zamknij

Wiadomości

Wodzisław: drugie życie dworca kolejowego [WIDEO]

2019-06-26, Autor: ig

Po wielu miesiącach intensywnych prac zakończył się remont dworca kolejowego w Wodzisławiu Śląskim. Obiekt zmienił się nie do poznania zarówno z zwenątrz, jak i w środku. Od 1 lipca z dworca zaczną korzystać podróżni, ale nie tylko.  W budynku będą się odbywać również warsztaty dla mieszkańców miasta. Zobaczcie, jakie zmiany zaszły!

Reklama

Dotychczas zmieniający się obiekt mogliśmy podziwiać tylko z zewnątrz. Tydzień przed oficjalnym otwarciem mieliśmy okazję zwiedzić cały budynek zrewitalizowanego dworca PKP w Wodzisławiu Śląskim. O tym, z jakiego obiektu podróżni i mieszkańcy zaczną korzystać już 1 lipca, opowiedział prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Zamiast kas biletomat

Na parterze budynku, tuż przy głównym wejściu, mieści się przestronna poczekalnia. To tutaj podróżni będą mogli  spocząć na wygodnych ławkach lub skorzystać z automatu z napojami. W głównej poczekalni znajdziemy również szafki do przechowywania bagażu, miejsce przeznaczone do ładowania telefonów oraz kosze na śmieci.

W poczekalni zostały usytuowane również kasy, ale niektórych biletów na wodzisławskim dworcu nie kupimy. Żaden przewoźnik nie był zainteresowany prowadzeniem kas. Miasto przygotowało się na taką ewentualność. - W jednej kasie zorganizujemy sprzedaż biletów miesięcznych dla naszego operatora komunikacji miejskiej. Z kolei drugie okienko będzie wykorzystane do czegoś na kształt informacji turystycznej- tłumaczy prezydent. Sprzedaż biletów Kolei Śląskich będzie realizowana przy pomocy biletomatu. - Wystąpiliśmy do PKP intercity o taki sam biletomat na ich pociągi. Na razie nie są zainteresowani ze względu na niedużą liczbę podróżnych – mówił Mieczysław Kieca.

W środku budynku bezpośrednio nad kasami znajdują się elektroniczne tablice informacji pasażerskiej. Urządzenia zostały zamontowane również na zewnątrz budynku, jednak informacje o opóźnieniach pociągu nie będą wyświetlane. - System, który był projektowany na tamte czasy zgodny ze standardem PKP, nie przewiduje dla naszej stacji dynamicznego poboru danych, dlatego dane wprowadzane są w sposób statyczny - wprowadzony jest najnowszy rozkład jazdy, który obowiązuje od 1 lipca – tłumaczył Mieczysław Kieca.

Informacje na temat opóźnienia pociągów będą przekazywane poprzez system dynamiczny podpięty pod PKP, czyli głośnik. Warto wspomnieć, że cały obiekt w pełni przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Po prawej stronie od głównego wejścia znajdziemy dodatkową poczekalnię. Jedną ze ścian zdobi zdjęcie przedwojennego budynku dworca, na kolejnej znajdziemy krótką informację na temat historii jego powstania oraz zakończonej modernizacji.

„Warsztatownia” będzie aktywizować mieszkańców

Dworzec pełnił będzie dodatkowe funkcje. W budynku będzie się mieścić Centrum Aktywności Społecznej. Na parterze budynku znajdują się pomieszczenia techniczne – sale do przeprowadzania warsztatów kulinarnych. Na pierwszym piętrze budynku- klimatyzowane sale wykładowe. Największa jest w stanie pomieścić sto osób. Pomieszczenia są w pełni multimedialne.

Miastu udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości niespełna 1,5 mln zł na przeprowadzenie działań rozwijających kompetencje miękkie mieszkańców. Wszystko będzie się odbywać w ramach programu aktywności lokalnej. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z szeregu zajęć- od wizyt studyjnych, przez spotkania liderskie, po warsztaty dworcowe i spotkania z doradcami zawodowymi. Z warsztatów będą mogli korzystać mieszkańcy części dzielnic takich jak: Wilchwy, Nowe Miasto, Stare Miasto, Jedłownik.

W nocy dworzec będzie zamknięty

Dworzec będzie czynny w godzinach 6:00 – 22:00. - Musimy patrzeć na koszty utrzymania obiektu. Do tej pory poczekalnia tymczasowa także była czynna w takich godzinach i spełniała swoje funkcje- tłumaczył prezydent. Stały dozór nad obiektem będą sprawować przeniesieni do budynku pracownicy urzędu miasta. Będą nie tylko czuwać nad bezpieczeństwem, ale również świadczyć pełną, niezbędną pomoc. W utrzymaniu porządku na terenie obiektu ma pomóc system monitoringu oraz straż miejska.

 

Oceń publikację: + 1 + 53 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~Rychu 2019-06-26 16:16:02

  A w PKP dalej jest system z "tamtych czasów".... Jakich? Od prawie dwudziestu lat mamy XXI wiek! A oni chyba dalej w PRL-u, skoro głupia tablica nie może pokazywać opóźnień.

  14 5
 • ~Sky 2019-06-26 16:19:14

  Dlaczego nigdy w naszym Wodzisławiu nie można być w pełni usatysfakcjonowanym po ukończeniu danej inwestycji? Tutaj znowu skandaliczna decyzja przewoźników o rezygnacji z prowadzenia sprzedaży biletów - za takie decyzje powinno się zwalniać ludzi, którzy są za to odpowiedzialni. Koleje Śląskie, PKP InterCity po prostu wstyd, nie znajdę cenzuralnych słów żeby opisać jak bardzo się zbłaźniły te dwie spółki!!! 50 tysięczne miasto, dworzec obsługujący nie tylko sam Wodzisław ale i okoliczne miasteczka i wioski, a kas brak? To ja proponuję, żeby zamknąć wszystkie kasy w Katowicach i Gliwicach, przecież są biletomaty. Już to widzę jak z biletomatu korzystają starsi ludzie i dzieci, które mają tylko gotówkę. Znów będą kolejki jak były, do samego Rybnika ludzie będą się tłoczyć żeby kupić bilet. Cały GOP ma w dupie resztę województwa, zrobili sobie metropolię spychając już całkowicie na margines całą resztę, a ich ignorancja objawia się właśnie takimi decyzjami. Sam dworzec jest przepiękny, trzeba coś zrobić żeby był w pełni funkcjonalny. Pozdrawiam.

  28 5
 • ~Konstant 2019-06-26 19:03:57

  Ludzie przestańcie narzekać.! Zawsze znajdzie się coś czego będzie brakować. Mamy kolej w Wodzisławiu, dworzec bardzo ładnie wyremontowany,na peronach czysto przy dworcu parking - że będzie płatny? - to proszę malkontenci znajdźcie gdzieś bezpłatny. Zastanówcie się z jakimi miastami porównujecie Wodzisław: Katowice, Gliwice?! ~Rychu kiedy jechałeś pociągiem? Ja często podróżuję koleją i jestem zadowolony, że mogę wystartować z Wodzisławia a informację o opóźnieniach zawsze podawane są przez radiowęzeł.

  11 15
 • ~Sky 2019-06-26 20:27:03

  ~Konstant - mówi Ci coś słowo "ironia"? Są dwie możliwości - albo nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, albo naprawdę nie wiesz co to słowo oznacza. Zasmucę Cię - oba przypadki są dla Ciebie niekorzystne.
  Tu nie chodzi o narzekanie - po prostu zbyt długo tolerowaliśmy w tym mieście "bylejakość" - myślisz, że gdyby w niedawno oddanym do użytku nowym dworcu kolejowym w Cieszynie (celowo daję już przykład mniejszego miasta niż Wodzisław i zaznaczam, że tym razem to nie ironia) zabrakło kas ludzie byliby zadowoleni? Wszyscy wiemy, że nie byliby. Pozdrawiam.

  12 2
 • ~Piotrek 2019-06-27 08:59:35

  Liczyłem, że obejrzę dworzec a nie autopromocję Miecia Kiecy :/

  14 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy lekcje religii powinny być finansowane przez Kościół?
Oddanych głosów: 335