zamknij

Wiadomości

Samorządy: po 1 stycznia surowe kary dla „kopciuchów”

2021-10-12, Autor: ww

Nie mamy dobrych wiadomości dla „kopciuchów”. Od 1 stycznia 2022 roku śląskie samorządy będą surowo karać tych, którzy nie zrobili nic, by na czas wymienić stary piec. Wiadomo już, kto będzie mógł liczyć na taryfę ulgową.

Reklama

Śląsk, uchwała antysmogowa. Jakie konsekwencje dla kopciuchów?

1 stycznia 2022 roku wchodzi w życie jeden z najważniejszych etapów tzw. uchwały antysmogowej w województwie śląskim. Przypomnijmy, od nowego roku nie będzie można używać kotłów bez tabliczki znamionowej oraz tych wyprodukowanych przed 2007 rokiem.

Już teraz wiadomo, że wiele osób zlekceważyło te przepisy lub za wymianę kotła wzięło się za późno. W efekcie na rynku brakuje sprzętu (kotłów, pomp ciepła), a dostępni instalatorzy mają zajęte terminy z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Jak traktowani będą właściciele budynków, które po 1 stycznia nadal będą ogrzewane piecami „kopciuchami”? Muszą liczyć się z surowymi karami. Śląski Związek Gmin i Powiatów opublikował właśnie rekomendacje dla samorządów dotyczących egzekwowania uchwały antysmogowej.

- Rekomendacje to efekt wielomiesięcznej pracy zespołu, który starał się przeanalizować różne, możliwe sytuacje z jakimi strażnicy miejscy czy urzędnicy będą mieli do czynienia podczas przeprowadzanych kontroli po 1 stycznia 2022 roku – tłumaczy Rafał Kołodziej - przewodniczący Zespołu roboczego ds. wdrażania przepisów tzw. uchwały antysmogowej, Kierownik Referatu Ochrony Powietrza w Urzędzie Miasta Rybnika.

Paleta kar jakimi samorządy będą dysponować po 1 stycznia jest szeroka. Urzędnicy oraz strażnicy miejscy czy gminni będą mogli między innymi:

  • złożyć wniosek do sądu o ukaranie grzywną, która może wynieść od 20 do 5000 złotych
  • w przypadku strażników miejskich i gminnych nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych
  • nakazać natychmiastowego zaprzestania użytkowania pieca niespełniającego wymogów uchwały antysmogowej.

Jak podkreśla Rafał Kołodziej, kontrolerzy nie muszą w każdym wypadku nakładać na osobę łamiącą przepisy kary finansowej. Artykuł 41 Kodeksu wykroczeń dopuszcza pouczenie, zwrócenie uwagi, ostrzeżenie lub zastosowanie innych środków oddziaływania wychowawczego.

- Staraliśmy w naszych rekomendacjach takie sytuacje dość dokładnie zdefiniować – podkreśla Rafał Kołodziej.

Na taryfę ulgową w postaci pouczenia czy zwrócenia uwagi mogą liczyć osoby, które:

  • odpowiednio wcześniej zawarły umowy przyłączeniową do sieci gazowej lub ciepłowniczej, ale nie ze swoje winy nie zostały jeszcze podłączone
  • wpłaciły już zadatek na zakup nowego źródła ciepła, bądź zakupiły już nowe źródło ciepła, ale oczekują na jego zainstalowanie. W takim przypadku będzie trzeba udokumentować zobowiązania na linii inwestor – wykonawca
  • nie wymieniły kotła z powodu opóźnień we wdrażaniu programów dedykowanych osobom ubogim energetycznie czy niezaradnym życiowo, wynikających z przyczyn od nich niezależnych.

Czytaj kolejne strony:

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 29

Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,samorzady-po-1-stycznia-surowe-kary-dla-kopciuchow,wia5-3266-50048.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
  • ~Bart. PL96 2021-10-14
    08:47:17

    3 1

    Ciekawa sprawa, zdjęcie domu, w którym jest ekologiczny piec, zostaje użyte jako główne zdjęcie w artykule o karnych kopciuchach. To albo ktoś niekompetentny zamieszcza coś, bez sprawdzenia informacji u źródła, albo wychodzi na to, według Pana autora tekstu "WW", że każdy piec jest zły, nie eko i najlepiej to chyba nie ogrzewać domu, albo wszystko dać na elektryczne to wtedy wszystko będzie ok. Polecam następnym razem rzetelne sprawdzenie informacji. Pozdrawiam

  • ~pomysłowy 2021-10-14
    09:09:20

    3 5

    ~Bart - po za piecem ważne jest również paliwo i sposób użytkowania. Patrząc na zdjęcie to na pewno nie mamy do czynienia z węglem dobrej jakości. Właściciel powinien niezwłocznie reklamować zakupiony opał u dostawcy. Nie rozumie dlaczego woli truć sąsiadów.

  • ~Bart. PL96 2021-10-14
    10:13:07

    3 1

    ~ pomysłowy- nasuwa mi się do Pana pytanie. Dlaczego Pan z góry zakłada że, ten dom jest opalany węglem, a nie np. Drewnem? Każdy dym pochodzi z kopciucha? To w takim wypadku uznajmy że, każdy samochód nas truje bo jest dieslem. To takie założenie tylko.

  • ~Bart. PL96 2021-10-14
    10:13:39

    2 1

    Dieslem starego typu*

  • ~pomysłowy 2021-10-14
    11:14:52

    3 5

    Spalanie drewna nie powoduje takiego dymu.
    Mogą to być mokre meble lakierowane, wilgotne płyty wiórowe albo gnijący chrust ale to nie jest drewno i na pewno nie jest dozwolonym paliwem.
    Z silnikami spalinowymi jest podobnie. Czy są uciążliwe czy nie decyduje jakość paliwa, użytkowanie (serwisowanie) i klasa silnika i układu wydechowego.

  • ~Szymon Dobrowolski 2022-01-16
    19:15:13

    1 4

    Zapraszam do Radlina okolice Głozyny, jak kopcili Tak kopcą,żadnych kokontroli

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęśliwy w Wodzisławiu Śląskim i powiecie?




Oddanych głosów: 1074