Profilaktyka chorób piersi wymaga przeprowadzania regularnych, mammograficznych badań przesiewowych, które umożliwiają wykrywanie niewyczuwalnych guzów piersi i sutka. W przypadku uwidocznienia jakichkolwiek zmian w badaniu, są one dalej diagnozowane - poddawane biopsji. - Standardowo pacjentki mają do dyspozycji różne typy biopsji, takie jak biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC), gruboigłowa (BGI) czy biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią, inaczej biopsja mammotomiczna. Z tej ostatniej metody mogą już skorzystać także pacjentki szpitala w Rydułtowach – wyjaśnia Magdalena Ciupak – Zarzycka z firmy.
Oprócz wspomnianych wyżej metod, wykonuje się również otwartą biopsję chirurgiczną, która stosowana jest zazwyczaj w przypadku trudności w zdiagnozowaniu zmian mniej inwazyjnymi sposobami. Mimo, że biopsja chirurgiczna zapewnia stuprocentową trafność postawionej diagnozy, posiada jednocześnie wiele wad. Główną jest jej inwazyjność, która może prowadzić do deformacji piersi, a na pewno do pozostawienia widocznej blizny.
Biopsja mammotomiczna łączy w sobie efektywność biopsji chirurgicznej, dając pewną diagnozę na podstawie badania histopatologicznego oraz subtelność biopsji gruboigłowej, bo pozostawia jedynie ledwo widoczny ślad na skórze. - Cały zabieg trwa około 20 minut. Zaletą tej metody jest możliwy natychmiastowy powrót do normalnego życia, bez konieczności hospitalizacji – mówi dr Aleksander Chlubek, kierownik Bloku Operacyjnego na Oddziale Chirurgii Ogólnej szpitala w Rydułtowach. - Rozsądne jednak będzie unikanie przez dwa kolejne dni uprawiania sportu i zwiększonego wysiłku fizycznego. Stosunkowo rzadkim powikłaniem po biopsji może być niewielki krwiak utrzymujący się do 6 miesięcy, w wyjątkowych przypadkach do roku - dodaje dr Chlubek.
Dodatkowo, metoda ta umożliwia lekarzowi pozostawienie niewielkiego (2 mm) klipsu w miejscu pobrania, który umożliwia później szybkie zlokalizowanie miejsca biopsji przy kolejnych badaniach mammograficznych.
Obecnie biopsję mammotomiczną można przeprowadzić w większości renomowanych ośrodków onkologicznych. Do wykonania tego rodzaju zabiegu wykorzystuje się specjalne aparaty, m.in. Mammotome®. Rydułtowski szpital jest obecnie jedną z ok. 30 placówek w całym kraju, posiadających aparat Mammotome®.
Zabiegi przeprowadzane są w Szpitalu Powiatowym ZOZ w Rydułtowach przy ul. Plebiscytowej 47. Wszelkie dodatkowe informacje można znaleźć pod nr tel. 45-78-041. Tak jak wszystkie inne biopsje, biopsja mammotomiczna jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Wtargnęli do mieszkania i kazali wydać córkę! Próba uprowadzenia 14-latki w Wodzisławiu
8023"Uczciwy" złodziej w Wodzisławiu. Oddał portfel, ale...
7108Koniec poszukiwań. 52-latek nie żyje...
6939W garażu znaleziono ciało mężczyny. Odebrał sobie życie
6376Zasnął i doprowadził do wypadku. Znamy szczegóły sobotniego zdarzenia na ul. Rybnickiej
4541Wtargnęli do mieszkania i kazali wydać córkę! Próba uprowadzenia 14-latki w Wodzisławiu
+38 / -4Przejechał gdy zamykały się zapory. Brak wyobraźni słono kosztował
+31 / -0Pobił, skopał w głowę - publikujemy wyrok skazujący kryminalistę
+38 / -8Ruszył odstrzał dzików. Sprawdź obszary polowań myśliwych
+38 / -11Rozpoczyna się majówka! Gdzie dojedziemy pociągiem z Wodzisławia?
+23 / -3Oświadczenia majątkowe 2022. Ile zarabia Mieczysław Kieca i jego zastępcy?
4Godów i Gorzyce w obszarze zagrożenia. Co muszą wiedzieć hodowcy drobiu?
3Godów: Trwa remont żelaznego szlaku. Utrudnienia do połowy czerwca
1O programie 800+ rozmawiamy z Chatem GPT. "Zalecam staranną analizę i konsultacje z ekspertami"
1Pszów: Poznaliśmy wyniki wyborów uzupełniających
1Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert