zamknij

Biznes

Wodzisław: galeria Stara Kopalnia wciąż z wieloma niewiadomymi

2014-06-02, Autor: M.Krzepina
Wciąż nie jest do końca wiadome, jakiej ostatecznie wielkości będzie powstająca przy ulicy Marklowickiej w Wodzisławiu nowa galeria handlowa Stara Kopalnia.

Reklama

Przypomnijmy, że w zeszłym roku przy ulicy Marklowickiej ruszyła inwestycja grupy biznesów z Wodzisławia. To druga w mieście galeria handlowa, obiekt ma być jednak dużo większy od istniejącej już Galerii Karuzela. Mieszkańcy cieszą się też na kino, które według informacji inwestora miałoby tutaj się mieścić.

 

Póki co nie jest do końca wiadome, jakiej wielkości będzie galeria. W założeniu obiekt ma składać się z dwóch części. Pierwsza część - jednopoziomowa już powstaje. Druga część natomiast miałaby być znacznie większa i dwupoziomowa. Budowa jednak jeszcze nie ruszyła. Dlaczego? - Czekamy na decyzje najemców. Dopóki nie będziemy mieć podpisanych umów, dopóty nie ruszymy z budową - wyjaśnia jeden z inwestorów, Arkadiusz Wojciechowski. I jak dodaje decyzja należy do dwóch dużych "graczy", z którymi prowadzone są intensywne negocjacje.

Listę pierwszych najemców mamy poznać pod koniec tego miesiąca. - Kompletujemy listę, ale na tym etapie nie chcemy zdradzać ani konkretnych marek ani liczby najemców. Dopóki nie podpiszemy umów jesteśmy zobowiązani zachować dyskrecję. Więcej będziemy mogli powiedzieć pod koniec miesiąca - zapewnia Michał Mazepa z firmy MM Consulting zajmującej się komercjalizacją obiektu

 

Na razie wiadomo, że w galerii znajdzie się m.in. wielosalowe kino, market spożywczy, market budowlany, drogeria, liczne sklepy z odzieżą, a także bogata strefa food-court.

 

Na kiedy przewidziano otwarcie obiektu? - Mam nadzieję, że w pierwszym, a najpóźniej w drugim kwartale przyszłego roku - mówi Arkadiusz Wojciechowski.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
 • ~Marcinio1978 2014-06-02
  15:07:31

  1 0

  Aby tylko nie skonczylo sie wielka klapa i nie powstala druga "pseudo galeria" podobna do Karuzeli.......
  Budowa kolejnego malego pasazu handlowego bez kina mija sie z celem....

 • ~Maja 2014-06-02
  15:21:24

  30 0

  @Marcinio1978 nie zgadzam się z Tobą, w Wodzisławiu jest ten problem, że nie potraficie niczego docenić i bez końca jęczycie i marudzicie , cokolwiek powstanie to zaraz jest zhejtowane. Kino się już tak wycwaniło, że chce wejść ale za darmo, czyli polski inwestor będzie robił za przysłowiowego białego murzyna jak za czasów handlu niewolnikami. Mam nadzieję że nie dadzą się robić w przysłowiowe bambuko, bo już im podpowiadam, że na galeriach oprócz stałych opłat mediów+czynszów to jeszcze jest dodatkowa opłata od obrotu w wysokości 10% Następna sprawa to taka, że ulice Konstancji, Powstańców i rynek po otwarciu tej galerii wyplajtują całkowicie i nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

 • ~ 2014-06-02
  17:44:24

  4 0

  mnie najbardziej śmieszy ta presja na kino. "zaletą" upadku pewnych ulic będzie obniżka czynszów. niestety odnoszę wrażenie, że dziś niektórzy właściciele nie znają realiów rynku. może wówczas jak grzyby po deszczu powstaną lokale jak "beczka" czy "Cinamon Cafe", które nadadzą klimat temu miastu.

 • ~ 2014-06-02
  17:56:15

  25 0

  Całkowicie zgadzam się w kwestii malkontentów. Co by nie robić, to nie pasuje, bo to, bo tamto. Co do plajty centrum: zawsze dziwiły mnie te sklepy ze wszystkim i z niczym w Wodzisławiu, w okolicach rynku. No bo, kurczę, stare miasto - powinny być restauracje, kawiarnie, markowe sklepy no i ZAKAZ POSTOJU SAMOCHODÓW. U nas wszystko na odwrót. Właściciele kamienic życzą sobie za lokal jak za zboże. Wolą by stał pusty, zamiast zejść z ceny - "bo im się to nie opłaca". No to panie. W końcu lepiej nie zarabiać nic. A potem biadolą, jaki to ciężki los "przedsiębiorcy", że galerie złe, itd. Przecież wszyscy wiemy, dlaczego galerie przebijają wszystkie małe sklepy: w tygodniu są otwarte długo, nie wspominając o weekendach. Po co sklepy w uliczkach w centrum np te z markowymi ciuchami są otwierane od 9, kiedy potencjalni klienci są w szkołach i pracach? Wystarczyłoby zmienić godzinę na 11 i mieć czynne do 19. Nie codziennie, ale np 2 razy w tygodniu. Plus jedna sobota w miesiącu kiedy sklep także byłby czynny do 19. Albo jedna w miesiącu niedziela handlowa (od 9 to 14) - można by nawet zgrać to z targiem staroci, na który przychodzi naprawdę wielu, wielu ludzi. NO ALE TO TRZEBA CHCIEĆ. Trzeba zaryzykować, zainwestować. Ale u nas każdy chce w ciągu roku od otwarcia stać się milionerem.

 • ~ 2014-06-02
  18:05:08

  2 0

  @noe - a tu masz przykład kamienicy, która choć wynajmowana częściowo przez bank straszy ludzi https://www.google.pl/maps/@50.002828,18.463645,3a,15y,219.98h,86.87t/data=!3m4!1e1!3m2!1sc2hYssXfgHFiaGAiiUJkgg!2e0

 • ~ 2014-06-02
  18:14:40

  5 0

  Zachęcałem bardziej do wynajmowania markowym sklepom, restauracjom i kawiarniom. Banki i salony operatorów to jest inna bajka. Właściciel woli mieć wszystko w d***ie i wynająć bankowi albo sieci komórkowej. Nie musi nic robić, ma pewność, że $$$ będą na koncie. A potem miasto wygląda jak wygląda. Przykładem może być Opole, ul. Krakowska, gdzie bank bankiem bank pogania. A za zakrętem są jeszcze trzy. Co do linku który podałeś: dziwię się trochę bankowi, że zgadza sie na siedzenie w takich warunkach. Zwłaszcza patrząc na nowo wyremontowany budynek 2 kamienice w prawo.

 • ~Don C. 2014-06-03
  09:39:45

  13 0

  "Na razie wiadomo,że w galerii znajdzie się..." na razie to nic nie wiadomo tylko tyle że budowa została przesunięta o kolejne kilka miesięcy (poprzednio koniec kwietnia) Prawdopodobnie na przeszkodzie stoi lobby z jednego z okolicznych miast które nie chce dopuścić by powstało coś ciekawego i stało się konkurencją dla nich.

 • ~Arteks 2014-06-03
  11:13:12

  0 14

  @Maja - szczerze? Możliwe że to jedyna możliwość ściągnięcia kina do Wodzisławia bo ono na warunkach komercyjnych po prostu nie utrzymałoby się. A jeśli nie płaciliby czynszu to czemu nie. Bardzo sprytne i mądre podejście ze strony tej sieci kinowej dla biednych i małych miast. @Don C. - pewnie masz na myśli lobby z Rydułtów albo z Karuzeli bo tylko im może zaszkodzić to "gigantyczne" centrum handlowe ;)

 • ~Maja 2014-06-03
  11:43:18

  2 0

  @ Arteks Mam całkiem inne zdanie. Uważam, że szukają głupich , bo dość ze wywiozą zyski to dadzą zatrudnienie góra 10 osobom. Na dzień dzisiejszy kina wypierane są przez Kina domowe i internetowe wypożyczalnie. Zapytaj się tu na forum jakie ludzie maja telewizory w domu to ręczę że się zdziwisz. Te potężne powierzchnie jakie zajmie kino mogą być wykorzystane na np. kluby nocne, sale taneczne, sale fitness, gabinety lekarskie, gabinety kosmetyczne i będą zarabiać na siebie, a nie generować koszty. A tak naprawdę to dziwie się ze ktoś na siłę pcha w tym akurat miejscu galerie , jak tam jest idealne miejsce na potężny samoobsługowy sklep budowlany ,ogrodniczy, meblowy , a takiego czegoś nie ma w okolicy. Od klientów z Czech nie odgonili by się na ten moment, a cała zabudowa w powiecie wodzisławskim to głownie domki i tu trzeba bez końca cos remontować.

 • ~ 2014-06-03
  12:54:21

  0 0

  @maja - jeśli w zamiast kopalni powstanie tam potężny samoobsługowy sklep budowlany, ogrodniczy to będę pod wrażeniem. kto wie może właściciele zmienią koncepcję zagospodarowania obiektu bo póki co wynika, że raczej wesoło z najemcami nie jest. centrum ogrodnicze dobrze rozreklamowane z pewnością na siebie zarobi.

 • ~Arteks 2014-06-03
  13:45:55

  5 0

  @maja - sugerowałem jak się pojawiły pierwsze informacje, że to kompletnie idiotyczne miejsce na galerię i w Wodzisławiu byłoby kilka lepszych bliżej centrum. Kilka osób mi przyznało rację ale frustraci pokroju Dona C. stwierdzili, że piszę to "z zazdrości". A ja pisałem to z rozsądku. Galerii nikt nie buduje na obrzeżach za to markety budowlane czy ogrodnicze jak najbardziej. Wręcz lokalizacje przy głównych ulicach są dla takich inwestorów najlepsze. Ten obiekt spowoduje całkowite wymarcie wodzisławskiego centrum, jeśli narzekacie że teraz jest źle, zobaczycie co się będzie działo po otwarciu tej miniatury. Da się zauważyć że UM działa trochę po omacku bo przecież mogli pomóc wybrać inwestorowi z Wodzisławia o wiele lepszą lokalizację służącą przez lata miastu. Ale im jest chyba wszystko jedno. Oby cokolwiek powstało - nieważne gdzie i nieważne jak się to będzie miało do lokalnego handlu.

 • ~ 2014-06-03
  14:18:21

  0 4

  @Arteks - fajnie, że popierasz centrum ogrodnicze :-)

 • ~Stankin 2014-06-03
  18:28:27

  1 0

  Maja ma rację...niestety...kina wchodzą za przysłowiową złotówkę, bo mają świadomość, że dzięki nim znacznie wzrasta atrakcyjność galerii i właściciele galerii traktują to jako konieczne koszty wyższych zysków z najmu od innych najemców...choć same kina muszą dużo zainwestować w sprzęt i wyposażenie sal...tak więc inwestorowi kino jest potrzebne bardziej niż nam

 • ~Maja 2014-06-03
  19:40:31

  1 0

  @Arteks centrum budowlane tu jest 100 razy bardziej potrzebne niż inne inwestycje. Jak nie powstanie na Marklowickiej to i tak gdzieś powstanie na innej działce . W Wodzisławiu jak robisz jakiś remont wieczorem lub w sobotę to jesteś ugotowany, zabraknie kleju, śrubki, kabla itp. i koniec po robocie. Wiem to po sobie jak mi fachowcy w sobotę o godzinie 13 zakomunikowali że nie skończą kafelkowania bo zabraknie 1 worka specjalistycznego kleju. Normalnie kryzys jak za komuny heheh . Trochę ratuje sytuacje Mixpol w Czyżowicach( pracują w soboty i niedzielę) ale po ten klej musiałam jechać do Raciborza. Galeria Stara Kopalnia w tym miejscu jako dojazd nie jest zła ale otoczenie jest dość słabe. Okolice to hurtownie, stare magazyny i zajezdnia Tirów nie nadaje prestiżu.

 • ~Don C. 2014-06-03
  22:32:35

  6 0

  Jeszcze może tego nie wiecie że mała makieta "Starej Kopalni" stoi u Fadaliego a druga u @Arteksa i codziennie wbijają w nią szpile i okładają czosnkiem.To samo było z niedoszłą 2-poziomową Galerią Wodzisław,Focusem na koncentratach czy Galerią Odra.W kilku przypadkach udało im się odstraszyć inwestorów pytanie czy teraz też się uda?Rybnickie lepkie i łapczywe łapki wiele potrafią czy ktoś daje wiarę czy nie...

 • ~Arteks 2014-06-04
  10:25:15

  0 6

  @Don C. - jak zwykle źle mnie oceniasz. Stara Kopalnia w ogóle mi się nie podoba z wyglądu, a miejsce w jakiej powstaje jest żenujące w stosunku do takich obiektów. Natomiast Koncentraty to jeden z najładniejszych obiektów w centrum Wodzisławia. Jakbyś chociaż trochę interesował się architekturą to byś wiedział, że uratowano bardzo ciekawy obiekt przed zagładą. Galeria Odra zwana Areną była przeze mnie chwalona i byłby to jeden z najbardziej niekonwencjonalnych pomysłów w regionie - od początku nie miał jednak żadnych szans na powstanie w tak słabym ekonomicznie mieście jakim jest Wodzisław. Zresztą sam zobacz - gdyby jakimś cudem powstał, dzisiaj rozgrywanoby tam wiejskie mecze klasowe... Kto by to miał utrzymać?

 • ~ 2014-06-04
  13:29:12

  8 0

  Gdyby powstała galeria Odra to klub byłby co najmniej w II lidze, bo inwestor który by wyłożył środki nie dopuściłby do takiego upadku jak obecny. Co do galerii kopalnia to patrząc na ślimaczące się roboty nie bardzo wierzę, że budują to poważni inwestorzy. Wygląda to wszystko na totalną prowizorkę, zaczynamy budowę, potem zastanawiamy się co wybudujemy (??? - chyba projekt i pozwolenie na budowę uzyskali, to raczej muszą wiedzieć co budują), a potem szukamy chętnych na lokale.
  Miejsce faktycznie wymarzone na duży sklep budowlany i ogrodniczy.

 • ~Don C. 2014-06-04
  17:43:04

  7 0

  @Arteks-jakby obiekt powstawał w SR to napiszesz że jest czymś na co czekał cały region.Inna sprawa że dla ciebie wszyscy którzy nie mieszkają w SR są biedakami ze wsi lub małych miasteczek (czyli też wsi) zwykle sfrustrowani itp... Napinka jakbyś był z miasta wojewódzkiego a tymczasem jesteś powiatowy.Oczywiście wina jest też po stronie mieszkańców pow.wodzisławskiego którzy zachowują się jak wasale w stosunku do SR. @Maja-to Brico już zlikwidowali?A meblowych sklepów jest pełno ja najmniej z 10 znam.

 • ~Maja 2014-06-04
  18:41:50

  6 0

  @DonC Brico dopiero teraz otworzyli :) Ja nie jestem przeciwna tej galerii, bo trzeba robić ambitne projekty, ale z miejscem Arteks ma racje. Koszt samej działki w stosunku to pomysłu to mała kwota a taki duży projekt jak wielokondygnacyjna galeria mógłby mieć lepszą lokalizacje bardziej prestiżową.
  Do tego sami inwestorzy mają chyba doświadczenie w budowlance, więc ten potężny market budowalny dawno by już tu stał i handlował , gdyby się nie zapętlili w nowe pomysły. W Raciborzu Castorama pęka od Czechów , przygraniczne Chałupki mają już trzy centra ogrodnicze, a Wodzisław śpi jak zwykle. Śpią tu władze i ludzie biznesu takie są fakty.

 • ~ 2014-06-04
  18:56:19

  0 0

  Donek napiszę to tak im większa konkurencja tym lepsza sytuacja dla kupujących.

 • ~Arteks 2014-06-04
  19:56:03

  0 0

  @Don C. - jest odwrotnie od tego co piszesz. Ty chwalisz każdą rzecz która buduje się w Wodzisławiu choćby było tak ochydne i niedopasowane jak np. Tesco ukryte za ekranami czy bardzo przeciętna Karuzela... Natomiast ja jestem bardzo cięty co do tego co powstaje w Rybniku i niektóre obiekty bym zburzył gdyby to ode mnie zależało np. Real, a z niektórych się nabijam jak Biedronka na d. dworcu PKS... Więc wcale nie jest tak, że wszystko co u nas to pochwalę, a to co w okolicy neguję. Problem w tym, że w okolicy prawie nic się nie buduje... A znalazłeś jakąś moją chociaż jedną negację parku rozrywki w jarach? Mimo że jeszcze nie powstał wydaje mi się że będzie to nowa wizytówka Wodzisławia, a może całego regionu. Również klinika kardiologiczna na wizualizacji wygląda bardzo ciekawie. Ty zaś negowałeś niedawno Rudę mimo że nie da się o niej niczego złego powiedzieć - to zupełnie nowy standard kąpieliskowy na Śląsku i jeden z najnowocześniejszych basenów otwartych w Polsce. Natomiast Stara Kopalnia wygląda kiczowato na wizualizacjach, a po tego rodzaju lokalnych inwestorach nie spodziewam się w środku jakiegoś dobrego poziomu.

 • ~AleDom 2014-06-04
  21:17:41

  0 5

  Moglibyście skończyć doszukiwać się pretekstów do wojenek Wodzisław vs Rybnik vs Jastrzębie (tego akurat pod tym artykułem nie ma) vs reszta świata. Dziwne miejsce, dziwne że jeszcze nie wiadomo co z tej galerii będzie. Czas zweryfikuje. Centrum budowlano-ogordowe zapewne by się w Wodzisławiu przydało. Sam nieraz biegałem do naszego OBI w weekend po jakieś fugi, kleje czy coś w tym rodzaju.

 • ~Arteks 2014-06-06
  16:27:45

  1 0

  @AleDom - ale tu nie ma żadnej wojenki - jest zwyczajna wymiana poglądów. A dyskusje z Donem C. uwielbiam bo pomijając jego fobie, ma poczucie humoru, a dla mnie to ogromny atut. Natomiast to co piszę jest na temat i jest merytoryczne. Tym się to różni od hejterów którzy psioczą na Rybnik na rybnik.com.pl - a ten twój nick i twoje wypowiedzi chyba zdradzają wspólną naszą pasję czyli komunikację czyż nie?

 • ~AleDom 2014-06-06
  17:13:52

  0 1

  Cóż, tutaj jeżeli napiszesz np. że pewna galeria mająca być zarazem dworcem nie jest ani tym ani tym i że w regionie są lepsze galerie i lepsze dworce (co jest ewidentną prawdą) ktoś napisze że wcale nie, bo do Rybnika jeżdżą tylko snoby a Galeria Jastrzębie świeci pustkami, bo wszyscy walą drzwiami i oknami do Wodzisławia. I tak dyskusja o galerii potrafi się przerodzić w wojenkę właśnie. Przyznaję, bywa że daję się w nią wciągnąć. Podobnie z tematami komunikacyjnymi - ktoś potrafi wyskoczyć "ni z gruchy, ni z pietruchy" jaka ta jastrzębska młodzież jest be, co nie ma nic wspólnego z komunikacją.

 • ~Don C. 2014-06-08
  16:01:52

  1 0

  @Arteks-pomijając twoją megalomanię to są sprawy z którymi jesteśmy zgodni np. obaj nie lubimy miast bez centrum nazywając je osadami - co jest ewidentną prawdą ;-)

 • ~Stankin 2014-06-29
  22:32:27

  0 0

  Jak na razie żadnych nowych wiadomości od inwestora, na budowie też pustki; mam nadzieję, że to nie koniec marzeń o kinie, dobrych sklepach i fajnej sieci fast-food w SWD???

 • ~Stankin 2014-09-04
  23:25:00

  0 0

  Czyli jednak nie wybudują...może chociaż na halę magazynową się nada???

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wprowadzenie programu 800+ zamiast 500+ jest dobrym pomysłem?


Oddanych głosów: 302

Prezentacje firm