zamknij

Biznes

Remont Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu bez poparcia MKiDN

2016-11-09, Autor: mk

„Kompleksowa modernizacja Pałacu Dietrichsteinów” w Wodzisławiu nie znalazła się na liście rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektów do realizacji w ramach Kontraktu Terytorialnego. Prezydent miasta złożył odwołanie w tej sprawie.

Reklama

Projekt kompleksowej modernizacji Pałacu Dietrichsteinów (tutaj mieści się Muzeum oraz Urząd Stanu Cywilnego) miasto zgłosiło do ogłoszonego w lipcu naboru do Kontraktu Terytorialnego.

We wrześniu Zarząd Województwa wydał uchwałę w sprawie przyjęcia listy najistotniejszych przedsięwzięć z zakresu kultury rekomendowanych do ujęcia w Kontrakcie Terytorialnym dla województwa śląskiego. Wśród wyróżnionych inwestycji znalazła się kompleksowa modernizacja Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim - informowaliśmy o tym tutaj>>

Niestety projekt w dalszym etapie weryfikacji został odrzucony i nie znalazł się na liście projektów rekomendowanych do realizacji przez Ministerswo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poparcie znalazły natomiast takie inwestycje z województwa śląskiego jak: modernizacja Parku Zdrojowego w Jastrzębiu-Zdroju czy renowacja Zespołu Pałacowo-Parkowego w Żorach.

Z tą decyzją nie zgadza się prezydent Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca. - Wszyscy cieszyliśmy się, że jeden z najważniejszych zabytków naszego miasta i najstarszy obiekt klasycystyczny na ziemiach polskich ma szansę na generalny remont. Niestety, nasze przedsięwzięcie inwestycyjne nie otrzymało rekomendacji kierownictwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stąd moja decyzja o wystosowaniu apelu do wicepremiera Glińskiego - zaznacza.

We wspomnianym apelu prezydent prosi wiceministra o uzasadnienie odrzucenia wniosku Wodzisławia. Argumentuje, że wodzisławski obiekt jest najstarszym obiektem klasycystycznym na ziemiach polskich, co czyni go unikalnym w skali europejskiej. Ponadto wymaga pilnego remontu i spełnia wszelkie przesłanki do zakwalifikowania go do Kontraktu Terytorialnego.

 

 

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~wodzislawianin1 2016-11-09
  12:29:01

  9 4

  Nie wiem co to za ministerstwo ale chyba niekultury skoro perełkę śląskiej i polskiej architektury łobuzy zabraniają remontować. Wstyd.

 • ~cyklista 2016-11-09
  14:42:48

  9 7

  Coz....Ministerstwo "Piskultury" przeciez musi wspomagac np. swiatynie opatrznosci ( ponad 6mln. zl) i dziela dyr. Rydzyka to przeciez grube miliony wiec nie oczekujcie, ze bedzie pamietalo o jakis perelkach architektury.

 • ~Don C. 2016-11-09
  17:19:08

  13 3

  Czy Ministerstwo Kultury przez 8 lat rządów PO było zawieszone?Prezydent Kieca tak chętnie robiący sobie zdjęcia z Bredzisławem i innymi koleżkami z PO nic nie potrafili dla miasta pozyskać dla tej i innych "perełek"??? Gdzie był poseł Zawadzki i inni???
  Pałac,baszta,park,rynek,stadion itd wszystko co zastał prezydent Kieca 10 lat temu do dzisiaj się nie zmieniło.Gdzie jest hala widowiskowo-sportowa? W zamian macie plac zabaw za blisko 30 mln i ocieplone szkoły z orlikami za drugie tyle.
  Inna sprawa to patrząc jakie leśne dziadki i cudaki rządzą starym miastem to nie dziwi że każdy ich zlewa nawet koleżki z PO.

 • ~Wojciech Kotyla 2016-11-11
  08:48:36

  5 0

  Don.C mnie ciekawi kiedy mieszkańcy tego miasta obudzą się z letargu, że władzę ocenia się po dokonaniach a nie tego ile projektów do realizacji nawaliła, z których coraz to więcej pada bo..... a władza ciągle się wykręca, że to nie ich wina. Pora się obudzić i ocenić realnie 10 lat.

 • ~Dr Svevo 2016-11-11
  15:54:07

  4 0

  ~Wojciech~przez ostatnie dwa lata widać że władze miejskie zaczynają się coraz bardziej gubić.Niestety w mieście brakuje elit i ludzi z wyobraźnią stąd też obecny prezydent bez problemu wygrał w pierwszej turze.
  Remont pałacu i parku powinien być dawno zakończony a to co mówi prezydent jest robione jako tłumaczenie pod publikę.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęśliwy w Wodzisławiu Śląskim i powiecie?
Oddanych głosów: 1247