zamknij

Wiadomości

Takiego listu (jak jutro) w Kościele jeszcze nie było! Biskupi przepraszają za księży-pedofilów

2019-05-25, Autor: ap

- Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców, oraz wobec osób skrywających takie czyny – napisali w liście pasterskim biskupi. Przesłanie zostanie odczytane we wszystkich kościołach w Polsce podczas każdej mszy w niedzielę. Co jeszcze wierni usłyszą?

Reklama

- Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom – napisali w liście do wiernych biskupi zebrani na posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Pastrzerze Kościołą w Polsce już nie udają, że problemu w naszych parafiach nie ma. List zostanie odczytany w każdym kościele, podczas każdej mszy świętej, która odbędzie się w najbliższą niedzielę (26 maja).

List jest pokłosiem opublikowanego niedawno dokumentu braci Sekielskich Tylko nie mów nikomu", który – jak wskazują biskupi – jest przede wszystkim dokumentem upubliczniającym „wstrząsające relacje dorosłych dziś osób, wykorzystywanych w dzieciństwie przez duchownych”.

- Zawiera on także przykłady braku wrażliwości, grzechu zaniedbania i niedowierzania osobom skrzywdzonym, co w konsekwencji chroniło sprawców. Film, przyjmując perspektywę pokrzywdzonych, uświadomił nam wszystkim ogrom ich cierpienia – dodają w liście do wiernych.

Biskupi zgodnie przyznają, że skandale seksualne z udziałem duchownych stają się ciężką próbą wiary i powodem do wielkiego zgorszenia - Rozczarowanie i oburzenie jest tym większe i boleśniejsze, że dzieci zamiast troskliwej miłości i towarzyszenia w szukaniu bliskości Jezusa doświadczyły przemocy i brutalnego odarcia z godności dziecka. Od początku swego istnienia wspólnota kościelna uznawała takie zachowania za wyjątkowo ciężki grzech – piszą pasterze Kościoła.

Specjalny wysłannik papieża w Polsce

Czy to początek rewolucji w polskim Kościele? W czerwcu do naszego kraju przyleci abp Charles Scicluna - specjalny wysłannik Watykanu. Oficjalnie ksiądz ten jest gościem zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Jednak abp Charles Sciclunaten zajmuje się sprawami pedofilii wśród duchownych. O księdzu głośno było już rok temu, za sprawą raportu po którym, cała konferencja biskupów w Chile podała się do dymisji.

Nowe prawo w Kościele przeciwko pedofilii

W czerwcu wejdą także nowe przepisy, które są odgórnym zaleceniem papieża Franciszka wobec duchowieństwa na całym świecie. Od teraz wszystkie diecezje będą musiały wprowadzać specjalne systemy umożliwiające sprawne zgłaszanie przypadków molestowania seksualnego.

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Anna Zuzanna 2019-05-25 15:28:54

  Oby słowa tego listu czytane podczas mszy świętej nie były tylko pustymi słowami,by uspokoić wiernych .A nadal takie przykre przypadki wyciszane , bez wyroków kończące się nad oddelegowaniem księdza na inną parafię .

  11 3
 • ~toomann 2019-05-25 21:43:55

  Tylko KK i biskupi, i księża.... I tak w koło Macieju.... Chociaż prawda - nawet tylko jeden duchowby pedofil, to zawsze o jednego za dużo.
  Ale może w końcu ktoś zająłby się sprawą "zaginionej" notatki policyjnej oraz "zaginionym" filmem z imprezy dolnośląskich sędziów i prokuratorów z udziałem nieletnich dziewczyn z domu dziecka???? Podobno osobie, która chciała stanąć w obronie dzieci grożono pistoletem... Służbowym....
  A może teraz film o pedofilii w środowisku trenerów?
  A może bojkot filów p. Polańskiego? Aaa, przepraszam - jemu 13-latka sama do łóżka lazła. On nie chciał, ale musiał.
  A gdzie słowa potępienia dla guru totalsów - prof. Hartmana? Przecież jeszcze niedawno "naukowo" udowadniał, że kazirodztwo i pedofilia to normalne zachowania.

  10 8
 • ~ 2019-05-25 22:49:00

  Jak Polański 40 lat temu spał z nieletnią to czemu czepiamy się dzisiaj księży i ukrywających ich biskupów. tooman nie zauważyłeś, że jest drobna różnica pomiędzy środowiskiem aktorów a środowiskiem kościoła ? Reżyserzy nie opiekują się naszymi dziećmi, nie udzielają pouczeń dorosłym co niedzielę. Jak widać jednak nawet dziś, gdy sam kościół przeprasza, są tacy co wolą wskazywać na innych.

  12 6
 • ~toomann 2019-05-25 23:05:23

  ~vladislav: Czytaj ze zrozumieniem. Myśl. Sprawa Polańskiego była tylko jednym z kilku punktów, które wymieniłem. Poza tym aktorzy bardzo lubią teraz pouczać społeczeństwo - vide Janda, Gajos, Ostaszewska et consortes.

  8 5
 • ~Piotrek 2019-05-25 23:33:53

  Nikt nie chce ich zasmarkanych przeprosin. Po latach traktowania swoich ofiar jak kłamców, inowierców, i osoby chore psychicznie, po latach ukrywania przestępstw, bronienia oprawców, wszyscy ci panowie w kieckach powinni siedzieć w pierdlach lub palić się na stosie.
  Oni nie przepraszają swoich ofiar, tylko odgrywają teatrzyk żeby nie oberwać jak najmocniej.
  Instytucja kościoła powinna zostać zrównana z ziemią, wypalona po samo dno piekła i zawrócona do korzeni.

  19 7
 • ~Maja 2019-05-26 08:46:53

  Zanim zaczniecie cokolwiek komentować to zobaczcie dokument ! jest dostępny na Youtube „ Prosimy o ciszę teraz zabijamy dzieci”
  Jak sobie zobaczycie jak działają siatki pedofilskie w Europie to możecie sobie podyskutować o całej reszcie, czym tak naprawdę jest pedofilia.

  Pamiętajcie też, że czynów pedofilskich w największym odsetku dopuszczają się homoseksualiści.( statystyki policji)
  Ostrzegam: Siekielski to przedszkole

  11 4
 • ~ 2019-05-26 13:50:46

  A w Ameryce biją Murzynów. Patrz na własne, polskie podwórko, jak masz czyste to potem oglądaj się na innych na świecie.

  4 7

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy weźmiesz udział w wyborach 10 maja?
Oddanych głosów: 2219