Piramidy - budowle, o których człowiek wie już sporo, ale nadal nie wszystko. Gość wodzisławskiego muzeum spróbuje odkodować zaszyfrowany przekaz starożytnych budowli.
W czwartek, 7 czerwca o godzinie 17.00 w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Wodzisławiu Śląskim odbędzie się wykład egiptologa dr Andrzeja Ćwieka pt. „Kod Piramid”.
O piramidach słyszymy prawie codziennie. Wspólnym mianownikiem filmów, książek, artykułów i internetowych newsów są tytuły: „Tajemnice piramid”, „Zagadka Wielkiej Piramidy”, „Niezwykła energia piramid”. Czy jednak „tajemnice piramid” istnieją naprawdę? Ależ oczywiście! Tyle, że nie mają nic wspólnego z kosmitami. I najważniejszą kwestią nie jest wcale to, jak Egipcjanie zwalili na kupę te miliony kamiennych bloków.
Wbrew - wynikającemu z niewiedzy - przekonaniu zwolenników iluzji, wiedza egiptologiczna na temat piramid jest nie tylko rozległa, ale i fascynująca. Piramidy nie były po prostu grobowcami, w każdym razie nie w dzisiejszym znaczeniu tego słowa. Każda z nich miała być zarazem machiną do zmartwychwstania i wieczną siedzibą faraona, żyjącego i panującego po śmierci.
Czym były piramidy i co tak naprawdę wiemy o tym kto, kiedy, jak i po co je wybudował? Uczestnicy wykładu spróbują odkodować zaszyfrowany przekaz starożytnych budowli.
Wstęp jest bezpłatny.
Dr Andrzej Ćwiek - absolwent archeologii śródziemnomorskiej na Uniwersytecie Warszawskim (praca mgr 1994 „Małe Piramidy Schodkowe”, doktorat 2003 „Relief Decoration in the Royal Funerary Complexes of the Old Kingdom”). Kurator Galerii Egipskiej w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i adiunkt w Instytucie Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Prowadzi zajęcia z archeologii Egiptu, egipskiej architektury i sztuki, hieroglifów, archeologii śródziemnomorskiej. Od 1993 uczestnik prac polskich misji archeologicznych w Egipcie: w Tell Atrib, Sakkarze, Deir el-Bahari. Od 2015 kierownik projektu badania grobowców z okresu Średniego Państwa w ramach Polskiej Misji Archeologicznej w Szejch Abd el-Gurna. Autor książek „Jak budowano egipskie piramidy” (Poznań 2001), „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie” (Poznań 2005) i „Hieroglify egipskie. Mowa bogów” (Poznań 2016). Specjalizuje się w zagadnieniach ideologii władzy królewskiej i jej realizacji w egipskiej architekturze i sztuce, ale obszar jego zainteresowań jest bardzo szeroki: od pisma hieroglificznego do materiałoznawstwa.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Dożynki gminne w Godowie za nami. Jak zwykle było pięknie i uroczyście [FOTO]
2291Witaj szkoło! Ponad pół tysiąca pierwszoklasistów rozpoczęło edukację w Wodzisławiu
1420Rodzic oburzony systemem e-dziennika: dlaczego mam płacić za możliwość kontaktu ze szkołą? Sprawę poruszył też znany poseł
931"Marka-Śląskie": Wodzisław Śląski wyróżniony za social media
770Carbonalia ograniczą się tylko do jednego dnia! Pogoda pokrzyżowała plany
426"Marka-Śląskie": Wodzisław Śląski wyróżniony za social media
+2 / -2Witaj szkoło! Ponad pół tysiąca pierwszoklasistów rozpoczęło edukację w Wodzisławiu
+1 / -1Rodzic oburzony systemem e-dziennika: dlaczego mam płacić za możliwość kontaktu ze szkołą? Sprawę poruszył też znany poseł
+0 / -1Dożynki gminne w Godowie za nami. Jak zwykle było pięknie i uroczyście [FOTO]
+0 / -2Rewolucja w szkołach. Zobacz, jakie zmiany zachodzą od 1 września
+1 / -3Rodzic oburzony systemem e-dziennika: dlaczego mam płacić za możliwość kontaktu ze szkołą? Sprawę poruszył też znany poseł
1Carbonalia ograniczą się tylko do jednego dnia! Pogoda pokrzyżowała plany
0"Marka-Śląskie": Wodzisław Śląski wyróżniony za social media
0Dożynki gminne w Godowie za nami. Jak zwykle było pięknie i uroczyście [FOTO]
0Witaj szkoło! Ponad pół tysiąca pierwszoklasistów rozpoczęło edukację w Wodzisławiu
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert