Polska Grupa Górnicza w komunikacie informuje, że zakończyła współpracę z firmą Marbud. To firma odpowiedzialna za prace na hałdzie Szarlota. Powodem tej decyzji jest niewłaściwa realizacja zadań i obowiązków zawartych w umowach.
Aktualizacja: komunikat Polskiej Grupy Górniczej:
PGG S.A. zakończy współpracę z firmą Marbud
Zakończenie współpracy z firmą, która wykonuje roboty związane z rozbiórką rydułtowskiej części zapożarowanej hałdy Szarlota może przyczynić się do skutecznego rozwiązania problemów narosłych z powodu uciążliwości prac, dla okolicznych mieszkańców i środowiska – uzgodnili przedstawiciele PGG S.A., miasta Rydułtowy i Powiatu Wodzisławskiego.
Wspólne spotkanie w kopalni ROW, do której należy ruch wydobywczy Rydułtowy, zorganizowano pod koniec czerwca, po wykryciu i potwierdzeniu w trakcie kontroli przeprowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, że rybnicka spółka F.U.H.B Marbud realizuje niewłaściwie zadania i obowiązki, które określone zostały w zawartych przez nią umowach i uzyskanych decyzjach administracyjnych.
Przypomnijmy, że w 2016 r. spółka Marbud podjęła się zakupu odpadów wydobywczych i prowadzenia robót rozbiórkowych hałdy, na której zostały zdeponowane. W tym celu na mocy umowy przejęła od kopalni teren, na którym zlokalizowano odpady wydobywcze oraz przyjęła odpowiedzialność za prowadzone roboty rozbiórkowe także w zakresie ich oddziaływania na środowisko. W umowie zastrzeżono przy tym, że używane przez spółkę technologie muszą maksymalnie ograniczać negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne i okoliczną zabudowę mieszkaniową, a także przewidywać rozwiązania ograniczające dalsze rozprzestrzeniania się pożaru hałdy.
Na spotkaniu w Rydułtowach, Polską Grupę Górniczą S.A. reprezentowali prezes Leszek Pietraszek, dyrektorzy kopalni ROW, pełnomocnik zarządu, adwokaci i radcowie prawni. Ze strony samorządowej w rozmowach uczestniczył starosta wodzisławski Leszek Bizoń oraz członek zarządu powiatu Arkadiusz Skowron a także burmistrz Rydułtów Marcin Połomski.
Uczestnicy zgodnie ocenili, że roboty na hałdzie Szarlota w Rydułtowach prowadzone są na podstawie szeregu prawidłowo wydanych przez władze województwa i powiatu decyzji administracyjnych (m.in. na wydobywanie i przetwarzanie odpadów) – problem stanowi wyłącznie ich realizacja.
Polska Grupa Górnicza - uwzględniając skargi i pretensje mieszkańców oraz wykryte nieprawidłowości - postanowiła wygasić umowę zawartą w 2016 r. z firmą F.U.H.B Marbud Sp. z o.o.
Burmistrz Rydułtów zwrócił uwagę, że niezbędna będzie teraz we współpracy z PGG S.A. nowa jakość w komunikacji z mieszkańcami miasta, bieżące informowanie ich o podejmowanych działaniach i ich skutkach. PGG S.A. poparła pomysł, przygotuje i wdroży wspólnie z miastem nowoczesną, otwartą i uczciwą strategię informacyjną o hałdzie Szarlota z myślą o mieszkańcach i mediach lokalnych.
Warto także podkreślić, że zarówno Burmistrz Miasta Rydułtowy jaki i Starosta Wodzisławski widzą potrzebę likwidacji powstałego zapożarowania, deklarując jednocześnie ścisłą współpracę z Polską Grupą Górniczą S.A w celu jak najszybszego rozwiązania problemu.
________
Temat hałdy w Rydułtowach to niekończąca się telenowela, przy której na pewno do śmiechu nie jest mieszkańcom. Ich problemy już wkrótce mogą się zakończyć. Polska Grupa Górnicza wydała komunikat, w którym informuje o zakończeniu współpracy z firmą odpowiedzialną za prace na hałdzie. Umowa z firmą była podpisana do końca lipca 2024 roku.
PGG S.A. oficjalnie potwierdza, że postanowiła zakończyć współpracę z wykonawcą robót na hałdzie – rybnicką spółką F.U.H.B Marbud - z powodu niewłaściwej realizacji zadań i obowiązków określonych w zawartych przez firmę umowach i uzyskanych decyzjach administracyjnych - informuje Witold Gałązka, z biura prasowego PGG.
O hałdzie pisaliśmy pod koniec czerwca, kiedy to odbyło się spoktanie z przedstawicielami Wojewódzkiego Inspektoriatu Ochrony Środowiska z Katowic, radni miasta Rydułtowy, przedstawiciele UM w Rydułtowach, a także przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim, Polskiej Grupy Górniczej S.A., Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.
21 czerwca Starosto cofnęło firmie pozwolenia na przetwarzanie odpadów z hałdy.
Podczas kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska ujawniono nieprawidłowości.
Podczas kontroli inspektorzy ujawnili szereg nieprawidłowości w związku z prowadzonymi pracami na hałdzie:
Jak wiadomo likwidacja zapożarowania hałdy musi dalej trwać. Gdyby ją przerwano, stracono by wszystkie poprzednie lata pracy na hałdzie. Samorządy, powiat oraz miasto Rydułtowy, deklarują pełną współpracę z PGG w tej sprawie. Miasto wspólnie z górniczą spółką zamierzają poprawić również sposób komunikacji z mieszkańcami odnośnie rydułtowskiej hałdy.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Powstanie nowy dworzec, łącznik i parking Park&Ride (zdjęcia)
13684Zaginiona, samotna i pijana – zaginiona kobieta odnaleziona
4111Mundurowi zapobiegli bójce na A1. Padł strzał (wideo)
3671Bez uprawnień, bez kasku, bez tablic – 15-latkowie uciekali przed policją [foto,wideo]
3423Pościg na A1, kierowcę zatrzymano w Gorzyczkach. Wspólna "akcja" policji i straży granicznej [foto, wideo]
3273Ci kapłani odchodzą na emeryturę wśród nich Ks. Płonka
+13 / -2Wszystkie głosy w powiecie wodzisławskim policzone! Wiemy, na kogo głosowali mieszkańcy
+15 / -458 mandatów za nadmierną prędkość jednego dnia. To efekt działań "Prędkość"
+12 / -2Polacy wybrali! Karol Nawrocki wygrywa w Polsce i w naszym powiecie
+11 / -4Zmarł Eugeniusz Chłapek - wieloletni radny Wodzisławia Śląskiego
+8 / -1Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert