zamknij

Wiadomości

To już pewne: porodówka w Rydułtowach zawiesza działalność. Związki zawodowe: to skandal

2016-10-28, Autor: Monika Krzepina

Dyrektor PPZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu wydała oświadczenie o czasowym zawieszeniu rydułtowskiej porodówki od 1 listopada. - Podyktowane jest brakiem możliwości zapewnienia niezbędnej obsady lekarskiej – czytamy. Związki zawodowe natomiast nie pozostawiają na lekarzach suchej nitki.

Reklama

Dziś na stronie internetowej Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu opublikowano oświadczenie dyrekcji w sprawie zawieszenia rydułtowskiej porodówki z dniem 1 listopada. Groźba tego o czym mówiło się już od trzech miesięcy stała się więc rzeczywistością.

Tak jak już niejednokrotnie informowaliśmy, sytuacja oddziału ginekologiczno-położniczego stała się bardzo trudna wraz ze złożeniem wypowiedzeń 8 z 10 tamtejszych lekarzy. - Oddział nie może należycie funkcjonować. Dlatego kierując się dobrem i bezpieczeństwem pacjentek Dyrekcja Szpitala informuje, iż opieka lekarska w zakresie ginekologiczno-położniczym od 1 listopada będzie świadczona przez oddział w Wodzisławiu Śl. - informuje pismo.

Jak zaznacza dyrektor Dorota Kowalska, prowadzone są zakrojone na szeroką skalę działania rekrutacyjne w celu pozyskania lekarzy specjalistów. W chwili ich zatrudnienia, oddział wznowi pracę.

25 października w szpitalu w Rydułtowach dyrekcja zorganizowała spotkanie w sprawie sytuacji porodówki, na które zaprosiła przedstawicieli związków zawodowych, załogi szpitala oraz lekarzy z oddziału ginekologiczno-położniczego w Rydułtowach - ordynatora Andrzeja Rutkowskiego i jego zastępcę. Ci dwaj ostatni z zaproszenia nie skorzystali.

Na spotkaniu dyrektor Dorota Kowalska podkreślała, że robiła wszystko, aby porozumieć się z lekarzami, którzy złożyli wypowiedzenia i wypracować wspólne rozwiązanie. Żadna z propozycji nie została jednak zaakceptowana.

Jolanta Muskała, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, wyraziła rozczarowanie postawą lekarzy. - Grupa lekarzy, która złożyła te wypowiedzenia nie myślała o nikim. Tylko i wyłącznie o sobie. Nie myślała o 53 położnych, które współpracowały z nimi od lat. Poznajdowali sobie nowe miejsce pracy i żadnej z położnych nie zaproponowali, aby poszła z nimi. Nie pomyśleli też o pacjentkach. To jest skandal.

- To nie tylko ginekolodzy pracowali na sławę tutaj. Pracowali wspólnie z położnymi, bez których nie mogą się obejść. A odebrałam to tak, że ginekolodzy z Rydułtów zrobili się bogami w tym szpitalu, że oni jedni rządzą, a cała reszta nie zasługuje na szacunek – nie kryła oburzenia Małgorzata Żebrak, przewodnicząca zakładowej Solidarności.

Dyrekcja zapewniła, że mimo zawieszenia oddziału żadna z położnych nie straci swojej pracy.

Wojciech Kluszczyk, ordynator wodzisławskiej porodówki podkreślił, że oddział jest przygotowany do większej liczby porad i procedur meczycznych.

 

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~ 2016-10-28 18:00:41

  Nie wiem czemu lekarze odeszli, pewnie mieli swoje powody, ale przyspieszyli tylko to co było nieuniknione. Powiatu nie stać na utrzymywanie 2 szpitali o czym świadczy prawie 40 milionowe zadłużenie. W Rydułtowach utworzyć miejsce dla ludzi starszych, w części odpłatne (a takich miejsc brakuje, szczególnie przy starzejącym się społeczeństwie) które zarabiałoby na swoją działalność. W Wodzisławiu który jest po remoncie można stworzyć mały szpitalik, który będzie wystarczający dla takiego powiatu jak nasz.

  16 7
 • ~cyklista 2016-10-28 18:36:55

  Coraz mniej dziwia poklady hipokryzji, bo przy tej "dobrej zmianie" wylewa sie ona juz prawie z kazdej dzialki zycia publicznego - jak czytam wypowiedz szefowej zwiazkow zawodowych to nie wiem czy sie smiac czy plakac - jak mozna tak bezczelnie wciskac kit?!! Lekarze nie zadbali o pacjentow?! Przeciez to wlasnie tylko oni zachowali sie odpowiedzialni w tej sytuacji. Dyrekcja nie zadbala o pacjentow! Wprowadzila limity na lekarstwa i srodki czystosci zagrazajace ich zdrowiu rownoczesnie dajac sobie podwyżki i szalone odprawy, ba... z tego co czytam okazuje sie, ze grono wicedyrektorow wciaz rosnie!Czy lekarze chcieli kasy? - nie - dyrekcja jak najbardziej ( moze poprosimy o upublicznienie sumy wyplat calej dyrekcji? ) A juz haslo, ze lekarze mieli zabrac ze soba polozne jest krancowo kretynskie - po 1sze przeciez szefowa zwiazkow zawodowych jest zachwycona obecna dyrekcja i wciaz ja chwali - wiec o co kaman? Po 2gie czy polozne maja umowe jakas podpisana z lekarzami czy z dyrekcja? .....Zeby dorosla kobieta nie rozumiala, ze czlowiek sam jest odpowiedzialny za swoj los?! Nawyki rozszczeniowe i zwalanie winy na tych ktorych obecna wladza postawila w roli wrogow ludu pracujacego sa zywcem wyjete z PRL no ale co sie dziwic.... taki mamy klimat w PiSlandzie.

  23 8
 • ~Dr Svevo 2016-10-28 19:57:46

  ~vladislav~mylisz się albo nawet nie masz żadnej wiedzy w temacie.W naszym powiecie jest miejsce dla dwóch szpitali przy czym ten w Rydułtowach być powinien szpitalem pomocniczym z kilkoma oddziałami.Mały szpitalik to można mieć w powiecie Suskim czy Leskim natomiast ten w Wodzisławiu trzeba zmodernizować i powiększyć.
  ~cyklista~daj sobie spokój z jadem wielkiej polityki kiedy jest rozmowa na tematy lokalnych problemów bo to ślepa droga.

  9 10
 • ~cyklista 2016-10-28 20:26:39

  @Dr Svevo -lokalne sprawy sa zwiazane z wielka polityka to ona kreuje postawy ludzi - znasz zasade naczyn polaczonych? Bo to wlasnie ona ma zastosowanie tu i teraz.

  10 6
 • ~ 2016-10-28 21:46:56

  @DrSvevo 2 porodówki w jednym szpitalu w miastach odległych o kilka kilometrów ? Naprawdę czy Ty masz jakiekolwiek pojęcie o biznesie ? Firma, która tworzy konkurencyjne oddziały mając na karku ogromne zadłużenie i konkurencję w szpitalach w Rybniku i Jastrzębiu to może wymyślić tylko samobójca. Dlatego dobrze się stało, że ten absurd się kończy.

  14 11
 • ~Mariano_Italiano 2016-10-28 23:27:15

  "Służba zdrowia" nie powinna być biznesem, nie powinna mieć limitów, nie powinna być powiązana z polityką. Ale niestety jest, i to grubo i tu też...

  9 7

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy najmłodsi uczniowie mogą czuć się bezpiecznie w drodze do szkoły?Oddanych głosów: 101