zamknij

Wiadomości

Szkoły w powiecie wodzisławskim nadal strajkują. Co z maturzystami?

2019-04-24, Autor: ig

W trzecim tygodniu strajku niemal wszystkie przedszkola w powiecie wodzisławskim powróciły już do normalnej pracy. W szkołach akcja protestacyjna nadal trwa. Stres przeżywają maturzyści, którzy do końca tygodnia muszą zostać sklasyfikowani, by móc przystąpić do matury.

Reklama

W Wodzisławiu Śląskim wszystkie szkoły nadal strajkują. Natomiast, jak informuje naczelnik wydziału edukacji wodzisławskiego urzędu miasta, Ludwika Kłosińska do pracy powracają już wodzisławskie przedszkola.
- Normalnie pracują już wszystkie przedszkola. Jeżeli chodzi o szkoły, to sytuacja pozostaje bez zmian – mówi naczelnik. - Na dzień dzisiejszy mamy 204 strajkujących, na zwolnieniach lekarskich znajduje się 64 nauczycieli – dodaje.

Podobnie sytuacja wygląda w Radlinie, Rydułtowach i Pszowie. Przedszkolaki wracają do placówek również w gminie Godów. - Na dzień dzisiejszy mamy informacje o tym, że do normalnej pracy powróciło przedszkole w Gołkowicach i Skrzyszowie. Natomiast pozostałe placówki strajkują nadal - informuje Katarzyna Kubica, kierownik referatu oświaty Urzędu Gminy w Godowie.

Jak informuje Anna Białek dyrektor Gminnego Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Marklowicach, dalsze losy strajku w gminie nie są jeszcze znane.
- Szkoła Podstawowa nr 2 nie strajkowała w ogóle. Ze względu na liczne prośby rodziców w Gminnym Przedszkolu Publicznym zaprzestano strajku już tydzień temu. W Szkole Podstawowej nr 1 decyzja co do dalszych losów akcji protestacyjnej powinna zapaść jeszcze dzisiaj – mówi dyrektor.

Do Urzędu Gminy w Lubomii dotarły informacje o tym, że w jednej placówce zakończyła się już akcja protestacyjna. Szkoła Podstawowa im. Brunona Strzałki w Lubomi miała zrezygnować z kontynuowania strajku w dotychczasowej formie i powrócić do normalnej pracy.

W Gminie Gorzyce do pracy powróciły już wszystkie przedszkola. Jeśli chodzi o szkoły, strajk trwa nadal. Jednak w niektórych placówkach część zajęć już się odbywa.
- W niektórych szkołach zajęcia odbywają się na zasadzie zastępstw z nauczycielami, którzy nie podjęli strajku. Nie ma jeszcze takiej placówki, która całkowicie zrezygnowałaby ze strajku – wyjaśnia Katarzyna Kałuża z Urzędu Gminy Gorzyce.

W Gminie Mszana do pracy powrócili już wszyscy pracownicy przedszkola w Połomii. Ponadto dzisiaj zajęcia rozpoczęli już uczniowie Zespołu Szkół w Gogołowej. - To są dwie placówki, które na naszym terenie na dzień dzisiejszy wróciły do normalnej pracy – mówi Katarzyna Belińska z Urzędu Gminy Mszana.

Co z maturzystami?

Jak informuje naczelnik wydziału oświaty Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim, Katarzyna Zöllner-Solowska, przygotowania do piątkowego rozdania świadectw nadal trwają. - Dzisiaj bądź jutro zwołane są w placówkach rady pedagogiczne. Nie wiadomo do końca, jaka będzie frekwencja, czy będzie kworum i czy te rady się odbędą – mówi naczelnik.

Jak sytuacja wygląda w poszczególnych szkołach ponadgimnazjalnych?

W LO nr 1 w Wodzisławiu Śląskim dzisiaj będzie miała miejsce druga próba zwołania rady pedagogicznej. Poprzednia z 16 kwietnia zakończyła się brakiem kworum.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu dzisiaj (24 kwietnia) o godzinie 15:00 rozpoczęła się pierwsza rada pedagogiczna.

W wodzisławskim Zespole Szkół Ekonomicznych podjęto już trzy bezowocne próby- 17, 19 i 24 kwietnia. Wszystkie zakończyły się brakiem kworum. Na jutro (25 kwietnia) na godzinę 7:30 zaplanowano kolejne podejście.

Zespół Szkół Technicznych ma za sobą dwie próby. Dzisiaj o 14:30 rozpoczęło się kolejne podejście.

Podobnie sytuacja wygląda w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu – dwie próby bez kworum. Jutro o godzinie 12:30 ma zebrać się kolejna rada pedagogiczna.

W Liceum Ogólnokształcącym w Rydułtowach miały miejsce trzy próby (16, 19, 24 kwietnia). Kolejna jutro (25 kwietnia) o 14:00.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr w Rydułtowach- rady pedagogiczne odbyły się 16, 18, 24 kwietnia. Na jutro zaplanowana kolejna próba.

Brakiem kworum zakończyły się dwa wcześniejsze zebrania rady pedagogicznej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie. Dzisiaj o 15:00 podjęto kolejną próbę.

Dodajmy, że rząd zapowiada, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to uprawnienia do klasyfikowania uczniów zostaną nadane jednoosobowo dyrektorom szkół.

Do sprawy będziemy wracać.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Nauczyciele powinni przerwać strajk? A może jednak nadal go kontynuować?

Co powinni zrobić strajkujący nauczyciele?
Oddanych głosów: 497

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~right 2019-04-24 15:53:25

  W wakacje przestaną - przecież wpadną pieniądze za nic. Kiedy wreszcie pensum będzie takie jak praca przeciętnego obywatela?

  25 15
 • ~SędziaDred 2019-04-25 07:07:06

  Tak podłego strajku w historii kraju jeszcze nie było. Nie dość, że jest skierowany przeciwko całkowicie bezbronnej młodzieży to jeszcze całkowicie upolityczniony. Bo jak inaczej nazwać transparenty niesione w rękach nauczycieli z hasłami przeciwko rządowi, jak inaczej nazwać Broniarza robiącego karierę u boku PO i pobierającego (już nawet nie potajemnie) instrukcje od p. Schetyny. Ja tylko pytam dlaczego p. Broniarz nie chce okrągłego stołu zaproponowanego przez rząd. Odpowiedź jest bardzo prosta – bez swoich kolesi z KOD-u i PO u boku boi się spektakularnej porażki!

  17 8
 • ~pietruch 2019-04-25 07:24:21

  ~SędziaDred przecież PiS już zrobiło reformę edukacji bez okrągłego stołu a teraz chcą okrągłego stołu i rozmowy o przyszłości edukacji?

  7 14
 • ~Wodzisławianin 2019-04-25 07:36:42

  Kolejny raz widać, że strajkujący nauczyciele ze swoim guru Broniarzem nie mają najmniejszej dobrej woli dogadania się z rządem! To już nie strajk lecz uprawianie paskudnej polityki. Cokolwiek by nie zaproponować Broniarzowi to ten dla zasady i tak wszystko odrzuci by tylko udowodnić jaki ten rząd jest paskudny. Rząd z kolei powinien pokazać kto tu rządzi i w zamian z dniem ostatniego czerwca powinien wręczyć wszystkim nauczycielom wypowiedzenia. Tego samego dania dać im nowe umowy, ale już na zdrowych zasadach, czyli bez przywilejów z normalnym pracowniczym urlopem i 8 godzinną dniówką. Zapewniam chętnych i rąk do pracy nie braknie. Obecnie szkoły są przeetatowane, a w sekretariatach placówek oświatowych zalegają całe masy podań o pracę świetnie wykształconych młodych ludzi.

  24 8
 • ~SędziaDred 2019-04-25 07:45:18

  Pietruch to dlaczego p. Broniarz jako „wyedukowany i najmądrzejszy” nie chce teraz usiąść do rozmów tylko wszystko dla zasady odrzuca? Czy nie zauważyłeś tego, że rozmowa z tym panem to jak rozmowa z betonem! Te fakty zaczynają już dostrzegać nawet zagorzali zwolennicy PO i całej koalicji...

  14 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy weźmiesz udział w wyborach 10 maja?
Oddanych głosów: 2227