zamknij

Biznes

Sondaż: mieszkańcy Śląska popierają zakaz montowania pieców węglowych

2019-01-31, Autor: tora

Zdecydowana większość mieszkańców województwa śląskiego popiera zakaz montowania ogrzewania węglowego w nowych budynkach i jednocześnie oczekuje dostępu do sieci gazowej i ciepłowniczej.

Badanie przeprowadzone zostało metodą CAWI na panelu badanie-opinii.pl na próbie 544 mieszkańców województwa śląskiego.

Reklama

Ankieta daje odpowiedzi na garść pytań dotyczących walki ze smogiem, m.in. poparcia zakazu montowania ogrzewania węglowego w nowych budynkach, oceny działań samorządu i państwa na rzecz poprawy jakości powietrza, motywacji dla wymiany źródła ciepła na nisko czy zeroemisyjne.

Badani udzielali też odpowiedzi na pytania czy ich źródło ciepła nadaje się do wymiany, na co powinny być wydawane publiczne pieniądze i czy zauważyli poprawę jakości powietrza w swoim otoczeniu.

Zobacz wyniki ankiety Biostatu na portalu ŚląskiBiznes.pl.

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 49

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~kristof 2019-01-31 16:24:36

  Dla mnie sytuacja jest prosta: państwo rezygnuje z akcyzy na gaz do poziomu konkurencyjności z węglem i smogu z węgla nie ma. Kto by nie wolał piec wielkości tornistra z elektronicznym sterowaniem? Odpada konieczność przerzucania węgla, w domu czysto. Dopóki węgiel będzie dużo tańszy od innych źródeł to ze smogiem nie wygramy.

  41 5
 • ~miki1000 2019-01-31 21:28:53

  Oprócz obniżenia ceny za gaz trzeba również obniżyć cenę za przyłącze i skrócić jego czas ;powiedzmy do dwóch tygodni.Optymalnie by było gdyby było kilku dostawców a nie tylko monopolista pgnik.

  28 0
 • ~Don C. 2019-01-31 23:58:51

  Wklejcie jeszcze więcej z TVN głupot to będziecie "mądrzejsi" A tak ogólnie to portal a właściwie jego rybnicka satelita osiągnęła dno. Radakcja jest przeciwna wszystkiemu co Sląskie z kopalniami i węglem na czele. Szkoda że nie doczekacie się tutaj artykułu o tym że Arabi są przeciwko budowie meczetów albo że żyd jest za likwidacją synagogi bo to też trzeba ocieplić. Lewackie media...

  21 33
 • ~ 2019-02-01 11:51:22

  I to jest właśnie sedno problemu. Dla niektórych ludzi takich jak DonC węgiel to nie opał to religia. Bo jak inaczej skomentować jego porównania rezygnacji z węgla do rezygnacji z meczetów czy synagog.
  Dopóki tacy ludzie będą w większości to będziemy oddychać smrodem.
  Dzięki takim osobom Śląsk nadal ma kojarzyć się ma z familokami, węglem i hałdami.
  Wierzę, że nowe pokolenie młodych ludzi odrzuci na zawsze te stereotypy.

  23 20
 • ~pietruch 2019-02-01 13:06:50

  ~Don C. serio koniecznie musisz się wypowiadać? Idź lepiej przyłożyć do pieca albo popiół wynieś, cokolwiek.

  15 17
 • ~pietruch 2019-02-01 13:14:25

  ~Don C. nie sądzisz, że w czasach gdy pojawiają się elektryczne samochody, człowiek myśli o kolonizacji Marsa, energia atomu nie jest czarną magią, wiatr, słońce, ciepło ziemi daje nośnik energii to wykorzystywanie pradawnego węgla, wykopywanego ręcami przez górników w celu ogrzania Twojego siedzenia jest trochę nie na czasie? Nie odczuwasz dyskomfortu, że Twoje ciepełko nie różni się niczym od ciepełka Twoich pradziadków? Niesamowite, że umiesz pisać na klawiaturze i korzystasz z komputera.

  16 16
 • ~toomann 2019-02-01 13:50:52

  Trzeba skończyć z mitem, że gaz jest drogi!!! Jak ktoś musi mieć w domu +30, to jasne że puści przez komin całą wypłatę. Wymieniłem kocioł węglowy na gaz (bez żadnych dotacji!), suma rachunków za gaz od września do 20 stycznia nie przekroczyła 2100 PLN. Rachunki za prąd niższe o ok. 100 PLN/mies. (przedtem miałem CWU z bojlera elektrycznego). I to wszystko przy nieocieplonej "kostce" z końca lat 70-tych - ponad 220 m2 do ogrzania. Do tego czyściutka piwnica, budzę się a kaloryfery ciepłe. Jedyny minus - brzych rośnie bo mniej ruchu ;)

  17 11
 • ~Don C. 2019-02-01 22:14:38

  Do lewackich dzbanów wyżej.To nie jest religia tylko tradycja jeżeli tego nie rozumiecie to dlatego że wasi rodzice czy dziadkowie zza Buga sprowadzeni..Stąd też muzea w Zabrzu czy Rybniku.Było tyle już rządów od komuchów przez POpier* do PiS i jakoś nie widać tych elektrowni atomowych a taki pietruch już nawet na marsa leci. A gaz skąd ? Kopali i robili odwierty w Kokoszycach i gdzie ten gaz macie? Z Ameryki przez pół świata wam go będą wozić czy od ruskich? Zresztą węgiel już też od ruskich idzie bo kopalń w PL to już na palcach policzycie. Karmicie się tym co wam TVN powie i tym żyjecie lemingi. Zlikwidowali palenie mułem i flotem i dalej jest smog.To teraz na węgiel przyszedł czas a smog dalej pozostanie.Co będzie następne?Dieslami wam zabronią jeździć a potem na benzynę? Elektrycznymi autami będziecie jeździli a energia z czego jak wam elektrownie zamkną?

  17 14
 • ~Don C. 2019-02-01 22:23:07

  Do lemingów cd.
  Najpierw trzeba ludziom stworzyć warunki a potem wymagać. Sam jestem wy mongoły za tym żeby zamknąć wszystkie kopalnie z Jastrzębiem na czele (to pseudo miasto) wtedy będzie moja największa radość. @pietruch ty zacofany jesteś bo piszesz tu o jakimś gazie i inni jak nie wiecie że przyszłość jest w łapaniu piorunów czyli wyładowań atmosferycznych tylko na razie jeszcze PO-owscy inżynierowie do tego nie doszli i jeszcze długo nie dojdą tak jak zieloni i inne debile.
  Ps. I bez odpisywania trolle.

  11 19
 • ~ 2019-02-02 10:06:35

  Od wieków na świecie żyli ludzie bardziej lub mniej inteligentni. Tak było i będzie, na szczęście to Ci pierwsi pchali ten świat do przodu bo inaczej siedzielibyśmy dziś w jaskini rozpalając ognisko. Dla niektórych byłoby to oczywiście ok, no bo to byłyby przecież tradycyjne, swojskie ogniska jaskiniowe.
  Niektórym pozostaje tylko obrażanie, nazywanie innych mongołami, sprowadzanymi zza Buga,PO-wcami. Wasz świat jest naprawdę bardzo smutny i nawet to codzienne plucie jadem Was chyba nie uszczęśliwia.

  12 12
 • ~pietruch 2019-02-04 09:22:24

  ~Don C. napisałeś ty zacofany jesteś bo piszesz tu o jakimś gazie. Wskaż w którym miejscu piszę coś o gazie? Nie potrafisz czytać i pisać ze zrozumieniem to poproś mamę.

  2 8

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji powinien organizować turnieje dla graczy komputerowych?
Oddanych głosów: 305