zamknij

Wiadomości

Wodzisław: nowe stawki za śmieci. Będzie ponad dwa razy drożej!

2019-07-05, Autor: ig

Od wielu miesięcy było jasne, że z wraz z rozstrzygnięciem nowych przetargów wzrosną opłaty za wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Poznaliśmy wysokość proponowanych stawek. Takiej podwyżki jeszcze chyba nie było!

Reklama

Dotychczasowe stawki wywozu odpadów na poziomie 12 zł/ os. (opłata za odpady segregowane) oraz 20 zł/ os. (odpady niesegregowane) ulegną zmianie. Mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego muszą przygotować się na spore podwyżki. Poznaliśmy propozycję wysokości opłat za wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych, które mają obowiązywać do 2021 roku.

Drakońskie podwyżki cen

W tym roku, aby ustalić nową stawkę opłat za wywóz śmieci, Miasto musiało zorganizować aż dwa przetargi. Pierwszy miał miejsce jeszcze w lutym. Wtedy to dokonano wyboru przedsiębiorstwa, które zajmie się zagospodarowaniem śmieci. Przetarg podzielono na dwie części ze względu na rodzaj odpadów. Zmieszanymi i selektywnymi zajmie się przedsiębiorstwo SEGO Sp. z o.o. z Rybnika. Z kolei zagospodarowanie odpadów bio spocznie na barkach przedsiębiorstwa BEST-EKO Sp. z o.o z Żor.

W czerwcu zakończono drugi przetarg, tym razem na realizację usług w zakresie odbioru i transportu odpadów.-Obecnie zagospodarowanie odpadów komunalnych oraz odbiór wraz z transportem kosztuje nas nieco ponad 300 zł. Po rozstrzygnięciu jednego przetargu i otwarciu drugiego wiemy już, że w zakresie np. odpadów zmieszanych jedna tona, odpowiadająca tej kwocie, o której mówiłem wcześniej, będzie nas kosztowała ponad 700 zł – tłumaczy Tadeusz Dragon, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej.

Od sierpnia opłata dla mieszkańców segregujących odpady wyniesie 26,10 zł. Z kolei za wywóz odpadów niesegregowanych mieszkaniec zapłaci 35 zł. - Mam świadomość, że jest to stawka drastyczna. To wzrost ponad stuprocentowy w stosunku do tego, co ma miejsce obecnie, ale takie wzrosty obserwujemy we wszystkich gminach – komentował prezydent Mieczysław Kieca.

Podwyżka przyszła z góry

Jak tłumaczył Tadeusz Dragon, przyczyn tak drastycznych podwyżek jest wiele, a na większość z nich Miasto nie ma wpływu. - Istnieje wiele czynników, które wpływają na wzrost opłaty, a które są niezależne od pracy Urzędu Miasta czy od pracy Rady Miejskiej. System gospodarowania odpadami komunalnymi z mocy prawa musi się samofinansować. Gminy nie mogą ani zarabiać na systemie, ani do niego dopłacać z innych źródeł swoich dochodów - tłumaczył naczelnik.

Wśród powodów wzrostu opłaty za śmieci wskazywany jest wzrost kosztów Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych wynikający m.in. ze zmian wprowadzonych we wrześniu 2018 r. w wyniku nowelizacji ustawy  o odpadach. Restrykcyjne przepisy nakładają na właścicieli wymóg wyposażenia zakładów m.in. w kosztowne systemy monitoringu wizyjnego.

Duży wpływ na wysokość obowiązujących stawek ma również zmiana wysokości opłat za korzystanie ze środowiska. Tzw. opłata marszałkowska, bo o niej mowa, jest określana przez rozporządzenie Rady Ministrów. W okresie od 2017 do 2020 roku opłata ta z tytułu składowania odpadów wzrosła o 263%.

Na podwyżki opłat wpływa również wzrost cen energii, wzrost płacy minimalnej, wzrost cen paliwa, rosnące wymagania dotyczące poziomu odzysku odpadów, konieczność odbierania dodatkowych frakcji sprzed posesji oraz spadający popyt na surowce wtórne.

Stawka może jeszcze wzrosnąć?

Trudno w to uwierzyć, ale opłata za wywóz śmieci mogłaby być jeszcze wyższa. Dlaczego? Podczas szacowania wysokości nowej stawki nie uwzględniono dwóch czynników.

Po pierwsze, jak tłumaczy prezydent, stawka nie zawiera żadnego „buforu bezpieczeństwa”. Co kwartał służby dokonują podsumowania ilości wywożonych odpadów. Jeżeli w tym zakresie nastąpiłby drastyczny wzrost, to uiszczana przez mieszkańców opłata mogłaby nie pokryć w pełni kosztów funkcjonowania systemu. - Na dzień dzisiejszy wprowadzenie takiego bufora przy stuprocentowej podwyżce stawki w moim przekonaniu byłoby nieuzasadnione – tłumaczył Mieczysław Kieca.

Miasto czeka również rozliczenie kosztów funkcjonowania systemu w latach poprzednich. Kontroli w tym zakresie dokonuje Regionalna Izba Obrachunkowa. - Jeżeli Izba zażąda wyrównania straty z lat ubiegłych, wtedy także konieczna będzie korekta stawki – dodaje prezydent. Wzrost mógłby wynieść maksymalnie 2 zł.

Klamka jeszcze nie zapadła

Ostateczną decyzję w sprawie podwyżki podejmą w środę 10 lipca radni. Głównym tematem nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej będzie przyjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłaty za wywóz śmieci. - Przed radnymi Rady Miejskiej teraz bardzo trudne zadanie. Muszą zmierzyć się z zastaną, zupełnie niezależną od nich i od nas rzeczywistością systemu gospodarowania odpadami. Ich zadaniem jest uchwalenie stawek śmieciowych, na które nie mamy większego wpływu. O ich wysokości decyduje wiele czynników zewnętrznych, o których mówiliśmy wcześniej. Czy ta niełatwa decyzja musi być podjęta? Tak. Nie ma tu innych wyjść. Nieuchwalenie stawki do połowy lipca spowoduje tylko wzrost jej wysokości o kolejne 2 zł miesięcznie. I nie pociesza mnie fakt, że z takim samym problemem mierzą się niemal wszystkie gminy w kraju - mówił Mieczysław Kieca.

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 83

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~right 2019-07-05 12:20:43

  "Po nas choćby potop" tak członkowie PO traktuje mieszkańców. Przed wyborami robiono wszystko, teraz zostało im tylko pamiątkowe zdjęcia spod sądu, czy z wodzisławskim Diduszko.

  29 12
 • ~Robert Bie 2019-07-05 12:39:14

  Chyba członkowie Pisu

  13 27
 • ~mospik78 2019-07-05 14:17:50

  Mieszkańcy powinni zaprotestować !!!! To skandal !!!

  43 0
 • ~Kawa 2019-07-06 10:09:53

  Gdzieniegdzie, od lutego JUŻ się płaci 35zł za niesegregowane, a ta opłata ma jeszcze wzrosnąć.
  Przed tą śmieszną reformą za 3 kubły 240l, w trzyosobowej rodzinie ROCZNIE płaciłem 597,00zł za wywóz u prywatnej firmy, i wywóz miałem co 10 dni a nie co dwa tygodnie. Teraz płacę ponad tysiąc, i mam co dwa tygodnie, o ile nie ominą mojego domu i nie muszę wydzwaniać.
  Tak wysokie opłaty nie mają wyjaśnienia w rzeczywistości.
  Jaką władzę wybraliśmy, taką mamy.

  22 3
 • ~Mieszkaniec 33 2019-07-06 18:54:38

  Dlaczego prezydent nie uniewazni przetargu? Cena jest za wysoka, wzięta z sufitu. Kiedy pare lat temu wygralo konsorcjum firm w Wodzislawiu przetarg, to prezydent Kieca uniewaznil przetarg z powodu niskiej ceny od osoby. Tego nie rozumiem, firmy chcialy wykonać usługę za niższą cenę to nie mogly, a teraz kiedy cena wywindowana, to prezydent nic nie robi, godzi sie z tym. Mozna przecież odwołać przetarg i ogłosić nowy, czyżby interes tych firm co wykonują usługę i znowu wygrały nowy przetarg był wazniejszy niż interes mieszkancow miasta? W Godowie odwalano przetarg kiedy cena nie odpowiadala gospodarzom gminy i mieszkancom. Można? U nas wazny jest interes firm z Rybnika, ktore już kolejny raz wygrywają przetarg, przypadek? Na dodatek z taką ceną, w Godowie 18 zl, Gorzyce 22 zł, tu 26 zł i straszenie ze może być drozej?

  32 0
 • ~adamczykhenryk 2019-07-06 19:37:35

  śmieci , woda, kanalizacja , prąd
  - jest dobrem publicznym . firma nie powinna zarabiać . zysk powinien pochodzić z dotacji . przykład : za parking piętrowy w Opawie zapłaciłem 5 koron za godzinę .

  21 0
 • ~Fred Kalusek 2019-07-07 18:55:08

  do -right - BIERZCIE Z TEGO TYPA PRZYKŁAD , TO JEST OKAZ Z CZYSTEJ KRWI I SPRÓCHNIAŁEJ KOŚCI WIELBICIELA PARTII PIU ....

  1 10
 • ~pietruch 2019-07-08 12:48:48

  300+, 500+, dodatkowa pensja dla emerytów. Ludzie dostajecie pieniądze za darmo więc nie powinno być marudzenia, że jakaś składować życia drożeje. A że drożeje każda składowa to już takie prawo i sprawiedliwość. Stać nas drodzy beneficjenci.

  5 16
 • ~Wodzisławianin 2019-07-08 13:39:39

  Panie prezydencie chociaż raz bądź pan po stronie mieszkańców i walcz o ich pieniądze!!! Któryś z przedmówców słusznie napisał: „Dlaczego prezydent nie unieważni przetargu?”.

  24 1
 • ~Mieszkaniec 33 2019-07-08 18:36:33

  Do pietruch# to co robi prezydent to dzialania na szkodę mieszkańców. Od lat lobbuje firmy rybnickie, jakoś tak przez przypadek wygrywają kazdy prxetarg? No tak raz nie wygrali, to uniewazniono przetarg, bo cena byla za niska ha ha. Ale to nie jest śmieszne, bo to bylo dzialanie na szkodę mieszkańców, bo jak inaczej to nazwać. Oczywiscie nastepny przetarg wygraly ulubione firmy rybnickie z ceną odpowiadającą prezydentowi, bo wyższą, tak to pewnie było dla dobra mieszkancow. Dlaczego nie uniewazniono tak cenowo wygladajacego przetargu? Przecież gminy tak robią, kiedy im to nie odpowiada. Tak bylo nie tak dawno w Godowie, uniewazniono przetarg i w drugim cena spadla. Poprzednia byla 22zl,a po drugim przetargu 18zl. Tu nic nie zrobiono aby patrzeć na interes mieszkancow, widać ze interes firm wazniejszy.

  21 0
 • ~pietruch 2019-07-09 08:48:28

  Zobaczymy jak sytuacja rozwinie się 10 lipca na sesji RM. Marudzicie nad ceną wywozu śmieci - poczekajmy do końca roku jak prąd strzeli o 100% w górę bo teraz przypominam jest sztucznie ustawą zamrożony z uwagi na rok wyborczy. Po wyborach będą nowe smutne realia bez względu na to kto by nie wygrał.

  3 10
 • ~Piotr Kominek 2019-07-11 10:10:02

  Dlaczego teraz winny jest prezydent Kieca ? Takie są realia,popatrzmy o ile wzrosła opłata marszałkowska.A, poza tym trzeba jakoś spłacać te wszystkie obietnice rządu ,to nie koniec jeszcze.Ciekawe co zrobi teraz Rada Miasta która tak "dba " o finanse ,utrzyma stawki jakie są,nieznacznie je podniesie? Jak tak zrobi zadłuży miasto, ale jak znam tą "właściwą" ,większościową część radnych mogą tak zrobić.No cóż w myśl zasady :po nas choćby potop

  4 6
 • ~Adam Bysio 2019-10-16 12:44:19

  Adam Ten kraj jest chyba przeklęty bo takich podwyżek jak w ciągu ostatnich 4 lat nie było po 1989 roku. Czy chodzi o to aby doprowadzić ludzi do skrajnej nędzy a tym samym pozbyć się ludzi starych i chorych którzy najbardziej są narażeni na koszty grabieży której dopuszcza się obecny rząd? Inflacja w Polsce wg. przewidywań będzie najwyższa w całej UE a nas mami się jakimiś głupimi trzynastymi emeryturami z których opłaty starczy na wspomniane śmieci po kosmicznej podwyżce. Kieca (miasto) i PIS (państwo) to ZŁODZIEJE jakich jeszcze nie było.

  0 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów?
Oddanych głosów: 561