zamknij

Biznes

Wodzisław: groszowe obniżki podatków dla firm. Czy to ma sens?

2018-12-10, Autor: Mateusz Szumilas

Rada miasta wbrew oczekiwaniem prezydenta Wodzisławia obniżyła stawki podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców (o 1 grosz oraz o 11 groszy). Radni, którzy zagłosowali "za" argumentują, że groszowe obniżki to pozywtyny sygnał od władz Wodzisławia dla przedsiębiorców. Mieczysław Kieca nazywa ten ruch "powyborczym populizmem".

Reklama

W ubiegłotygodniowej sesji rady miasta radni przyjmowali stawki podatków od nieruchomości na 2019 rok. Prezydent Mieczysław Kieca przedstawił radnym projekt uchwały zakładającej zwiększenie stawek podatków o wskaźnik inflacji.

Sprzeciwili się temu radni koalicji Wspólnoty Samorządowej, Prawa i Sprawiedliwości, Zgody i Rozwoju, Głosu Pokoleń i oraz Wodzisławia 2.0. Zaproponowali oni i obniżenie stawek podatków dla przedsiębiorców. A dokładnie stawki podatku za grunty pod działalność gospodarczą o 1 grosz, a stawki za budynki związane z działalnością gospodarczą o 11 groszy.

Radni koalicji przedstawili różne argumenty dla wprowadzenia obniżki, jak np. brak podjęcia konsultacji z przedsiębiorcami przy podwyższaniu podatku 2 lata wcześniej, czy przykład Katowic, które miały niższy podatek (radny Roman Kapciak) oraz tego, że trzeba pokazać konkretny kierunek dobry dla przedsiębiorców, bo każda obniżka to jednak obniżka (radny Adam Króliczek).

Głos zabrał także radny Łukasz Chrząszcz. Dał przykład dużego przedsiębiorcy z Grodziska Mazowieckiego, który za jedną z głównych przyczyn podjęcia działalności w tym mieście podał wysokość lokalnego podatku od nieruchomości. W odpowiedzi Roman Szamatowicz zarzucił Łukaszowi Chrząszczowi uprawianie socjotechniki. Stwierdził, że może podać kilkadziesiąt innych przykładów, gdzie podatek od nieruchomości nie miał żadnego znaczenia przy decyzjach przedsiębiorców.

Mieczysław Kieca w komentarzu do zaproponowanych przez radnych stawek wyliczył, że obniżka stawki o 1 gr w przypadku gruntów zajmowanych na działalność gospodarczą da podatnikowi ulgę na poziomie 7,23 zł rocznie. - Nasuwa się zatem pytanie: czy decyzja radnych głosujących za obniżeniem to realna pomoc dla wodzisławskich przedsiębiorców? – pyta retorycznie prezydent. – W skali roku przyjęte obniżki oznaczają minimalnie o ok. 400 tys. zł mniejsze dochody w budżecie miasta, zależnie od bazy opodatkowania. Kwota, o którą uszczuplony zostanie budżet poprzez iluzoryczne, groszowe obniżki podatku od nieruchomości, już na starcie będzie musiała zostać odzyskana – dodaje.

- Te działania to tylko populizm, a nie realne wsparcie biznesu - napisał na Facebooku Krzysztof Dybiec - szef Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim.

Co sądzicie na ten temat? Czy groszowe obniżki podatków dla przedsiębiorców mają sens?

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~wodzislawianin1 2018-12-10
  14:36:06

  31 12

  Oczywiście, że ma sens, brawo dla Radnych! Oby w końcu jacyś inwestorzy (więksi) do Wodzisławia przybyli... A pan Dybiec lepiej niech się już nie wypowiada na tematy gospodarcze, bo Wodzisław tak źle stoi właśnie przez brak dużych inwestorów. Tyle lat próbują niby rozruszać rynek i miasto i nic im nie wychodzi. Widać jak żyje starówka i rynek, gdzie pusto jeszcze bardziej niż kilka lat temu. Gdzie ten słynny wasz program "tu kupuj" i inne pierdoły?

 • ~Krzysztof Dybiec 2018-12-10
  15:09:04

  7 30

  Wodzisławianin1, dokładnie tu opisano nasze wspólne działania i ich efekt : https://wodzislaw-slaski.pl/groszowe-obnizki-podatkow-realna-pomoc-dla-przedsiebiorcow

 • ~Wojciech Kotyla 2018-12-10
  16:40:19

  29 8

  I bardzo dobrze niech Kieca weźmie się do roboty i zacznie pozyskiwać do budżetu kasę w inny sposób niż dźwiganie podatków dla mieszkańców czy przedsiębiorców. Prowincjonalne miasteczko które Kieca nazywa południową brama polski ma jedne z najwyższych podatków w Polsce? Przecież to absurd. Kiecy dla zasady powinno obniżyć się wynagrodzenie tak by za rok mu je dźwignąć jeśli będą realne efekty z jego programu wyborczego. Jeśli ich nie będzie to miernoty miasto nie potrzebuje

 • ~Ladislav 2018-12-10
  17:23:26

  12 19

  @widzislawianin1 - z pewnoscia w skutek tej brawurowej decyzji "dobrej zmiany" obnizajacej podatek o 11groszy wielcy inwestorzy zaczna w kolejce stac do Poludniowej Bramy Polski :) :)

 • ~andrzejek 2018-12-10
  18:34:00

  12 20

  400 tysięcy mniej na inwestycje, w tym na infrastrukturę drogową, na pewno przyciągnie tutaj inwestorów. xD gdyby ta rada była choć trochę poważna to mogłaby od razu obniżyć sobie uposażenie o te 400 tysięcy, by zasypać dziurę budżetową, która powstała po ich decyzji. cała ta obniżka podatku od nieruchomości to naprawdę niewielkie kwoty dla poszczególnych przedsiębiorców czy osób, ale w skali budżetu miasta to jednak spora suma, jak to się mówi: grosz do grosza, a będzie kokosza.

 • ~odrok 2018-12-10
  18:52:34

  22 10

  Lepsze groszowe obniżki niż kilkudziesięciogroszowe podwyżki proponowane przez Kiece.

 • ~Piotrek 2018-12-10
  20:27:35

  24 6

  1 grosz i 11 groszy, no po prostu szaleństwo.
  Kieca i IG w Wodzisławiu nie inwestują ani w przedsiębiorców, ani w kulturę, ani w infrastrukturę. Starówka po 15 wymarła, komunikacja miejska leży i sra pod siebie, więc nawet jakby ktoś chciał tu zainwestować to pracownicy musieliby chyba na hulajnogach przybieżeć. Zamiast przyciągać jak się da inwestorów, jakoś rozwijać tą zapadłą dziurę, która z całkiem ładnego miasta stała się sypialnią większych miast, Urząd Miasta i IG organizują jakieś kluby dyskusyjne, konsultują bóg raczy wiedzieć co(bo oni sami już nie wiedzą), gdzie przedsiębiorcy mają głęboko w d.... takie rzeczy. Bo biznes to działanie, a nie - za przeproszeniem-, pierdolenie o Chopinie.

 • ~Bogdan Srogdan 2018-12-10
  20:37:19

  5 1

  Roman Szamatowicz mistrz :D

 • ~Piotrek 2018-12-10
  20:38:19

  18 4

  A w ogóle, to mnie Kieca ostatnio rozwalił na łopatki. Na facebooku na zarzut o ruinie w Wodzisławiu i tym, że jest to sypialnia Rybnika, odpisał komuś że(parafrazując) "wodzisławian" jest mniej, więc w sumie nie ma się po co starać i w sumie to wystarczą nam tylko małe biznesiki. I ludzie jeszcze temu klaskali pod swoimi prawdziwymi profilami.

 • ~andrzejek 2018-12-10
  21:47:38

  8 13

  no właśnie, komunikacja leży, brakuje chyba z trzy bańki do tego co zaproponował Kłosok na następne lata, a radni zamiast szukać pieniędzy to jeszcze pozbawiają budżet wpływów. każda obniżka podatku powinna być poprzedzona oszczędnościami, tak by bilans się zgadzał, a nie tak jak teraz, że miasto weźmie kolejne kredyty, że będzie się dalej zadłużało przez nieodpowiedzialną radę. tak jak pisałem, obcięcie diet dla radnych na początek byłoby dobre, a najlepiej pełnienie funkcji społecznie, bez wynagrodzenia. no i jak od siebie zaczną to niech dalej kontynuują, niech głosują zwolnienia niepotrzebnych urzędników na dobry początek.

 • ~Mieszkaniec 33 2018-12-10
  22:23:34

  22 5

  Andrzejek, Ladislav poprzednie rady były dobre? Stworzyli sitwe dla swoich i się bawili. Dobrze ze te leśne dziadki Kiecy nie mają większości, Dybca, Kiece, Grabowieckiego skręca.

 • ~Don C. 2018-12-10
  22:45:29

  21 9

  Sens tej obniżki jest taki że prezydent i radni dostali sygnał że ich fanaberie nie zawsze będą wysłuchane. Teraz jeszcze trzeba zrezygnować z takich bzdur jak Local Business Forum ForBS 2 czy inne pierdoły dla podtrzymania towarzystwa wzajemnej adoracji. Ul.Zamkowa przestaje rządzić i tak trzymać. W nowej 5-latce widzę mniej pieniędzy dla wiecznie głodnej oświaty (produkcja uczniów na export-czytaj innych miast) likwidację straży miejskiej,przewietrzenie kierownictwa MOSiR ,dość głupich reklam jak Ufo-ludki i jak pseudo inwestycje jak pełnowymiarowe hale przy SP zamiast sal gimnastycznych!IDd,itp...

 • ~right 2018-12-11
  07:45:31

  21 7

  Te działania to tylko populizm - powiedział szef IG.
  Czy to nie przekracza granic obłudy? Zamiast dbać o przedsiębiorców - dla idei "ludzi spod sądu" jest w stanie poświęcić wszystko i wszystkich. Ta sitwa kolesi spod sądu ( wraz z leżącymi na ulicy) powinna już dawno być rozgoniona.
  Szef .N, szef PO - czemu tak wstydzą się swoich partii?

 • ~ 2018-12-11
  07:50:25

  13 17

  Słyszałem, że inwestorzy już drzwiami i oknami walą do Wodzisławia.
  Ponad 1,5 euro rocznie obniżki podatku skłoniło m.in. do podjęcia rozmów o inwestycji u nas Elona Muska - chce tu zbudować stację kosmiczną i fabrykę Tesli.

 • ~Kaya 2018-12-11
  12:57:08

  14 16

  Widzę, że populizm w Wodzisławiu w wydaniu radnych kwitnie.
  Jeżeli kilkuzłotowe obniżki mają sprowadzić do miasta inwestorów to chyba nikt kto prowadzi działalność gospodarczą w to nie wierzy.
  Ubytek w dochodach miasta w kwocie 400 tys. zł za chwilę odbije się radnym czkawką. Komuś trzeba będzie zabrać, a nie dać. Na razie obserwując sesje rady można tylko płakać nad poziomem wiedzy i obycia ludzi, którzy mieli nas reprezentować. Naprawdę warto oglądać sesje - można zobaczyć kto jaką wiedzą, doświadczeniem dysponuje, a co za tym idzie jakie to ma przełożenie na bycie radnym.

 • ~Wojciech Kotyla 2018-12-12
  07:17:25

  17 7

  Kaya urząd na rzekomą promocję miasta wydaje rocznie przynajmniej 600-700tys. udział w kongresie gospodarczym w pewnym okresie to było ok 300tys jak się nie mylę. Zatem 400tys mniej to 400tys mniej na fanaberie kiecy

 • ~Kaya 2018-12-13
  13:36:42

  5 10

  Panie Kotyla, rozumiem, że dane które Pan podaje może Pan potwierdzić dokumentem. Proszę kwoty o których Pan pisze wskazać czytelnikom jako wydane na jak Pan się wyraził np. kongres gospodarczy 300 tys. zł. Samą mnie to ciekawi, myślę, że dla mieszkańców jednak będą ważne fakty poparte jakimś kosztorysem, fakturą itp. Same hasła na zasadzie - Prezydent jest zły, jedna baba drugiej babie powiedziała - nie wystarczą. Rozumiem też z Pana wypowiedzi, że wodzisławskie firmy nie powinny spotykać się i rozmawiać nt. inwestycji w mieście, promocji miasta itp. Proszę zatem napisać jak Pan wyobraża sobie te działania urzędu związane z partnerstwem urząd-przedsiębiorcy.

 • ~ŁS 2018-12-13
  20:04:20

  12 4

  W moim konkretnym przypadku, ta obniżka daje ponad 1 tys zł rocznie. Nie jest to może aż tak istotna kwota, ale zawsze coś. Dodatkowo, jest to sygnał, że miasto nie będzie wyciskało ze mnie wszystkiego, co się da.

 • ~Wojciech Kotyla 2018-12-13
  23:14:00

  11 2

  Kaya wystąp sobie do urzędu w ramach informacji publicznej ile wydano kasy na wszelkie kongresy, pewnie zasłonią się tym, że do 5lat wstecz tylko mają papiery. Takich imprez na których się rozmawia było trochę więcej niż tylko kongres gospodarczy. Od 10lat rozmawiają i bez większych rezultatów. Żeby nie pisać zerowych. Podobnie walczą ze smogiem i już 30mln jak mnie pamięć nie myli poszło w walkę a problem pozostał bo system myślenia jest nie taki jak trzeba. Przez ten okres czasu za takie pieniądze już dawno zmodernizowano wszystkie kopciuchy. Dziwi mnie to, że nie kwestionujesz 700tys na promocję. Tam to dopiero jest przemiał na pseudo promocję miasta. Nie wiem czy cokolwiek przebije podróż dookoła świata ale wszystko przed kieca.

 • ~Wojciech Kotyla 2018-12-13
  23:40:04

  10 3

  Jak sobie wyobrażam promocję miasta? Jako taka, która przyciąga ludzi do miasta. Wykup sobie czas antenowy w radiu90 na rok - to powinno Ci na początek wystarczyć. W grudniu jarmark niech będzie jarmarkiem a nie wystawą budek. W inwestycjach wystarczy nie przeszkadzać

 • ~Wojciech Kotyla 2018-12-14
  05:47:57

  9 4

  Na koniec najważniejsze. Ile razy wodzisławianie słyszeli, że nie ma pieniędzy? Jako, że kieca obiecał w wyborach basen to wystarczy, że tej inwestycji nie zrealizuje i pieniądze same się znajdą. tylko jestem ciekaw ilu mieszkańców mimo wszystko znów usłyszy, że nie ma pieniędzy.

 • ~Wojciech Kotyla 2018-12-14
  09:16:11

  9 3

  Kaya któryś z sympatycznych biurokratów podesłał mi kopię umów z związku z kongresem. 2018 - 69tys 2017- 49tys 2014 - 100tys 2013 - 149tys. Mam nadzieje, że zaspokoiłem twoją ciekawość. Wyszło raptem 367tys brutto. Chcesz dalej dyskutować o racjonalnych wydatkach w mieście? Dziękuję biurokracie za dane widać nie każdemu podobają się takie fanaberie wladzy i następują przecieki. Kaya zapamiętaj tez sobie jedno. Bardzo rzadko rzucam kwotami z sufitu.

 • ~Kaya 2018-12-14
  14:25:52

  4 9

  Po takiej lawinie komentarzy, niestety nadal ze źródła "tajnego" -nie rozumiem w takim układzie kto wybrał Prezydenta na kolejną kadencję skoro aż tak źle się wiedzie naszemu miastu:-(((( Pozostaje liczyć na to że nowa rada, bo ona faktycznie zarządza miastem podejmując uchwały lub je wetując zaoszczędzi w końcu tyle pieniędzy, że teraz Wodzisław w końcu zaistnieje !!! Z wielką uwagą będę śledzić jak, przez kogo i na co są wydawane pieniądze z naszych podatków przez nowo wybraną radę miasta.

 • ~Wojciech Kotyla 2018-12-16
  10:49:21

  10 5

  Kaya nie chrzan że będziesz z uwagą śledziła wydatki miasta, bo nawet nie chcesz się upewnić nt "tajnego" źródła którym jest urząd. Od razu wiedziałbyś ile kieca wydał pieniądzy na kongres. Ludzie wybrali kieca dlatego, że pojęcia nie mają jak marnowane są pieniądze a z drugiej strony po prostu cieszą się jak dzieci z kolejnych inwestycji z pożyczek. Nie sądzę bym dożył czasów kiedy każda fanaberia kiecy bedzie od razu opublikowana z odpowiednim kosztorysem. Może wówczas będzie mniej głupich wycieczek czy akcji informacyjno.efukacyjnych z których niewiele wynika. Liczę też, że zakup drona do badania smogu na który kiecy marzy się wydać 200tys zostanie zblokowany jako zbędny wydatek.

 • ~Mieszkaniec 33 2019-01-07
  18:04:02

  2 1

  Kieca jak chce niech sobie za swoje pieniądze kupi drona, mam nadzieję że rada zablokuje fanaberia prezydenta. Od lat był nauczony że rada klepala wszystko jak leciało, najwyżej robili aneksy i dosypywali kasy do inwestycji. Prawie każda inwestycja miejska musiała być ratowana dopłatą, a to miliona czy kilku. Przechodziło to bez echa bo rada wszystko klepala Prezydentowi. Płacze o 400tys, a ile rozwala w ciągu roku na promocję? I nic i nikt się tą strefą nie interesuje, mimo wydania kasy na filmik z UFO. Ciekawi mnie że taki materiał promocyjny miasta zniknął z strony miasta i internetu. To jest nadużycie, wydaje się pieniądze miejskie i promocja znika? Może redakcja wyjaśni to zniknięcie materiałów miasta.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęśliwy w Wodzisławiu Śląskim i powiecie?
Oddanych głosów: 1241