zamknij

Wiadomości

Wodzisław: już drugi miesiąc pracy biura paszportowego. Czy są chętni?

2014-04-11, Autor: mk
W pierwszych dwóch miesiącach działalności funkcjonujący przy Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. punkt paszportowy przyjął ponad 1200 wniosków i wydał prawie 650 dokumentów.

Reklama

Z usług Punktu korzystają nie tylko mieszkańcy powiatu wodzisławskiego, ale również sąsiednich, a nawet województwa opolskiego. Dużą grupę stanowią również Polacy mieszkający za granicą, którzy w Wodzisławiu Śl. postanowili ubiegać się o paszport.

 

Jak podkreśla starosta Tadeusz Skatuła walka o ponowne uruchomienie w Wodzisławiu Śl. biura paszportowego miała sens i była krokiem we właściwym kierunku. - Potwierdzają to dane dotyczące ilości osób korzystających z naszego biura. Wiedzieliśmy to od początku, ale musieliśmy przekonać Wojewodę Łukaszczyka. Na szczęście się udało. Osobiście jestem nieco zaskoczony i jednocześnie cieszę się, że z jego usług korzystają także mieszkańcy nie tylko ościennych powiatów, ale również województwa opolskiego. Z drugiej strony przecież z Głubczyc czy Kietrza do Wodzisławia Śl. jest bliżej niż do Opola – podkreśla starosta Skatuła.

Punkt paszportowy w Wodzisławiu Śl. jest terenową jednostką Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Zlokalizowany jest przy ulicy Pszowskiej 92a (budynek Powiatowego Centrum Konferencyjnego obok Wydziału Komunikacji i Transportu). Punkt prowadzi kompleksową obsługę paszportową, obejmującą zarówno możliwość złożenia wniosku o wydanie paszportu i paszportu tymczasowego, jak i odbiór gotowego dokumentu.

 

Klienci przyjmowani są w następujących godzinach:

 

poniedziałek, wtorek, środa: 7:30 – 15:30

czwartek: 7:30 – 17:00

piątek: 7:30 – 14:00

 

Przypomnijmy, że w wodzisławskim starostwie punkt odbierający wnioski paszportowe funkcjonował od 2006 r. do końca marca 2013 r. Decyzją wojewody został on jednak zlikwidowany, mimo że koszty jego funkcjonowania pokrywało starostwo, a liczba składanych co roku wniosków była jedną z najwyższych w subregionie. Z decyzją o likwidacji punktu nie mógł się pogodzić starosta Tadeusz Skatuła, który zabiegał nie tylko o jego utrzymanie, ale też o przekształcenie w delegaturę, dzięki czemu mieszkańcy powiatu mogliby nie tylko składać w nim wnioski o wydanie paszportu, ale też odbierać gotowe dokumenty. Po kilku miesiącach negocjacji ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim udało się doprowadzić do uruchomienia punktu na nowo.

 

Powiat z własnych środków pokrył koszty adaptacji pomieszczeń budynku centrum i przeznaczył na ten cel ok. 120 tys. zł. Pomieszczenia zostały wykonane zgodnie z wymogami Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dla klientów zostały przygotowane trzy stanowiska obsługi oraz poczekalnia z kącikiem zabaw dla dzieci. Z usług punktu mogą korzystać także osoby niepełnosprawne, ponieważ budynek centrum konferencyjnego jest pozbawiony barier architektonicznych.

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~Maja 2014-04-11
  12:56:46

  14 0

  Bardzo duża wygoda dla mieszkańców, wszystko pod ręką , nie trzeba tracić czasu na bezsensowne dojazdy do Rybnika. Dogodnie jest położony ten wydział, nie ma problemów z parkowaniem samochodu. Obsługa bardzo profesjonalna , wszystko błyskawicznie można załatwić .Jak dla mnie duży plus dla Starostwa za ten wydział.

 • ~Don C. 2014-04-11
  13:01:16

  15 0

  To po raz kolejny pokazuje jak wielkie możliwości są w powiecie i okolicach.Przy czym trzeba jeszcze założyć że o tym punkcie wielu nawet nie wie.

 • ~Arteks 2014-04-11
  18:39:39

  0 9

  @Maja - ciekawe, że te tłumy z Wodzisławia jakie dojeżdżają codziennie do Rybnika do pracy jakoś nie narzekają na "bezsensowne dojazdy do Rybnika", ale już po paszport raz na 10 lat przyjechać to problem... ;) @Don C. - mega możliwości... ok. 10 odebranych paszportów dziennie - rzeczywiście gigantyczne ilości... Ten artykuł to przedwyborcza kiełbasa i powiat chce się chociaż czymś wykazaż. Nie potrafi drogami czy służbą zdrowia - to próbuje takimi rzeczami. Nie zauważyłeś tego?

 • ~Maja 2014-04-11
  20:14:07

  10 0

  @Arteks
  Skąd wiesz, że nie narzekają ? Kogo nie zapytam to wszyscy narzekają że muszą tracić czas na dojazdy do Rybnika. To jest dziennie minimum 1 h wyrwana z życiorysu( w obie strony) W skali miesiąca to się zrobią z tego prawie 3 dni zmarnowane w korkach , a w skali roku ucieka jeden miesiąc. Paszporty dla dzieci są co 5 lat.

 • ~Don C. 2014-04-11
  22:12:29

  4 0

  @Arteks -prawdopodobnie trzeba ci wytłumaczyć dlaczego nie ma kolejek po paszport i szturmowania biur.Nie wiem czy wiesz ale do wielu krajów europejski można jechać na dowód osobisty i tym samym możesz jechać do Portugalii przez kilka krajów i nie potrzebujesz paszportu.Tylko jak jedziesz przez dzikie kraje typu Serbia czy Macedonia (że nie wymienię wschodnich krajów) to go potrzebujesz.Także to zainteresowanie jest na dziś sukcesem.Także tak jak pisze @Maja i jak ktoś chce zwiedzić malownicze tereny i się zrelaksować to jedzie w kierunku Gorzyc a nie do SR.

 • ~ 2014-04-11
  22:15:00

  0 9

  @Maja zejdź na ziemię bo z zawady na wilchwy również jest godzina w plecy - przynajmniej komunikacją miejską ;-)

 • ~ 2014-04-11
  22:17:51

  0 10

  doniu tym bardziej biuro paszportowe nie jest w wodzisławiu potrzebne ;-) w rybniku zresztą też nie - tam również jest niewiele osób. takie dokumenty powinno się załatwiać przez internet lub wydziale obywatelskim UM. wszek dowodów ot tak raczej masowo się nie wymienia.

 • ~pudzian28 2014-04-11
  22:49:58

  0 1

  zajmijcie się czymś innym..., np: gotowaniem sprzątaniem bo Wy Don C Maja Arteks chyba nie macie nic innego do roboty tylko komp i newsy.Jest w Wodzisławiu biuro paszportowei tyle w temacie składasz wniosek odbierasz w Wodzisławiu Śląskim i tyle w temacie.Ajak ktoś z Was chce to poproście o odbiór w Rybniku....

 • ~Don C. 2014-04-11
  23:57:28

  4 0

  @pudzian28-tak to jest że szczęśliwi czasu nie liczą...jak to powiada przysłowie....

 • ~Don C. 2014-04-12
  00:21:08

  5 0

  @pudzian28 -a inna sprawa że po to to jest żeby komentować a jak nie widzisz potrzeby to możesz w wolnym czasie pograbić liście czy co tam wolisz a jak nie to ugotować wodę w czajniku.

 • ~Maja 2014-04-12
  08:58:40

  1 0

  @pudzian28 Ty mi akurat nie będziesz mówił co ma robić i co komentować hehe Wkurza Cię to że sam o niczym nie masz pojęcia i nie masz nic do powiedzenia w żadnym temacie hehe My z DonC i Arteksem lubimy podyskutować żeby takie nierozgarnięte stworzenia jak Ty czytały nas z zapartym tchem hehe

 • ~nixxon 2014-04-12
  16:45:48

  0 1

  ~Maja, nie popadaj w samozachwyt bo zaraz dojdziesz...

 • ~Maja 2014-04-12
  19:49:16

  1 0

  @nixxon chyba do ciebie, żeby strzelić cię w ryj

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Którędy powinna przebiegać linia kolejowa łącząca Wodzisław z Jastrzębiem?
Oddanych głosów: 2299

Prezentacje firm