zamknij

Wiadomości

Wodzisław: neonaziści świętowali urodziny Adolfa Hitlera

2018-01-21, Autor: tora, źródło: TVN24

W lesie pod Wodzisławiem Śląskim neonaziści świętowali urodziny Adolfa Hitlera. Były swastyki, czerwone race i okrzyki „Sieg Hail”. Wstrząsające praktyki ujawnili dziennikarze programu Superwizjer TVN w reportażu „Polscy neonaziści”.

Reklama

Dziennikarzom udało się przeniknąć do organizacji w 2017 roku. Ukrytymi kamerami dokumentowali zachowania neonazistów, czy to podczas spotkań, na strzelnicy, itd.

Jak podaje serwis TVN24 „W marcu 2017 roku dotarli na koncert popularnej wśród nich muzyki w dolnośląskiej wiosce Grodziszcze. Dokładne miejsce i godzina imprezy do ostatniej chwili były utrzymywane w tajemnicy. Na sali, pełnej nazistowskich symboli, uczestnicy - Polacy i Niemcy - wspólnie unosili ręce w tzw. rzymskim pozdrowieniu i krzyczeli "Sieg Heil!". Niektórzy nie ukrywali wytatuowanych na ciele swastyk i symboli SS."

W maju 2017 roku Mateusz S., zaprosił ich na imprezę - obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera. Zaproszenie podpisane było przez Polskich Narodowych Socjalistów z Wodzisławia Śląskiego.

Jak podaje TVN24 impreza odbyła się na wzgórzu, w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. "Już z daleka było widać rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami, a z głośników płynęły nazistowskie marsze wojskowe. Na miejscu powstało coś na wzór "ołtarzyka" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną.

W centralnym miejscu zawisła wielka drewniana swastyka nasączona podpałką do grilla. Po zmroku została podpalona, robiono sobie przy niej zdjęcia, palone były również race. Niektórzy uczestnicy spotkania przebrali się w mundury Wehrmachtu, Mateusz S. w mundur oficera SS.

Wychwalali rzekome osiągnięcia Hitlera, nie wspominając, że jest on odpowiedzialny za rozpętanie najstraszniejszej wojny w dziejach i śmierć milionów ludzi. Na koniec wznoszone były toasty za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę". Częstowano się tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy."

W programie pojawia się Jacek Lanuszny, asystent prezesa Ruchu Narodowego, posła Roberta Winnickiego, reprezentujący też stowarzyszenie Duma i Nowoczesność z Wodzisławia Śląskiego. Dziennikarze Superwizjera dopytywali go, czy ma związki z neonzistami. Zaprzeczał. Mimo to po emisji programu opublikował oświadczenie, w którym zarzuca reportażowi tendencyjność:

„W odniesieniu do materiału z programu „SuperWizjer” TVN24 oświadczam, że nie ma żadnych związków pomiędzy Ruchem Narodowym a wydarzeniami i postaciami przedstawionymi w programie telewizyjnym.

Wbrew informacjom medialnym stowarzyszenie „Duma i Nowoczesność” nie jest i nie było częścią Ruchu Narodowego ani organizatorem happeningu w Katowicach, który przygotowałem osobiście wraz z działaczami RN. Stowarzyszenie przez osiem lat swojego istnienia prowadziło wiele wartościowych akcji społecznych i ubolewam nad tym, że ten pozytywny dorobek zostaje teraz wizerunkowo zniweczony.

Wobec ujawnionych informacji nie widzę jednak możliwości dalszej współpracy i rezygnuję z członkostwa w stowarzyszeniu. Jednocześnie apeluję o niełączenie stowarzyszenia z Ruchem Narodowym oraz o niełączenie groteskowych i nagannych postaw z materiału filmowego ze statutową działalnością a także z pracą organizacyjną pozostałych członków stowarzyszenia.

Jako polski narodowiec i historyk potępiam wszelką aktywność o neonazistowskim charakterze i zachęcam ludzi zainteresowanych nacjonalizmem do odkrywania bogatego dziedzictwa polskiego ruchu narodowego. Do wyraźnego rysowania granicy pomiędzy tym co należy do naszej tradycji ideowej, a tym co jest jej obce. Nie ma wśród nas tolerancji dla chorych postaw i ideologii.

Dziennikarze TVN24 umieścili w swoim reportażu moje wypowiedzi nagrane ukrytą kamerą, mimo że wiedzieli, że jestem otwarty na rozmowę z nimi i mówię nieoficjalnie dokładnie to samo co publicznie. Odbieram to jako sztuczne tworzenie atmosfery sensacji. Po ukończeniu swojego „śledztwa” dziennikarze nie zwrócili się do mnie o normalny komentarz do sprawy. Jest to charakterystyczny dla liberalnych mediów brak rzetelności dziennikarskiej, za którym stoi chęć uderzenia w środowisko narodowe i skojarzenia go na siłę z patologicznymi zachowaniami.

Na marginesie, życzyłbym sobie podobnego tropienia nagannych postaw w sytuacjach, kiedy na ostatnich tęczowych i lewicowych protestach pojawiły się czerwone flagi. Bo jak dotąd owe symbole zbrodniczego totalitaryzmu liberalnym „dziennikarzom śledczym” w przestrzeni publicznej nie przeszkadzają.

W przypadku takiej stacji jak TVN to już nie zaskakuje. Uczciwych dziennikarzy zapraszam do normalnej współpracy, na którą zawsze byłem i jestem otwarty o czym redaktorzy ze Śląska mogą zaświadczyć.

Jacek Lanuszny
Prezes Regionu Śląskiego Ruchu Narodowego”

Reportaż o neonazistach wyemitowany został w sobotę w TVN24. Można go zobaczyć zobaczyć na TVN24.pl.

Czy działalnością neonazistów powinna się zająć prokuratura?

Oceń publikację: + 1 + 94 - 1 - 37

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~Piotrek 2018-01-21
  12:44:16

  70 14

  Taaaaaaaa jaaaaaaaaaaaaaasne, ruchy narodowe wcale nie sympatyzują z nazizmem. Wszyscy wierzymy ;-)
  Warto sobie zobaczyć cały program, spojrzeć na uczestników, dno intelektualne nieskalane myślą. Te bystre twarze, to bogate słownictwo.
  Pokolenia naszych dziadków i pradziadków walczyły o Polskę, a teraz znudzona młodzież, która nie wie co ze sobą zrobić, nie ma dla siebie żadnych perspektyw, nie jest wykształcona(bo się nie chciało), to wszystko przehandlowuje.
  Nie wspomnę już o tym, że chcą "niepodległej Polski", bo niemiecką banderą. To jest dopiero logika!

 • ~ 2018-01-21
  17:46:03

  42 7

  Dzięki kilku idiotom Wodzisław stał się "sławny".

 • ~Don C. 2018-01-21
  18:49:02

  27 7

  Może zastąpią Teatr Wodzisławskiej Ulicy przynajmniej Wodzisław będzie słynny w PL ;-))

 • ~Esselte 2018-01-21
  19:32:44

  22 3

  Przecież widać że chcieli spalić swastykę... Tylko ogień był za mały.

 • ~Dr Svevo 2018-01-21
  22:20:21

  24 4

  Po pierwsze to las należy pod Wodzisław a po drugie to TVN zrobiło sporą reklamę bo do tej pory nie słyszałem o takiej organizacji.Kto wie czy nie jest to bardziej medialne jak sławni kosmici na polu w Jedlowniku w towarzystwie prezydenta Kiecy za ciężkie pieniądze...

 • ~lukaszu 2018-01-21
  22:43:26

  27 3

  Miasto do którego zmierzał Marsz Śmierci z Aushwitz pojawia się w kontekście czczenia Hitlera. Zamiast nagłośnić znaczenie tego pierwszego, aby podkreślić że tutaj pędzono więźniów to Wodzisław staje się sławny w kontekście tego który piekło zgotował.

 • ~Arteks 2018-01-22
  19:32:51

  5 8

  @Don C. - Teatr Wodzisławskiej Ulicy sprawił, że Wodzisław był słynny w ROW, a ten przerażający neonazistowski spektakl sprawił, że o Wodzisławiu mówią nawet za granicą z powodu... ludzi świętujących urodziny Hitlera. Coś przerażającego i załamującego zarazem. Przecież to był jeden z największych zbrodniarzy w dziejach świata. Dzięki jego pysze i pewności zwycięstwa - wiele zbrodni zostało udokumentowanych. Pozostały też świadectwa zbrodni i tych którym udało się przeżyć to piekło. Ten filmik którym żyją wszystkie media i politycy w całej Polsce to także fatalne świadectwo dla Śląska. @vladislav - ale to może być bardzo zgubna sława. Przyznałbyś się dzisiaj komuś w Warszawie, że jesteś z Wodzisławia bo ja wątpię, że miałbyś odwagę.

 • ~Arteks 2018-01-22
  19:35:00

  7 7

  @lukaszu - od lat sugeruję władzom miasta aby zorganizowały na dworcu Muzeum Marszu Śmierci - byłby to wspaniały gest wobec tych którzy przeżyli tę gehennę, a przy okazji międzynarodowa atrakcja turystyczna. A w obecnej sytuacji mogłoby to nieco poprawić wizerunek Wodzisławia.

 • ~Echa Miasta 2018-01-22
  20:37:25

  13 8

  Zwykła banda degeneratów która myśli sobie że jest poważną organizacją a siedzi w lesie i pali sobie ołtarzyki....TVN szukał sensacji jak zawsze ją znalazł .Prosta piłka jak tak lubią tą ideologię otworzyć dla nich jeden blok w Oświęcimiu wrzucić ich tam niech zdychają podejrzewam że zmienią swoją przekonania do tygodnia ...kara zasłużona.Paradoksem jest to że nazistowskie niemcy zniszczyły nasz kraj i doprowadziły do ruiny a banda gnojków obraża nasz WIELKI KRAJ i oddaje pokłony do swastyki.Widocznie komuś to na rękę aby obrażać naszą Polskę i ludzi. WSTYD!!!!NAZWISKA I IMIONA DO Pubiczego wglądu aby każdy mógł wiedzieć kto robi takie rzeczy!!!

 • ~Dr Svevo 2018-01-22
  21:37:24

  10 1

  Arteks-a słyszałeś o powiedzeniu że nie ważne jak o mnie piszą byle pisali? W dzisiejszych czasach sława ma różne oblicza-patrz smog w Rybniku.

 • ~Elizabeth Czerepak 2018-01-24
  07:07:46

  4 2

  A co z neobanderowcami, ktorzy na swoich marszach i innych imprezach odbywajacych sie na terenie Polski, uzywaja faszystowskich i upowskich symboli. Kiedy nimi zajmie sie prokuratura i policja.

 • ~Jan Boratyński 2018-01-25
  08:20:20

  2 0

  Napoleon miał powiedzieć: "Podłość jest wybaczalna, głupota nigdy!" I tu mamy ten przypadek. Szkoda wielka, że w naszym niecywilizowanym kraju nie ma kary chłosty. Parę batów w stylu gestapo natychmiast uświadomiło by tym intelektualnym pierwotniakom czym był nazizm.

 • ~siwy 2018-01-29
  10:56:21

  4 2

  Tylko TVN nagrał tych ludzi ukrytych w lasach.
  Czy oprócz TVN są świadkowie tego zajścia ?
  Dlaczego TVN nie zawiadomił Policji o organizowanej imprezie która była łamaniem prawa ?
  Dlaczego TVN opublikował nagranie dopiero niedawno, zamiast tuż po fakcie ?
  Kim są członkowie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność ?
  Dlaczego tylko TVN tak dużo o nich wie ?
  Jaka była współpraca TVN z organami ścigania ?
  Czy TVN nie pomógł w organizacji tej imprezy zamiast starać się do tego nie dopuścić ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.