Wyglądające jak osobliwe skrzyżowanie stacji meteo z solarami urządzenia stanęły w pięciu punktach Rydułtów. Są to aparaty do zbierania danych o zmianach w skorupie ziemskiej pod wpływem prowadzonej i zakończonej eksploatacji węgla.
Obszar działania Kopalni ROW – Ruch Rydułtowy ze względu na dużą aktywność sejsmiczną, czego dowodem są liczne tąpnięcia, jest jednym z rejonów objętych projektem „EPOS – System Obserwacji Płyty Europejskiej”. Dane do projektu zbierają wspomniane urządzenia. Cztery zlokalizowane są na terenie kopalni, jedno w Strefie Gospodarczej.
Projekt jest realizowany przez konsorcjum w składzie Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej, Główny Instytut Górnictwa, Instytut Geodezji i Kartografii, Instytut Geofizyki PAN, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Polską Grupę Górniczą. Liderem konsorcjum jest Instytut Geofizyki PAN.
Przedsięwzięcie ogólnie realizowane będzie na dwóch poligonach. Pierwszy o wymiarach około 40 km × 25 km obejmuje tereny, w obrębie których prowadzona jest aktualnie eksploatacja podziemna oraz tereny, na których eksploatacja została już zakończona (obszary górnicze zlikwidowanych kopalń). Drugi poligon, lokalny, obejmuje część obszaru górniczego kopalni Rydułtowy o wymiarach około 4 km × 4 km, w obrębie którego w latach 2016–2023 prowadzona jest eksploatacja węgla.
Na obydwu poligonach badawczych do obserwacji zjawisk fizycznych zachodzących wewnątrz górotworu oraz w jego strefie przypowierzchniowej zastosowany zostanie zintegrowany system obserwacji i pomiarów geofizycznych.
EPOS jest projektem wartym blisko 60 mln zł. W większości finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Jego celem jest stworzenie spójnego systemu gromadzącego dane z rozproszonych sieci pomiarowych, częściowo zlokalizowanych wewnątrz skorupy ziemskiej (np. w wyrobiskach górniczych), które następnie będą opracowywane, standaryzowane i integrowane w postaci baz danych, dostępnych przez Internet, wzbogaconych o wizualizacje i aplikacje dające możliwość prowadzenia rozmaitych analiz.
Ważną rolę odgrywa tu Polska Grupa Górnicza. - Zadaniem PGG w projekcie EPOS, jest współpraca w utworzeniu specjalistycznego poligonu pomiarowego zintegrowanych obserwacji procesów geodynamicznych na terenach górniczych i pogórniczych w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. W skład dwóch przygotowywanych poligonów pomiarowych wejdą części rejonów wydobywczych trzech kopalń, tj.: KWK Piast-Ziemowit Ruch Ziemowit, KWK Ruda Ruch Bielszowice i KWK ROW Ruch Rydułtowy, w których obserwowana jest wysoka sejsmiczność towarzysząca prowadzonej eksploatacji górniczej.
Dzięki opracowanemu systemowi możliwe będzie obserwowanie sejsmiczności indukowanej eksploatacją węgla kamiennego jednocześnie wieloma metodami. Analizy wyników uzyskanych różnymi metodami pomiarowymi powinny przyczynić się m.in. do rozwoju profilaktyki tąpaniowej dla podnoszeniu bezpieczeństwa pracy załóg górniczych, a pośrednio także dla bezpieczeństwa mieszkańców terenów górniczych narażonych na oddziaływanie wstrząsów - informuje PGG.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zamiast walczyć z przestępczością, służył jej. Policjant w narkotykowym gangu (zdjęcia, wideo)
14078Nagi wspinał się po rynnach. 29-latek trafił do aresztu
5815Odszedł ks. Tadeusz Wciórka. Był proboszczem w Radlinie
457135-letni agresor z Wodzisławia trafił za kratki
3012W kilku miejscach zabraknie prądu. Sprawdź gdzie i kiedy
294135-letni agresor z Wodzisławia trafił za kratki
+14 / -1Dominik cudem przeżył wstrząs w Rydułtowach. Górnik i jego żona: "To było najgorsze 50 godzin naszego życia"
+11 / -1Gdyby nie oni, doszłoby do tragedii. Prawidłowa reakcja kobiety i policjantów uratowała mężczyznę
+11 / -1Zamiast walczyć z przestępczością, służył jej. Policjant w narkotykowym gangu (zdjęcia, wideo)
+9 / -0Bilans nietrzeźwego kierowcy: 2,5 promila i 6 uszkodzonych pojazdów
+10 / -1"Mój rower elektryczny". W 2025 roku ruszą rządowe dotacje
1Gdzie nie będzie prądu w nadchodzącym tygodniu? Sprawdźcie
0Hit czy... wymyślanie koła na nowo? Innowacyjny recyklomat rozpętał burzę w sieci
0Temperatura w hałdzie przekracza 600°C! Jak PGG chce walczyć z płonącą i pylącą Szarlotą?
0Kierowcy i piesi – uważajcie na drogach!
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~toomann 2018-06-08
10:37:41
No problem. Zaraz te "tajemnicze urządzenia" Władzio z Hyniem na złom zaniosą, albo do lombardu, bo - "Zaglondej pan! Tu mocie taki wihajster co nim idzie Pershingi namierzyć. A nom styknie tela co na halba. Reszty nie trza"