zamknij

Wiadomosci

Smog w Wodzisławiu: oto czym oddychamy! Dramatyczna jakość powietrza

2017-01-09, Autor: mk

W miniony weekend stacje pomiarowe w Wodzisławiu Śląskim i Rybniku wskazywały od ok. 470% do nawet 1160 % (!!!) przekroczenia normy dla pyłu PM 10.

To pył zawierający substancje toksyczne, metale ciężkie oraz dioksyny i furyny. Pył ten przedostaje się do górnych dróg oddechowych a mniejsze jednostki przenikają bezpośrednio do krwi. Obecnie stan przekroczenia pyłu w naszym regionie wynosi od 1436 % do 2272 %. Wyniki ze stacji pomiarowej w Wodzisławiu Śl. przy ulicy Gałczyńskiego można znaleźć tutaj>>

Reklama

Jak przy tak zanieczyszczonym powietrzu chronić zdrowie swoje i swoich najbliższych? Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostali powinni ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

Według prognoz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach w poniedziałek, 9 stycznia jakość powietrza będzie sukcesywnie ulegać poprawie.

Na koniec, aby zobrazować jakim powietrzem oddychamy, prezentujemy Wam zdjęcie filtra centrali wentylacyjnej Krytej Pływalnej w Wodzisławiu Śl. Wg zaleceń producenta, wymiana powinna się odbyć 2 razy w roku. Manta wymienia co miesiąc. Pozostawimy to bez komentarza.

>>czytaj również: Strażnicy zaglądają do pieców. Wodzisławianie pogodzili się z kontrolami

>>Jak nasze miasta i gminy walczą ze smogiem? Sprawdziliśmy kto naprawdę działa, a kto udaje

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~mala_lady 2017-01-09 12:42:59

  To jest straszne, ale sami sobie zgotowaliśmy te katastrofę... Jest początek stycznia, sezon grzewczy w pełni i tak złego powietrza jeszcze nie mieliśmy. Co będzie dalej strach pomyśleć

  18 1
 • ~pietruch 2017-01-09 12:59:47

  Z powodu smogu prezydent Rybnika podjął decyzję o odwołaniu lekcji we wszystkich szkołach w mieście. Zajęcia szkolne odwołane będą przez dwa dni.

  Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/a/alarm-smogowy-912017-oddychamy-trucizna-wyniki-najgorzej-w-katowicach-gliwicach-rybniku,11665290/

  13 3
 • ~Krystian Gasior 2017-01-09 13:23:43

  ludzie ! obudźcie się ! W rybniku pod tym samym artykułem dziesiątki komentarzy, odwołane lekcje w szkołach a w Wodzisławiu echo, cisza, 2 komentarze i zero działań ze strony wydziału edukacji.....ładna prowincja i brak świadomości....

  17 2
 • ~krzoci 2017-01-09 14:38:50

  Mamy smog a czy coś robimy aby go ograniczyć??W okresie zimowym nasila się naganne zjawisko odśnieżania/odladzania/skrobania (przez sporą grupę kierowców) samochodowych szyb przy zapalonym silniku. Przepisy chyba tą sprawę normują ale rzadko kto przestrzega zasady, że na parkingu nie można pozostawić samochodu z uruchomionym silnikiem na dłużej jak 2-e minuty. Postępując w ten sposób przyczyniamy się do wzrostu stężenia zanieczyszczeń w powietrzu którym oddychamy. Pomyślmy o tym nim przez kilka/kilkanaście minut będziemy odśnieżali nasz samochód przy uruchomionym silniku!!!!!

  7 11
 • ~wodzislawianin1 2017-01-09 15:16:31

  Czy przy takim smogu Urząd Miasta i Powiat nie mogą wprowadzić darmowej komunikacji publicznej. Normy rzędu 1000% to już totalne przegięcie. Od rana miała być darmowa komunikacja a dzieci z SP i Gimnazjum powinny mieć wolne. Jak widać reakcja UM jest zerowa!

  13 0
 • ~pietruch 2017-01-09 15:23:48

  ~krzoci, sądzisz że problem smogu jest wynikiem emisji z silników samochodowych i owe drapanie szyb ma tu wielki wpływ?

  To jest efekt ukochanego węgla i palenia. jakoś latem problemu nie ma a samochody też jeżdżą. Jest 500+ to wymieniać piece skoro kupuje się telefony, telewizory, abonamenty itd.

  19 3
 • ~Romana Jasieniecka 2017-01-10 12:46:46

  TAK TO WŁADZE WODZISŁAWIA MAJĄ PROBLEM,MY ZAMIAST JEZDZIĆ DO PRACY AUTOBUSEM JAK TO BYŁO PARĘ LAT TEMU MUSIELIŚMY ZAKUPIĆ SOBIE SAMOCHODY STARE OCZYWIŚCIE BO NIE STAĆ NAS NA NOWE NO BO NASZE WŁADZE TAK ŁADNIE POZMIENIAŁY ROZKŁADY AUTOBUSÓW ŻE BYŁO TO KONIECZNE TO TYLKO JEDEN Z PRZYKŁADÓW MOŻNA JE MNOŻYĆ ALE MOŻE ZAMIAST BIADOLIĆ TO MOŻE ZROBIMY POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO NASZYM WŁADZĄ O NARAŻANIE NAS NAS NA ŻYCIE W TAKIM ŚRODOWISKU?ODDYCHANIE TAKIM POWIETRZEM TO GWARANTUJE NAM POLSKIE PRAWO NIE MOGĄ NAS POZAMYKAĆ W DOMACH I STRZSZYĆ

  6 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Lubisz krytą pływalnię Manta w Wodzisławiu?
Oddanych głosów: 44