zamknij

Biznes

Wodzisław: galeria Stara Kopalnia kompletuje najemców

2014-01-30, Autor: mk
Z końcem tego roku w Wodzisławiu ma zostać otwarta kolejna galeria handlowa. Stara Kopalnia przy ulicy Marklowickiej już kompletuje listę najemców.

Reklama

Przypomnijmy że, budowa nowego obiektu handlowego ruszyła przy ulicy Marklowickiej, w sąsiedztwie Biedronki i stacji benzynowej. Galeria ma mieć około 10 tys. m2 powierzchni przeznaczonych na usługi i handel oraz parking na 400 miejsc do dyspozycji klientów. W nowoczesną bryłę galerii "Stara Kopalnia" wkomponowane zostaną elementy związane z górnictwem, wnętrza zaś i korytarze ozdobią górnicze pamiątki.

 

>>Jak będzie wyglądać galeria handlowa ''Stara Kopalnia''?

Inwestorem jest HRS Grupa czyli kilku biznesmenów związanych z Wodzisławiem. Jak poinformował portal PropertyNews.pl, komercjalizacją powierzchni handlowej Starej Kopalni zajmuje się wrocławska firma MM Consulting.

 

Aktualnie trwa kompletowanie listy najemców. Już wiadomo, że w galerii znajdzie się m.in. wielosalowe kino, market spożywczy, market budowlany, drogeria, liczne sklepy z odzieżą, a także bogata strefa food-court.

 

Niebawem poznamy dokładny plan galerii wraz z układem funkcjonalnym. Otwarcie obiektu planowane jest na koniec 2014 r.

Oceń publikację: + 1 + 53 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (56):
 • ~ 2014-01-30
  12:56:48

  10 0

  to się niektórzy z tego kina ucieszą niczym dziecko z cukierka, ciekawe tylko jak długo będzie wysoka frekwencja, bo w rybniku szaleństwa nie ma. może jak zrezygnują z reklam przez seansem, albo ograniczą je do 5 min to jest szansa, że ściągną innych z regionu. mimo wszystko ciekawi mnie ta budowlanka, bo ciężko mi ją sobie wyobrazić. ogólnie pani redaktor zasługuje na duże brawa, bo krąży i drąży tematy, które innym mediom jak pewnie ktoś nie poda na tacy to światła dziennego nie zobaczą ;-) wypadałoby jednak jeszcze zapytać co z komunikacją miejską w tym kierunku? miasto pewnie się wypnie czyli pytanie do inwestora czy zapewni jakiś autobus w tej rejon np. z dworca autobusowego? płatny czy bezpłatny bo to również dla niektórych może mieć znaczenie.

 • ~Don C. 2014-01-30
  16:47:53

  47 1

  Mam nadzieję że redaktor ma pewne wieści bo jest to wiadomość przecudna!Czyżby w starej kopalni było to czego chcieli mieszkańcy 155 tys powiatu? Czyżby udało się to czego nie potrafili zrobić właściciele Karuzeli?Czyżby tym życzliwym co już ten temat minusują (możemy się domyślić kto to) miały opaść kopary?Przypominam w tym momencie że otwarcie Focusa w SR było sprowadzone do rangi inwestycji 100-lecia a media zaczęły coś od tego czasu bredzić od metropolii! [ :-)) ] Także wyobraź sobie @mhl999 jak to musi być ważne!

 • ~ 2014-01-30
  17:33:07

  1 4

  Doniu dla mnie najważniejsze w tym, że pani redaktor się stara dostarczyć ciekawe treści. od pewnego czasu obserwuję i widzę postępy. choć marketu budowlanego nie widzę w tym miejscu. raczej coś co może go przypominać. czyli jak wolisz wymuszona inwestycja związana z handlobudem ;-)

 • ~ 2014-01-30
  18:26:43

  23 1

  Empik!!! Empik poproszę!!! :) kino też super :)

 • ~Toffi 2014-01-30
  19:05:46

  31 0

  Do tej pory średnio wierzyłem w powodzenie tej inwestycji ale dużo portali branżowych z datą 29.01.2013 o omawianej galerii się rozpisało np : http://scf2014winter.retailnet.pl/galeria-stara-kopalnia-premiera-na-scf-2014/
  Najwyraźniej MM Consulting zorganizował akcję informacyjną. No nic tylko się cieszyć i czekać na rozwój zdarzeń :)
  Warto zobaczyć stronę MM Consulting wydaje się że to firma prężniejsza od Retail Concept która komercjalizowała Karuzelę.

 • ~Toffi 2014-01-30
  19:08:13

  0 0

  ... poprawka ... z datą 29.01.2014

 • ~wodzislawianin1 2014-01-31
  07:42:01

  17 0

  Przede wszystkim dodanie pięterka na pewno zwiększyło by urok galerii. W Karuzeli to czego mi najbardziej brakuje to...drugie piętro choćby nad niewielką częścią obiektu. Pięterko z restauracją albo kawiarnią. Niestety jednopoziomowe galerie tracą wiele na uroku i klimacie.

 • ~Arteks 2014-01-31
  12:30:20

  0 83

  @Don C. - ale Focus nadal pozostał galerią która nie ma odpowiednika w naszym subregionie. Nie dziw się, że to była inwestycja i obiekt przez który do dzisiaj ludzie mają żal do Rybnika że udało mu się pozyskać tak dobrego zagranicznego inwestora. Chociaż nie poraża wielkością w porównaniu do niektórych galerii w GOP czy w Polsce to jest to bardzo oryginalny obiekt i świetny projekt. Najwyższa galeria na Śląsku i jedyna z parkingiem i panoramą na dachu :). Stara Kopalnia już nawet na tej wizualizacji przypomina bardziej przebrany kiczowaty market. Bardzo słabe to jest, o wiele słabsze niż dawniejsze projekty np. pierwszy projekt galerii na dworcy PKS. I nie wiem Don C. dlaczego cieszy cię coś co wymiecie ostatnie młode żywe istoty błąkające się czasami jeszcze po wodzisławskim rynku - jeśli powstanie bo przypomnę że Arena i Focus w koncentratach nie powstały bo nie było chętnych najemców...
  Wszystkie poważne miasta stawiają galerie w centrach miast - Wodzisław chce zrobić odwrotnie w imię bardzo taniego terenu na Marklowickiej i jakiegoś lokalnego inwestora którego nie stać na lepszą lokalizację. To jeszcze raz pokazuje, że Wodzisław nie ma jakiejś jasnej strategii rozwoju śródmieścia. RPA powstaje na osiedlu, mini-galeria ma powstać na jakimś zadupiu, jedyny basen w mieście jest 4 km od centrum, szkoły poza centrum. Kto ma napełniać wodzisławskie śródmieście? I poproszę jakąś rozsądną odpowiedź i coś merytorycznego a nie hejta na mnie czy SR. ;)

 • ~akx 2014-01-31
  13:37:48

  352 1

  @Arteks: Zacznijmy od tego, że o szkolnictwie w Wodzisławiu masz znikomą wiedzę. Praktycznie wszystkie szkoły są w centrum miasta. LO1, Ekonomik, Szkoła Górnicza, LO2 są w centrum miasta. Budowlanka trochę dalej, ale na jednym z większych osiedli. Skąd masz informacje o tym, że szkoły są poza centrum - nie wiem - ale chyba nie mamy na myśli tego samego Wodzisławia :) W Twojej wypowiedzi o nowo powstającej galerii wyczuwam dużo zawiści. Po prostu widzę, że nie potrafisz się pogodzić z faktem, że w Wodzisławiu powstanie galeria z kinem i innymi atrakcjami znanymi z większych miast. Sąsiednie miasta są chyba zaszokowane diametralnym rozwojem miasta. Obwodnica, Rodzinny Park Rozrywki, Karuzela, własna KM, kolejna galeria się buduje, w tym roku rusza remont linii kolejowej. Być może jest to też spowodowane strachem sąsiadów o utratę klientów. No bo po co wodzisławianie i mieszkańcy powiatu będą jeździli do Rybnika do kina, skoro na miejscu będą mieli swoje? Ta galeria ma prawo bytu i chociaż nie jest w centrum miasta, jest w miarę blisko Nowego Miasta. Jeśli będzie tam kursowała KM, wszyscy będą zadowoleni. Ja osobiście mam do Starej Kopalni tyle co do Karuzeli, więc nie robi mi to różnicy. Także należy się cieszyć, że powstaje taka galeria. Warto podkreślić, że mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju również będą mieli bliżej kino, już nie będą musieli jeździć do Rybnika. Coś czuję, że ta inwestycja okaże się strzałem w dziesiątkę. Pozdrawiam :)

 • ~enzo 2014-01-31
  13:48:21

  355 0

  Oj Arteks.To nie miasto buduje galerie i inne obiekty handlowe tylko przedsiębiorca, który ponosi ryzyko, że inwestycja nie wypali. Szkoły poza centrum- tylko w Rybniku szkoła w Boguszowicach jest w centrum :)- chłopie pojęcie nie masz o Wodzisławiu. RPA powinien być tam gdzie jest największe skupisko ludzi, dlatego ta lokalizacja jest idealna. Na szczęści ferie się Ci kończą to trochę wiedzy łykniesz, bo z Twoją inteligencją nic się już nie da zrobić.

 • ~akx 2014-01-31
  13:57:14

  7 0

  Relacja Wodzisław(Wodzisław Miasto) - Rybnik ma sens tylko wtedy, gdy relacja ta obsługuje główne połączenia między Wodzisławiem a Rybnikiem. Czyli nie ma E-3, pociągi kursują cyklicznie co pół godziny. Natomiast jeśli będą na dobę 4 pary pociągów do Rybnika o 7, 9, 12 i 18, równolegle będzie jeździł E-3, który kursuje co chwile, to ludzie nie przesiądą się na pociąg, ponieważ 4 połączeniami do Rybnika nawet nie można dojechać do pracy szkoły. Zgoda, może się dojedzie, ale z powrotem już się nie wróci. Także taka relacja ma rację bytu tylko, jeśli są to cykliczne połączenia. Oczywiście do tego dochodzi odpowiednia oferta, czyli przystępne ceny biletów. Czas przejazdu wahał by się w okolicach 13-14 minut. Żaden autobus ani samochód nie przejedzie tego dystansu w takim czasie. Przewoźnik obsługujący tą trasę musiałby nie podlegać Koleją Śląskim. Musiałby być to przewoźnik działający na zlecenie miast Wodzisławia, Radlina i Rybnika. Bilety musiały by być wspólne z komunikacją miejską. Jeśli by została wyremontowana linia do Gliwic, wtedy mielibyśmy prawdziwie Europejską kolej aglomeracyjną, łączącą Gliwice, Knurów, Leszczyny, Rybnik, Radlin i Wodzisław. Cyklicznie kursujące pociągi, krótki czas przejazdu, tanie bilety, duży komfort podróży - to dopiero marzenie! KŚ kursowały by zaś na trasie (Częstochowa)Katowice - Bohumin(Ostrava). Oczywiście rozmieszczenie pociągów bezpośrednich do Katowic powinno być rozdzielone po równo między Wodzisław i Racibórz, tak jak to było w 2012r.

 • ~bogd74 2014-01-31
  19:55:15

  0 21

  A gdzie będzie parking na te 400miejsc???? Ha ha ha zaraz zaczniecie bajki pisać....

 • ~Don C. 2014-01-31
  23:56:27

  33 0

  @Arteks-znam twoje wypowiedzi od lat i to TY a nie kto inny wraz ze swoimi kompanami z forum SR stwierdziliście już dawno że jedyne galerie mogą powstać w Rybniku a multikino to już tylko w Katowicach.No i przez lata tak było.Galeria Młyńska w SRC to jest miniatura Arteks- no coment.Galeria SJZ większa lecz bez multikina.W Żorach nic podobnie w innych miastach.I teraz taki news o W Śl. i ....konsternacja u "życzliwych"To jeśli to się uda to będziecie się wieszać za stodołami czy blokami?Czyżby plan rozwoju subregionu nie przewidywał takich inwestycji???Oczywiście że do SR będzie przyjeżdżało mniej osób ale to chyba dobrze bo będziecie mieli wreszcie przejezdne drogi!A co do tego typu galerii to popatrz na krakowskie z dala od centrum lub nowa w Kędzierzynie K. (Odrzańskie Ogrody) 2km od centrum czyli tyle ile Stara Kopalnia w W Śl.

 • ~Stankin 2014-02-01
  13:25:01

  0 4

  jak na razie plany galerii to nic więcej jak pobożne życzenia inwestora (no i mieszkańców)... ale zobaczymy co mm consulting zaproponuje na Shopping center forum w lutym (6.02). Mają pokazać nowe plany galerii (rzut lub rzuty) i wtedy zobaczymy...ale kino kilkusalowe i empik to coś, na co czeka wielu mieszkańców, nie tylko z SWD... z SJZ też byłoby znacznie bliżej...pozostaje tylko życzyć inwestorom powodzenia, niemniej dotychczas wybudowana część (razem ze stalowymi słupami leżącymi obok) wskazuje raczej na obiekt jednopoziomowy, a więc blaszak, jak karuzela

 • ~AleDom 2014-02-01
  14:39:32

  1 9

  @Stankin: W Jastrzębiu mamy Empik. Jedynym powodem wizyt Jastrzębian w waszej galerii mogłoby być kino 3D z kilkoma salami z repertuarem lepszym niż "Centrum". Jeżeli nowa galeria będzie poza centrum waszego miasta to wybierzemy pewnie Rybnik (poza tym w Rybniku jest Pizza Hut i KFC). My już mamy swoją galerię - "Jastrzębie". Jest lokal z chińskim jedzeniem w dobrej cenie, pizzeria, różne butiki, Alma i Avans, więc trudno będzie nas ściągnąć do Wodzisławia.

 • ~Stankin 2014-02-01
  14:55:12

  0 1

  Zobaczymy jakie sklepy zaproponują w SK, może również empik, kfc, pizza hut i cos jeszcze, ale skoro na całkowitej powierzchni chcą zmieścić market budowlany (na przecietny trzeba ok. 4-5 tys. m2) spożywczy (1-2 tys) do tego korytarze, cześć techniczna to na sklepy i kina zostaje niewiele :-( a jak patrzę na to co już tam stawiają (stalowa konstrukcja pod blaszak) to myślę sobie: czy w SWD nie znajdzie się żaden inwestor który potrafiłby wybudowac porządną solidną co najmniej dwupoziomową galerię? Chyba arteks i ale dom mają racje - u nich są konstrukcje betonowe i co najmniej 3 poziomy...szkoda

 • ~ 2014-02-01
  17:05:32

  0 12

  brawo Stankin, w końcu ktoś dostrzega, że budowlanka to niejako kuriozum, ale poczekajmy na efekt końcowy. nie wiem jaki sens ma argumentacja o "kopalnia" może przejąć jastrzębian. przecież to debilne stwierdzenie. z jastrzębia do rybnika czy do wodzisławia? to w praktyce nie ma znaczenia. jakieś 6km różnicy z centrum do centrum. pytanie zatem co dane miasto ma jeszcze do zaoferowania? tu niestety wodzisław po prostu leży i kwiczy. pozostaje zatem kwestia cen, bo w pewnych miejscach wodzisław jest tańszy. nie jest to jednak argument dla którego jastrzębianie będą walić drzwiami i oknami do wodzisławia.

 • ~AleDom 2014-02-01
  17:37:49

  1 9

  @mhl999: Jakie to ceny mają zachęcić mieszkańców Jastrzębia? Marketów spożywczych u nas sporo (Biedronki, Kaufland, Carrefour, Netto, Polo Market), tanią pizzę znajdziesz, w "chinolu" tanio, butików jest pod dostatkiem (w Galerii Jastrzębie i Galerii Zdrój), drogerii od groma, sklepów RTV/AGD też pod wystarczająco. Skupcie się lepiej na mieszkańcach powiatu Wodzisławskiego, bo u was poza bylejaką "Karuzelą" (brak gastronomii, jedno piętro, "dworzec", mało butików, mały parking) nie ma żadnej galerii.

 • ~Don C. 2014-02-01
  17:51:55

  14 2

  mhl-999 pokosztowałeś zioła czy jak?Najpierw piszesz brawo Stankin a potem stwierdzasz że pisanie o ściąganiu SJZ to debilizm.Tylko akurat to pisał ...Stankin.Mnie akurat SJZ wcale nie interesuje tym bardziej patole.Jak będą chcieli to mogą do Bielska B. jeździć albo do Czechowic D. I co leży i kwiczy mhl?Brakowało marketu budowlanego ale ten już na ukończeniu.Może chodzi ci że nie ma kopalni czy czegoś podobnego?Ale co możemy za to że była Rybnicka Spółka Węglowa miała kaprys zamknięcia 1 maja?Pewnie jakby 1 maja była w Boguszowicach a nie na Wilchwach to by obstała. @Stankin-co ty bredzisz?Sklep budowlany 4-5 tys m??? To co Castorama tam ma byc? Handlobud może tam mieć sklep 500-1 tys m.Wielkich hurtowni mają pod dostatkiem.Nie widzieliśmy jeszcze planów a ty już płaczesz bo widzisz kilkadziesiąt metalowych słupów?Jest zima i trwają prace przygotowawcze pewnie wiosną się rozwiną.Robisz z inwestorów baranów czy jak?Moim zdaniem jakby nimi byli to by nie zostali ...milionerami. @AleDom-mnie do SJZ wcale nie ściągniesz bo miasto musi mieć centrum a nie sztuczne twory jak Katowice,Sosnowiec,Jastrzębie itd...U was centrum jest ciągle w planach czyli tam gdzie chaszcze między blokami.

 • ~AleDom 2014-02-01
  17:57:31

  2 7

  @Don C.: To piszę przecież żebyście skupili się na Powiecie Wodzisławskim. Ja Ciebie ściągać nie zamierzam - poza tym chyba bliżej macie do Focusa. My już mamy Małą Galerię, Galerię Jastrzębie i Galerię Zdrój, więc mi wystarczy. A fragment o Jastrzębiu jak zawsze merytoryczny i mający dużo wspólnego z dyskusją.

 • ~Stankin 2014-02-01
  18:26:57

  1 11

  @ Don jeżeli piszą market to chyba każdy ma na myśli sklep wielkości co najmniej OBI w SJZ a wiec te 4 tyś a nie butik wielkości reserved w karuzeli, czli żabka budowlana...właśnie po tych słupach widać "ogrom" inwestycji, czyli karuzela II... marne to ale jak na SWD to i tak całkiem niezłe, dalej będziemy w tyle za SR i SJZ... na kino też małe szanse bo już od wielu lat żaden multiplex nie otworzyl sie w tak małej galerii, ale szczerze życzę powodzenia

 • ~Don C. 2014-02-01
  19:23:11

  10 0

  Także @Stankin wszystko jasne albo się naćpałeś albo jesteś zwykłym trolem.Wasz problem jest taki że na każdym forum macie inny nick/pseudo i człowiek nie wie jak z kim rozmawiać?

 • ~akx 2014-02-01
  20:28:24

  11 1

  @AleDom: Jeśli już pisze na tym forum przedstawiciel Jastrzębia, to w Jastrzębiu brakuje jednej zasadniczej rzeczy. Mianowicie chodzi mi o kolej pasażerską. To, jak zakpiły z was władze i sama kolej przekracza ludzkie pojęcie. Jesteście miastem skazanym na busiarstwo, największe miasto w Polsce i jedno z największych w Europie bez kolei pasażerskiej! Kolej pasażerska to główny fundament rozwoju miasta. Niestety, aby dojechać na najbliższy dworzec musicie jechać albo do Zebrzydowic, albo do Żor, albo do Wodzisławia Śl. Jak dla mnie to priorytet dla Jastrzębia aby przywrócić tam kolej pasażerską. Miasto Jastrzębie, jako miasto sypialnia dla pobliskich kopalń z dnia na dzień się kurczy, ludzie uciekają, dojazd do większych aglomeracji jest ograniczony. Trzeba jakoś zachęcić ludzi do pozostania, albo chociaż do mieszkania w Jastrzębiu poprzez budowę dobrej siatki połączeń kolejowych. Cóż, jeśli chodzi o naszą Starą Kopalnię, myślę, że przyciągnie ona mieszkańców Jastrzębia choćby ze względu na nowoczesne kino. Właściciele mówią także o bogatej strefie restauracji, więc takie lokale jak KFC, bądź Pizza Hut zapewne przyciągną mieszkańców Jastrzębia. Zresztą miasto Wodzisław jak i powiat wodzisławski oferuje o wiele więcej atrakcji dla młodych ludzi niż miasto Jastrzębie, także myślę, że Jastrzębianie chętnie będą jeździli do Wodzisławia. Już dzisiaj pod Karuzelą widać wiele samochodów z tablicami SJZ.

 • ~Arteks 2014-02-01
  20:53:03

  0 27

  @Don C. - no ale potwierdzasz w pewnym sensie moje słowa bo to co powstało w Raciborzu, Jastrzębiu czy Wodzisławiu to jednak wersje mini... Więc jakoś specjalnie się nie pomyliłem. Odpowiedników Plazy i Focusa nie ma. Najbardziej ciekawa jest Młyńska, mimo że mała. Efekt urbanistyczny Młyńskiej jest taki, że wykorzystano jakieś zaniedbane łąki, a ulica łącząca dworzec z rynkiem zyskała przy okazji nowe budynki i miasto pozyskało praktycznie nową, ciekawą i zadbaną ulicę. W Wodzisławiu ulica łącząca rynek z Karuzelą była szpetna i na razie nic się tam nie zmieniło... Zobaczymy czy Karuzela zmieni coś w przyszłości. Miejsce na tę inwestycję było świetne, blisko centrum miasta i autobusów ale jednak nie powala ani wielkością, kształtem czy najemcami. Szkoda że władze nie przypilnowały aby zrobić większy dworzec autobusowy - autobusy się tam nie mieszczą... No i chyba nie jest to obiekt marzeń Wodzisławian skoro z taką nadzieją patrzą na ten nowy projekt. Wszystkie normalne miasta obecnie budują galerie w centrum. Ze względu na to aby życie miast nie uciekało z centrum. A co do Katowic i Sosnowca mylisz się całkowicie. One nie są sztuczne. Mają swoje centra i główne deptaki. Tylko Jastrzębie jest sztuczne i nawet 60 lat nie pomogło wygenerować namiastki centrum miasta. Jak na razie władze Jastrzębia nie zrozumiały, że ich mieszkańcy jeżdżą do innych miast nie tylko na zakupy czy po rozrywkę czy kulturę ale także po to aby poczuć atmosferę miasta...

 • ~AleDom 2014-02-01
  22:03:46

  1 3

  Widzę że wszyscy myślą że ich miasta są pępkiem świata, ba - wszechświata. Tak, jasne - wszyscy z Jastrzębia walą drzwiami i oknami do badziewnej (w porównaniu z tym co jest u nas) "Karuzeli" i Focusa a w Galerii Jastrzębie hula wiatr. Gratuluję wyobraźni, @akx: Co do kolei pasażerskiej - zgoda, źle się stało (i dzieje się w wielu miastach Polski, kilka bylejakich połączeń nie może przynosić wielkich zysków, więc stacje znikają z mapy). Co do reszty wypowiedzi - cała Polska się kurczy, dopóki nie będzie się w tym kraju przyzwoicie zarabiało (przyzwoicie w porównaniu do cen) proces ten będzie postępował. Spłycanie tego do kolei nie ma żadnego sensu. Projekty Starej Kopalni to tylko projekty - pożyjemy, zobaczymy. Wodzisław oferuje więcej atrakcji (ale się uśmiałem)? Jakich? Konkrety poproszę. @Arteks: 60 lat? Zweryfikuj swoją wiedzę i dopiero pisz. Podpowiem Ci - Jastrzębie ma 51 lat, czyli niewiele jak na miasto. Większość ludzi jeździ do Rybnika do pracy, na studia (Politechnika) albo do kina (tu się zgadzam) a nie "poczuć atmosferę miasta". Gadanie o rynku i ścisłym centrum było możliwe 40-50 lat wstecz a nie teraz, chyba że chcemy go mieć na Bziu. Jastrzębie ma na głowie ważniejsze rzeczy - DGP w budowie, PKM jest w złej sytuacji, drogi miejscami takie sobie, wspomniana przez akx kolej... Ale to zmartwienia Jastrzębia i jego mieszkańców - wy nie zawracajcie sobie nimi głowy. Poza tym dyskusja chyba dotyczy Galerii Stara Kopalnia a nie Jastrzębia.

 • ~Stankin 2014-02-01
  22:17:57

  0 8

  @ Don. Stara zasada mówi, że jak ktoś zaczyna obrażać, to znaczy, że brak mu merytorycznych argumentów ...od zawsze jestem z SWD i zawsze ten sam nick, od wielu lat, wcześniej na nowiny.pl ... też chciałbym by Stara Kopalnia choć trochę przypominała focus lub gal jastrzębie, ale niestety stawiają blaszak...jak przestaną pisać co by chciely by tam było, a zaczną wskazywać konkretnie jakich mają najemców, to uwierzę, tak więc na razie poza marzeniami brak konkretów, a zatem dalej przyjdzie na zakupy i rozrywkę do innych miast, choć ch iałbym się mylić

 • ~Arteks 2014-02-01
  23:24:30

  0 18

  @stankin - Dońcio bardzo spoważniał ale to nie znaczy, że nie palnie czasami głupstwa (tak jak to z tym, że Rybnicka Spółka Węglowa na złość zamknęła KWK 1 Maja hehehe)... Jak dziecko... A trzeba docenić to, że w Wodzisławiu zaczynają powstawać ciekawe rzeczy: RPA czy klinika chorób serca to projekty które zapowiadają się fenomenalnie i chyba każde miasto chciałoby coś takiego mieć! Ale nie wiem dlaczego Don C. chce ginąć za tę Starą Kopalnię - moim zdaniem projekt kompletnie kiczowaty który nie może się nikomu podobać... I teraz pytanie za 100 punktów - czemu wybrali najgorszą z możliwych lokalizacji?! Przy mało znaczącej drodze, z dala od centrum, z dala od dworca, z dala od osiedli? Czy tylko bezwartościowa działka była tego przyczyną? To budzi jakieś podejrzenia, że ci ludzie nie mają w zanadrzu żadnych pieniędzy, działkę kupili za grosze, a na resztę potrzebują niemałego kredytu. Czy bank uwierzy, że to przedsięwzięcie w tym miejscu może się udać - wątpliwe. Mimo że nie mieszkam w Wodzisławiu bez problemu mógłbym wskazać trzy dużo lepsze lokalizacje!!!

 • ~Stankin 2014-02-02
  08:03:40

  1 0

  lokalizacja tylko pozornie jest niefortunna. Mimo, iż to za...pie, to do centrum nie tak daleko. Z XXX lecia ta sama droga co do karuzeli, a sam rynek jakiś przeludniony nie jest; KM może zawsze zmienić trasy. Wystarczy odpowiednia zróżnicowana oferta najemców (ale większa niż proponowana w ilości 16) i ludzie przyjadą. Obecnie wszyscy jeżdżą samochodami. Wystarczy zobaczyć na SILESIĘ W Katowicach, która w centrum raczej nie jest (obok tylko jedno nowe osiedle), a na brak klientów raczej nie narzeka

 • ~Don C. 2014-02-02
  14:48:13

  17 0

  @Arteks-już ci odpowiadam za twoje 100 pkt.Widocznie historia zatacza koło przenieś się w czasie z 25 lat i wtedy ta ulica tętniła życiem (choć była zadupiem jak powiadacie bo żeby tam dojechać było trzeba zatoczyć wielkie koło).Wielka baza PKS-u i samochodów ciężarowych z warsztatami,myjnią,lakiernią,stacją paliw itd.Potem przyszła plajta na PKS i wszystko zburzono a na ulicy pozostały skupy złomu.No i gdzieś od 10 lat nieśmiało zaczynają powstawać nowe obiekty.Od strony ogrodów działkowych do góry jest strefa przemysłowa a od strony byłej bazy PKS zaczynają królować usługi i handel.I teraz popatrzcie jak otwarcie nowej drogi wraz z wiaduktem podziałało!Teraz ta ulica przemieniła się w prawie centrum bo z osiedli przez wiadukt to 1 czy 2 minuty drogi!Inwestorzy już to widzą i dlatego z jednej strony przy oś Przyjaźni stawiają 2 spore markety a na Marklowickiej Galerię.Prawdopodobnie to może być nowa fala i nie zdziw się Arti jak będą powstawały tam kolejne ciekawe obiekty.Ty @Arteks tak się podśmiewasz z nazwy galerii i inwestora a przypomnij sobie na jakich terenach powstała Plaza i co z tym terenem ma wspólnego ten przytłaczający grobowiec?Być może zamiast Plaza powinna nosić nazwę Galeria Jelcz ?

 • ~odrok 2014-02-03
  10:38:25

  11 0

  @Arteks, przeciętnego Wodzisławianina mało interesuje, że centrum się wyludni przez takie inwestycje. Ważne, że będzie EMPIK ;) Puste centrum to będzie problem władz. Prywatny inwestor stawia sobie biznes tam gdzie chce, wątpię że miasto lobbowało za innym miejscem, chociażby za Koncentratami, a jeśli lobbowało, to pewnie ceny PKS-u nie byli w stanie przebić.

 • ~Toffi 2014-02-04
  19:17:41

  8 0

  A propos Empiku , przez przypadek znalazłem to :
  http://praca.trovit.pl/praca-empik-w-wodzis%C5%82aw-%C5%9Bl%C4%85ski,-%C5%9Bl%C4%85skie

 • ~ 2014-02-05
  06:27:29

  0 9

  @toffi - to, że empik szuka franczyzobiorcy nie znaczy, że ktoś się tym zainteresuje. daleka droga do tego.

 • ~ 2014-02-05
  06:45:14

  0 8

  zastanawiam się czym się tu ekscytować, że powstanie galeria o powierzchni 10 tys. jak napisał stankin jego wyobrażenie budowalanki to parę (4-5) tysięcy metrów. wszystko poniżej to po prostu prowizorka. owszem można ale czy to naprawdę ma sens? dla wielu pewnie tak bo galeria powstanie ;-) a jak dla mnie po prostu kolejny obiekt i nic więcej, który niczym nie będzie się wyróżniał. ciekawostką niech będzie fakt, że wodzisławscy biznesmeni mogą zarżnąć wodzisławski biznes w centrum miasta. pizzahut w wodzisławiu? fantazja was ponosi i to ułańska. niech telepizza przynajmniej się pojawi to już będzie jakiś "sukces" bo tak w tym mieście często nazywa się przeciętność. jeśli ktoś liczy, że galeria przyciągnie tłumy z rybnika czy jastrzębia to znów powiem, że fantazja go ponosi. jastrzębie może pojechać do żor, rybnik do katowic, do wodzisławia góra przyjadą masowo ludzie z marklowic. to swoiste uzupełnienie bo ci z lubomi bliżej mają chyba do raciborza. syrynia też będzie miała dylemat ;-) kino w wodzisławiu? i zapytam co z tego? wyjście do kina w 4osoby to 100zł na dzień dobry. nie każdego na to stać. rzućcie okiem na rybnickie kina. bo szału tam nie ma. w rybniku po kinie można po prostu gdzieś wyjść do lokalu, w wodzisławiu może być z tym problem. wystarczy porównać liczę osób przemieszczających się w okolicy rynku w weekend. wychodzi na to, że wodzisław to po prostu dziura z niewielką ofertą zmiany lokalu.

 • ~ 2014-02-05
  06:51:08

  0 12

  gdyby kopalnia była stricte handlowa, bez zaplecza gastronomicznego to była by to jakaś symbioza lokalnego biznesu. na zakupy do galerii, wolny czas wokół rynku w różnej maści lokalach, których poniekąd jest sporo ale znów czegoś brakuje - współpracy w stworzeniu klimatu. wodzisław może być atrakcyjny jako małe miasto z klimatem, sklepikami, kawiarniami, restauracjami, nieczynnym muzeum ;-) ale lokalny biznes musi zrozumieć, że mają jeden cel - przyciągnąć klienta do centrum. to gdzie kto trafi to już przecież zależy od klienta. póki co lokalny biznes nie chce współpracować co pokazuje spalona już akcja tukupuj.

 • ~akx 2014-02-05
  12:41:52

  14 0

  @mhl999: Jesteś typowym narzekaczem. Nie ma nic w Wodzisławiu - źle. Coś ciekawego się szykuje - źle. Trochę optymizmu by Ci się przydało, człowieku. Poczekajmy, aż na światło dzienne wyjdzie plan galerii wraz z atrakcjami, jakie się tam znajdą. Podajesz w przykładzie Racibórz. Tamtejsza galeria Młyńska w centrum miasta świeci pustkami. W ogóle Młyńska bardziej przypomina piętrowy pasaż handlowy niż galerię, ciasto strasznie. Pomimo dość dobrej lokalizacji, między rynkiem a dworcami PKP i PKS, Młyńska średnio cieszy się zainteresowaniem mieszkańców, co wywnioskowałem z moich wielu obserwacji. Poza tym, jeśli w Wodzisławiu powstanie kino z prawdziwego zdarzenia, czym Racibórz przyciągnie mieszkańców? Empikiem na rynku? Jedynie dużym powodzeniem cieszy się Auchan, Castorama i Jysk, jednak kompleks ten jest poza centrum Raciborza. Także galeria Stara Kopalnia przyciągnie mieszkańców Lubomi, Syryni, Bukowa, Bluszczowa, Odry, Olzy, Bełsznicy, Rogowa, Czyżowic, Gorzyc, Osin, Olzy, Uchylska, Gorzyczek, Chałupek, Krostoszowic, Turzy Śląskiej, Godowa, Podbucza, Skrzyszowa, Gołkowic, Skrbeńska, Mszany, Marklowic, Świerklan, Jastrzębia, Radlina, Pszowa, Rydułtów. Warunek jest jeden - musi tam być kino z prawdziwego zdarzenia. Tymczasem uzbrójmy się w cierpliwość...

 • ~ 2014-02-05
  14:34:22

  0 11


  @akx - co niby ciekawego się szykuje? kopia silesi w katowicach bo to pierwsze wrażenie jakie odniosłem widząc wizualizację. dla mnie każda kolejna galeria nie jest niczym szczególnym. robię zakupy gdzie mi bliżej w danej chwili. przejedź się do rybnickich galeri, również w nich pustki. jeśli dla ciebie kino jest atutem nie do przebicia to grubo zdrowo się mylisz o czym w swoim czasie się przekonasz. skoro ciebie zadowala przeciętność to niech tak będzie. mnie to nie rajcuje.

 • ~akx 2014-02-05
  18:33:19

  9 0

  Dla mnie głównymi priorytetami miasta są komunikacja, szczególnie ta kolejowa, która kuleje w naszym regionie oraz przemysł, którego u nas brakuje. Wodzisław jest miastem bez przemysłu. Tu aż prosi się o postawienie jakieś fabryki, zatrudniającej setki ludzi. Od czasu zamknięcia KWK 1 Maja, w Wodzisławiu największym zakładem jest elektrociepłownia przy Radlińskiej. Jeśli chodzi o kino w galerii - miło jakby powstało, wielu ludziom brakuje tego typu rozrywki na miejscu. Pamiętaj też, że lepiej jechać 8 km do kina, niż 20. Niestety, większość ludzi w naszym powiecie jest skazanych na samochód, bo powiat organizuje komunikację jak w trzecim świecie, gdzie w weekend nie da się nawet dojechać ani wyjechać z ościennych gmin. A paliwo ile kosztuje każdy wie... Skoro ktoś inwestuje w taki obiekt jak Stara Kopalnia w Wodzisławiu - trzeba się tylko cieszyć. Lokalizacja, cóż centrum miasta to nie jest, ale jak to się mówi, lepszy rydz niż nic.

 • ~Don C. 2014-02-05
  18:33:31

  15 0

  @mhl999-rada na dziś-kup najmniej 0,5 litra wody ognistej wlej do siebie i dokonaj w ten sposób resetu organizmu.Bo na razie jeszcze nic nie powstało i mało co wiadomo a ty płaczesz i płaczesz.Zresztą przypuszczam że co by nie powstało i tak będziesz na "nie" @akx- musisz wiedzieć w tym momencie jak i inni że mhl999 jest znajomym Arteksa a to zobowiązuje go do tego typu tekstów.Jednak jak u nich powstawała galeria z kinem to ogłosili to sensacją i inwestycją stulecia. @akx-jak najbardziej trzeba się uzbroić w cierpliwość i czekać na dokładniejsze informacje i wtedy napiszę ci geograficznie kogo obiekt ściągnie bo już robię rozeznanie wśród różnych znajomych.

 • ~ 2014-02-06
  11:44:32

  0 7

  @akx - naprawdę nie ma przemysłu w wodzisławiu? bo ja bym powiedział, że jest parę firm produkcyjnych, które radzą sobie na rynku ogólnopolskim czy europejskim. skończcie się już tym kinem zachwywać, to miało by sens gdyby byly lata 20 ubiegłego wieku ;-) jeśli masz samochód to 8 czy 20km nie robi żadnej różnicy. pytanie zatem co jeszcze oferuje miasto i tu rybnik jest po prostu atrakcyjniejszy od wodzisławia. co do komunikacji to mnie akurat w kontekscie "kopalni" interesuje czy miasto pociągnie tam nitkę miejską i zastanawiam się jak to zrobi. ogłosi nowy przetarg czy dołoży po prostu obecnemu przewoźnikowi nową linię. nie wiem jak to od strony prawnej wygląda. ciekawsze jednak będzie to gdzie ta ewentualna linia zakończy kurs, w "kopalni" czy w marklowicach, bo aż się prosi podciągnąć te kilka kilometrów. ułatwi to życie osobom pracującym na kopalni oraz ściągnie część ludzi z marklowic. oczywiście możliwy jest jeszcze jeden scenariusz, że miasto po prostu wypnie się z kursami w kierunku kopalni. zresztą poniekąd już się wypięło bo mimo wielu zakładów pracy jakie znajdują się tej części miasta nie zapewniło komunikacji.

 • ~ 2014-02-06
  11:47:45

  0 12

  @don.c - po prostu nie ma się czym ekscytować. galeria powstanie? i co z tego? kolejna nie wyróżniająca się inwestycja. gdyby powstało coś na wzór centrum nauki kopernik, bo coś takiego powstać może i mogło ale powiat dał w pierwszej turze rozmów ciała więc czas pokaże co będzie dalej, to rzeczywiście mógłbym powiedzieć, że ktoś coś zrobi z pomysłem czego nie ma nikt w okolicy. dla mnie tego typu inwestycje jak "kopalnia" mają sens jedynie z punktu widzenia budżetu, po prostu wpadnie jakaś kasa i estetyki bo zagospodarowany zostanie jakiś fragment terenu. a jak chcesz się napić to daj znać gdzie i kiedy ;-)

 • ~akx 2014-02-06
  15:32:04

  12 0

  8 czy 20 km nie ma różnicy? To już wiem z jaką płytką osobą dyskutuje. Jeżeli dla Ciebie dojeżdżanie cały rok samochodem 20 km tam i z powrotem, czyli 40km to to samo co dojeżdżanie 8 km tam i z powrotem, czyli 16, to chyba pieniądze zbyt łatwo Ci przychodzą. Usiądź człowieku przy biurku, weź kartkę i policz sobie dokładnie ile zapłacisz dojeżdżając 16 a ile 40km. Przy obecnych cenach paliwa, każdy kilometr ma znaczenie. Załóżmy, że samochód spala 9l/100km w zimie. Przyjmijmy, że przy obecnych cenach paliw jest to 50gr/1km. Chyba lepiej jest zapłacić 8zł niż 20zł, a za te zaoszczędzone 12 zł kupić sobie coś innego? ;) Widzę, że Tobie trzeba wszystko rozpisać, żebyś zrozumiał. Na prawdę, kiedy czytam jak ktoś wypisuje takie pierdoły, to brakuje mi słów. Jeśli zaś chodzi o przemysł - wybacz, ale nie porównuj paru małych przedsiębiorstw z potężnym i prężnie działającym zakładem wielkości kopalni, koksowni, huty czy fabryki samochodów.

 • ~ 2014-02-06
  18:45:14

  0 13


  @akx - albo jesteś jakiś dzieciakiem, albo po prostu bzdury piszesz. chcesz mi powiedzieć, że dzień w dzień jeździsz do galerii na zakupy czy do kina? bo tak wynika z twoich dotychczasowych wypocin. przelicz sobie zatem ile będą cię kosztowały te wizyty. chyba, że chcesz się tylko przejechać żeby się przejechać i chwalić się sąsiadom, że w galerii byłeś ;-) czytaj też dokładnie co napisałem. "pytanie zatem co jeszcze oferuje miasto i tu rybnik jest po prostu atrakcyjniejszy od wodzisławia." niektórzy po prostu mają większe oczekiwania niż tylko zakupy czy kino, a to przekłada się na wyższe koszty dojazdu. co to fabryki samochodów to dziś u nas są montownie i tego raczej nie zmienisz. chyba, że sam zaczniesz produkować ale obawiam się, że możesz się nie przebić na rynku. huty? przecież ten przemysł jest praktycznie w rękach jednej spółki. zastanów się ile kasy trzeba by ją otworzyć. wolę 10 takich małych przedsiębiorstw niż 1 molocha, bo jak moloch padnie to będzie ból i płacz, a jak jeden mały padnie to reszta pociągnie. poza tym gdzie wokół wodzisławia są odpowiednie złoża by otworzyć hutę, bo z kopalnią to już chyba wiadomo jak jest. zastanów się jaki przemysł w wodzisławiu ma w ogóle sens a potem przemyśl to co napisałeś.

 • ~Don C. 2014-02-06
  19:33:09

  16 0

  @mhl999 napisz co jest takiego atrakcyjnego w SR? Droższe restauracje,doktory,drożej w sklepach i usługach.Praktycznie nigdzie nie staniesz autem żeby nie zapłacić i to nawet do 19!Już nawet w galeriach za parkingi płacą!Może czegoś nie wiem i okaże się że mają zamek średniowieczny czy park wodny większy niż w Krakowie?Na razie wiem że ludzie jeżdżą tam do multikina i galerii i do sklepów budowlanych.Jeśli to postawią w SWD to tylko snoby tam pojadą.

 • ~akx 2014-02-06
  22:54:55

  15 0

  @mhl999: Póki co, to jedynym dzieciakiem jaki się tu wypowiada jesteś ty. Udowadniasz to notorycznie w swoich postach. Jeśli chodzi zaś o bzdury, to największą jaką napisałeś jest brak różnicy między dojeżdżaniem 8 a 20km. No cóż, jesteś kolejnym trollem, z którym nie warto prowadzić dyskusję.

 • ~Rob 2014-02-07
  11:21:02

  0 9

  http://retailnet.pl/2014/02/05/napollo-zrealizuje-centrum-zakupow-w-zorach/

 • ~Stankin 2014-02-07
  20:13:21

  0 9

  podobno na targach Forum Shopping Center w dniu 6.02.2014 r. najem niezbyt im poszedł, czyli chyba nici z niezłych sklepów i kina; mm consulting nawet nie chce umieścić Starej Kopalni na swojej stronie w części dotyczącej komercjalizowanych obiektów, mimo, iż są tam kioski o wielkości 2500 m2; nie chcę być złym prorokiem, ale to źle wróży; mieli pokazać nowe wizualizacje i rzuty, ale z tym też lipa...może zamiast Stara KOpalnia powinna nazywać się Nowa Mżonka

 • ~Don C. 2014-02-07
  21:10:29

  10 0

  @Rob -dzięki za info tylko problem polega na tym że w Żorach już 4 lata stawiają galerię. @Proroku Stankin-a ja ostatnio słyszałem że Pani Krysia Pani Jadzi powiedziała o tym i o tamtym...

 • ~Stankin 2014-02-07
  21:30:31

  0 8

  mówił mi to kumpel, który był na tych targach...swoją drogą czemu nie chcą powiedzieć, jakich konkretnie najemców mają, czyżby nie mieli się czym pochwalić. w Polsce jest tylko trzech graczy, jeżeli chodzi o wielosalowe kina. Takie obiekty są projektowane i wykańczane pod konkretnego operatora. Nie wiedząc kto nim będzie, nie rozpoczyna się budowy. Czemu zatem inwestor milczy, każdy inny "łapiąc" taki wabik na innych najemców chwaliłby się tym na wszystkie strony, a HRS milczy, mm consulting zresztą również; nie chcę być złym prorokiem, bo również oczekuję z niecierpliwieniem na kino w mieście, ale coraz bardziej nastawiam się sceptycznie

 • ~ 2014-02-08
  20:52:33

  0 10

  @akx - zejdź na ziemię albo odpowiedz mi czy codziennie jeździsz na zakupy do galerii. choć ty pewnie jeździć będziesz do kina na powtarzające się seanse. poza tym jak ktoś mi to powiedział, skoro stać cię na samochód to stać cię na mandaty. analogicznie skoro stać cię na samochód stać cię na paliwo. w mojej opcji jeśli raz na tydzień pojedziesz do galerii o odległość nie ma większego znaczenia, szczególnie jeśli jest to 12km czy jak wolisz 24km w dwie strony. póki co najlepszym obiektem była jaki zaproponowano w tym mieście była galeria odra i zdania nie zmienię. zabrakło mocy, ale tak to już bywa w biznesie. @don_c - rybnik wokół rynku ma więcej lokali do których możesz się udać i nie musisz przecierać się między autami, do tego ma więcej imprez kulturalnych dla osób pracujących niż wodzisław. opłata za parking to pikuś. pojedź sobie do warszawy i jedyny wniosek jaki udało mi się wyciągnąć to najwygodniej jest zaparkować na parkingach w ścisłym centrum. nie zapłaciłem jeszcze więcej niż 25zł za cały dzień postoju.

 • ~ 2014-02-08
  20:59:10

  0 9

  jeśli chodzi oto co będzie w "kopalni" to czas pokaże, choć prawdę mówiąc już dziś powinni być częściowo znani najemcy jeśli inwestycja ma być otwarta w tym roku czyli góra grudzień 2014. prawda jest jednak taka, że poszukiwani są partnerzy biznesowi, franczyzobiorcy dla sieci. taki plan miało 5-10-15 w karuzeli ale spełzło na niczym. póki co jedynym pewnym inwestorem jest handlobud. osobiście widziałbym tam bardziej centrum ogrodnicze zamiast galerii, ale to decyzja inwestora. centra, o których mówię rozwinęły się w małym stopniu blisko granicy. jeśli miasto ma się otworzyć na czechy to jest to wystarczająco dobry argument. inna sprawa, że te wszystkie przydrożne centra w regionie można ściągnąć w jedno miejsce tworząc coś wielkiego. do tego nawet by ów budowlanka handlobudu pasowała. bardzo łatwo wychwycić, które firmy chcą zainwestować w "kopalnie", ale jak na razie jakieś masówki niema.

 • ~Don C. 2014-02-09
  12:08:10

  16 0

  @mhl999-w Rybniku jest więcej lokali do których chodzą snoby (w tym także wodzisławskie) Poziom tych lokali nie jest wcale wyższy natomiast wyższe znacznie są ceny.Lokal o nazwie "Delicje" jest tego najlepszym przykładem.Media przez laty zrobiły odpowiednią reklamę i stąd ten owczy pęd. mhl999-zaś co do obiektu przy ul.Marklowickiej to nie ma szans żeby do końca roku to powstało no chyba że od wiosny tempo będzie niewiarygodne a na razie nic na to nie wskazuje.

 • ~ 2014-02-10
  11:18:21

  0 17

  doniu mnie tam rybka kiedy i czy powstanie "kopalnia". snoby w rybniku? skoro ludzie mają pieniądze i wolą spędzić czas w rybniku a nie w Wodzisławiu to chyba musi być jakiś powód dla którego tak się dzieje? jest parę sympatycznych lokali w Wodzisławiu, ale to najwyraźniej za mało.

 • ~Stankin 2014-02-18
  13:37:15

  0 6

  chyba komercjalizacja obiektu niezbyt się udała, skoro cisza w temacie; zawsze jeszcze w budynku można zrobić magazyny - innymi słowy mogło być pięknie, a wyszło jak zawsze...

 • ~Rob 2014-02-21
  14:54:24

  3 0

  Widziałem, że konstrukcję przykrywają blachą falistą... hmm?

 • ~56wodzi56 2015-04-24
  09:13:27

  0 0

  Otwarcie obiektu planowane jest na koniec 2014 r.

 • ~hera303 2015-04-28
  09:28:42

  0 1

  Witam mieszkam w Marklowicach do Wodzislawia jadę tylko wtedy jak muszę załatwić sprawy urzędowe choć jesteśmy z mężem rodowitymi wodzisławianinami,w tym mieście nie dzieje się nic po godz 17.00 miasto wygląda jak wymarłe nie wiem czy te inwestycje coś poprawią a remont basenu prosilsię już wiele lat wstecz a więc w końcu!!!!!Zyczę powodzenia władzą w realizacji ożywienia miasta.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęśliwy w Wodzisławiu Śląskim i powiecie?
Oddanych głosów: 1241