zamknij

Wiadomości

Wodzisław: populizm – nie populizm. Cięcia w budżecie będą

2011-09-01, Autor: igra
W przyszłym roku wszystkie jednostki organizacyjne będą musiały jeszcze bardziej zacisnąć pasa. Już wiadomo, że na pokrycie wydatków dostaną tylko 95 % tegorocznego, już okrojonego, budżetu.

Reklama

Na wczorajszej sesji radny PJN-u Ryszard Zalewski zaatakował prezydenta tuż przed głosowaniem nad uchwałą o zmianach w budżecie miasta na 2011 roku. – Pani prezydencie, niedługo zadłużenie miasta sięgnie 60 mln zł. Co zamierza pan z tym zrobić? Jak spłacimy ten dług? Pieniądze ze sprzedaży działki przy basenowej ledwie starczą na pokrycie odsetek – mówił Ryszard Zalewski.

Zaniepokojenie radnego prezydent Mieczysław Kieca odebrał jako tani populizm. - Nie bądźmy populistami. Pyta mnie pan jak miasto wyjdzie z długów? A kiedy w lutym mówiłem otwarcie o sytuacji finansowej miasta nikt nie słuchał. Wtedy nie martwił się pan co będzie. Nie podjęto w lutym niepopularnej decyzji w sprawie racjonalizacji kosztów. Teraz więc apel nie wystarczy. Tu w lutym trzeba było mieć odwagę. Teraz nie będzie w budżecie pieniędzy na dodatkowe oświetlenie, na zrobienie chodnika, bo pieniędzy w budżecie nie ma – ripostował Kieca.

 

W czasie dyskusji wyszło na jaw, że brakuje pieniędzy między innymi na płace dla pracowników Służb Komunalnych Miasta. – Dlatego cięcia robimy w sposób maksymalny – mówił podczas wczorajszej sesji przewodniczący Rady Miasta Jan Grabowiecki.

 

Prezydent Mieczysław Kieca zapowiedział również, że kolejne cięcia będą w budżetach podległych urzędowi jednostek. Już w tym roku dotację na działalność Wodzisławskiego Centrum Kultury, SKM-u, ZGM-u czy MOSiR-u zmniejszono. W 2012 roku ma ona stanowić zaledwie 95% tegorocznego budżetu.

 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Majjo 2011-09-01
  09:32:40

  0 0

  Populizm – nie populizm, ty się "w kiecy" nie oburzaj, tylko tłumacz bo od tego jesteś. Dlaczego kasa pójdzie na przygotowanie pałacu pod wymagania urzędników? Dlaczego zrezygnowano z funduszy unijnych na promocję miasta? Dlaczego cięcia w budżetach nie dotyczące UM i Starostwa? Oszczędza cała Polska, musi oszczędzać i Wodzisław, ale oprócz wydatków są jeszcze przychody. Co magistrat robi, żeby przyciągnąć inwestorów? Nie będzie rozwoju, nie będzie podatków, nie będzie kasy. Towarzystwo wzajemnej adoracji - brać się do roboty!

 • ~BialyMis 2011-09-01
  11:47:38

  0 0

  Panie prezydencie Kieca, ja zrozumialbym gdyby braklo pieniedzy na wyplacenie panskiego wynagrdzenia!
  Jezeli miastu barkuje pieniedzy to nie wina sluz komunalnych, to panska wina! kiepski kierownik to i kiepska firma, prawda!
  Nie rozumiem dlaczego mieszkancy Wodzislawia spia spokojnie, nie bedzie pieniedzy dla tych co wywoza smieci ale beda pieniadze na podwyzke dla prezydenta miasta, skandal panowie , skandal!

 • ~ 2011-09-01
  14:50:21

  0 0

  Nic dodać nic ująć...

 • ~Qbt 2011-09-01
  14:58:01

  0 0

  do ~majjo. Kasy nie ma, bo nie zreorganizowano sieci szkół Wodzisławiu. Co do pałacyku to się zgadzam, nie jest to potrzebne. Starostwo NIE PODLEGA prezydentowi miasta więc Kieca nie ma żadnego wpływu na nieudolną pracę starostwa pod kierownictwem p. Skatuły i jego poprzednika (tak na marginesie - powiat do likwidacji).

 • ~nixxon 2011-09-01
  15:00:16

  0 0

  bo własne dupy i wygoda (remont pałacyku dla radnych) są wazniejsze niz miasto i jego ludzie ... tylko pamietajcie Państwo - TO MIESZKANCY TEGO WŁASNIE MIASTA WAS WYBIERAJĄ ! to wy jestescie dla nas nie odwrotnie... te pare baniek z remontu pałacyku mozna przeznaczyc na chodnik o ktorym wspomina Kieca i juz po problemie !

 • ~BialyMis 2011-09-01
  18:35:09

  0 0

  W normalnym kraju jezeli ktos na dziurawym miejskim chodniku polamie sobie nogi to miasto jest za to odpowiedzialne ,
  przeciez logiczna decyzja bedzie naprawa chodnikow anizeli wyplacanie ludziom odszkodowan, ja z pewnoscia skarzylbym miasto gdybym takowemu wypadkowi ulegl na miejskim zaniedbanym i niebezpiecznym terenie!

 • ~Majjo 2011-09-01
  21:11:06

  0 0

  Faktycznie się rozpędziłem - w magistracie "w kiecy" nie rządzi. Nie mniej intencje miałem dobre ;) Nie rozumiem twojego (~Qbt) zdania nt reorganizacji szkół. Zamknięcie jednej miałoby uratować budżet miasta?

 • ~ticzer 2011-09-01
  22:17:51

  0 0

  Chodziło o reorganizację sieci szkół. Sieci, ktora powstała bodajże w 1999 r. kiedy powstawały gimnazja. Od tego czasu liczba dzieci spadła dość znacznie. Ideą tego pomysłu było połączenie szkół a nie zamykanie. Choć w efekt byłby taki sam :) Nie mniej jednak to należało zrobić. A z radnych tylko PANI Kalinowska miała jaja i zagłosowała za zmianami. Szkoda. Teraz mamy tego efekty. Cięcia, cięcia, cięcia. I podwyżki. SAm płacę ok. 50 zł. miesięcznie więcej za przedszkole. A ta podwyżka jest efektem lutowej decyzji. PS> Dobrze, że tak jak Rybnik nie finansujemy remontów kościołów :) Tam też mówią o dziurawych chodnikach i remoncie Bazyliki w 1 zdaniu.

 • ~Don C. 2011-09-01
  23:10:02

  0 0

  Możecie tu skakać aż pod sufit ale prezydent Kieca ma rację.Nie było reformy oświaty to teraz nie będzie już żadnych inwestycji.Będziecie mieli tylko i wyłącznie szkoły i nic więcej.Będziecie mieli jak w 100 tys mieście 13 szkół podstawowych i ponad 43 mln zł rocznie na oświatę.Swoją drogą właśnie ciekawe dlaczego nic się nie pisze o cięciach w oświacie??? I jeszcze do Bialy Mis-jak ktoś jest niedołężny to nawet nowy chodnik nic nie da bo i tak się przewróci.Wygląda na to że w W.Śl. mieszkają same kuternogi bo najwyższym dobrem miejskim jest chodnik.Oczywiście zaraz po szkołach dla daw(ł)nów.

 • ~nixxon 2011-09-01
  23:27:48

  0 0

  Don C. = chodniki nie sa oczywiscie najwyzszymi dobrami ale zauwaz ze z chodnkow korzystasz codziennie.... o wiele przyjemniej sie chodzi czy spaceruje po rownych i eleganckich niz po dziurawych i krzywych, prawda ? Zreszta wspomniane tu chodniki to tylko przykład.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy popierasz obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli, medyków, służb mundurowych?


Oddanych głosów: 74