zamknij

Biznes

Wodzisław. Przedsiębiorcy o starówce: nie ma ludzi, nie ma biznesu

2019-09-23, Autor: Wacław Wrana

- Młodzi w weekendy bawią się w Katowicach, a handel już dawno przeniósł się do Rybnika i Żor. Jedyne co nam pozostało, to uczynić z wodzisławskiej starówki atrakcyjne miejsce na weekendowy, rodzinny wypoczynek – uważa przedsiębiorca Marlena Toman.

W ubiegłym tygodniu w wodzisławskim magistracie odbyła się dyskusja na temat pomysłów ożywienia centrum Wodzisławia. Wśród osób zaproszonych na połączone posiedzenie komisji rady miasta była właścicielka biura nieruchomości i kilku punktów handlowych - Marlena Toman.

Reklama

Bizneswoman wygłosiła prezentację. Jak podkreśla, tę samą którą prezentowała władzom Wodzisławia 5 lat temu.

Jej zdaniem, Wodzisław przespał swoją szansę jeśli chodzi o przyciąganie turystów i klientów.

- Handel już dawno przeniósł do Rybnika i Żor. Nie mamy nic do zaoferowania młodym. W weekendy wsiadają wieczorem do pociągu i jadą się bawić na ulicę Mariacką do Katowic. Wracają pierwszym porannym pociągiem

– zauważyła Marlena Toman.

Dlatego uważa, że Wodzisław powinien skupić się na przyciąganiu mieszkańców okolicznych miejscowości oraz gości z Czech, by chcieli spędzać tu czas w weekendy, tak jak teraz robią to np. w Pszczynie.

W swojej prezentacji Marlena Toman podsunęła konkretne rozwiązania, takie jak:

 • wykorzystanie 750 lat miasta w działaniach promocyjnych
 • poprawę oznakowania dojazdu na starówkę
 • wykorzystanie atutu dużej ilości miejsc parlingowych w centrum
 • wprowadzenie opisów i oznakowania w języku czeskim i angielskim
 • stworzenie reprezentacyjnego deptaka
 • uruchomienie ciuchci elektrycznej kursującej między rynkiem a Trzema Wzgórzami
 • zwiedzanie starówki z przewodnikiem
 • wykreowanie atrakcji „Wodzisławskiego Utopka” na wzór krasnala wrocławskiego
 • organizacja festiwal muzyki hip hopowej.

Podczas dyskusji w magistracie wiele miejsca poświęcono przyczynom opustoszałych lokali handlowych na rynku i otaczających go uliczkach.

Wiceprezydent Wodzisławia – Izabela Kalinowska ubolewała nad postawą właścicieli kamienic, którzy – jej zdaniem - nie są elastyczni i nie potrafią dostosować cen najmu do sytuacji na rynku.

- Miasto nie ma absolutnie żadnego wpływu na decyzje właścicieli lokalu, którzy wolą by lokal stał pusty, niż obniżyć stawkę czynszu. Do życia trzeba się dopasować

– przekonywała wiceprezydent Kalinowska.

Z tym stwierdzeniem nie zgodził się przedsiębiorca – Wojciech Kotyla.

- Mój znajomy wynajmuje lokal pod sklep obuwniczy w galerii handlowej w Sosnowcu. Płaci 40 tys. zł czynszu. I kwota czynszu nie jest żadnym problemem, bo tam są ludzie. Jeśli nie ma ludzi, nie ma biznesu

– skwitował przedsiębiorca.

Przypomnijmy, że podczas czwartkowego spotkania w magistracie pojawiła się też propozycja zwolnienia z podatku od nieruchomości rzemieślników zanikających branż: > Bartnicy, bibułkarze, czapnicy... Nowy pomysł władz Wodzisławia na ożywienie rynku

A co Wy sądzicie na ten temat? Gdzie leży problem z pustymi lokalami w centrum Wodzisławia? Czy propozycje Marleny Toman mają sens? Może macie swoje pomysły na ożywienie wodzisławskiej starówki?

Oceń publikację: + 1 + 43 - 1 - 40

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~kristof 2019-09-23 13:45:40

  Dobrze zrozumiałem? Pan Wojciech Kotyla uważa, że rynek powinien dostosować się do właścicieli kamienic? Super, mamy nowe otwarcie w ekonomii. I jeszcze podawać jako przykład Sosnowiec...
  Kaj sie tacy ludzie chowią?

  36 15
 • ~Wojciech Kotyla 2019-09-23 14:03:16

  ~kristof - zrozum jedną prostą rzecz, są ludzie, są kupujący nie ma problemu z czynszem ale jeśli nie ma ludzi to nawet przy 1zł czynszu mało kto zainwestuje wierząc w to, że będzie lepiej bo jego sklep przyciągnie ludzi. Dużo prościej inwestuje się tam gdzie ludzie są. To żadna nowa ekonomia.

  19 23
 • ~klamstwo 2019-09-23 14:23:50

  Haha nie ma biznesu bo nie ma ludzi. A może nie ma ludzi bo biznes zdziera i bardziej się opłaca do Rybnika pojechać? A może nie ma gdzie zaparkować bo wszędzie płatne? A może biznes w klitkach 2na 2 to nie na dzisiejsze czasy? A może nie każdy lubi zapach piecyka gazowego zimą i zapach potu latem bo na klimę szkoda?

  34 14
 • ~Maja 2019-09-23 15:42:51

  @kristof
  Możesz mi wytłumaczyć czemu w Krakowie w Sukiennicach za 10 mkw !! lokal płaca 40 tys czynszu i żyją, funkcjonują ?
  Te brednie o tym ze czynsze są za wysokie z wielkim upodobaniem rozpowszechniają osoby z UM, w ten sposób rozgrzeszają się z całkowitej klęski do jakiej doprowadzili Stare Miasto.
  Pozdrawiam

  25 17
 • ~may 2019-09-23 15:43:39

  @klamstwo: "A może nie ma gdzie zaparkować bo wszędzie płatne?" Czyli jednak jest gdzie zaparkować, tylko po prostu kombinatorska mentalność nie pozwala ci zaparkować, bo uszczupliłoby to twój portfel?
  "NIE MA GDZIE ZAPARKOWAĆ!" Do jasnej cholery! W co drugiej rodzinie po 2-3 samochody i jeszcze marudzicie jak musicie wrzucić 2zł do parkometru?
  No tak, ale przecież w Rybniku jest TYLE miejsc z darmowym parkowaniem, a w Katowicach to już w ogóle!

  20 9
 • ~Wojciech Kotyla 2019-09-23 15:47:47

  klamstwo - taka rola biznesu żeby zdzierać ;-) czy opłaca się jechać do rybnika czy nie nie mnie oceniać. za płatne miejsca parkingowe w mieście odpowiadają radni i prezydent bo to w zasadzie oni stawki ustalają. także ci najwyraźniej też zdzierają ale taki to już biznes. klitka 2x2 wystarczy, zależnie od rodzaju biznesu i pewnie nawet klimy nie będzie potrzebowała. zresztą kamienice mają to do siebie, że bez klimy można się obejść ale to już kwestia standardu lokalu, na który jednak trzeba zapłacić, zapłaci biznes ale jemu musi się to opłacać, a zacznie się opłacać wiadomo kiedy. zapomniałeś jeszcze o krzywych płytkach chodnikowych to też powód równie ważny ;-)

  3 8
 • ~Wojciech Kotyla 2019-09-23 15:50:32

  w powyższym artykule zabrakło tego, że Wodzisław Śląski jest obierane jako wiocha czy dziura zabita dechami, do którego nie warto się wybierać. I to od lat pokutuje i pogłębia się dalej.

  22 10
 • ~klamstwo 2019-09-23 16:27:14

  Haha may i w.k. jesteście nieźle. Jasne jak ktoś lubi zdzierstwo , klitki i brak klimy to przyjedzie na te wasze biznesy. Ale z tego co piszecie to chętnych nie ma. Więc zamiast iść po rozum do głowy dalej wypisujcie że to nasza klientów wina. No pusty śmiech. Wy serio się do skansenu nadajecie z waszym PRL owskim podejściem do klienta. Nauczcie się wyplątać kosze, wypalać garnki i grać na lutni to wam Kieca miejsce w rynku znajdzie hahaha.

  19 4
 • ~klamstwo 2019-09-23 16:52:58

  A najlepsze że Wojciech Motyla sam diagnozuje pewnie przypadkiem problem we własnej wypowiedzi"mój znajomy wynajmuje lokal (..) w galerii handlowej". No właśnie. Co mamy w galerii handlowej? Klimę. Co jeszcze? Darmowy parking. Na co możemy liczyć? Na duży wybór i konkurencyjne ceny. Itp itd. ale wy dalej swoje najmądrzejsi biznesmeni bez klientów. Hahaha kozy pasać, do ciuchci się za biletera zatrudnić. Tylko pamiętajcie po czesku i po angielsku się nauczcie bo jak się napisy w tych językach pojawią to będzie angielsko czeski potop. Brak słów.

  15 8
 • ~Wojciech Kotyla 2019-09-23 17:15:41

  ~klamstwo nie każda galeria ma bezpłatny parking i możesz się o tym przekonać w rybniku. mało kto przy zdrowych zmysłach otworzy lokal/sklep, jeśli nie będzie ludzi. zrozum to w końcu i nie martw się o całą resztę. przejdź się też po mieście i zobacz czy są lokale które spełniają twoje wymogi a mimo to stoją puste. potem zastanów się dlaczego. miejsce na rynku bez problemu można "wynająć" od miasta poprzez opłacenie opłaty targowej i kieca nie jest tu niezbędny ;-)

  5 7
 • ~Wojciech Kotyla 2019-09-23 17:17:48

  w wodzisławiu zamknęło się tesco zamknie się leclerc - bezpłatny parking miały, klimę miały, ofertę handlową miały. co zatem się stało?

  13 6
 • ~kazikr 2019-09-23 17:49:14

  problem leży po każdej stronie , przedsiębiorcy niestety ale myślą tak jak to było 20-30 lat temu jak zaczynali biznesy , nie ma ciekawych miejsc w wodzisławiu dla młodych , żeby kogoś ściągnąć trzeba mieć coś ciekawego do zaoferowania , czego nie ma nigdzie indziej , wszędzie się dzieje dużo, więc trzeba pojechać dalej gdzie są Ciekawe rzeczy i zaimplementować je U nas, sklepy sprzed 20-30 lat po prostu się nei sprawdzają przez to lokale pustoszeją, miasto wizualnie jest mało atrakycjne, ostatnia inwestycja - latarnie oceiłbym na 2/10 , czynsze są jedne z najniższych w regionie, więc nie rozumiem stanowiska włodarzy ,30zł za m2 to na granicy opłacalności , trzeba odprowadzić podatek który władze miasta ustaliły na najwyższy w regionie . o czym my tu mówimy, lokale natomiast są w takim stanie że tzrba konkretnych inwestycji żeby były na poziomie , a jak mają przedziębiorcy zainwestować skoro rynek jest niestabilny.

  15 1
 • ~kristof 2019-09-23 18:11:40

  Jeśli mądry sklepikarz ma prowadzić swoją działalność, to po pierwsze patrzy ile potencjalnie może zarobić w określonym miejscu. Jeśli widzi, że rynek jest słaby (brak klientów) to nie zapłaci nawet 3 zł za 1 m bo nie zarobi. To chyba oczywiste. Co można zrobić? Po pierwsze zejść z cen za czynsz. Liczyć na miasto, że co? Wybuduje galerię z pięknym kinem, placem zabaw i nie wiadomo co jeszcze? Może jeszcze darmowymi autobusami będzie dowozić ludzi z Sosnowca? Nie bronię UM bo też są winni zapaści miasta (co robiono przez ostatnie 10 lat?), ale miasto Wam nie wyczaruje klientów. Denerwują mnie przykłady 40 tys. z galerii z Sosnowca czy Krakowa. To jest Wodzisław. Tak samo można powiedzieć, że w Montecarlo to za 1 m2 płacą 2000 euro. Bez sensu. Ceny czynszu są nieadekwatne do sytuacji, a jak komuś nie opłaca się prowadzić działalności za 30 zł za 1 m2 (jakie to straszne koszty są przy wynajmie?) to ja wysiadam.

  13 8
 • ~klamstwo 2019-09-23 20:40:40

  Wojciech Kotyla czemu padło Tesco? Przecież odpowiedź znajdziesz w relacji z tego waszego spotkania jak to cię nazwali przedsiębiorców (notabene śmieszne jak przedsiębiorcy debatują dlaczego nie mają klientów). Otóż jak zauważyłem czytając wody waszej poważnej debacie Tesco padło bo ...nie miało napisów po czesku, nie reklamował go utopek, ciuchcia nie dowoziła turystów z Londynu i nie było przewodnika na rynku. Proszę nie zniżając mnie do tego poziomu. Dobrze wiesz że Tesco ma problemy z całą siecią sklepów i likwidują te gdzie jest bezpośrednią konkurencja z Kauflandem. Dalej bajaj w świecie utopków, lutni a skończywszy, na wypasaniu kóz na trzech wzgórzach a liczni turyści z UK i Czech będą płacić krocie za ten widok.

  10 8
 • ~Wojciech Kotyla 2019-09-23 21:37:25

  Z Tesco wybrnałeś ale został jeszcze E.Leclerc a ta sieć akurat nastawiona jest na dalszy rozwoj. Tak wynika z ich ostatnich zapowiedzi a tu taki klops.

  6 10
 • ~klamstwo 2019-09-23 22:35:38

  Wojciech Kotyla a byłeś w Eleclerc na zakupach? Jak tak to podaj mi asortyment który cię tam przyciągał. Bo ja tam byłem że dwa razy z ciekawości i nic nie kupiłem. Kilka metrów dalej jest konkurencją która mnie o wiele bardziej przekonuje. Lokalizacja, warunki, cena wybór. Ludzie już nie kupują z łóżka na rynku. Ale nie śmiał bym pouczać tak światłych przedsiębiorców. Sami znajdziecie klucz do biznesu. Lutnia, harce, kozy....

  14 0
 • ~Wro 2019-09-23 22:38:04

  W tym roku weszła ustawa o wsparciu kinematografii, gdzie zagraniczni filmowcy mogą dostać dotacje.
  Nie mówię że Wodzisław będzie z mega produkcjami, ale nawet nie ma w bazie filmowej atrakcji Wodzisławia.
  Potencjalny film na pewno by pomógł rozruszać miasto, a kosztuje to tyle co kilka godzin pracy urzędnika.
  http://silesiafilmcommission.pl/

  6 6
 • ~Wro 2019-09-23 22:40:59

  W regionie świetnym przykładem jest żelazny szlak rowerowy. W Wodzisławiu brakuje takiego projektu.

  8 8
 • ~Cuthbert_Collingwood 2019-09-24 13:31:08

  O, Marlena - jak Ty ładnie wyglądasz :D

  5 3
 • ~Przemek Grzonka 2019-09-24 15:18:49

  Lubię Wodzisław bo ma ciekawą historię ale lokali nie wiele o tym wiedzą. W szkołach nie uczy się historia miasta i nie wpaja optymizmu. Z kim by nie porozmawiać to powie że gdzieś tam jest lepiej. A w Wodzisławiu jest super tylko że nie ciekawie przedstawione. Proponuję: udostępnić piwnice budynku sądu zwiedzającym. Na rynku wystawić ciekawy artefakt w szklanej skrzyni. Nie bać się mówić o historii rzydów w Wodzisławiu. Mamy ślady marszu śmierci i nie my mamy się czego wstydzić tylko Niemcy . Na rynku zamiast staroci w niedzielę wystawiać rękodzieło , zwierzęta egzotyczne i warzywa na wzór włoskich targów ulicznych. Rowery miejskie powinny być na rynku a komunikacja miejska na określonych liniach finansowana przez lokalnych przedsiębiorców. Knajpki tematyczne historycznie związane z Wodzisławiem. Przestrzeń miejska wygodna i nowoczesna z wi-fi i ładowarkami.Kościół otwarty do zwiedzania jako ciekawostka wodzisławskiego rynku. Parkingi jeszcze droższe ale klienci przekonani że warto. Wywalić skarbówkę i pocztę gdzieś na oś 1 Maja bo tam stoją budynki puste . Niech tam urzędują i całą dobę.

  14 10
 • ~Maja 2019-09-24 17:27:56

  @Przemek Grzonka Twój komentarz jest jednym z niewielu, który jest konstruktywny i wnosi jakieś wartości do dyskusji jaka się tu toczy.
  Skąd młodzi mieszkańcy mają czerpać wiedzę i dumę wynikająca z historii tego miasta ?
  Dlaczego nie chwalimy się tym co mamy ciekawe i fajne w mieście ?
  Gdzie się podział nasz mały, lokalny patriotyzm?
  Pozdrawiam

  11 8
 • ~klamstwo 2019-09-25 14:58:56

  Dlaczego wy są szukacie dziwnych przyczyn braku klientów? Jedni bredzą o lepieniu garnków, graniu na lutni i podkuwania kóz. Inni o ciuchci, utopkach i przewodnikach na rynku. A teraz kolejny o wstawieniu na rynku szklanej skrzynki, żyrafy i hipopotama. I co wam to da? Załóżmy że macie rację. Wracam z pracy, zabieram rodzinę i skuszony zwiedzaniem piwnic, spotkanie z żyrafą i hipopotamem w fontannie ruszam wydać pieniądze w dusznych, ciasnych, bez specjalnego wyboru lokalnych sklepach. Jest tylko jeden szkopół. Jak ja tam dotrę po pracy będzie godzina 17. A o tej godzinie wodzisławscy biznesmeni zamykają swoje dobytki bo chyba im nie zależy. Co mi pozostaje? Galeria. Tylko dla was to wciąż za trudne. Dlatego nie macie klientów.

  10 1
 • ~klamstwo 2019-09-25 15:00:21

  A akurat targ staroci to strzał w dziesiątkę. O niebo lepszy niż warzywa na rynku ( ciekawe co tam zimą wystawiasz).

  4 4
 • ~Wojciech Kotyla 2019-09-28 15:38:29

  @kłamstwo kiedy zrozumiesz, że nie o handel tu chodzi?

  6 3
 • ~Radoslaw Wesolowski 2019-09-28 19:04:42

  HM ......Mam swoje zdanie ....po pierwsze inwestycja trzy wzgorza jest strzałem w dziesiatke tylko brak tam wiecej imprez plenerowych a to przyciąga....po 2 rynek sie skonczył po milenium sylwester ,,,,,miasto brzydkie zaniedbane niczym nie przyciąga jest coraz gorzej robia nowe inwestycje Ale nie dbaja zrobio rynek dookola chlew np centrum przesiadkowe ok ul Jana pawla zenada.......Rynek tragedia i ta fontanna beton ble reasumujac jaki rynek takie miasto i włodzrze kropka......

  6 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Stadion Miejski w Wodzisławiu powinien zostać zmodernizowany?
Oddanych głosów: 788