zamknij

Biznes

Wodzisław Alert: była hala napraw wagonów. „Jako mieszkańcowi ciężko mi patrzeć na to co się tutaj dzieje”

2014-06-27, Autor: M.Krzepina
- W pobliskim Rybniku DB Schenker wybudował podobną halę za kilka milionów złotych, natomiast ta w Wodzisławiu niszczeje. Jako mieszkańcowi tego miasta po prostu ciężko mi patrzeć na to, że nikt z tym nie próbuje nic zrobić - pisze do naszej redakcji mieszkaniec Wodzisławia. Co więc dzieje się z byłą halą napraw wagonów w naszym mieście?

Kiedyś w zakładzie tym pracowało ponad 50 osób. Po rezygnacji PKP Cargo z napraw wagonów w Wodzisławiu, hala została przekazana PKP Nieruchomości. To 200 metrowy obiekt z torami wewnątrz. Teraz niszczeje i jest pożywką dla złomiarzy. - To olbrzymi cios dla Wodzisławia, ponieważ w tym miejscu miałby szansę istnieć zakład naprawiający wagony albo nawet tylko je tam bazujący - zauważa wodzisławianin.

Reklama

 

Jak informuje Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP S.A. we Wrocławiu, mniejsza z hal wraz z budynkiem magazynowym jest wynajęta prywatnej firmie. - Obecnie prowadzimy analizę dotyczącą przyszłości tych nieruchomości i możliwości ich zagospodarowania - twierdzi przedstawiciel PKP.

 

Problem stanowi więc większa z hal. Wodzisławianin w liście do naszej redakcji wyraża obawę, że obiekt zostanie zwyczajnie wyburzony. - Nie wiem czy władze miasta działają w kwestii uratowania tej hali i potencjalnych miejsc pracy. To ostatni dzwonek, aby wspólnie spróbować to uratować zanim będzie za późno - zauważa.

Czy zatem władze Wodzisławia działają? - Miasto nie było zainteresowane byłą halą naprawy wagonów jako inwestor, jednak wspierało w działaniach Towarzystwo Entuzjastów Kolei, którego to członkowie mieli na celu uratowanie tego obiektu. Działania prezydenta miały polegać na poparciu członków TEK w rozmowach z właścicielem hali dotyczących wyodrębnienia nieruchomości gruntowej. Prezydent Mieczysław Kieca zobowiązał się również do promocji tej oferty inwestycyjnej wraz z innymi nieruchomościami w momencie kiedy wszystko zostanie ustalone z właścicielem hali - rzecznik prasowy, Barbara Chrobok.

 

Czas pokaże czy działania entuzjastów kolei odniosą jakiś skutek.

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~wodzislawianin1 2014-06-27 09:27:25

  W przypadku tej sprawy nie ma czasu do stracenia. Porozumienie z PKP powinno dawo być osiągnięte a hala dawno powinna być w ofercie inwestycyjnej miasta. Miasto powinno też aktywnie włączyć się przeprowadzaną właśnie "analizę dotyczącą przyszłości tych nieruchomości" prowadzoną obecnie przez PKP. To szansa na wiele miejsc pracy w centrum Wodzisławia!!! Obecna władza ani żadna inna władza Wodzisławia takich okazji marnować po prostu nie może!

  13 0
 • ~ 2014-06-27 11:54:44

  O jakim porozumieniu piszesz? Jak znam urząd to nie będą mieć problemu z wrzuceniem oferty jako teren inwestycyjny. Jeśli jednak PKP jest tak tępe by wystąpić z taką inicjatywą do władz to już ich problem. Jedyne co mogłoby miasto zrobić to zapytać czy nie lepiej wrzucić teren bez względu na regulacje wynikające z wyodrębnienia działki. Nikt przecież nie inwestuje z dnia na dzień. Oferta może wisieć z informacją o aktualnym stanie własności czy podziału działki. Jedno drugiemu po prostu nie przeszkadza.

  0 1
 • ~wodzislawianin1 2014-06-27 15:24:43

  Uważam podobnie, już teraz należy ofertę inwestycyjną hali miasto może promować, zaś poprzez biuro promocji i organizacje takie jak TEK, SRKGŚ czy Kolej na Śląsk ze Skoczowa szukać inwestorów. Żeby było łatwiej to w Wodzisławiu działa kilka firm kolejowych: AWT (czeska), DB Schenker, ITL Logistic, CTL Logistic, Polkoltras, Malkol, PKP Cargo, Koleje Śląskie. Działki w razie zainteresowania się firm można wydzielić na samym końcu.

  11 0
 • ~mwh 2014-06-29 08:41:11

  Bardzo dobry temat, może w końcu na bazie posiadanej od lat infrastruktury da się stworzyć coś co przyniesie w Wodzisławiu miejsca pracy! Trzeba sprawę pilotować, patrzeć i miastu i PKP na ręce. Co w ogóle z tym zapowiadanym remontem linii kolejowej? Miesiąc temu PKP podawało, że umowa będzie podpisana "w przyszłym tygodniu", a prace jeszcze w czerwcu. Pani Redaktor może tak jeszcze zapytać konkretnie w PKP dlaczego ciągle nie ma tego remontu? Dlaczego ciągle przesuwają terminy. Czy to normalne, że przetarg trwa już 9 miesięcy!?

  11 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy język śląski powinien zostać uznany za język regionalny?
Oddanych głosów: 725