w jaki sposób wybierzemy te oddziały do których trafią oczyszczacze, a do których nie... – stwierdza prezydent.

Przewodniczący rady miasta – Dezyderiusz Szwagrzak uspokaja jednak, że pieniędzy na oczyszczacze nie zabraknie. - Jeśli po przetargach okaże się, że szkoły nie są w stanie zakupić oczyszczaczy dla wszystkich oddziałów, wtedy dokonamy kolejnych przesunięć w budżecie i pokryjemy brakującą kwotę z wolnych środków – odpowiada na obawy prezydenta przewodniczący rady.

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 37

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Wojciech Kotyla 2019-02-12 11:42:54

  Szkoda, że prezydent nie był tak mądry przy obcieciu wozokilometrow przy komunikacji miejskiej

  18 11
 • ~Wojciech Kotyla 2019-02-12 11:52:17

  Akurat cięcia w promocji mają sens. Bo po 12 latach efektywność jest bardzo niska i szkoda topic pieniądze na projekty widmo. Utnijcie jeszcze program dzieje się robiony przez tvt 40tys i gazetę wodzislawska 140tys bo mało kto to ogląda i czyta

  22 10
 • ~mnemo 2019-02-12 13:10:08

  @wojtusiu zawsze gdy czytam twoje wypociny zastanawiam się kim ty do jasnej cholery jesteś? Co w swoim miernym życiu osikrotkielapki

  14 16
 • ~mnemo 2019-02-12 13:12:37

  @wojtusiu zawsze gdy czytam twoje wypociny zastanawiam się kim ty do jasnej cholery jesteś? Co w swoim miernym życiu osiagnałes? Oceniasz wszystkich i wszystko z pozycji wszystkowiedzacego, co daje ci takie kompetencje? Skoro jestes takim geniuszem czemu nie zarzadzasz tym miastem? Albo jakims innym?

  14 17
 • ~Wojciech Kotyla 2019-02-12 14:44:17

  Mnemo czyżby nowe wcielenie wyborczej Honoratki? Bo retoryka jakby ta sama . Słyszałem, że policja ustaliła IP i za ciekawie nie wyszlo. Każdy ma prawo do własnego zdania i możliwości jego wyrażenia. Komunikację spartolił Kieca ale to tylko moje zdanie. Zapytaj się Mietka czy podpisał już umowę z powiatem bo do wczoraj starosta dał mu termin albo zawiesi świadczenie usług na rzecz miasta. O tym jaki będzie kształt komunikacji Kieca wiedział od dawna. Raz, że porozumienie z powiatem już było ustalone, dwa z przetargu wiadomo było jak będą przebiegać linie. Dodając cięcia w kilometrach trudno racjonalnie myślącemu człowiekowi uwierzyć, że będzie lepiej. Kieca struga teraz wariata, że nic nie wiedział. Nawet jeśli to przed ogłoszeniem przetargu powinien zapoznać się z nim i poddać go społecznej dyskusji jeśli miałby wątpliwości bo kształt komunikacji dotyczy bezpośrednio mieszkańców i ich codziennego funkcjonowania w mieście. Tym razem po prostu nie udało się wyciąć numeru z cięciem połączeń jak to było przy cięciu MZK.

  17 14
 • ~Wojciech Kotyla 2019-02-12 14:52:37

  Ci do promocji miasta to chyba większość widzi jak jest. Pustostany na rynku jeszcze to podkreślają. Wybacz ale za 182tys o których pisałem można pewnie wykupić roczna reklamę w radiu90 i przekazać ją bezpłatnie na rzecz ludzi i organizacji działających na rzecz miasta przy ciekawych (słowo klucz) akcjach i wydarzeniach w miescie. Dostaną w ten sposób potężne wsparcie promocyjne dla swoich działań. Jeśli dorzucisz do tego małe wsparcie finansowe to może okazać się, że pewna część organizacji ukierunkuje się na Wodzisław. Na czym powinien zyskać lokalny biznes

  11 11
 • ~Wojciech Kotyla 2019-02-12 14:59:10

  Rzecz jasna to też tylko moja opinia, z którą możesz się zgadzać lub nie. Artykuł jest kłamliwy bo w ostateczności radni miejscy ci "źli" wg Kiecy zagłosowali za komunikacja miejska i powiatowa. W przeciwieństwie do ekipy radnych z komitetu Kiecy, którzy głosowali przeciwko wsparciu komunikacji powiatowej. Paradoks polega na tym, że wyrobili się w czasie przed startem komunikacji, ale Kieca choć miał zielone światło od rady nie podpisał od razu umowy z powiatem. Takiego wodzisławianie mają włodarza ;-)

  15 10
 • ~Wojciech Kotyla 2019-02-12 15:02:35

  To, że miasto przejadą kasę na promocję najwyraźniej jest faktem bo radni mają identyczne zdanie. Ci natomiast reprezentują mieszkańców. Efektem są cięcia w promocji.

  16 12
 • ~Wojciech Kotyla 2019-02-12 15:09:58

  Dodam że zakup oczyszczaczy to jak dla mnie głupota i zmarnowany pieniądz

  11 13
 • ~mnemo 2019-02-12 15:43:08

  Probuj dalej ze zgadywaniem.
  ‘Każdy ma prawo do własnego zdania i możliwości jego wyrażenia.’ – jasne i moje zdanie jest takie, jesteś zwykłym trollem, nie osiagnales niczego i próbujesz budowac swoje marne ego na opluwaniu tych, którzy realnie cos osiągnęli i maja wpływ na kształt tego miasta. Za pewne masz nawet odczucie ze jesteś przy tym jakims Robin Hoodem. Tyle tylko, ze w przeciwieństwie do tych, których opluwasz nie robisz nic konstruktywnego. Kieca i jego ekipa nie jest idealna, nikt nie jest. Ale swoje zasługi dla Wodzislawia maja. Co udowodnily chociażby ostatnie wybory. A tobie zostało jedynie plucie jadem gdziekolwiek się da. Idz lepiej napij się ze swoim niskim kolegom z 2.0. Ostatnio często nawalony chodzi.

  12 17
 • ~Wojciech Kotyla 2019-02-12 18:18:22

  To jakoś kiepsko je kształtują głosując przeciwko dotacji dla powiatu. Kieca coś ustala a ekipa Kiecy głosuje przeciw? Logiki w tym nie widzę. Możesz to nazwać niedoskonałością rzecz jasna lub trollingiem z mojej strony. Wątpię byś był w stanie racjonalnie to wytłumaczyć.

  12 11
 • ~ 2019-02-12 20:40:16

  To juz nie jest tuWodzislaw czy tuKotyla. I ważne, żeby było źle o Kiecy.

  5 8
 • ~Wojciech Kotyla 2019-02-12 22:36:18

  Vladislav jeśli z czymś się nie zgadzasz to zawsze możesz zdementować. Kieca sugeruje jeszcze, że problem z komunikacją powstał z winy Szymczaka i innych wspolpracownikow. Wybacz ale nie kupuje tej bajki. Łuszczak z powiatu jasno stwierdził, że ich komunikacja spełnia wymogi postawione przez miasto. Jak znam Szymczaka to w wielu sprawach komunikacji chciał znać opinie innych. Wątpię by pominął prezydenta. Wystąp sobie o kopię pisma starosty do prezydenta z ostatniego piątku. Wcześniejsza korespondencja też jest pewnie ciekawa.

  8 11
 • ~Kaya 2019-02-16 09:14:28

  Hipokryzja do potęgi ntej! Wodzisław tonie w smogu a radni uprawiają populizm polegający na wydawaniu naszych pieniędzy na półśrodki.
  Śmiali radni weźcie się w końcu do konstruktywnej pracy, a nie wojujcie jak dzieci z piaskownicy grabkami i wiaderkami. Zostaliście wybrani do prac na rzecz nas, a nie po to żeby zwoływać konferencje i robić sztuczne problemy.

  3 7
 • ~Wojciech Kotyla 2019-02-18 08:58:00

  Kaya bo już od 12 lat jest na stołku a smog jakoś ciągle jest górą. Wydał przy tym ponad 30mln. Ulotek i filmów też się niepotrzebnie naprodukował. Także 75tys radnych to mała kropla. Fakt że moim zdaniem też niepotrzebna. Tyle że rada miejska jest raptem 3miesiące i to już przy zaplanowanym budżecie przez kiece. Nie oczekuj cudów zatem skoro inny cudotworca od 12lat sobie z tym nie radzi. O kapcacej remizie w Radlinie II to wiedział od lat ale dopiero postraszenie sprawa w sądzie przyniosło jakiś efekt

  3 4
 • ~Wojciech Kotyla 2019-02-18 08:59:32

  Kaya

  0 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy najmłodsi uczniowie mogą czuć się bezpiecznie w drodze do szkoły?Oddanych głosów: 120