zamknij

Biznes

Wodzisław: takimi autobusami będą jeździć mieszkańcy. Jest nowy przewoźnik z Żor

2013-11-05, Autor: mk
Wodzisław rozstrzygnął już przetarg na nowego przewoźnika. Spośród trzech, wygrała oferta firmy PPUH "Kłosok" z Żor.

Reklama

Przypomnijmy, że umowa z Dolnośląskimi Liniami Autobusowymi, które od stycznia wożą mieszkańców w ramach wodzisławskiej komunikacji miejskiej wygasa w grudniu. Dlatego miasto musiało ogłosić nowy przetarg. Tym razem nowy przewoźnik był wybierany na pięć lat.

Zainteresowane organizacją miejskiej komunikacji w Wodzisławiu były trzy firmy. Spośród złożonych ofert najatrakcyjniejszą pod względem ceny była oferta firmy PPUH „Kłosok” z Żor. Firma ta zaproponowała w przetargu cenę w wysokości 10 mln 71 tys. zł brutto.

 

By stanąć do przetargu firmy musiały spełnić szereg wymagań (szerzej pisaliśmy o tym tutaj). Mieszkańców może ucieszyć m.in. fakt, że wśród nich była klimatyzacja uruchamiana przy temperaturze pojazdu powyżej 25 stopni C. Poza tym wszystkie autobusy muszą być wyposażone w nadajnik GPS, umożliwiający śledzenie pojazdu w czasie rzeczywistym. Wykonawca zapewni pracownikom Urzędu Miasta dostęp do własnego portalu oraz możliwość śledzenie autobusów na mapie

 

. - Najdalej od 1 stycznia 2015 r. wyłoniony przewoźnik zapewni ogólnodostępne, poprzez darmowe oprogramowanie, śledzenie położenia pojazdów on-line na swojej stronie internetowej – mówi Barbara Chrobok. - Ta funkcja może okazać się bardzo użyteczną dla wielu użytkowników miejskiej komunikacji. Zawsze będzie można sprawdzić, gdzie obecnie znajduje się „nasz” autobus – dodaje.

 

Wszystkie autobusy, które będą od nowego roku przewoziły wodzisławian muszą być wyposażone w system informacji pasażerskiej, czyli elektroniczne tablice kierunkowe wykonane w technologii LED. Autobusy będą także posiadać tablicę informacyjną zapowiadającą kolejne przystanki, umieszczoną w środku pojazdu w miejscu widocznym dla wszystkich pasażerów oraz tablicę koralikową (z trasami linii i przystankami).

 

- Autobusy muszą być również wyposażone w urządzenia automatycznie wygłaszające przez głośniki komunikaty o przystanku aktualnym oraz następnym. Zależy nam, by pasażer czuł się dobrze doinformowany – mówi rzecznik.

 

Przewoźnik udostępni także do publicznej wiadomości adres strony internetowej lub portalu społecznościowego, na którym będzie zamieszczać ważne informacje m.in. o przewidywanych utrudnieniach na dzień bieżący, o opóźnieniach w realizacji kursu powyżej 15 minut wraz z podaniem przyczyny.

 

Firma „Kłosok” będzie też odpowiedzialna za sprzedaż biletów. Dla wielu pasażerów z pewnością interesującą będzie informacja, że nowy przewoźnik w terminie 6 miesięcy od podpisania umowy umożliwi zakup biletów mobilnie – dzięki użyciu telefonu komórkowego. To nie koniec. Najdalej do końca grudnia przyszłego roku w autobusach komunikacji miejskiej możliwe będzie płacenie za przejazd co najmniej kartą płatniczą (paypass) przy użyciu biletomatów. Możliwa jest ewentualna zamiana biletomatów na płatności e-kartą. Elektroniczne udogodnienia będą szły w parze ze sprzedażą tradycyjnych biletów u kierowcy. Co ważne, dotychczasowe ceny biletów nie ulegną zmianie.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~wyborca 2013-11-05
  11:09:50

  0 2

  żeby nie było jak z parkiem rozrywki,czego tam nie miało być,a widzimy jak jest.Takich obiecanek w Wodzisławiu jest bardzo duzo z strony Prezydenta,firma pokazała jeden autobus a zobaczymy w styczniu,ha,ha

 • ~patton 2013-11-05
  11:59:23

  0 3

  Pewnie będzie jeden wielki choas. Chętnie jeździłbym autobusem - szybko, taniej, spokojniej, bez problemów z parkowaniem, ale jak to zrobić, skoro nikt mnie nie zawiezie do pracy bez przesiadki.... jestem skazany na auto, jak większość ludzi!

 • ~ 2013-11-05
  12:57:53

  20 0

  Widzę wodzisławscy tropiciele wszelkiej maści teorii już się odezwali i jak zawsze im coś nie pasuje. No, ale przecież nie od dziś wiadomo, że najgłośniej drą się Ci, którzy z komunikacji miejskiej korzystają raz w roku… albo wcale.

 • ~ 2013-11-05
  13:43:14

  8 0

  @patton - aż dziw, że autobusu nie stawiasz pod łóżkiem, skoro przejście od przystanku do miejsca pracy jest dla ciebie tak kłopotliwe. na co dzień po mieście spokojnie możesz jeździć autobusem np. na jakieś większe, weekendowe, zakupy

 • ~ 2013-11-05
  13:44:16

  5 0

  swoją drogą miasto zaoszczędziło ok.5mln bo prognozy były na 3mln rocznie. pytanie zatem jak miasto chce zagospodarować "nadwyżkę".

 • ~morrjim 2013-11-05
  18:52:09

  1 0

  Podobnie jak @wyborca, podejdę do tej rewelacji z pewną rezerwą, bo faktycznie obiecać nie grzech, a ich moglibyśmy już naliczyć sporo.. ;)

 • ~ 2013-11-05
  21:14:34

  0 0

  errata @patton - jest: że autobusu nie stawiasz pod łóżkiem * ma być: że SAMOCHODU nie stawiasz pod łóżkiem

 • ~ 2013-11-05
  21:26:28

  0 0

  "Barbara Chrobok-Ta funkcja może okazać się bardzo użyteczną dla wielu użytkowników miejskiej komunikacji. Zawsze będzie można sprawdzić, gdzie obecnie znajduje się „nasz” autobus–dodaje."-gratuluję poczucia humoru pani rzecznik,rzeczywiście opcja przydatna jak "cholera" wszak wodzisław obsługuje w zasadzie 7 autobusów jak mnie pamięć nie myli.jest zatem co śledzić ;-) poza tym co komu po śledzeniu,jeśli będzie chciał się przesiąść z linii w centrum na obrzeża miast i okaże się,że autobus którym jadę ma opóźnienie,a ten na którym mam się przesiąść jedzie 5 min szybciej? ironizując mogę patrzeć na odjeżdżający autobus ;-) prawda natomiast jest taka, że autobusy powinny jeździć punktualnie :-) warto też byłoby dodać, że śledzenie powinno odbywać się w ramach dostępu do sieci miejskiej po wifi (przynajmniej taki był pierwotny pomysł) co przełoży się na oszczędności w transferze danych dla maniaków podziwiania jak jeden z 7 autobusów przemieszcza się po mieście ;-) inna ciekawostka czy udostępnione oprogramowanie będzie "potrafiło" przygotowywać raporty opóźnień autobusów x,y,z.... za dzień a,b.c.... lub okres aa,bb,cc.... ? pozwoliłoby to automatyczne śledzenie możliwych do naliczenia kar dla przewoźnika. skoro mowa o karcie "paypass" to rozumiem, że posiadacze kart bankowych będą mogli otworzyć poczekalnię o dowolnej porze dnia i nocy? wszak prezydent szymczak uwzględnił rzekomo zamek elektroniczny w poczekalni by można było się do niej dostać poza godzinami otwarcia?

 • ~ 2013-11-05
  22:11:06

  0 1

  dodam, że dostanie się do poczekalni będzie już rewolucją ;-) realny problem to chyba pokonanie "zasieków" w postaci zewnętrznego, szklanego obwodu w postaci wejścia do galerii. zatem cała idea otwarcia poczekalni weźmie pewnie "w łeb" aczkolwiek mogę się mylić. liczę jednak, że pani rzecznik jutro skoryguje moje myślenie :-)

 • ~ 2013-11-06
  00:03:21

  0 3

  Wygrał przewoźnik najgorszy z możliwych. Popatrzcie jakie trupy jeżdżą na liniach MZK? A 516 to kartoflobus, więc nie łudzę się, że na liniach wodzisławskich pojedzie coś lepszego. Plus dla UM za chęć wprowadzenia jakichś nowości i usprawnień! Oby tylko wyszło :)

 • ~ 2013-11-06
  08:12:42

  6 0

  @piotrek - powiedzmy sobie szczerze, w DLA też szału nie ma ;-) autobusy mają być punktualne w swoim rozkładzie, czyste, sprawne techniczne i dawać jakiś komfort jazdy wszak to nie autobusy do obsługi linii turystycznych. pogadaj z kierowcami, którzy jeżdżą dla DLA to opowiedzą ci o problemach z obecnymi autobusami. Można się spierać o "jakiś komfort" ale póki autobusy nie wyjadą to nie można nic powiedzieć, co najwyżej gdybać. poza tym osobiście wolę miejscowego przewoźnika niż np. wrocławskiego. Pamiętaj o tym, że każdą umowę można wypowiedzieć. Nie sądzę by ktoś kto podpisuje umowę na 10 mln z hakiem pochodził do tematu na zasadzie uda się lub nie.

 • ~ 2013-11-06
  08:15:03

  2 0

  do redakcji choć pani mk pewnie komunikacją miejską nie podróżuje to miło by było dowiedzieć się jakie roczniki pojazdów będą obsługiwały wodzisławską komunikację ;-) wymóg przetargowy wymogiem, ale takie rzeczy warto wiedzieć.

 • ~wodzislawianin1 2013-11-07
  09:13:58

  3 0

  mhl999 sprawdzoną i dobrą rzeczą są tablice świetlne które na przystankach wyświetlają jaki autobus za ile minut przyjedzie, po to GPS ma sens, ale z tego co wiem to tablic takich nie będzie. Ważną sprawą związaną z komunikacją jest natomiast brak miejsc postojowych dla autobusów. Kto pospaceruje po parku może zauważyć, że tworzą się "korki autobusowe" a oczekujące na odjazd autobusy stoją na...chodniku. To prawdziwy problem do rozwiązania.

 • ~ 2013-11-07
  23:18:35

  0 0  @wodzislawianin1 - dla mnie śledzenie takiej ilości autobusów w komórce to zwykły wodotrysk. może to rajcować małolatów bądź gadżeciarzy. może gdyby po bardziej odległych dzielnicach jeździło po kilka autobusów, z różnymi wariatami tras to wtedy miało by to jeszcze sens. pocieszający jest jedynie fakt, że to przewoźnik ma zapewnić taką aplikację a nie wydaje jej urząd, bo takie było pierwotne założenie. korki autobusowe to "przejściowy" problem do momentu uruchomienia drugiego pasa ruchu. brak miejsc postojowych to już przykład głupoty urzędniczej, bo rzeczywiście autobusy stają wszędzie gdzie się da. problemem jest też wąski chodniczek przy pseudowiatach

 • ~odrok 2013-11-08
  12:28:37

  1 0

  Proponuję zadbać o terminowość zwłaszcza linii A. Wodzisław nie jest jakimś zakorkowanym miastem a linia A spóźnia się cyklicznie o 20min. Śledzenie autobusu byłoby ok, gdyby były tablice przy przystankach. W Wodzisławiu nie ma licznej społeczności studenckiej, gadżeciarskiej, yuppies itp. Jest za to mnóstwo osób starszych, którzy nie mają smartfonów.

 • ~Rob 2013-11-24
  12:50:55

  0 0

  Suprer na zdjeciu Białoruski MAZ... klasa

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Gdzie zaopatrujecie się w książki?

Oddanych głosów: 132