Przygotowanie osób z autyzmem w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnościami oraz szczególnymi potrzebami do samodzielnego reprezentowania własnych interesów, potrzeb i problemów – to główne założenie projektu „Nie jesteś sam” realizowanego przez Stowarzyszenie “Przy Dziupli”. Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy oraz finansowany z funduszy EOG rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku i potrwa do 31.10.2022r. Dofinansowany został kwotą 30000 euro.
Projekt “Nie jesteś sam” kierowany jest do osób wykluczonych społecznie przez swoją niepełnosprawność (w szczególności ze spektrum zaburzeń autystycznych), a także ich opiekunów z powiatów: wodzisławskiego, rybnickiego, raciborskiego oraz miast z Subregionu Zachodniego woj. Śląskiego, tj. Żor, Jastrzębia-Zdrój oraz Rybnika. Zakłada organizację zaplecza pomocowego dla osób o szczególnych potrzebach, którym ciężko jest odnaleźć się w szkole, życiu, czy grupie rówieśniczej. Osoby ze wspomnianej grupy mają trudności w zakresie samodzielnego funkcjonowania oraz akceptacji społecznej.
Dlatego w ramach projektu “Nie jesteś sam” prowadzone będą różnego rodzaju zajęcia usamodzielniające i destygmatyzujące, które mają na celu umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami samodzielnego reprezentowania własnych potrzeb oraz interesów, a także ukazanie tych osób jako pełnoprawnych członków społeczności - przede wszystkim lokalnej. Celem działań jest mówienie o własnych potrzebach i egzekwowanie ich głośno i wyraźnie. Ja chcę, mogę i potrafię.
Główne działania jakie Stowarzyszenie „Przy Dziupli” zamierza zrealizować w ramach projektu „Nie jesteś sam” to:
W ramach projektu został utworzony punkt konsultacyjno-doradczy, w którym zainteresowane osoby mogą uzyskać pomoc oraz informacje dotyczące programów oraz usług dla osób niepełnosprawnych, a także liczyć na pomoc przy wypełnianiu wszelkich dokumentów. Mieści się on w WPWD “Dziupla” przy ulicy Czyżowickiej 29b i czynny jest we wtorki i środy od godziny 16:00 do 18:30. Wszelkie informacje można także uzyskać dzwoniąc pod numer dyżurny: 725 539 145. Dyżur telefoniczny czynny jest codziennie - jeśli pracownicy stowarzyszenia nie mogą aktualnie rozmawiać – oddzwaniają.
- Punkt konsultacyjno-doradczy na dzień dzisiejszy możemy uznać za nasz duży sukces. Telefon coraz częściej dzwoni, a do punktu zaczynają przychodzić ludzie, najczęściej z bliskiego otoczenia osób niepełnosprawnych, aby zasięgnąć informacji czy porady. Pytają o formy wsparcia, pomoc oraz o możliwości zapisania się do naszego projektu, z którego realizowane już są treningi z zakresu usamodzielniania. Kolejne nasze planowane działania to warsztaty self-adwokatów oraz warsztaty destygmatyzacyjne na które można się jeszcze zapisać. Zapraszamy do zapisów, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń – mówi Sylwia Koczy, Prezes stowarzyszenia “Przy Dziupli”.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://stowarzyszenie-przy-dziupli.pl/ lub we wtorki i środy do punktu konsultacyjno-doradczego.
Projekt „Nie jesteś sam” uzyskał dotację z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z funduszy EOG.
Głównym celem projektu "Nie jesteś sam" jest destygmatyzacja i przygotowanie osób z autyzmem w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnościami oraz szczególnymi potrzebami do samodzielnego reprezentowania własnych interesów, potrzeb i problemów.
Główne działania jakie zamierzamy zrealizować to:
- warsztaty destygmatyzacjne
- warsztaty dla self-adwokatów
- treningi funkcjonowania w przestrzeni publicznej i społecznej
- prowadzeenie punktu konsultacyjno-doradczego
- zredagowanie folderu informacyjno-edukacyjnego
- spotkania sieciujące dla podmiotów związanych z osobami narażonymi na wykluczenie społeczne
- seminarium edukacyjne
- szkolenie dla pracodawców nt. zatrudniania osób z niepełnosprawnościami
Strona internetowa stowarzyszenia: www.stowarzyszenie-przy-dziupli.pl
Wtargnęli do mieszkania i kazali wydać córkę! Próba uprowadzenia 14-latki w Wodzisławiu
8032"Uczciwy" złodziej w Wodzisławiu. Oddał portfel, ale...
7108Koniec poszukiwań. 52-latek nie żyje...
6942W garażu znaleziono ciało mężczyny. Odebrał sobie życie
6377Zasnął i doprowadził do wypadku. Znamy szczegóły sobotniego zdarzenia na ul. Rybnickiej
4543Wtargnęli do mieszkania i kazali wydać córkę! Próba uprowadzenia 14-latki w Wodzisławiu
+38 / -4Przejechał gdy zamykały się zapory. Brak wyobraźni słono kosztował
+31 / -0Pobił, skopał w głowę - publikujemy wyrok skazujący kryminalistę
+38 / -8Ruszył odstrzał dzików. Sprawdź obszary polowań myśliwych
+38 / -11Rozpoczyna się majówka! Gdzie dojedziemy pociągiem z Wodzisławia?
+23 / -3Oświadczenia majątkowe 2022. Ile zarabia Mieczysław Kieca i jego zastępcy?
4Godów i Gorzyce w obszarze zagrożenia. Co muszą wiedzieć hodowcy drobiu?
3Godów: Trwa remont żelaznego szlaku. Utrudnienia do połowy czerwca
1O programie 800+ rozmawiamy z Chatem GPT. "Zalecam staranną analizę i konsultacje z ekspertami"
1Pszów: Poznaliśmy wyniki wyborów uzupełniających
1Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert