zamknij

Wiadomości

Schody na Trzech Wzgórzach w rozsypce. Fuszerka czy wandalizm?

2018-04-25, Autor: tora

Schody w Rodzinnym Parku Rozrywki Trzy Wzgórza rozpadają się. Zagraża to bezpieczeństwu ludzi. A to nie jedyny problem zgłaszany przez mieszkańców.

Reklama

Na kiepski stan schodów zwracają uwagę radni Grażyna PietyraCzesław Rychlik zdopingowani sygnałami mieszkańców. Złożyli w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta. Uważają, że naprawy wymagają schody prowadzące z Trzech Wzgórz do osiedla XXX-lecia.

„Wykonane są z kostki brukowej, ich odpadnięcie i rozejście się w wielu miejscach, a także wystające krawężniki przy schodach stanowią zagrożenie w ruchu pieszym” - czytamy w interpelacji. Naprawy wymagają też schody prowadzące do osiedla Dąbrówki, w rejonie wypożyczalni sprzętu. Radni twierdzą, że schody są w bardzo złym stanie technicznym, a materiał, z którego zostały wykonane uległ znacznej degradacji.

Prócz tego w ocenie radnych drobna interwencja przyda się schodom prowadzącym z Trzech Wzgórz do Osiedla Piastów.

Wczoraj w tym temacie odbyła się wizja lokalna, w której wzięła udział m.in. zastępca prezydenta Izabela Kalinowska, która rozmawiała z mieszkańcami. Kiepski stan schodów potwierdza Bogdan Bojko, dyrektor MOSiR Centrum, które administruje RPR. - Schody zniszczone są bardziej, niż wynikałoby z normalnego użytkowania. Wygląda na to, że jakość wykonania była niewłaściwa, takie są przynajmniej nasze przypuszczenia po oględzinach – mówi dyrektor Bojko. - Będziemy tę kwestię reklamować u wykonawcy i będziemy czekać, co na to powie wykonawca. Schody wciąż są objęte gwarancją – dodaje szef MOSiR-u.

Gwarancja z jednej strony chroni interes i kieszeń miasta. Jednak z drugiej strony, zdaniem dyrektora Bojko, blokuje to możliwość wykonania napraw przez MOSiR. - Gdybyśmy naprawili schody we własnym zakresie, to wykonawca mógłby nam zarzucić, że widocznie zrobiliśmy coś nie tak – wyjaśnia dyrektor. Skutkiem tego mogłoby być odrzucenie żądania usunięcia usterek w ramach gwarancji. - Musimy więc mieć najpierw opinię wykonawcy. Jeżeli on stwierdzi, że nie poczuwa się do niczego, to będzie to problem, z którym albo będziemy się mierzyć, albo dalej będziemy domagać się wykonania napraw posiłkując się niezależnymi ekspertyzami. Niestety taka jest procedura – mówi Bogdan Bojko.

To wszystko sprawia, że na szybkie usunięcie usterek nie ma co liczyć. Natomiast zdaniem dyrektora schody nie są w aż tak złym stanie, by w trybie nagłym trzeba było wyłączyć je z eksploatacji.

Schody to nie jest jedyny problem zgłaszany przez radnych. Grażyna Pietyra napisała też interpelację w sprawie zabezpieczenia górki zjazdowej siatką, lub innym materiałem, który chroniłby dzieci na rowerkach mające kłopoty z wyhamowaniem. Radna mówi, że w ostatnią niedzielę pewna dziewczynka nie potrafiła wyhamować i wjechała w pobliską ławkę uderzając główką w deski. Poniższe zdjęcie pokazuje miejsce zdarzenia:

Na potrzebę montażu siatki zwróciła uwagę prezydent Kalinowskiej radna podczas wczorajszej wizji. Zdaniem radnej zastępczyni prezydenta Kiecy uznała potrzebę za zasadną.

Bogdan Bojko przyznaje, że różnego rodzaju urazy co pewien czas przydarzają się dzieciom. Czy to na placu zabaw, czy w labiryncie. - Na każdy zgłoszony nam przypadek na bieżąco reagujemy analizując przyczyny. Teraz w weekend było bardzo dużo ludzi na Trzech Wzgórzach. Jeżeli jest przyczyna wynikająca ze stanu urządzeń, wtedy interweniujemy. Takie sytuacje mamy np. w labiryncie. Niektóre drzwiczki zagrażały bezpieczeństwu. Wymontowaliśmy je i będziemy je naprawiać – mówi.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Zenobia Jeszka 2018-04-25 17:22:53

  na ścieżce zdrowia, na dróżce dla rolek mnóstwo gałęzi, kamyków, śmieci !!!

  5 6
 • ~mwh 2018-04-25 20:56:15

  Fuszerka, od strony Dąbrówek obok tej hali co ma być czeski zakład schody do RPR wyglądają jakby beton miał ze 20 lat a nie 3. Kolejna fuszerka to chodniki z bruku w parku (obok Jigger Pub) kostki się całe ruszają i wypadają bo pomiędzy nimi są szpary, tak samo na tarasach nad stawem w parku, robionych chyba rok temu, kostka granitowa wypada bo nie ma wypełnienia szczelin. Czy tego nikt z SKM nie widzi? A Radna Pietyra to chyba budzi się z letargu tylko w okresie wyborczym, szkoda, że przez 3 lata niewyborcze nie jest tak aktywna!!!

  17 0
 • ~mwh 2018-04-25 20:58:39

  A Rychlik to już w ogóle ewenement, nie słyszałem o żadnych jego inicjatywach w ciągu 3 poprzednich lat, nagle jak wybory się zbliżają to coś trzeba zrobić raz na 4 lata, czymś się zająć. Bezradni radni okazują się radni, szkoda tylko, że raz na 4 lata.

  20 0
 • ~Dr Svevo 2018-04-25 22:25:11

  mwh-tylko że tych radnych bezradnych ktoś wybiera i są przedstawicielami części społeczeństwa.Widocznie taki jest poziom na osiedlach...

  10 0
 • ~ 2018-04-26 07:03:59

  Nie rozumiem o co się spinacie. I tak zagłosujecie na tych samych ludzi. Póki wodzisław (a przepraszam, dzielnica sosnowca) nie zostanie rozdzielony między ościenne gminy nic się nie poprawi ...

  3 8
 • ~wodzislawianin1 2018-04-26 10:08:40

  kostka się kruszy, drzwi w labiryncie zniszczone, błoto i dziury w środku labiryntu to norma, schody pokruszone pewnie zostały zrobione z kiepskiej jakości betonu, oj tam w Parku Trzy Wzgórza wiele jest do poprawy na gwarancji. Gdyby pan Bojko i władze miasta przeszły cały park to znajdą wiele rzeczy które wymagają pilnich napraw gwarancyjnych. Dlaczego jednak nikt tego nie widział już wcześniej? Czy w gdyby w domu tak Wam plac wybudowano i schody to nie dzwonilibyście do firmy z reklamacją? Dlaczego miasto tak rzadko reklamuje inwestycje? Park miejski z fatalnie wykonanym brukiem to jak pisze przedmówca kolejny przykład niedbalstwa.

  9 0
 • ~PimpaLesna 2018-04-26 11:41:52

  @wodzislawianin1 - no przeciez miasto nie bedzie ciagac po sadach znajomych krolika! Ty nie wiesz gdzie zyjesz czy co?

  6 2
 • ~wodzislawianin1 2018-04-26 14:58:05

  królika? hm W każdym razie nie wiem czy wiem gdzie żyję, ale te schody w całym praktycznie Parku wyglądają tak jakby beton z betonu ktoś ukradł i wszystko się dosłownie sypie. W parku miejskim z kolei kostka brukowa cała się rusza nie piszę tu już o szczelinkach w których zamiast jako wzmocnienie miał być beton a był piasek, który po roku wypłukały deszcze. W jednym i drugim przypadku wygląda to na to że wykonawca albo jego pracownicy beton sobie przywłaszczyli.

  5 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Wodzisław tworzy dobry klimat dla działania organizacji społecznych?
Oddanych głosów: 144