zamknij

Wiadomości

Sąd uznał, że Wodzisław błędnie nalicza opłaty za żłobek

2013-01-22, Autor: igra
Najprawdopodobniej od marca zmieni się sposób naliczania opłat za pozostawienie dziecka w żłobku. Rodzice nie będą już płacić ryczałtowo a za faktyczną ilość godzin jaką maluch spędza w placówce.

Reklama

Opłaty za żłobek były gorącym tematem wiosną 2012 roku. Przed Wojewódzkimi Sądami Administracyjnymi toczyły się postępowania w tej sprawie. Także przeciwko decyzji wodzisławskich radnych w sprawie opłat za żłobek.

Podstawą zaskarżeń było stanowisko prokuratury, która uważa, że rodzice powinni płacić tylko za tyle dni, ile dziecko przebywało w żłobku. Wszelkie odpłatności tzw. ryczałtowe są sprzeczne z „ustawą żłobkową”. Przypomnijmy, że w Wodzisławiu takowa obowiązuje. Za pobyt dziecka rodzice płacą 300, 400 lub 500 zł w zależności od wysokości dochodów.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że prowadzenie żłobka jest zadaniem własnym gminy i przez to opłaty za żłobek nie mogą powodować zwiększania dochodów samorządu. Dlatego rodzice powinni płacić tylko za te dni, w które dziecko przebywało w żłobku, a nie wnosić opłaty za cały miesiąc.

 

I choć władze Wodzisławia argumentują, że żłobek nie jest źródłem dochodu miasta, nie ma odwrotu.

 

Najprawdopodobniej Rada Miasta nową uchwałą w sprawie opłat za żłobek zajmie się 8 lutego. Jak udało nam się ustalić, proponowana jest stawka 2 zł za godzinę. – To nasza propozycja, choć do końca nie da się wyliczyć ile kosztuje godzina opieki w żłobku. Każdy z rodziców co miesiąc będzie deklarował na ile godzin pozostawi w żłobku dziecko. Tak będzie wyliczana nowa opłata za opiekę – tłumaczy rzecznik miasta Barbara Chrobok.

 

Czy nowa uchwała będzie różnicowała opłaty w zależności od majętności rodziny zdecydują radni.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~ 2013-01-22
  07:14:29

  0 0

  tytuł do poprawki - sąD ;-)

 • ~matt78 2013-01-22
  09:11:17

  0 0

  Jacy radni, taka uchwała... Uchwała błędna, więc radni... Cóż, sami ich wybraliśmy...

 • ~kaliope 2013-01-22
  20:26:07

  0 0

  Opłata z góry za cały miesiąc to jakiś absurd. Przecież mało kiedy się zdarza, że dzieci chodzą do żłobka przec cały miesiąc, gdy jedno od drugiego łapie choroby.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.