zamknij

Wiadomości

Wodzisław Śląski i Godów na rządowej liście programu Polska bez Smogu 2018-2027

2018-02-23, Autor: tora

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny ogłosili rządowy program termomodernizacji. Na liście miast i gmin objętych programem znalazły się Wodzisław Śląski i Godów.

Reklama

Program przewiduje ocieplenie wszystkich budynków mieszkalnych, w których żyją mieszkańcy o dochodach poniżej minimum socjalnego. Termomodernizacja ma być sfinansowana wyłącznie z pieniędzy publicznych: rządu, województwa i samorządów lokalnych.

Dla bardziej zamożnych Polaków wprowadzona zostanie możliwość skorzystania z preferencyjnych kredytów i pożyczek.

- Walka o czyste powietrze jest jednym z priorytetów rządu. Dzisiaj zaczynamy walkę o czyste paliwo, o lepsze piece, ale zwłaszcza o nasze cieplejsze domy poprzez szeroko zakrojony ogólnopolski program ocieplania budynków, po to, aby w domach było cieplej a wokół nas było czyste powietrze – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił rządowy program termomodernizacji ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone.

Piotr Woźny podkreślił natomiast, że jakość powietrza którym oddychają Polacy to efekt wieloletnich zaniechań i zaniedbań.

- Dziś robimy milowy krok w walce o czyste powietrze w Polsce. Chcemy poprawić jakość powietrza w Polsce, chcemy poprawić jakość życia mniej zamożnych gospodarstw domowych i chcemy też poprawić efektywność energetyczną Polski. Wszystko po to, żeby Polacy wydawali mniej na energię cieplną, a budżety domowe były w mniejszym stopniu obciążone kosztami ogrzewania – zaznaczył.

Podczas konferencji podkreślono, że w rankingu Światowej Organizacji Zdrowia, na liście 50 miast z najbrudniejszym powietrzem w Europie, znajdują się aż 33 polskie miasta. W samej pierwszej dziesiątce uplasowało się aż 7 polskich miast.

Dlatego pierwszym krokiem w realizacji programu jest podpisanie porozumienie z jednym z tych miast, Skawiną. Uruchomione zostanie tam Laboratorium Skawina, w którym zostaną ocieplone wszystkie budynki mieszkalne, w których żyją mniej zamożni obywatele miasta i gminy. Działanie to sfinansowane zostanie w 100 proc. ze środków publicznych znajdujących się w dyspozycji rządu, samorządu województwa i samorządu gminy. Do współpracy zostaną zaproszone także inne samorządy.

Minister Woźny zapewnił, że są zabezpieczone środki budżetowe na zrealizowanie identycznych przedsięwzięć z udziałem 23 miast z niechlubnej listy WHO, o liczebności do 100 tys. mieszkańców. Na tej liście znalazły się Wodzisław Śląski i Godów, który co prawda nie jest miastem, a gminą, ale widocznie dla rządzących to drobiazg.

- W najbliższych miesiącach chcemy rozmawiać z władzami tych gmin i ustalać warunki zawarcia takich porozumień, w tym wysokość wkładów poszczególnych stron przedsięwzięcia. Jesteśmy przekonani, że ani rząd ani samorząd nie rozwiąże samodzielnie problemu zanieczyszczonego powietrza.

Tylko wspólnym wysiłkiem i koordynacją podejmowanych działań jesteśmy w stanie poprawić jakość powietrza którym oddychają nasze dzieci, rodzice, dziadkowie i my sami – dodał wiceminister.

Prezydent Mieczysław Kieca ostrożnie wypowiada się na temat ogłoszonego programu. - Na razie nie mam czego komentować, ponieważ na stronie rządowej nie ma żadnego programu w formie dokumentu poza ogólną informacją. Jesteśmy zaproszeni na 5 marca do marszałka senatu na prezentację ich propozycji rozwiązań. Jest to kontynuacja spotkania u marszałka Karczewskiego, podczas którego usłyszeliśmy ogólną zapowiedź, że musi być współdziałanie wszystkich szczebli administracji.

W dużej mierze był też omówiony raport NIK, z którego wynikało, że od 20 lat działania były prowadzone nieskutecznie, szczególnie w zakresie administracji rządowej, ponieważ kompetencje są porozbijane między kilku ministrów, i był wniosek o powołanie ministra koordynatora. W raporcie znalazły się też rzeczy, o które postulowaliśmy, czyli np. rozporządzenie o normach jakości, możliwość realnej kontroli na składowiskach.

Na tym spotkaniu był jeszcze wówczas wicepremier Morawiecki. I na tym spotkaniu poinformowano nas, że w ciągu dwóch, trzech miesięcy zostaniemy zaproszeni na prezentację konkretów. Konkrety mamy poznać właśnie 5 marca. Dlatego dopóki nie poznam szczegółów, trudno to komentować – mówi Mieczysław Kieca.

Wygląda na to, że dopiero wtedy dowiemy się, dlaczego na liście znalazły się jedynie Wodzisław i Godów, a nie pozostałe miasta i gminy powiatu wodzisławskiego, w których też jest smog. Dziś możemy jedynie zgadywać, że dwa wymienione samorządy zostały ujęte tylko dlatego, że są tam stacje monitoringu powietrza WIOŚ. A na bazie odczytów tych stacji WHO opublikowało niechlubną listę najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.

Czy waszym zdaniem rządowy program się powiedzie?

Oceń publikację: + 1 + 35 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~ 2018-02-23
  22:41:55

  10 32

  Jak czytam te wywody wiceministra to nie napiszę, co mnie strzela... bo mnie wymoderują! Na początku zawsze "warto" podkreślić, że zastany syf jest efektem wieloletnich zaniedbań - no tak tego nikt przecież nie wiedział! Zero udokumentowanego projektu działań! Od czapy kwalifikacja miast: purpurowe od smrodu Radlin, Pszów, Rydułtowy i Rybnik nie nadają się do programu antysmogowego?! W końcu sama idea oparta wyłącznie na obklejeniu domów ubogich styropianem!?
  Przecież od pierdnięcia w takim termosie to się też wiele cieplej nie zrobi! Też zostanie kopciuch do palenia paliwami stałymi.

  Mam wrażenie, że ogłoszenie szumnego programu było tylko dla ...samego ogłoszenia. Żeby sprawić pozory, że ktoś coś zareagował...
  Nie ma w tym żadnych sensownych analiz ani choćby planu działania.
  Zresztą jak w innych dziedzinach, w których się "eksperci" bez szkół na stanowiskach z przydziału próbują realizować!

 • ~Don C. 2018-02-23
  23:39:43

  22 8

  @D@dik-zawsze możesz z prezydentem Kiecą zaprotestować i zapalić znicze jak ci coś nie pasi....

 • ~ 2018-02-23
  23:40:19

  7 20

  ...a i żebym nie był gołosłowny z tymi ekspertami polecam sprawdzić gdzie też wg Kancelarii Premiera jest np. Zabrze (materiały antysmogowe przygotowane przez wymienionych) :

  http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/zabrze-w-wielkopolskim-krak%c3%b3w-w-%c5%82%c3%b3dzko-%c5%9bwi%c4%99tokrzyskim-mapa-polski-wed%c5%82ug-pracownik%c3%b3w-kprm/ar-BBJu6ld?li=BBr5CAq&ocid=U453DHP

  Wstyd! Pała z geografii na poziomie ...ministerialnym!

 • ~Dr Svevo 2018-02-24
  02:17:26

  25 7

  Lokalny program PO i ich klakierów nie uwzględnia takich fanaberii wśród lokalnej gawiedzi stąd też brak zrozumienia i partyjne "nie" i bredzenie o Zabrzu i innych gminach. Ps. Pozdrawiam normalnych.

 • ~mwh 2018-02-24
  07:43:15

  35 5

  Przepraszam bardzo D@dik, czyli mamy płakać bo Rybnika nie ma na liście? Tak ma działać Pan Kieca, że walczyć o Rybnik? K.....a mać a czy Rybnik walczy o zamknięte tory na stacji w Wodzisławiu? Czy walczy o Drogę Główną Południową żeby zlikwidować zanieczyszczenie spalinami w Wodzisławiu? Jak Kieca chce się martwić o Rybnik i inne wsie w okolicy to niech zostanie sołtysem albo prezydentem Rybnika czy posłem. Jego obowiązek to Wodzisław Śląski i ma się z tego cieszyć, że nasze miasto jest na liście i wyciągnąć jak najwięcej kasy od rządu. Po raz kolejny wychodzi szydło z worka Kieca martwi się o mijankę w Bradzie a zapomina o Czyżowicach. Sory ale jest on prezydnetem Wodzisławia i powinien brać ile się da a nie pleść o innych.

 • ~ 2018-02-24
  09:21:57

  7 23

  Tak myślałem, że się święta trójca od postów nie na temat odezwie ;-)
  Macie jakiś problem z Kiecą, zniczami i kulaniem się po chodniku ;-) i to się najczęściej objawia w waszych wypowiedziach. No jeszcze może pozdrowienia zza krat dla normalnych ;-) (nie wiem gdzie Svevo siedzisz - ale też pozdrawiam!)

  W żadnym wersie wypowiedzi nie wspominałem o Prezydencie Kiecy. Nie jestem fanem ani prawa, ani lewa ani też środka. Jeżeli mieliście problem z analizą mojego posta, to ogólnie chodziło mi o ogłoszony projekt walki ze smogiem, który jest totalnie nie przemyślany i przygotowywany przez lamerów, a nie specjalistów!

  W Polsce ma być wszędzie czyste powietrze. Wasza radość, że padło właśnie na Wodzisław świadczy jedynie o tym, że albo nigdzie się z maminego domku nie ruszacie z tej południowej dziury Polski, albo macie klosz nad "kwadratami", który zapobiega przenoszeniu się zasmrodzonego powietrza nad wybrane rozporządzeniem miejsca.

 • ~ 2018-02-25
  13:43:56

  3 3

  Kieca ma się martwić o Wodzisław. No tak, bo przecież smród z Radlina, Pszowa czy Rybnika do nas się nie przedostanie dzięki magicznym ścianom ustawionym wokół naszego miasta.
  @Don zapomniałeś dodać coś o kulaniu.

 • ~Arteks 2018-02-26
  11:24:57

  5 4

  @D@dik @mwh - nie martwcie się o Rybnik bo w tym roku na walkę ze smogiem miasto chce wydać 25 mln zł na konkretną likwidację niskiej emisji. Poza tym Elektrownia Rybnik ma wybudować nowy blok ciepłowniczy z tańszą niż obecnie produkcją ciepła. To może całkowicie zmienić strukturę ogrzewania za kilka lat. Poza tym program o którym mowa dotyczy mniejszych miejscowości, a nie dużych miast. Ten dla mniejszych ma się opierać o termomodernizację budynków. Dla większych będą bardziej rozbudowane programy pomocowe.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęśliwy w Wodzisławiu Śląskim i powiecie?




Oddanych głosów: 1218