zamknij

Biznes

Wodzisław: ruszyła budowa galerii handlowej „Stara Kopalnia”

2013-10-31, Autor: Monika Krzepina
Już za miesiąc w Wodzisławiu otwarta zostanie nowa galeria handlowa, a tymczasem ruszyła budowa kolejnej - przy ulicy Marklowickiej.

Reklama

Jak już informowaliśmy, nowy obiekt handlowo - usługowy ma powstać przy ulicy Marklowickiej, w sąsiedztwie Biedronki i stacji benzynowej.  Galeria ma mieć około 10 tys. m2 powierzchni przeznaczonych na usługi i handel oraz parking na 400 miejsc do dyspozycji klientów. W nowoczesną bryłę galerii "Stara Kopalnia" wkomponowane zostaną elementy związane z górnictwem, wnętrza zaś i korytarze ozdobią górnicze pamiątki.

Gołym okiem widać, że na placu budowy przy ulicy Marklowickiej już ruszyły prace. Wykonano podstawę fundamentową, gotowe są też stopy pod filary oraz większość ław fundamentowych.

 

>>>zobacz zdjęcia z placu budowy galerii handlowej "Stara Kopalnia"

 

Inwestorem jest HRS Grupa czyli kilku biznesmenów z Wodzisławia. Nie chcą zapeszać, więc na temat  postępów prac wypowiadają się ostrożnie. Jak podkreślają - ich tempo uzależnione jest od warunków atmosferycznych w zimie.  Zgodnie z planami galeria miałaby zostać otwarta pod koniec 2014 roku.

 

>>>czytaj również: Galeria Karuzela - jakie to korzyści dla Wodzisławia?

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (36):
 • ~wodzislawianin1 2013-10-31
  14:39:14

  9 0

  Super wiadomość! Może jakieś dokładniejsze szczegóły? Pewnie jakieś plany są skoro prace są już prowadzone. Jak ma docelowo wyglądać i jaki będzie układ galerii oraz dokładna powierzchnia, może jakieś rzuty i plany.

 • ~ 2013-10-31
  15:35:05

  7 0

  @wodzislawianin1: już kiedyś pisali http://www.tuwodzislaw.pl/wiadomosci,wodzislaw-grupa-inwestorow-wybuduje-galerie-handlowa-stara-kopalnia-,wia5-3273-6923.html

 • ~Don C. 2013-10-31
  19:06:56

  23 0

  Może to być pierwsza w regionie galeria z klimatem bo na razie Plaza to mi przypomina przytłaczający grobowiec.Focus już jest nieco lepszy ale też czuć przytłoczenie..Galeria Młyńska w SRC to mega nieporozumienie bo to miniatura.Karuzela by była fajna jakby miała 2 poziomy i była bardziej kolorowa a tak poszli na minimalizm.Galeria Rydułtowy to nie galeria tylko pasaż sklepowy czyli nazwa to śmiech na sali.W Żorach nic nie ma a do SJZ nie jeżdżę bo miasto bez centrum to nie miasto.Także trzymam kciuki za inwestycję lokalnych milionerów.

 • ~Arteks 2013-11-01
  00:43:39

  0 12

  @Don C. - mi to wygląda na mocno przesadzony kicz bo starą kopalnię to możnaby np. stworzyć z jakieś b. kopalni np. na Wilchwach, a nie próbować tworzyć starą kopalnię pod market w polu gdzie kopalni nigdy nie było. Poza tym lokalny biznes nie jest w stanie wybudować niczego efektownego bo go na to nie stać. To będzie galeria rodem z Bangladeszu... Wspomnisz na moje słowa w dniu otwarcia. ;)

 • ~Stankin 2013-11-01
  08:57:02

  0 0

  Stalowe słupy i zakończenie zbrojenia stóp fundamentowych wskazują, iż będzie to jednopoziomowy blaszak, czyli żadna konkurencja dla Karuzeli; niestety Arteks może mieć rację, chociaż pomysł na klimatyczną galerię jest niezły, ale jak wcześniej wspominałem, komercjalizacja budynku nie jest na najwyższym poziomie, więc nie ma co liczyć na cuda co do sklepów i kina, choć jak wielu chciałbym się pozytywnie rozczarować; obecnie wypadłem z obiegu, ale niedawno jeszcze Helios S.A., czyli Agora był zainteresowany wybudowaniem kina w naszym regionie, co prawda 4 sale, ale jak na Wodzisław to i tak nieźle....inwestorom życzę powodzenia - dobra komercjalizacja galerii to lepsze zyski z najmu, bo i zainteresowanie klientów znacznie większe

 • ~Arteks 2013-11-01
  12:14:55

  0 9

  @stankin - dodając jeszcze do tego co napisałeś to każdy poważny inwestor szukałby miejsca jak najbardziej bliskiego centrum i nie baczyłby czy jest droższe od Marklowickiej. A przecież w Wodzisławiu jest jeden bardzo fajny teren naprzeciw Karuzeli przy DK78 i w sąsiedztwie planowanego przystanku PKP. Pomysłodawcy zupełnie nie czują bluesa i moim zdaniem nie są poważnym inwestorem. Pomysł z nazwą też jest niemarketingowy. W Katowicach nikt nie nazwał "Silesii" Kopalnią mimo że galeria ta powstała autentycznie w miejscu dawnej kopalni. Bo na "gruba" nie jeździ się na zakupy!

 • ~Don C. 2013-11-01
  12:26:59

  8 0

  @Arteks-tak samo ja ci mogę napisać że Plaza powstała na byłej bazie samochodów ciężarowych.I co ma z nią wspólnego jako betonowy i bezklimatyczny grobowiec? Focus powstał na terenie browaru i gdzie masz niby ten browar?Został kikut z komina czyli żenada a rybnickie piwo robią ...pod Krakowem czyli żenada part 2. Także cieszy że lokalni milionerzy (który brakuje w Rybniku) chcą stworzyć coś o tematyce regionalnej nie patrząc na to ze wielu to będzie bolało na północ od SWD :-)
  @Stankin-to ma być większe niż Galeria Jastrzębie.A ty jeszcze nic nie powstało a już miauczysz.

 • ~Arteks 2013-11-01
  13:07:51

  0 5

  @Don C. - oj tam oj tam ciągle nas coś boli... ;). Jakoś jeśli jest dobry projekt tak jak np. park dla rodziny w jarach to nie dość, że nikogo to w Rybniku nie boli, to jeszcze wszyscy wskazują to jako świetny pomysł i coś co z pewnością będą odwiedzać. :) Natomiast w tym przypadku "milionerzy" zamiast budować coś w centrum miasta to robią to na totalnym zadupiu zamiast zagospodarowywać puste tereny i oddawać je miastu tak jak w Rybniku w którym zagospodarowano doskonale tereny które dawniej pełniły funkcje przemysłowe. A ich projekt i nazwy opracowali fachowcy od europejskiego marketingu. Obiekty te są wykonane z najwyższych materiałów co widać nawet po 6 latach ich eksploatacji. Wolę jeśli obiekty tego rodzaju budują światowi miliarderzy niż lokalni milionerzy ;) Ps. A tak swoją drogą to cóż to za wodzisławscy milionerzy, przecież jakichś znaczących firm w Wodzisławiu nie ma no chyba poza jakimiś gościem od nagrobków ;)

 • ~Don C. 2013-11-01
  18:27:08

  8 0

  No właśnie Arteks ty znasz tylko "gościa od nagrobków" bo ten postawił w SR "Galerię kamienia" O istnieniu innych lokalnych milionerów nie chcecie słyszeć.Jednak ja wolę jak inwestują lokalni milionerzy bo pieniądze zostają w regionie niż tak jak ty piszesz światowi miliarderzy którzy wytaczają kasę za granicę.Także mam nadzieję że będzie to obiekt równie ciekawy jak Amadeus gdzie odbywa się wiele wesel rybnickich par bo w SR takiego hotelu ze spa i rozrywką nie ma.

 • ~Stankin 2013-11-01
  20:35:32

  6 0

  @arteks teren na przeciw karuzeli jest wydzierżawiony, a dzierżawca właśnie zmodernizował działający tam parking stawiając szlabany wjazdowe; jak szukasz wolnego terenu w centrum to jest teren na ul. Radlińskiej na przeciw dawnej siedziby Graczyka, obok wjazdu do Zespołu Szkół, w tym górniczej, stoi tam jakiś barak piwny; teren między Tesco, a Intermarche - wjazd z ul. A.Krajowej od razu na parking na dachu (kto tylko zdecydowałby się zainwestować tyle), teren obok Carefoura - już wiele lat temu zaplanowany pod galerię, a cały czas ogrodzony; teren na ul. Witosa, gdzie miał być budowany Jysk, a później stacja benzynowa - między Kauflandem, a Statoil; teren za mostem do nikąd, ul. Witosa, możliwy tyko lekka konstrukcja stalowa, z uwagi na bardzo podmokły teren - wyłącznie hala sklepowa lub galeria typu karuzela i jeszcze kilka innych jak np. część budynków po koncentratach, gdzie miał zainwestować Parkridge w galerię Focus - tak więc widzisz, że terenów u nas nie brakuje, problem raczej jest po stronie braku inwestorów, tym samym inwestycję w nową galerię należy uznać za ciekawą i śledzić postępy i życzyć powodzenia. Lokalni też potrafią, Wojciechowski to wybuduje ze swoich materiałów i pewnie ten planowany market budowlany to nic innego niż samoobsługowa hala Handlobud 2 z dodatkowymi sklepikami szumnie nazwana Galerią

 • ~Radliniok 2013-11-02
  07:54:53

  0 13

  Oprócz wykurzenia resztek życia z centrum nie widzę innych zmian w związku z tą budową. Lokalizacja na totalnym zadupiu idealnie się komponuje z tym jak ma to wyglądać. Paskudztwo.

 • ~Stankin 2013-11-02
  10:23:46

  3 0

  żeby wykurzyć jakikolwiek ruch, to musiałby się on tam odbywać...to właśnie dzięki tej inwestycji jest szansa na ożywienie centrum, o ile obudzą się lokalni przedsiębiorcy, zamiast ciągle narzekać

 • ~Radliniok 2013-11-02
  15:18:16

  0 9

  Ożywianie centrum poprzez budowę atrakcji z dala od niego to brzmi jak leczenie niedożywionego głodówką. Powodzenia.

 • ~Maja 2013-11-02
  15:38:39

  13 0

  @ Arteks czytam Twoje posty i widzę, ze przemawia przez Ciebie zazdrość. :) Nagle w perspektywie 2 letniej Wodzisław będzie miał dwa zjazdy z autostrady , będzie pierwszym większym miastem od strony granicy oraz będzie miał dwie galerie handlowe. Do tego dolicz 750 letnią tradycje miejską ;) Wystarczy, że dojdą inne inwestycje i na tym może zacząć kończyć się dominująca rola Rybnika, a zacznie wyskakiwać na pierwsze miejsce Wodzisław Śląski . Mamy też młodszego prezydenta ( co nie jest bez znaczenia), bo sorry ale Fudali lata świetności ma za sobą, więc.... może różnie być ;) Zobaczymy tylko, czy Dział Promocji Miasta potrafi przeskoczyć własne ograniczenia mentalne i przestanie popełniać głupie błędy.

 • ~bogd74 2013-11-02
  16:54:40

  0 7

  Miejscowych milionerów...he he dobre... ja wiem że jedna głowna firma ma siedzube w Radlinie i wiele osób to boli.....

 • ~Don C. 2013-11-02
  22:38:37

  10 0

  @Maja-Arteks to nadworny megaloman rybnicki stąd też takie a nie inne teksty.Radliniok zaś to zwykły troll.Ale cieszy że się pojawili bo to coś znaczy.Jest już nawet takie powiedzenie że-jeśli pojawia się Arteks na forum SWD to wiedz że coś się dzieje :-)) Na dzień dzisiejszy obserwujemy 4 wielkie i kilka średnich inwestycji i żeby jeszcze poseł Zawadzki wreszcie ruszył swoje zacne 4 litery i załatwił inwestycje które już dawno miały być ukończone.....

 • ~akx 2013-11-03
  01:26:11

  0 4

  @Maja: Póki co, Wodzisław jest miastem bez przemysłu, za to z dużą ilością marketów. KWK 1 Maja, Zgoda, Koncentraty, Semet, czy ciepłownia na Witosa, to przykłady zakładów, które zlikwidowano. Komunikacja też kiepska. Jak dojechać do Wodzisławia, gdy oprócz samochodu nie ma innej alternatywy? Miasto totalnie ma gdzieś komunikację kolejową i autobusową. Z bogatej siatki połączeń zostały nam tylko 4 pociągi osobowe, które nawet nas do Katowic nie zawiozą. Dworzec kolejowy to totalna ruina. Jeśli chodzi zaś o dworzec autobusowy, miasto wyburzyło go i zafundowało pasażerom jeden peron z małymi wiatami przystankowymi. Jak ma nasze miasto się rozwijać, skoro komunikacja publiczna w naszym mieście to czysty absurd? Zlikwidowano nam kino, 2 baseny... Można wiele wyliczać ile w naszym mieście zlikwidowano rozmaitych instytucji. Gdzie jest ten rozwijający się Wodzisław? Bynajmniej ja, jako rodowity Wodzisławianin tego rozwoju nie widzę. Jeszcze dużo wody musi przepłynąć w Leśnicy, niż Wodzisław dorówna Rybnikowi pod względem komunikacji, przemysłu i rozrywki. Taka niestety przykra prawda.

 • ~pudzian28 2013-11-03
  13:46:34

  5 0

  do Maja---> zgadzam się z tobą.

 • ~Stankin 2013-11-03
  15:40:22

  3 0

  i co z tego, że Rybnik, będzie większym miastem, skoro SWD może być znacznie ciekawszym, Maja ma dużo racji, @akx - idąc tym tropem, to w SR zlikwidowano w tym czasie o wiele więcej firm, powstało też dużo sklepów, gdyby nie Elektrownia, to SR musieliby zaorać...a te wszystkie wymienione przez ciebie firmy zostały zlikwidowane za sprawcą władz centralnych, a nie samorządu, który nie miał na to żadnego wpływu; komunikacja lokalna jest jedną z najlepszych i na pewno najtańszą na śląsku; o kolej zadbały władze powiatu razem z miejskimi i mamy bardzo duży remont i dworzec Wodzisław Centrum za 2 lata (przetarg ogłoszony, pieniądze zabezpieczone), PKS Racibórz powiat przejął i uruchomił szereg połączeń; narzekaj narzekaj, a przecież SWD w stosunku do budżetu ma jeden z największych współczynników wykorzystania funduszy europejskich; SWD to nadal miasto z klimatem

 • ~akx 2013-11-03
  19:09:25

  2 0

  Wodzisław jest miastem z klimatem - tu się z Tobą zgodzę. Jednak jako rodowity Wodzisławianin, widzę, że co roku jest coraz gorzej z problemami wyżej wymienionymi. Jeśli chodzi o przystanek Wodzisław Śląski Centrum to on nie powstanie. Polskie Linie Kolejowe nie dały zgody na budowę nowego przystanku. Miasto zabezpieczone pieniądze przeznaczyło na inne cele. Czyli wyszło jak zwykle w Wodzisławiu. Na obietnicach się skończyło. Wodzisław Śląski ma bardzo mały lobbing kolejowy. Nasi włodarze całkowicie gdzieś mają stan naszego dworca czy połączeń kolejowych. I takim sposobem mamy 4 połączenia kolejowe na krzyż, żadne z nich nie jest bezpośrednim do Katowic. Jakoś do Raciborza mogą dojeżdżać bezpośrednie pociągi z Katowic, u nas notorycznie jest wygaszany popyt. Jestem ciekawy jak po remoncie miasto zadba o powrót bezpośrednich połączeń do Katowic czy do Chałupek i dalej. Jeśli chodzi o połączenia PKS. Tabor nowoczesny jest - to jest fakt. Jednak w weekendy próżno szukać sensownych połączeń z ościennymi gminami, tym samym dojazd do stolicy powiatu z gmin takich jak Lubomia, Godów czy Gorzyce jest niemożliwy komunikacją publiczną. Relacje co poniektórych autobusów są wręcz absurdalne. Relacja Wodzisław - Racibórz to nic innego jak zbieranie ludzi ze wszystkich wiosek. Miasto nie zapewnić mieszkańcom normalnej relacji przez Pszów i Rzuchów. Rezultatem tego jest podróż trwająca od godziny do nawet półtorej godziny! CD nastąpi...

 • ~akx 2013-11-03
  19:15:45

  2 0

  CD. I takim sposobem autobus jedzie przez Pszów, Zawadę, Syrynię, Lubomię, Nieboczowy, Brzezie a w najdłuższej relacji przez Turzę, Gorzyce, Bełsznicę, Rogów, Bluszczów, Buków, Syrynię, Lubomię, Lubomię Las, Lubomię, Pogrzebień, Brzezie. Dworca autobusowego nie ma. Powstałą galeria - OK, ale miasto powinno zapewnić mieszkańcom normalny dworzec autobusowy a nie prowizoryczny przystanek z wąskim chodniczkiem i małymi wiatami! Zlikwidowano nam dwa baseny. Jeden był przy stadionie na Bogumińskiej (starsi pamiętają) a drugi przy obecnej obwodnicy. Oby dwa cieszyły się dużym powodzeniem - zostały zlikwidowane. Na miejscu jednego powstaje kolejny market. Jak tu nie narzekać drodzy państwo? Jak na razie od lat 90-tych w mieście więcej się zlikwidowało niż zbudowało. Wielkie nadzieje wiąże z budowanym parkiem rozrywki i remontem linii, który ma nastąpić na wiosnę. Czas pokaże.

 • ~Stankin 2013-11-03
  23:01:41

  6 0

  wszystkie te pretensje to do władz powiatu, bo to oni odpowiadają za transport powiatowy; to że Racibórz ma lepsze połączenie kolejowe wynika jeszcze z czasów nieboszczki komuny, kiedy to zdecydowano o przepustowości tamtego toru; pamiętasz jeszcze ekspres Górnik, który na początku lat 90-tych jeździł z Raciborza? - tamta linia miała doraźne remonty oraz większą prędkość techniczną; PLK nie zgodziło się na samo powstanie przystanku WOdzisław MIasto, ale na możliwość zawracania na nim pociągów i kończenia biegu; od lat 90-tych mamy wreszcie pojawiające się nowe inwestycje, ulicę A. Krajowej, remontowane ulice przy rynku, kanalizację w mieście, wymianę rur wodociągowych na wykonane z tworzywa czy gaz w praktycznie wszystkich dzielnicach, czym nie może się poszczycić np. Rybnik (mają tylko w centrum oraz zamysłowie). Zainwestowałą np. Śląska Fabryka Okien z 300 miejscami pracy. Na terenie po 1 Maja swoje siedziby ma również kilka nowych firm. TO że padł semet, to sprawka upadku 1 Maja oraz samego T. Serwotki, który przehuśtał majątek. Masz dużo racji w tym, że w ostatnich latach SWD miał wielkiego pecha w szczególności do władz, które nie decydowały się na nowe inwestycje, a tylko doprowadziły do rozpadu miasta. Ale ostatni rok można uznać za wysyp inwestycji w szczególności prywatnych, ale i miejskich więc uznajmy to za światełko w tunelu i obrócenie się złej passy miasta

 • ~akx 2013-11-03
  23:45:20

  2 0

  Kończenie biegu pociągów na przystanku Wodzisław Śląski Miasto wiązało by się ze zwiększeniem nakładów finansowych, związanych z modernizacją urządzeń SRK, czy budową nowego toru. Jednak miasto sobie całkowicie odpuściło ten przystanek, mimo, że mógłby służyć w przyszłości dla relacji Katowice - Chałupki/Bohumin, jak i również dla ludzi dojeżdżających do Wodzisławia z miejscowości gminy Gorzyce, czy Krzyżanowice. Taki remont jest najlepszą okazją do wykonania takiej inwestycji, no ale jak widać olano sprawę. Szkoda.

 • ~ 2013-11-04
  08:35:34

  0 1

  @Stankin - nie żartuj, że komunikacja w wodzisławiu jest jedną z najlepszych na śląsku. rybnicka bije ją na łeb na szyję. poza tym czy najtańsza też można się spierać, jeśli pawłowice wprowadzą przejazd za 1zł dziennie. o komunikacji w powiecie lepiej nie wspominać. najlepszym testem "sprawności" komunikacji jest weekend. wykorzystanie funduszy europejskich jest po prostu zmienne. o przystanku wodzisław centrum lepiej nie mów za głośno, bo rzekomo szansa na jego realizacje jest bliska zeru. poczytaj sobie SIWZ jaki związany jest z remontem odcinka kolejowego do chałupek. może pani rzecznik wypowie się w tej sprawie żeby potem nie było rozczarowania ;-) jak już tak piszesz o stanie infrastruktury to zapytaj się jaka byłą na olszynach nim zainwestował tam KNS i jaka jest obecnie. zapytaj też o stan uzbrojenia na osiedlu batorym, na którego sprzedaż urząd się przygotowuje. zapytaj się też jak miasto chce sprzedać to osiedle poza ogłoszeniem przetargu.
  zgodzę się z tym, że wodzisław może być miastem ciekawym. pytanie tylko dla kogo i jaką rolę w tym wszystkim odegrać powinien sieniawski wraz z działem promocji, którym to zarządza? ;-)

 • ~ 2013-11-04
  08:43:05

  0 1

  co do starej kopalni to czas pokaże jak będzie funkcjonowała i na ile będzie atrakcyjna. galeria to mocne słowo ale trzeba ją zapełnić odpowiednimi najemcami. nie sądzę jednak by na tej powierzchni było to możliwe. obawiam się, że wyjdzie mydło i powidło, bo jak słyszę centrum budowlane to jakoś nie czuję klimatu. polecam dorzucić centrum ogrodnicze, wszak całkiem niedaleko jest sporo działkowców. podstawą będzie też promocja na czeskim rynku. skoro budowlanka to warto podpatrzeć merkurymarket.pl i skorzystać częściowo z ich rozwiązań. problem w tym, że wtedy galeria nie będzie już typową galerią. będzie wspomniane mydło i powidło. jeśli inwestycja ma zakończyć się w ciągu roku to już powinni być znani częściowi najemcy, a o tych ani widu ani słychu.

 • ~ 2013-11-04
  08:44:14

  2 0

  stara kopania to taka miniaturka silesii w katowicach, ale to tylko moje wrażenie bo zobaczeniu wizualizacji.

 • ~Arteks 2013-11-04
  10:22:45

  0 9

  @maja - ale czego ja mam zazdrościć? Ja mam profesjonalne galerie zbudowane zgodnie z prawidłami rynku, w cetrum miasta z wielopoziomowymi parkingami i odpowiednimi sklepami. Wyrażam jedynie zdziwienie, że cieszycie się z czegoś dość kiczowatego co ma powstać na peryferiach Wodzisławia, a więc jeszcze bardziej wymiecie wam ludzi z już i tak pustego miasta... Co do Kiecy to jest to prezydent który chce coś zrobić i można go pochwalić za parę rzeczy jak np. porządek z komunikacją miejską czy park rozrywki w jarach (pomysł bo niestety umowa i realizacja to klapa która omal nie doprowadziła to utraty środków unijnych). Ale w gruncie rzeczy opiera się na propagandzie i PR. Np. sprawa przystanku. Niby ogłoszono sukces, przypisywano go miastu, a jak pojawiły się jakieś pierwsze schody to wycofano się rakiem mimo, że taki przystanek to sprawa bardzo perspektywiczna i coś co mogłoby być przykładem do innych miast i gmin w naszym subregionie. Dużo krzyku - mało efektów. @Don C. - jeśli ty odwiedzasz forum rybnickie co jakiś czas to ja mam takie samo prawo. Szkoda że ty bezkrytycznie wszystko chwalisz. Amadeus w Wodzisławiu czy Galeria Kamienia w Rybniku to jedne z najbardziej kiczowatych i beznadziejnych budowli jakie powstały w ostatnich latach w naszych miastach. W Rybniku mamy tego świadomość, w Wodzisławiu na bezrybiu i rak ryba.

 • ~Arteks 2013-11-04
  10:34:02

  0 6

  @stankin - z tymi miejscami pracy to nie żartuj bo w naszym województwie chyba nie ma drugiego miasta w którym byłoby tak mało miejsc pracy w stosunku do liczby mieszkańców... To już wyśmiewane Żory mają jakieś tam fabryczki koreańskie czy jakąś pakowalnię kawy, a Wodzisław praktycznie nie ma niczego. Największym zakładem pracy jest u was szpital... Tak złej sytuacji nie ma w żadnym mieście na Śląsku powyżej 10 tys. mieszkańców bo nawet w małych miasteczkach typu Kuźnia Raciborska, Lędziny czy Czechowice są jakieś renomowane zakłady o które opiera się gospodarka miasta. Wodzisław wisi na garnuszku Rybnika, Radlina czy Jastrzębia, a mimo to ciągle jakieś awersje i nieprzyjazne gesty wobec sąsiadów z waszej strony... A co do komunikacji to mam szacunek do tego co władze Wodzisławia zrobiły z komunikacją wewnątrz Wodzisławia. Jest to krok w dobrym kierunku. Natomiast jeśli chodzi o komunikację z pozostałą częścią powiatu to nastąpiło pogorszenie oferty co potwierdzają osoby dojeżdżające z Wodzisławia do Rydułtów czy Radlina. W przypadku komunikacji kolejowej to z Wodzisławia nie można już dojechać do Katowic, a liczba pociągów odjeżdżających z dworca spadła do czterech... Nie ma już też wygodnych autobusów PKS do Katowic. Degrengolada niesamowita.

 • ~Arteks 2013-11-04
  10:50:07

  0 2

  @mhl999 - w sepcyfikacji przetargowej PKP PLK jeszcze widziałem przystanek w Wodzisławiu (jako zwykły przelotowy przystanek). Władze Wodzisławia chciały aby był przystanek na którym będą kończyć bieg pociągi a nie tylko te które pojadą do Chałupek. W efekcie może nie być żadnego przez upór władz miasta. Możliwe że to brak zdolności negocjacyjnych ze strony UM bo projekt rewitalizacji linii jest unijny i większość kosztów pochodzi z dotacji, a jeśli władze widziały że nie uda się przeforsować przystanku stacyjnego to można było zawalczyć chociaż o zwykły przystanek - peron. Pociągi do Chałupek mają wrócić - taka była deklaracja ze strony władz województwa z PO czyli tej samej siły politycznej do jakiej przyznaje się Kieca.

 • ~redaktor 2013-11-04
  12:16:18

  0 7

  @Arteks: Bardzo dobre wpisy.

 • ~Maja 2013-11-04
  18:28:28

  7 0

  @Arteks jak będą wyglądać galerie wodzisławskie to już ktoś napisał, że czas pokaże. Muszę się z Tobą zgodzić co do kiczowatości projektów Amadeus , czy Galeria Kamienia ale taki ma gust właścicielka ( całkiem sympatyczna osoba), po prostu go nie ma.( w ubieraniu się też) Przenosi swoje pomnikowe wizje na architekturę, czy wystrój wnętrz, a to są inne dziedziny życia i wymagają innej estetyki. Wracając do rybnickich galerii to w Wodzisławiu nie ma ani jednej takiej syfiarskiej kamienicy jakie stoją w bezpośrednim sąsiedztwie Plazy. Czy to Cię nie razi , bo mnie bardzo ? Ścisłe centrum, 100 m od rynku i wielkie rudery jedna obok drugiej.

 • ~akx 2013-11-04
  19:11:35

  3 0

  @Maja: Mi osobiście bryła hotelu Amadeus się podoba. Jedyna w swoim rodzaju i ciekawa konstrukcja. No ale każdy ma swój gust. Wracając do wodzisławskich kamienic. O ile są one ładnie odrestaurowane, estetykę miasta psują elewacje budynków pomalowanych graffiti. Wystarczy przejść się ulicą 26-Marca od WCK w kierunku ronda św. Wawrzyńca. Budynki przy ulicach Prusa, Żeromskiego, Orzeszkowej przeszły termomodernizację w latach 90tych. Dzisiaj nie znajdziemy tam bloku z nie pomazaną elewacją. I myślę, że to jest jeden z większych problemów estetyki miasta. Właśnie pomalowane i zdewastowane elewacje budynków, których dużo jest blisko starego miasta.

 • ~Maja 2013-11-04
  19:48:44

  0 1

  @akx bryła hotelu mogła być lepiej dopracowana, ale najbardziej jej zaszkodziło obłożenie kamieniem, tak samo zresztą jak nadmiar kamienia we wnętrzu. Przy takiej bryle można było 100 razy lepiej ogarnąć fasadę budynku . Okna są nieproporcjonalnie za małe w stosunku to dość ładnej kopuły. Co do wnętrza to jest dużo pisania, bo co krok to błąd np. do tej pory nie ma tam przytulnego zaułka kawiarnianego.

 • ~Don C. 2013-11-04
  22:45:40

  7 0

  @Maja-tylko jakby nie oceniać to Amadeus jest numerem 1 w całym regionie z hoteli.Dla jednych kicz dla innych (w tym mnie) świetny i zupełnie inny niż inne obiekty.I o to chodziło zapewne właścicielowi ale najważniejsze że jednym gul skacze ;-) Miejmy nadzieję że Stara Kopalnia też będzie nietuzinkowa. @Arteks-możesz mi wierzyć że zawsze lubię z tobą dyskutować i przez to trochę wyprostować twoje jednokierunkowe poglądy ;-)

 • ~Stankin 2013-11-04
  22:55:44

  0 1

  @maja co do paskudnych kamienic w Wodzisłąwiu, to wystarczy przejśc się na ul. Zamkową, począwszy od Kubusia, i ni to garaże, czy inne paskudztwo w kierunku Rossmanna, a to przecież samo centrum miasta

 • ~Arteks 2013-11-05
  10:08:03

  0 3

  @Don C. - ja też czasem lubię z tobą pogadać, szczególnie jak mi się nudzi ;) Natomiast w tym przypadku wyjątkowo nie trafiłeś z porównaniem Plazy do grobowca bo takich skojarzeń nikt poza tobą nie ma, natomiast Amadeus jest pomysłem nagrobnego kamieniarza i to widać! Wyszło tak jak wyszło, a sam hotel jest tak jak piszesz dobrej jakości. @maja - oczywiście że mnie razi brak remontu elewacji kamienic naprzeciw Plazy ale co to ma do tego artykułu? Nie dyskutujemy przecież o estetyce okolicy centrów handlowych. Ja nie pytam o okolice Marklowickiej mimo że przecież ta ulica kojarzy się wszystkim z socjalnymi budynkami i oszabrowanym dawnym biurowcem PKS, a mimo to właśnie tam zupełnie bez sensu inwestor chce postawić "starą kopalnię"... W Rybniku tak jak w każdym mieście są kamienice z pięknie odnowionymi kamienicami i są takie których nie remontowano od lat - to kwestia właścicieli i zasobności ich portfela. Ale to kwestia pojedynczych miejsc tak jak i w Wodzisławiu o czym napisał Stankin. Ja mogę tylko dodać że np. dworzec kolejowy w Wodzisławiu z tą rozpadającą się wieżą wodną i tymi familokami naprzeciw też mogą razić każdego kto przyjedzie do Wodzisławia jednym z czterech pociągów...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.