We wtorek, 4 czerwca w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim po raz szósty odbyło się Szkolne Forum Ekonomiczne. W tym roku mowa była o formalnej i nieformalnej edukacji w wymiarze lokalnym i europejskim. W forum wzięli udział również goście z zagranicy - wizytujące nasz powiat delegacje powiatu Recklinghuasen w Niemczech i Jełgawa na Łotwie z szefami tych samorządów na czele.
Forum rozpoczęło się od wystąpienia starosty Leszka Bizonia, który podkreślił, jak ważna jest rola współdziałania szkół i przedsiębiorców na rzecz pełnego, rzetelnego ukształtowania młodego człowieka na niwie zawodowej.
– Bardzo się cieszę, że wspólnie – środowiska nauczycielskie, samorządowcy, a nade wszystko prywatni przedsiębiorcy – spotykamy się po to, aby omówić i podjąć pewne kroki i zobowiązania dotyczące funkcjonowania szkolnictwa zawodowego w naszym powiecie (…). Serdecznie dziękuję wszystkim państwu przedsiębiorcom, którzy już włączyli się w proces zmiany oblicza szkolnictwa zawodowego naszego powiatu i objęli patronatami klasy w tej szkole i innych. Wiem, że mamy w państwa osobach wspaniałych partnerów, którym podobnie jak nam samorządowcom i środowisku nauczycielskiemu zależy na dobru młodego pokolenia – powiedział starosta.
W czasie Forum podkreślona została oryginalna forma uruchamiania i działania klas patronackich, w których to pracodawcy – patroni odgrywają istotną rolę w kształtowaniu umiejętności i świadomości zawodowej młodych ludzi.
W ramach patronatu realizuje się wspólna organizacja konkursów, wspomaganie merytoryczne nauczycieli przedmiotów zawodowych, prowadzenie warsztatów i nieustanne poszerzanie programu nauczania. Uczniowie zyskują możliwość certyfikacji, zajęć studyjnych w siedzibie pracodawcy, szansę na rzeczowe rozpoznanie potrzeb rynku pracy.
O tym, że współpraca przynosi korzyści wszystkim stronom, przede wszystkim uczniom, mówił m.in. dyrektor Pol-Eko-Aparatura sp. j. Sebastian Kowalski. Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych Maria Lach odniosła się z kolei do tegorocznego sukcesu, jakim było objęcie patronatami pracodawców wszystkich klas pierwszych technikum działającego w Ekonomiku.
Rozbudzenie przedsiębiorczości wśród uczniów Ekonomika odzwierciedla się również w innowacyjnym projekcie „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwa – Być przedsiębiorczym”. Miniprzesiębiorstwa zakładane i prowadzone przez uczniów odpowiadają swoją strukturą każdemu z etapów, z którymi mierzy się polski przedsiębiorca, od określenia profilu działalności, przez działanie marketingowe, na sporządzeniu dokumentacji finansowej kończąc.
Podsumowano dotychczasowe doświadczenia europejskie, nawiązano również do najbliższej perspektywy projektowej, która umożliwi szkole pełne, merytoryczne i kulturowe uczestnictwo we wspólnocie europejskiej. W prezentacji nie pominięto również satysfakcji i korzyści płynących z realizacji projektów.
VI Szkolne Forum Przedsiębiorczości zakończyło się refleksją nad zmianami w kształceniu zawodowym, poszukiwaniu szans i możliwości w tych zmianach i przygotowaniu na nie szkoły i pracodawców. Wcześniej odwiedzające szkołę delegacje partnerskich powiatów zwiedziły pracownie szkolne Ekonomika. Młodzież pochwaliła się też swoimi umiejętnościami kulinarnymi, przygotowując dla gości chłodzące napoje. Razem z kolegami ze szkół zawodowych w powiecie Recklinghausen uczniowie Ekonomika przygotowali też wspólny posiłek.
W czasie Forum społeczność Zespołu Szkół Ekonomicznych włączyła się ponadto w obchody 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce, wyborów do tzw. Sejmu Kontraktowego. Z inicjatywy Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku punktualnie o 12:00 uczestnicy Forum odśpiewali hymn Polski.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zielona Pracownia otwarta. Służy uczniom w SP w Gołkowicach
3247Szmaragdowe i diamentowe gody. Świętowali jubilaci
3208Uroczyste ślubowanie uczniów rzemiosła [FOTO]
2098"Bajkowe Wzgórze" po remoncie. Budynek został ocieplony, ma nową elewację
1821Budynek-Płomień, czyli Muzeum Ognia obchodzi dziesiąte urodziny
919Dobrostan nauczycieli w zapomnieniu. Polskiej edukacji poważnie zagraża luka pokoleniowa
+1 / -1Niezwykłe dzieło trafiło do wodzisławskiego muzeum. To kronika Wodzisławia Śląskiego
+7 / -8Szmaragdowe i diamentowe gody. Świętowali jubilaci
+0 / -2Budynek-Płomień, czyli Muzeum Ognia obchodzi dziesiąte urodziny
+1 / -31. miejsce Teatru Szydełko z WCK na festiwalu „Dziatwa”
+0 / -2Szmaragdowe i diamentowe gody. Świętowali jubilaci
0Wojewódzki Konkurs Kolęd i Pastorałek "Hej kolęda, kolęda..." 2024
0Budynek-Płomień, czyli Muzeum Ognia obchodzi dziesiąte urodziny
0Zielona Pracownia otwarta. Służy uczniom w SP w Gołkowicach
0"Bajkowe Wzgórze" po remoncie. Budynek został ocieplony, ma nową elewację
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert