Lista zmian, jakie zachodzą w szkolnictwie od września 2024 roku, jest dość długa. M.in. dotyczy religii w innym wydaniu, obowiązku szkolnego dla uczniów z Ukrainy, odchudzenia podstaw programowych, czy religii w nieco innym wydaniu. Zobacz co i w jaki sposób się zmieni dla uczniów i nie tylko.
Na wcześniejszą emeryturę będą mogli przejść nauczyciele, którzy urodzili się przed 1 września 1966 roku, kolejne roczniki będą uprawnione do wcześniejszego świadczenia w kolejnych latach:
- od września 2025 - nauczyciele urodzeni przed 1 września 1969
- od września 2026 - nauczyciele urodzeni po 1 września 1969.
Zmiany te obejmą pracowników placówek edukacyjnych, którzy wykonują faktycznie pracę na stanowisku nauczyciela, wychowawcy, czy pracownika pedagogicznego. Szeroko ten temat opisywaliśmy <<Kompensówka, wcześniejsza emerytura stażowa. Idą ważne zmiany w świadczeniach dla nauczycieli>>
Najważniejszą zmianą na świadectwie szkolnym, będzie brak oceny z religii czy etyki. Oznacza to, że oceny z tych przedmiotów nie będą wliczane w średnią ocen ucznia. Dodatkowo sama organizacja lekcji ulegnie zmianie, ponieważ mogą być one przeprowadzane w połączeniu różnych klas - I-III, IV-VI, VII-VIII. W kolejnym roku szkolnym, MEN chce wprowadzić ograniczenie lekcji religii do 1 godziny/tygodniowo, co budzi wilki sprzeciw episkopatu. <<Jedna godzina religii w szkołach? Episkopat: zmiany są krzywdzące lub wręcz dyskryminujące>>
Nowością będą również obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Resort rozszerzył katalog zajęć realizowanych na lekcjach z wychowawcą.
Od 1 września ukraińskie dzieci mieszkające w Polsce będą objęte obowiązkiem nauki szkolnej. Z tym obowiązkiem będzie powiązana wypłata świadczenia 800 plus na dziecko.
Egzamin ósmoklasisty dla uchodźców bez języka polskiego
Uczniowie z Ukrainy, którzy jako uchodźcy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 roku będą zdawali egzamin ósmoklasisty bez języka polskiego. Zmiana ta jest podyktowana nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.
O około 20 procent uszczuplona zostanie podstawa programowa. MEN argumentuje tę zmianę spokojniejszą realizacją programu nauczania, z korzyścią nie tylko dla ucznia, ale i dla nauczyciela. Z podstawy programowej dla szkoły średniej wypadł m.in. przedmiot Historia i teraźniejszość. MEN podkreśla, że zmiany zostały przygotowane w taki sposób, by nie była konieczna wymiana podręczników.
Uszczuplenie podstawy programowej dotyczy przedmiotów:
- w szkole podstawowej (klasy IV–VIII): języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka łacińskiego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, informatyki.
- w liceum ogólnokształcącym i technikum: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka łacińskiego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, historii, historii i teraźniejszości, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, informatyki, filozofii, języka łacińskiego i kultury antycznej, historii muzyki, historii sztuki
- w branżowej szkole I stopnia: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, historii, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, informatyki
- w branżowej szkole II stopnia: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, matematyki, informatyki.
Jedną z bardzo ważnych reform edukacji jest ochrona małoletnich. Jest to nowy dokument, który szkoły opracowywały do 15 sierpnia 2024 roku. Wprowadzenie tego wymogu ma na celu zwiększenie kontroli nad zachowaniami przemocowymi w szkołach i poza nimi, co jest wynikiem nowelizacji Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego.
- egzamin ósmoklasisty 2025 będzie wymagał znajomości większej ilości lektur (wejdą w całości czytane lektury w klasach IV-VI). Uczeń będzie miał do napisania wypracowanie na jeden z dwóch podanych tematów. Zmianie ma ulec również arkusz egzaminu z matematyki.
- zmiany na maturze 2025 będą dotyczyły zakresu materiału, który ulegnie zmianie, więc i zakres wiedzy będzie zmieniony. Maturzyści nie będą składali wstępnych deklaracji przystąpienia do matury.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Dożynki gminne w Godowie za nami. Jak zwykle było pięknie i uroczyście [FOTO]
2765Rodzic oburzony systemem e-dziennika: dlaczego mam płacić za możliwość kontaktu ze szkołą? Sprawę poruszył też znany poseł
1079"Marka-Śląskie": Wodzisław Śląski wyróżniony za social media
934Carbonalia ograniczą się tylko do jednego dnia! Pogoda pokrzyżowała plany
622"Marka-Śląskie": Wodzisław Śląski wyróżniony za social media
+2 / -2Witaj szkoło! Ponad pół tysiąca pierwszoklasistów rozpoczęło edukację w Wodzisławiu
+1 / -1Rodzic oburzony systemem e-dziennika: dlaczego mam płacić za możliwość kontaktu ze szkołą? Sprawę poruszył też znany poseł
+0 / -1Dożynki gminne w Godowie za nami. Jak zwykle było pięknie i uroczyście [FOTO]
+0 / -2Rewolucja w szkołach. Zobacz, jakie zmiany zachodzą od 1 września
+1 / -3Rodzic oburzony systemem e-dziennika: dlaczego mam płacić za możliwość kontaktu ze szkołą? Sprawę poruszył też znany poseł
1Carbonalia ograniczą się tylko do jednego dnia! Pogoda pokrzyżowała plany
0"Marka-Śląskie": Wodzisław Śląski wyróżniony za social media
0Dożynki gminne w Godowie za nami. Jak zwykle było pięknie i uroczyście [FOTO]
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert