zamknij

Biznes

Szukasz pomysłu na biznes? Przypominamy o ciekawym szkoleniu

- Jak wiemy, od jakiegoś czasu na terenie Wodzisławia Śląskiego coraz więcej lokali stoi pustych, a ich właściciele nie mają pomysłu i czasu na ich zagospodarowanie. Mamy jednak pomysł, by tę sytuację zmieniać – mówi Krzysztof Dybiec, prezes wodzisławskiej Izby Gospodarczej. Po rozmowach przedstawicieli przedsiębiorców i Urzędu Miasta zrodził się pomysł na zorganizowanie szkolenia dla franczyzobiorców.

Reklama

- Nigdy nie mamy pewności, że trafnie zainwestujemy w biznes, możemy jednak ograniczyć do minimum to ryzyko. Skoro do 3 lat od uruchomienia zamyka się 70 % firm, to ryzyko jest znaczne. Są jednak na rynku takie, które przetrwały ten okres i dobrze się rozwijają – mówi Krzysztof Dybiec. - Co więcej, jest wiele firm, które dzielą się pomysłem, biznesem i know how. Trzeba za to zapłacić, ale za to biznes jest prawie pewny. Mowa tutaj o systemie franczyzowym. Oczywiście może się to na początek kojarzyć z dużymi firmami i z dużymi pieniędzmi, ale  chcemy pokazać, że można mieć mały lokal, w małym mieście i przy stosunkowo niewielkim wkładzie finansowym – wyjaśnia cel szkolenia prezes Izby Gospodarczej.

Zapraszamy wszystkich chętnych właścicieli lokali, przedsiębiorców oraz osoby zamierzające uruchomić działalność gospodarczą w Wodzisławiu Śląskim do udziału w dwudniowym szkoleniu.

 

Termin: 2-3 października 2015 r. w godzinach od 10.00 do 17.00

Miejsce: Miejsce: Dom Gośćinny JORDAN ul. Czyżowicka 85 Wodzisław Śląski

Odpłatność – 50 zł od osoby (catering)

Ostateczny termin zapisów i wpłat: 20 września 2015

 

Tematyka szkolenia:

 

 • ABC franczyzy: czym jest franczyza? Franczyza na tle innych form działalności;
 • Rynek franczyzy w Polsce: liczba systemów franczyzowych, trendy na rynku franczyzy w ostatnich latach, przybliżenie wybranych branż;
 • Zalety i wady franczyzy;
 • Ryzyko biznesowe: franczyza sposobem na minimalizowanie ryzyka w biznesie;
 • Przykłady sukcesów we franczyzie;
 • Podstawy franczyzy;
 • Czy nadajesz się na franczyzobiorcę? Pakiet franczyzowy;
 • Jak wybrać najlepszą dla siebie franczyzę;
 • Jak dobrze zainwestować, aby później nie żałować;
 • Biznes dobrze skalkulowany;
 • Ile można zarobić na biznesie franczyzowym.

 

Szkolenie dla osób zainteresowanych uruchomieniem biznesu we własnym bądź wynajmowanym lokalu ma na celu przedstawienie franczyzy jako sprawdzonej formuły pozwalającej z powodzeniem prowadzić własny biznes pod znaną marką. Podczas szkolenia franczyza przybliżona zostanie osobom, które nie miały wcześniej kontaktu z tą formą współpracy biznesowej. - Zaprezentujemy też aspekty prawne i ekonomiczne związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa w ramach franczyzy. Podczas szkolenia uczestnicy zostaną wyposażeni w narzędzia i umiejętności pozwalające na przeprowadzenie oceny funkcjonujących na rynku systemów franczyzowych i dokonać przemyślanego wyboru oferty – wyjaśnia Krzysztof Dybiec.

 

Uwaga, wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymają darmowe bilety wstępu na XIII Targi Franczyza 2015, odbywające się w dniach 15-17 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

 

Zapisy i dodatkowe informacje:

Izabela Kalinowska, tel. 607313550

Izba Gospodarcza Wodzisław Śląski

ul. Rynek 6

www.ig.wodzislaw.pl

[email protected]

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~ 2015-09-16
  06:37:00

  0 3

  spacerując po rynku i okolicach wychodzi na to, że współwłaściciel kamienicy przy konstacji 5 również nie ma pomysłu na zagospodarowanie swego lokalu. choć jeszcze nie tak twierdził, że to kwestia ceny, a lokal stoi od paru miechów pusty. poza tym nie problem w pomysłach, ale tym, że wodzisław nie jest atrakcyjny dla samych mieszkańców jak i mieszkańców z okolic. wolą racibórz/rybnik czy jastrzębie. póki zatem nie będzie tutaj ludzi to żaden interes nie wypali. prezes IG powinien wiedzieć, że tam gdzie nie ma rotacji klienta interes na ogół nie kwitnie.

 • ~ 2015-09-16
  06:43:07

  0 1

  systemy franczyzy na ogół są drogie na starcie, żeby nie pisać wielokrotnie przepłacone. nie mniej jednak "marka" potrafi zdziałać swoje. może pani redaktor wybierze się na spotkanie i zda relację ile osób (przedsiębiorców) pojawiło się na szkoleniu. przecieki mówią, że jest kiepsko. warto rzucić okiem na stronę http://franchising.pl/ jeśli ktoś chce się wstępnie rozeznać w temacie.

 • ~ 2015-09-16
  08:57:05

  9 0

  Są tacy którzy wolą Wodzisław tylko trzeba zaoferować coś ciekawego, innego z lepszą obsługą
  Cafe Cynamon , Z innej Beczki , Tratorija Włoskie Klimaty, Wiejskie Przysmaki. Fanaberia i te franczyzowe Divers , Textil Market, Natur Hause,... . Można by wymieniać. Wiele lokali stoi pustych, ale proszę się pokusić i zadzwonić na podane numery telefonów wielu nie odbiera, nie oddzwania. Proszę też zapytać o stawki czynszowe nie raz wyższe niż w okolicznych miastach. Pewno prawda leży po środku. A co do frekwencji szkolenie odbędzie się przy minimum 25 uczestnikach. Nie robimy go jako sztuka dla sztuki, ani dla pieniędzy. Zależy nam na pomocy dla rozwoju biznesu – zapraszamy na szkolenie

 • ~ 2015-09-16
  10:06:34

  3 0

  dlatego jestem zdania, że centrum miasta powinno zamienić się w polską stodolni ;) co do szkolenia to przerażające jest 2 dni po 7 godzin by czegoś się dowiedzieć. takie przynajmniej odnoszę wrażenie, że tyle będzie to trwało. jak dzień można jeszcze urwać tak dwa już niekoniecznie.

 • ~Maja 2015-09-16
  11:49:20

  0 0

  @Krzysztof Dybiec centrum miasta jest opustoszałe i wyludnione co jest pochodną złego zarzadzania miastem. W innych dobrze zarządzanych miastach w obrębie ścisłego centrum nie ma żadnych wolnych powierzchni do wynajęcia nawet na drugich piętrach. Wciskanie franszyzn ludziom przy takiej atrakcyjności centrum jest wpychaniem ich w długi i zobowiązania.

 • ~ 2015-09-16
  13:46:23

  5 0

  @Maja Oczywiście łatwiej zrzucić winę na kogoś niż samemu coś zrobić. Wciskanie franszyzn ludziom przy takiej atrakcyjności centrum jest wpychaniem ich w długi i zobowiązania- a skąd taka wiedza Pani Maju , proszę się podzielić doświadczeniem . Właśnie dlatego warszawska firma przygotowała szkolenie i informacje pod kontem małego miasta, małych lokalizacji i niskich nakładów, aby to było szkolenie na miarę naszych lokalnych możliwości . Sam udział w szkoleniu to poszerzenie horyzontów i możliwości a nie obowiązek podpisania umowy franczyzowej. Takie samo szkolenie w Warszawie kosztuje 490 zł netto plus dojazd i nocleg więc na pewno warto. Ci którzy myślą o uruchomieniu biznesu ( bezrobotni, młodzi ludzie, przedsiębiorcy , właściciele lokali ) powinni zapoznać się i z ta ofertą, bo po prostu warto mieć szerszą wiedzę.

 • ~ 2015-09-17
  07:46:03

  0 1

  skoro "zrobić samemu" to co prezydent i świta zrobili by miasto było atrakcyjne dla biznesu, bo mnie się wydaje, że to właśnie tędy powinna podążać oferta miasta. można co prawda liczyć na biznes na środku pustyni z nadzieją, że będzie lepiej ale to chyba nie tak powinno działać? za rozwój tego miasta odpowiedzialna jest jego władza. bez względu na to czy nazwiemy to tworzeniem warunków czy jakkolwiek inaczej. w wodzisławiu liczy się na sentyment przy braku polityki rozwoju miasta. szkolenia ogólnie są obecnie w modzie, ale powinny one dawać "możliwości na przyszłość". w wodzisławiu podobno z tym kiepsko. ponoć jest zerowe lub znikome zainteresowanie szkoleniem? czy IG przeanalizuje przyczynę takiego stanu rzeczy? wg mnie jedną z nich może być 2 dni wycięte z życiorysu.

 • ~ 2015-09-17
  07:54:33

  0 1

  jedno mnie po prostu zastanawia. kiedy w końcu zrozumiecie, że biznes w tym mieście nie musi inwestować. biznes ma to do siebie, że jeśli stwierdzi, że się opłaca to w "jednej chwili" wolne lokale mogą się zapełnić. Prezes IG powinien to wiedzieć, szczególnie, że przez rok? szukał najemcy na lokal, w miejscu dość ciekawym i spełzło na niczym

 • ~kisi 2015-09-17
  08:53:17

  11 0

  Na sytuację w centrum Wodzisławia wpływa kilka czynników. Moim zdaniem w celu poprawy sytuacji po pierwsze właściciele nieruchomości powinni urealnić ceny najmu lokali, gdyż na dzień dzisiejszy są oderwane od rzeczywistości (dane z analizy rynku robionej dla jednego z klientów). To wygląda jak zaklinanie rzeczywistości, a tak się nie da. Druga sprawa to działania miasta, które w niektórych aspektach dobijają. Przykładem są tu parkingi, których odpłatność zniechęca do przyjazdu do Wodzisławia. Zastanawia mnie też bierność niektórych przedsiębiorców w wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi marketingowych. Nie da się ciągle reklamować produktu/ usługi poprzez stary szyld. Jest tyle fajnych miejsc w Wodzisławiu, o których człowiek nie wie, dopóty ktoś mu nie powie lub wejdzie przypadkiem. Co do franczyzy to powszechnie wiadomo, że najlepszy biznes to dla franczyzodawców :) ale, żeby nie było ta forma prowadzenia biznesu jest ciekawym pomysłem z uwagi na konieczność poddania się pewnym odgórnym wskazaniom czy kierunkom reklamy, co poprawia często efektywność sprzedaży. Warunek - dokładnie czytać umowy i je dobrze skalkulować oraz być przygotowanym, że ktoś Tobą "rządzi".

 • ~ 2015-09-18
  11:17:04

  0 2

  Odpłatne 50 zł ? To miastu powinno zalezeć na tym aby lokalny biznes kwitł , takie akcje powinny być cykliczne i oczywiście darmowe

 • ~Maja 2015-09-18
  12:25:24

  3 0

  @ Michał Kiendrowski gdyby miastu zależało to biznes by kwitł, ale miastu nie zależy. Biznes jest na szarym końcu w hierarchii ważności spraw w tym mieście . To nie ten urząd i nie te miasto. W innych miastach potrafią współpracować z biznesem , maja wyniki statystyczne , wzrost ilości podmiotów gospodarczych. W Wodzisławiu się tylko udaje , wykonuje się pozorowane ruchy , to jest tak na pokaz , a jak się tu traktuje biznes to biznes dobrze o tym wie.

 • ~ 2015-09-18
  13:08:20

  1 0

  bez przesady z tą darmową opcją. formalnie robi to IG. nieformalnie to już inna kwestia ;)

 • ~mihas 2015-09-18
  19:37:20

  6 0

  W obecnych czasach należy bardzo uważać na franczyzodawców, trzeba uważnie czytać wszystkie warunki i konsultować z prawnikiem i zdrowym rozsądkiem, nie podpisywać wekslów i długoletnich umów oraz uważać na ich fałszowanie. Warto poobserwować jak działają podobne punkty w innych miastach i skontaktować się bezpośrednio z ich właścicielami, najlepiej zajrzeć w liczby i nie wierzyć na gębę. Wkrótce ukaże się książka o oszustwach właśnie w branży franczyzowej i o tym jak traktuje się partnerów. Na początek można przeczytać "Dekada ajentów. System agencyjny spółki Żabka Polska" lub "Przeliczeni. Tajemnice galerii handlowych" posiłkując się blogiem: http://przeliczeni.blox.pl/html Obecnie ogólnie sprzedaż detaliczna spada, rośnie głównie rynek używek, co oczywiście nie oznacza, że nie można odnieść sukcesu w każdej branży. W niektórych wodzisławskich przykładach na korzyść działa własny lokal, nieopłacanie ZUSu od osób współpracujących, zarejestrowanie działalności na kogoś z rodziny, zatrudnianie na czarno, więc jest znacznie łatwiej, choć nie chciałbym być w ich skórze w razie kontroli lub nagłej śmierci i braku sukcesji. Demografia działa również na niekorzyść, liczba ludności spada drastycznie - proszę zapytać w szkołach oraz przeczytać prognozy GUSu (pewnie i tak zawyżone). Wyszedł trochę pesymistyczny komentarz, jednak życzę powodzenia!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.