zamknij

Wiadomosci

Takiej „reklamy” się nie spodziewaliśmy. Piszą o nas w „New York Timesie”

2018-04-25, Autor: bf

- Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze. Z 50 miast Unii Europejskiej 33 miejscowości znajduje się w naszym kraju – takie informacje możemy wyczytać z nagłówka „New York Times”. Dalej jest jeszcze ciekawiej, ta poczytna amerykańska gazeta pisze m.in. o smogu w miejscowościach pod Rybnikiem.

Jak cię widzą, tak cię piszą – to znane polskie przysłowie ma szczególny wydźwięk nie tylko w stosunku do osób, jak i miast walczących o pozytywny wizerunek. W przypadku wielu śląskich miast, w tym Wodzisławia Śląskiego czy Rybnika - wizerunek ten zasłania smog.

Reklama

„New York Times” pochylił się ostatnio nad problemem zanieczyszczenia powietrza w Europie, a konkretnie w Polsce. - Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej i 33 z 50 najbrudniejszych miast – czytamy.

Nowojorska gazeta opisuje przypadki zanieczyszczenia powietrza pochodzące spod góry Żar – Skawiny. Wymienione z nazwy są Rybnik czy Żory, choć wspomina się też o miejscowościach pod Rybnikiem, więc możemy śmiało założyć, że mowa jest również o miejscowościach z powiatu wodzisławskiego. Wodzisław Śląski i Godów wymieniane są w gronie owych 33 najbardziej zanieczyszczonych miast.

- Był wieczór, ale dziwnie jasny, gdy cząsteczki dymu rozpraszały światło uliczne, tworząc niesamowitą pomarańczową poświatę. „To nie wygląda dobrze”, powiedział ojciec przechodzący z synem – to fragment artykułu NYT dotyczący spaceru mieszkańców Żor przez Rowień.

Kolejny akapit został poświęcony Rybnikowi. Bohaterem artykułu jest Oliwer Palarz działający w Rybnickim Alarmie Smogowym. Gazeta pisze m.in. o tym, że rybniczanin walczy przeciwko polskiemu rządowi „twierdząc, że jego brak działań w sprawie zanieczyszczenia naruszył jego prawa obywatelskie”.

Cały materiał o smogu w Polsce i naszym regionie przeczytacie TUTAJ.

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~pietruch 2018-04-25 08:59:36

  Najpierw impreza z Hitlerem, teraz smog w NYT. Public Relations na najwyższym poziomie. Trzeba będzie Odrę Wodzisław uruchomić na nowo dla pozytywnego wizerunku.

  11 2
 • ~Baraba Rabara 2018-04-25 14:42:03

  a hanysy zaś swoje - to ni ma smog, to je mgła, my sam to wdychomy od lat i żyjemy!

  8 3
 • ~orlik 2018-04-25 21:34:08

  "wspomina się też o miejscowościach pod Rybnikiem, więc możemy śmiało założyć, że mowa jest również o miejscowościach z powiatu wodzisławskiego" - nie, nie możecie! Wiemy że tu też jest syf, ale nie leżymy "POD RYBNIKIEM" !

  2 3
 • ~kutas 2018-04-26 07:12:27

  @orlik - Masz rację, bo wodzisław leży pod sosnowcem i jest jego dzielnicą ...

  0 5
 • ~Jo 2018-04-26 15:25:01

  Tak można się spotkać z taką opinią u niektórych już otępiałych miejscowych z powiatu Wodzisławskiego. Że tyle lat to wdychają i żyją. Tylko ci ludzie nie zauważają że ich iloraz inteligencji jest o wiele niższy niż u ludzi mieszkających w czystym środowisku. Tu dzieci już się rodzą otępiałe. Smog najbardziej szkodzi na mózg i układ krążenia. Zacofany hanys tego nigdy nie zrozumie bo on nie zna innego życia i nie chce znać. Jak może coś zrozumieć skoro smog mu zjadł szare komórki :) Przykład mamy powyżej :)

  6 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy liczysz na dobrą emeryturę?
Oddanych głosów: 190