Każdy z nas spotkał się z akcją zbierania plastikowych nakrętek na szczytny cel. Społeczności, ale i instystucje lokalnie angażują się w zbiórki nakrętek, które wymieniane są na środki wspomagające zakup np. sprzetu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych. Wiele jednak wskazuje na to, że zbieranie plastikowych nakrętek przejdzie do historii. Pisze o tym portal branżowy prawo.pl.
Unijna dyrektywa w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, w Polsce została wprowadzona ustawą z dnia 9 marca 2023 o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Zgodnie z nią od połowy 2024 r. wszystkie nakrętki plastikowe w całej UE powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju – butelki czy kartonu. Prawo wchodzi w życie dopiero za rok, ale niektóre polskie firmy już to robią.
W Polsce cały czas firmy i instytucje nawołują do akcji zbierania nakrętek, która poza aspektami charytatywnymi, ma również edukować społeczeństwo na temat segregacji odpadów.
Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw, o zbiórkach charytatywnych mówi, że dziś zbieranie nakrętek to trochę ekościema i wprowadzanie chaosu informacyjnego.
- Zyskujemy na nich niewielką ilość zebranych nakrętek, ale tracimy pozostałą, odkręconą część, bo te odkręcone nakrętki trafiają w sortowni do frakcji drobnej, a stamtąd nikt już ich nie odzyska. Stąd unijny nakaz przytwierdzania nakrętki do butelki — wyjaśnił ekspert w rozmowie z prawo.pl
Nie ma skutecznej i opłacalnej technologii wysortowania tak małych elementów, jak nakrętka, która oddzielona od opakowania, najczęściej trafia na wysypisko śmieci, a niejednokrotnie wyrzucana jest, gdzie popadnie. Tymczasem nakrętki stanowią 3-5 proc. masy butelki, co przy coraz bardziej wyśrubowanych poziomach recyklingu, jest to ilość nie do pogardzenia. Zmiany, jakie wprowadza unijna dyrektywa, umożliwią poddanie recyklingowi całe opakowania.
Jakie jest twoje zdanie o zbiórkach plastikowych nakrętek?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! [FOTO]
9190Poważny wypadek w Gorzycach. Reanimowany był 11-latek!
8559W Pszowie też pojawili się oszuści. Mówią o oszczędzaniu
4810Sławomir Mentzen będzie w Wodzisławiu Śląskim – kolejny przystanek kampanii prezydenckiej
3870Transportowcy z Wodzisławia Śląskiego dopięli swego? Podatki zostaną obniżone
3081Sławomir Mentzen będzie w Wodzisławiu Śląskim – kolejny przystanek kampanii prezydenckiej
+21 / -7Wyłączenia prądu w powiecie. Będzie ich sporo [HARMONOGRAM]
+11 / -0Chciał się zabić... uratowali go wodzisławscy policjanci!
+14 / -4Otwarcie nowej siedziby biblioteki w Pszowie. Działać będzie od jutra
+10 / -0Sporo wyłączeń prądu. Utrudnienia w powiecie również dziś [HARMONOGRAM]
+11 / -2Wyrzucał śmieci do lasu. Przyznał się do winy, to jastrzębianin
2Konkurs na start-up w zakresie zielonych innowacji. Został tydzień na zgłoszenie! [WIDEO]
1Poważny wypadek w Gorzycach. Reanimowany był 11-latek!
0Kolejne próby oszustwa na ZUS. Tym razem dzwonią w sprawie aktualizacji numeru telefonu
0Zgłosiła awanturę domową, ale to ona trafiła do aresztu. 45-latka "wpadła" sama
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert