Unia Turza wygrywa w meczu na szczycie

2018-09-10, Autor: szuM, źródło: uniaturza.pl

Po niezwykle emocjonującym spotkaniu Unia Turza pokonała wczoraj na własnym boisku Fortecę Świerklany 3:1. To zwycięstwo pozwoliło zachować Unii miano niepokonanego zespołu w tym sezonie i swobodniej zadomowić się w fotelu lidera z dwupunktową przewagą nad APN Odrą Wodzisław.

Wczoraj zawodnicy z Turzy pokazali prawdziwy charakter, walczyli do upadłego o zwycięstwo i pomimo słabej skuteczności potrafili odwrócić losy spotkania w samej końcówce pojedynku. Goście, szczególnie w pierwszej połowie, pokazali całkiem niezły futbol oparty na konsekwentnej grze w defensywie, zagęszczeniu środka pola, by stamtąd wyprowadzać groźne akcje ofensywne.

To właśnie podopieczni trenera Wojciecha Dzierżengi jako pierwsi poważnie zagrozili bramce, bowiem w 4 min. po stracie Roberta Marynioka sam przed Kamilem Główką znalazł się Maciej Kasprzak, ale golkiper obronił nogami jego uderzenie z 7 metra. Trzy minuty później odpowiedziała Unia, Oskar Stanik na lewym skrzydle uciekł Tomaszowi Zmudzie i dośrodkował w pole karne do schodzącego na „krótki” słupek Dawida Hanzela, ale ten trafił tylko w boczną siatkę.

W 23 min. powinno być 1:0, ale Stanik nie trafił z 5 metrów do pustej bramki po kapitalnym dośrodkowaniu Dariusza Pawlusińskiego. Ta niewykorzystana sytuacja zemściła się na unitach w 29 min. Zaczęło się od złego podania Kamila Kuczoka do Piotra Glenca, piłka wyszła na aut, goście szybko wznowili grę, Zmuda dośrodkował w pole karne, a tam Tomasz Steleblak przepchnął Arkadiusza Lalko i z 5 metrów strzałem głową pokonał Główkę. Po upływie kolejnych trzech minut gospodarze mogli wyrównać, ale Hanzel nie trafił w bramkę z 4 metrów przenosząc piłkę nad poprzeczką.

Pierwszy raz w tym sezonie Unia schodziła na przerwę przegrywając i licznie zgromadzona publiczność z zaciekawieniem oczekiwała na wydarzenia w drugich 45 minutach meczu. Wszyscy zgromadzeni na stadionie na pewno zadawali sobie pytanie jak długo zawodnicy Fortecy wytrzymają to szybkie tempo meczu, bowiem w pierwszej połowie grali z wielką determinacją i poświęceniem, zostawiając na boisku mnóstwo sił.

Na początku drugiej połowy gospodarze dosyć szybko doprowadzili do wyrównania, bowiem w 51 min. do siatki trafił Marek Gładkowski. Bramkowa akcja rozpoczęła się od zagrania do Stanika, ten spod linii końcowej wycofał piłkę na 8. metr do nadbiegającego Gładkowskiego, który płaskim strzałem trafił w „długi” róg. Goście nie zdążyli się jeszcze otrząsnąć po stracie wyrównującej bramki, a już mogli przegrywać, bowiem po kolejnym dośrodkowaniu Dariusza Pawlusińskiego przed szansą stanął Hanzel, ale jego główka minęła lewy słupek.

Napastnik Unii kolejną okazję bramkową miał w 56 min., kiedy to po kapitalnej indywidualnej akcji lewą stroną Dawida Pawlusińskiego nie opanował jednak piłki na środku pola karnego i zawodnicy Fortecy w porę zażegnali niebezpieczeństwo. Napór Unii trwał dalej, głęboko cofnięci do defensywy goście co trzy, cztery minuty musieli się mocno starać by nie stracić gola. W 60 min. centrostrzał Dariusza Pawlusińskiego o mały włos nie zaskoczył Radosława Kalisza, ale na szczęście dla niego nikt nie przeciął lotu piłki, a ta o centymetry minęła również lewy słupek jego bramki.

Bramkarz gości popisał się kapitalną interwencją w 63 min., kiedy to obronił mocny strzał z najbliższej odległości Stanika. W 69 min. potężną bombę z rzutu wolnego posłał starszy z Pawlusińskich, piłka po drodze trafiła w Hanzela, ale Kalisz był czujny i nie dał się zaskoczyć. W 73 min. najwyżej do piłki wyskoczył Hanzel, ale jego strzał powędrował obok słupka. W 77 min. kapitan Turzy mógł zwieńczyć swoją znakomitą grę w tym meczu golem, ale po dwójkowej akcji z Gabrielem Szkatułą z 15 metrów strzelił minimalnie obok słupka.

Kiedy wydawało się, że goście jednak przetrwają tę istną nawałnicę, unici w końcu dopięli swego. W 87 min. Dariusz Pawlusiński wykonywał rzut rożny, goście wybili piłkę z pola karnego, ta wróciła jednak do Pawlusińskiego, który lewą nogą dośrodkował w pole karne do Hanzela, ten zgrał głową piłkę na środek do wbiegającego Lalki, który trafił z bliska do siatki czym wywołał prawdziwą euforię na boisku i na trybunach.

Po stracie bramki przebudzili się nasi rywale, którzy dwukrotnie byli blisko wyrównania, ale najpierw Główka w zamieszaniu podbramkowym złapał strzał Macieja Konska, a potem Unię uratował Piotr Glenc, który desperackim wślizgiem naprawił błąd Kuczoka blokując składającego się do strzału Steleblaka. Gospodarze po tej akcji wyprowadzili znakomitą kontrę, ale w sytuacji sam na sam z bramkarzem Hanzel trafił w nogi golkipera Fortecy.

Napastnik gospodarzy dopiął jednak w tym meczu swego, bowiem w ostatniej minucie doliczonego czasu gry wykorzystał rzut karny, którego zresztą sam wywalczył, bowiem jego strzał zablokował rękoma padający na murawę Konsek. Po strzale z „wapna” Hanzela arbiter już nie wznawiał gry i unici mogli się cieszyć ze zdobycia kolejnych trzech punktów.

Odniesione zwycięstwo było w pełni zasłużone, choć długo wisiało na włosku, bo Unia nie potrafiła swojej przewagi udokumentować bramką. W końcu jednak 22 strzały oddane w tym meczu przez unitów oraz 36 wykonanych dośrodkowań przyniosło spodziewany efekt.

KS UNIA TURZA – LKS FORTECA ŚWIERKLANY 3:1 (0:1)
0:1 - Steleblak 29 min.
1:1 - Gładkowski 51 min.
2:1 - Lalko 87 min.
3:1 - Hanzel 90+6 min. (k)

KS UNIA TURZA: Główka – Maryniok (64` Szkatuła), Lalko, Kuczok, Glenc – Pawlusiński, Kostecki, Pawlusiński (86` Suszek), Gładkowski, Stanik (90+2` Staniczek) – Hanzel.
Pozostaliezerwowi: Lewandowski, Krupiński.
Trener: Jacek Gorczyca

LKS FORTECA ŚWIERKLANY: Kalisz – Konsek, Juraszek, Markiewicz – Zmuda, Staniek, Getler, Kasprzak, Mrowiec (46` Gorzała), Sudoł – Steleblak.
Pozostali rezerwowi: Byczek, Blaut, Wita, Szweda, Szypulski.