zamknij

Wiadomości

Wodzisław: to nietypowe skrzyżowanie doczeka się sygnalizacji

2013-11-13, Autor: mk
Powiatowy Zarząd Dróg w Wodzisławiu zainstaluje sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ulic w wodzisławskiej dzielnicy Wilchwy, popularnie nazywanym „rynkoczem”.

Reklama

Chodzi o skrzyżowanie ulic: Skrzyszowskiej, Mszańskiej, Turskiej i Czarnieckiego. Wykonawcą instalacji jest wybrany w przetargu Zakład Inżynierii Ruchu W. Sylwestrzak i spółka z Bytomia. Na wykonanie sygnalizacji firma ma czas do grudnia. Koszt inwestycji to prawie 200 tys. zł

Sygnalizacja będzie acykliczna, czyli sterowana poprzez kamerę (tzw. wideodetekcję) i będzie pracować w systemie preference, co oznacza, że pierwszeństwo przejazdu – ze względu na natężenie ruchu – będą mieli kierowcy poruszający się ul. Turską i Mszańską.

 

Początkowo do budowy świateł na „rynkoczu” planowano wykorzystać należącą do powiatu sygnalizację zdemontowaną ze skrzyżowania ul. Matuszczyka i Radlińskiej, gdzie powstało rondo. - Po analizie okazało się jednak, że w nowej lokalizacji światła te nie będą zdawać egzaminu. Władze powiatu zdecydowały więc o wyasygnowaniu środków na zakup i zainstalowanie zupełnie nowej sygnalizacji dostosowanej do układu tego nietypowego skrzyżowania - wyjaśnia Wojciech Raczkowski, rzecznik Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu.

 

Warto dodać, że wcześniej w rejonie skrzyżowania wybudowano za ponad 40 tys. zł chodnik od przystanku autobusowego przy ul. Turskiej do planowanego przejścia dla pieszych przy ul. Skrzyszowskiej, które również będzie objęte sygnalizacją świetlną. Z kolei latem oczyszczono, wyrównano i utwardzono pobocze na odcinku od ogródków działkowych do skrzyżowania przy ul. Mszańskiej, co miało poprawić bezpieczeństwo poruszających się tam pieszych.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~wodzislawianin1 2013-11-13 14:03:10

  Jest tyle miejsc gdzie potrzebna jest sygnalizacja świetlna - choćby Łużycka-Jastrzębska albo Pszowska-Górnicza czy nawet 26 marca- Harcerska (w godzinach szczytu). Niestety od kilku lat brak jakichkolwiek nowych świateł w mieście a natężenie ruchu wzrasta.

  23 0
 • ~2plus2 2013-11-13 15:54:52

  W tym miejscu to się bardzo przyda! mam nadzieję, że będzie bezpieczniej!

  1 0
 • ~Emkejt 2013-11-13 17:32:53

  Jak napisano w pierwszym poście - Górnicza/Pszowska, Łużycka/Jastrzębska - tak, ale tam - po cholerę ? Jakiś radny tam mieszka ?

  15 0
 • ~ 2013-11-13 18:02:24

  Im mniej świateł tym płynniejszy ruch

  0 3
 • ~Markar 2013-11-13 18:56:47

  Jak napisano w pierwszym poście - Górnicza/Pszowska, Łużycka/Jastrzębska - tak, ale tam - po cholerę ? Jakiś radny tam mieszka ?

  jak tamtędy nie jeździsz - to nie wiesz jak tam jest - to się nie wypowiadaj

  0 6
 • ~ 2013-11-13 19:00:52

  @wodzislawianin1 - po co światła na łużyckiej i jastrzębskiej? zupełnym absurdem jest 26.marca - Harcerska. wszędzie tylko światła i przejścia a potem jedziesz po 20-30km/h

  0 5
 • ~wodzislawianin1 2013-11-13 20:03:54

  mhlu999 już Ci tłumaczę bo widzę, że na rozwiązaniach komunikacyjnych się nie znasz. Światła na Łużycka-Jastrzębska pomogły by odciążyć rondo 750 lecia (to te koło Mc Donald's). Łużycka stanowi alternatywę dla DK78 ( Rybnickiej) bo biegnie równolegle. Stworzenie tam świateł jest ostatnią przeszkodą aby np. ciężarówki z Radlina (kopalnia, koksownia) i Rybnika do Jastrzębia i na odwrót nie jeździły Rybnicką pod blokami koło PKP. Obecnie kierowcy jadący od Radlina nie jadą Łużycką bo z niej w lewo na Jastrzębie nie sposób wyjechać!!!! Dlatego wszystko jedzie Rybnicka i korkuje rondo. Juz rozumiesz?

  6 0
 • ~ 2013-11-13 20:04:05

  nareszcie!!

  2 0
 • ~wodzislawianin1 2013-11-13 20:08:06

  Co do 26 Marca- Harcerska to ty chyba siedzisz przed komputerem w godzinach szczytu i nie wiesz że np. od 14:00 aż do 17:00 wyjechać z Harcerskiej w stronę Koncentratów i Wałowej ( zresztą w stronę Jana Pawła też) to szczyt marzeń, a korek sięga aż po rondo na Mc Donald's za to na 26 marca jedzie parę samochodów które jednak skutecznie blokują skręcających z Harcerskiej. Światła w godzinie szczytu potrzebne. Jedź na Zachód to zobaczysz ile tam jest świateł i rond w miastach podobnych do Wodzisławia. U nas kilka rond i świateł na krzyż. Daleko nam do Europy...

  8 0
 • ~lukaszu 2013-11-13 20:57:49

  Bardzo dobra decyzja. Po pierwsze bardzo specyficzne skrzyżowanie, po drugie 5 dróg z których Czarneckiego i Skrzyszowska schodzą się 3-4m wcześniej. Ciężko rozeznać kto z kierunkowskazu gdzie jedzie, czasami samochody z Czarneckiego blokowały zjazd na Skrzyszowską od Mszańskiej - decydowała wolna wola. Zza wiaduktu ciężko dostrzec samochody. Świetna decyzja.

  Minusem jest remont przystanku przy którym autobusy się chyba nie zatrzymują.

  3 0
 • ~ 2013-11-13 22:12:47

  @wodzislawianin1 - weź pod uwagę zasadnicze źródło problemu na jastrzębskiej/łużyckiej to brak przejazdu na autostradzie. cały strumień pojazdów siłą rzeczy ląduje rondzie o którym piszesz. część pojazdów jedzie przez marklowice, część jastrzębską. kiedyś dla zabawy policzyłem - wyszło mi, że co 20s jastrzębską jedzie TIR. czas "badania" ok 25min. chcesz zatem przeanalizować potoki ruchu w mieście dla TIRów to cofnij się do granic wodzisławia by wiedzieć skąd się biorą, bo niekoniecznie mowa jest o koksowni czy kopalni. SAME ŚWIATŁA w niczym nie pomogą. weź pod uwagę, że pewnie zastosuje się to samo rozwiązanie, które ma być zastosowane na "5drogach". skoro główny potok będzie z łużyckiej na jastrzębską to można się spodziewać, że od ronda do światel na w/w skrzyżowaniu zaczną się korki, bo kierowcy jadący od MC'donalds będą stać na czerwonym. wtedy to dopiero zablokujesz ruch ;-) poza tym bez problemu z tego spornego skrzyżowania można się wydostać na jastrzębską trzeba tylko umieć jeździć. podobnie jest na rondzie, przypatrz się w jakiej odległości od skrzyżowania stoją niektóre pojazdy, bez problemu zmieścisz tam drugie auto.

  0 8
 • ~ 2013-11-13 22:15:54

  harcerska/26marca - nie przekonałeś mnie w żaden sposób. powiem więcej odwróciłbym ruch na kubsza od wck do ing by wjazd na parking przy wck odbywał się od strony ing, wyjazd na rondo lub tak jak teraz michalskiego (mały fragment kubsza 2 kierunkowy +ustąp pierwszeństwa dla dalszego fragmentu kubsza). wtedy masz 2 alternatywne drogi. kto będzie chciał jechać na wałową pojedzie przez parking, na JP przez harcerską. możesz narzekać na ruch na parkingu wzrośnie, ale prawda jest taka, że jest "nonstop". poza tym czy nie prościej tam postawić znak i zmienić organizację pojazdów z pierwszeństwem? ci jadący z góry mieli by ustąp pierwszeństwa, ci jadący z dołu na wprost siłą rzeczy też, mogli by jednak uciec wcześniej przez parking przy wck i michalskiego

  0 9
 • ~ 2013-11-13 22:55:31

  jesteśmy cywilizowanym, rozwiniętym społeczeństwem (tak o sobie myślimy), a chcemy regulować ruch światłami na jakichś zadupiach.
  wiara w cudowną moc sprawczą sygnalizacji świetl. jest śmieszna, a pomysły z rozwiązywaniem problemów na rondzie w jednym miejscu, światłami w drugim to dowód na 'rozeznanie' w temacie.
  im mniej świateł tym płynniejszy ruch, zwłaszcza w takim mieście, jak nasz Wodzisław.

  0 3
 • ~Rychu 2013-11-14 00:06:28

  Skrzyżowanie rzeczywiście jest trochę nietypowe, ale ma ktoś może jakieś statystyki, czy tam jest tak niebezpiecznie. Do ilu wypadków/kolizji tam doszło w tym roku? Jak taka statystyka wygląda w porównaniu do innych skrzyżowań?

  3 0
 • ~Mariano_Italiano 2013-11-14 12:47:58

  Górnicza/Pszowska - nieraz masakra, tym bardziej że blisko Policji. Władzo! Interweniuj, plissssssssssssssss!

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Waszym zdaniem dzieci powinny wrócić we wrześniu do szkoły?
Oddanych głosów: 208