zamknij

Wiadomości

Wodzisław: czy będzie strajk nauczycieli?

2019-03-26, Autor: ig

Związek Nauczycielstwa Polskiego zlicza wyniki referendum strajkowego. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że większość nauczycieli opowiedziała się za strajkiem, który rozpocząć ma się 8 kwietnia.

Pomimo rozmów wciąż nie ma porozumienia na linii Rząd- nauczyciele. Pracownicy oświaty domagają się podwyżek o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku.

Dokładne dane dotyczące liczby placówek zapowiadających chęć przystąpienia do strajku nie są jeszcze znane. Przeliczanie wyników referendum strajkowego prowadzonego od 4 marca do wczoraj nadal trwa. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że większość szkół i przedszkoli powiatu wodzisławskiego opowiedziała się za protestem.

– To będzie strajk do odwołania – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Strajk polegać ma na całkowitym zaprzestaniu pracy w placówkach oświatowych. Nauczyciele już informują rodziców o możliwości przeprowadzenia strajku oraz proszą o wyrozumiałość w związku z utrudnieniami, jakie mogą wystąpić 8 kwietnia.

Dzisiaj w Katowicach ma miejsce zebranie prezesów oddziałów ZNP, w wyniku którego poznamy szczegółowe informacje na temat przebiegu strajku. Jak powiedziała nam Ludwika Kłosińska, naczelnik Wydziału Edukacji w Wodzisławiu Śląskim większość szkół w mieście opowiedziała się za strajkiem.

Reklama

- Ze wstępnych informacji wynika, że około 90% placówek w mieście, opowiedziało się za przeprowadzeniem strajku. Sytuacja jest jeszcze rozwojowa. W dalszym ciągu trwają negocjacje Rządu i ZNP. Jeżeli zapadną ostateczne decyzje, że strajk się odbędzie, prezydent miasta spotka się z dyrektorami placówek - mówiła naczelnik.

Ostateczne decyzje w sprawie strajku jeszcze nie zapadły. O tym, jaki procent nauczycieli oraz które szkoły w Wodzisławiu Śląskim wezmą udział w strajku, dowiemy się, po ogłoszeniu oficjalnych wyników referendum strajkowego, najprawdopodobniej w środę.

Do tematu będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 44 - 1 - 49

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Wodzisławianin 2019-03-26 16:25:15

  Proszę przestańcie wreszcie z tymi nauczycielami!
  Nie ma roku, nie ma miesiąca, a już w tej chwili nie ma dnia żeby nie było słychać o biednych nauczycielach. Bodajże w Onecie w jednym z artykułów autor pisał, iż zawód nauczyciela to powołanie, misja, a nie biznes! Do czego zmierzam? W przypadku kiedy dotychczasowa praca mnie już nie satysfakcjonuje (tzn. nastąpił efekt tzw. wypalenia, stwierdzam, że za mało zarabiam, itd…) po prostu ją zmieniam i tyle w temacie! Nikt nikogo nie przyspawał do jednego stanowiska. Nauczycielom proponuję to samo. Tym bardziej, że sami nauczyciele uważają się za wyjątkowo wyedukowaną i inteligentną grupą zawodową, więc chyba nie powinni mieć problemów ze znalezieniem nowej bardziej satysfakcjonującej oraz lepiej płatnej pracy?!
  I na koniec – kiedy pan Broniarz (nie mylić ze Zbrodniarzem) oficjalnie ogłosi strajk nauczycieli podczas matur, co z kolei będzie skutkowało zakłóceniami młodego człowieka z dostaniem się na wymarzone i oczekiwane studia myślę, że posypią się i to nie jedne pozwy rodziców do sądów. Tak przynajmniej powinno to działać!
  Z innej beczki - a co z innymi, tymi nieuprzywilejowanymi grupami zawodowymi? Czy im się też nie należy?

  43 28
 • ~vladislav 2019-03-26 19:00:02

  Ciekawy pogląd. Nauczyciel niech pracuje więc jako pielęgniarka. No nie pielęgniarka też mało zarabia, no to niech nauczyciel i pielęgniarką idą do pracy na kasie w Biedronce. Problem tylko taki, że kto będzie pielęgniarką i nauczycielem ? Pani, która dotychczas pracowała na kasie w Biedronce ? Ciekawy jestem czy takie światłe rady
  dawałeś strajkującym górnikom.

  31 30
 • ~Wojciech Kotyla 2019-03-27 07:06:57

  Wystarczy sprawdzić oswiadczenia majątkowe nauczycieli którzy są radnymi. Raczej mało nie zarabiają. Czym innym jest wyrównać najmniej zarabiajacym z najmniejszym stażem a czym innym podwyższać wszystkim. Strajkowanie w czasie egzaminów to zwykły szantaż i bardzo zły przykład dla uczniów. Problemem jest raczej biurokracja w oświacie która nakłada dodatkowe obowiązki. Same sprawdziany czy kartkowki można poprawiać na przerwach czy na okienkach jeśli ktoś takie ma. Kwestia organizacji pracy.

  25 11
 • ~Wojciech Kotyla 2019-03-27 07:14:03

  Vladislav gdzie widzisz problem? Jak Ci się praca nie podoba to się zwalniasz. Co będzie robił były nauczyciel to problem pracodawcy raczej nie jest. Jego problemem jest uzupełnić kadrę. Ile jest podań młodych nauczycieli wiedzą najlepiej dyrektorzy a przyjęć brak. Oczywiście można podnieść lament o poziom nauczania ale to protestujących nie powinno już interesować. Między strajkiem a szantażem jest po prostu różnica

  20 9
 • ~pietruch 2019-03-27 07:32:23

  Niech walczą o swoje. Kasa jest na kupowanie głosów więc za prace też powinna być.

  15 23
 • ~Wodzisławianin 2019-03-27 08:13:48

  Vladislav po pierwsze w każdej, jakiejkolwiek placówce oświatowej zalega całe mnóstwo podań o pracę jako nauczyciel. Są to ludzie młodzi, pełni zapału z bardzo dobrym wykształceniem, a nie rzadko i z referencjami. Więc jest kim zastępować! W przypadku podanych przez Ciebie pracowników Biedronki, zobacz sobie ile pracowników pracuje na jednej zmianie. Podpowiem Ci – trzech + kierownik. Ich wachlarz obowiązków rozpoczyna się od pracy umysłowej, kończąc na ciężkiej pracy fizycznej. To wszystko w ciągłej atmosferze stresu oraz wymagań „zniecierpliwionych” klientów. Górnicy – tu krótko – każdego dania ryzykują swoje życie. Ja osobiście nie słyszałem, żeby nauczyciela śmiertelnie przygniotła np. spadająca tablica!? Pielęgniarki – ciężka i odpowiedzialna praca w trybie zmianowym, piątki, świątki i niedziele do pełnego wieku emerytalnego. To tylko naprawdę ułamek procentu podanych przeze mnie przykładów!
  Tak wiem, napiszesz że nauczyciel nie pracuje tylko 18 godzin, ponieważ bierze swoją pracę do domu, gdzie ciężko haruje. Tyle tylko, że każda z podanych powyżej jak również innych grup zawodowych nie ma takiej możliwości by w zaciszu ciepła domowego w spokoju i przy kawusi sobie popracować!
  Po drugie – nie tylko dla uczniów, ale również dla rodziców jest to stres kiedy wielką niewiadomą stają się matury i w związku z tym dalsza ścieżka edukacji… Z innej strony – ciekawe czy broniłbyś tak pielęgniarek gdyby Twoja bliska osoba potrzebowała pomocy medycznej, a ta z kolei powiedziałaby teraz strajkujemy, ponieważ liczy się kasa, a życie pacjenta to nic innego jak tylko statystyka!
  Reasumując – nie przeczą, że praca nauczyciela to sam miód, ale na miły Bóg jest to najbardziej roszczeniowa i niezadowolona grupa społeczna więc stąd moja propozycja zmiany przez nich pracy.

  27 13
 • ~Maja 2019-03-27 09:13:04

  @Wojciech Kotyla właśnie takie informacje jak oświadczenia majątkowe powinny zostać opublikowane na portalu. Nie musza być podane nazwiska ale stanowisko i miasto oraz rozdzaj szkoły.
  Takie dane powinny wyciągnąć media bo radnych nauczycieli u nas pod dostatkiem w powiecie.
  Potem trzeba przeliczyć faktyczny czas pracy, bo pensum to tylko 18hna tydzień i doliczyć te wszystkie wolne w ciągu roku.
  Nie wypominając już rocznych płatnych urlopów na podratowanie zdrowia.
  Na podstawie tych danych można sobie dopiero wyrobić obiektywne zdanie.

  Osobiście strajku nie popieram i uważam go za całkowicie polityczny, bo nie widzę żadnych postulatów mających na celu zmniejszenie biurokracji i innych rozsądnych rozwiązań w szkolnictwie tylko Dajcie Nam Więcej bo my wam pokażemy.

  25 12
 • ~Wojciech Kotyla 2019-03-27 10:08:06

  Proste pytanie do nauczycieli. Co w zamian za podwyżkę?

  21 7
 • ~vladislav 2019-03-27 18:05:26

  Oczywiście jak przestanie rządzić PIS wtedy wszystkie żądania i strajki będą słuszne.

  3 12
 • ~Krzysztof Dybiec 2019-03-28 12:44:44

  Popieram.

  …społeczny portret nauczycieli koresponduje z wysokim poziomem prestiżu i zaufania obywateli wobec ich zawodowej działalności. Charakteryzując uogólniony wizerunek tej profesji należy ją opisać jako zawód trudny, stresujący i odpowiedzialny, lecz jednocześnie przynoszący satysfakcję zawodową i życiową jej przedstawicielom.

  — Monika Torczyńska, Rozprawy Społeczne 2014 [4]
  Oprócz satysfakcji ważne są pieniądze.

  4 19
 • ~Wojciech Kotyla 2019-03-28 16:25:00

  Krzychu a co Ty popierasz? Nauczyciel już dawno nie ma prestiżu. Sami sobie na ten szacunek zapracowali. jeśli nauczyciel nie potrafi zapanować nad uczniami to jest nieprzygotowany do wykonywania zawodu. Nauczyciel którego nie lubią uczniowie tez nie ma co robić w zawodzie. Wyniki egzaminów z roku na rok łatwiejszych znikad sie nie biora. Są obrazem efektywności nauczania, że która odpowiedzialni są nauczyciele. 67215 zł to zarobek pierwszego nauczyciela którego sprawdziłem. Uważasz że to mało? Swoim pracownikom kiedy zagwarantujesz podwyżki?

  10 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy popierasz strajk nauczycieli?
Oddanych głosów: 1022