zamknij

Wiadomości

Wodzisław: wieża romantyczna ulega hydrofobizacji

2013-11-11, Autor: mk
Zgodnie z wcześniejszymi planami, wodzisławska baszta przechodzi aktualnie kolejny etap rewitalizacji. To proces hydrofobizacji czyli gruntownego zabezpieczenia przed szkodami wyrządzonymi przez wodę.

Reklama

Wodzisławska wieża romantyczna ma za sobą już dwa etapy remontu. Pierwszy zakończono w 2011 roku. Wtedy ustabilizowano konstrukcję, wykonano rozbiórkę odspajających się fragmentów zwieńczenia baszty i wiernie je odtworzono. Wykonano instalacje odgromową oraz wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. To wszystko kosztowało 130 tys. zł.

W zeszłym roku przeprowadzono remont obiektu na zewnątrz. Za kwotę prawie 80 tys. zł wyczyszczono ściany zewnętrzne, uzupełniono zniszczone sklepienia oraz naprawiono pęknięcia w murach. Na ten cel prawie 50% potrzebnych funduszy Urząd Miasta pozyskał od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

Kolejnym etapem jest wspomniana hydrofobizacja czyli zabezpieczenie murów przed wilgocią i gniciem. Ponadto w czasie prowadzonych prac okazało się, że konieczne jest wzmocnienie strukturalne wybranych cegieł. Prace odbywają się pod nadzorem konserwatora zabytków.

 

- W dalszej części planujemy oświetlić obiekt, zainstalować monitoring, a może za kilka lat wykonać konstrukcję schodów wraz z tarasem widokowym. Na to wszystko potrzebne są pieniądze. Od nich uzależniony jest harmonogram prac – zapowiada prezydent Mieczysław Kieca.

 

Warto dodać, że wieża romantyczna znajduje się pod opieką Stowarzyszenia Baszta, które dzierżawi ją za symboliczną kwotę. Zadaniem Stowarzyszenia jest przywrócenie obiektu mieszkańcom, za pomocą organizacji tutaj imprez plenerowych oraz spotkań.

 

>>>czytaj również: Spacer po Wodzisławiu w eskorcie Gwardii Miejskiej? Czemu nie! Każdy może skorzystać

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
  • ~Don C. 2013-11-11 14:00:15

    Cytat: " a może za kilka lat wykonać konstrukcję schodów wraz z tarasem widokowym " Za kilka lat? I jeszcze "może?" faktycznie ambitne plany UM.I nie wiem czy ktoś zauważył ale trzeba wyciąć z 2 drzewa bo od strony miasta ta baszta przez ostatnie lata stała się niewidzialna.A to jak widzę urzędniczy bezsens w tym kraju to kolejne kilka lat.

    7 0
  • ~ 2013-11-12 10:02:32

    nie wiem gdzie prezydent widzi problem, przecież miasto "zaoszczędziło" prawie 5mln na komunikacji miejskiej w latach 2014-2018. w wieloletnim planie było założone ok.15 mln na komunikację, a pójdzie 10mln z małym hakiem. kasa więc "jest" trzeba ją tylko umiejętnie przesunąć w budżecie :-D na przykładzie jarów wiadomo, że to bardzo proste. może w końcu mieszkańcy/stowarzyszenia zaczną sięgać po te oszczędności, a nie będą dawać wodzić się za nos władzy, która i robi co jej się podoba. pewnie teraz zrobi się "czary mary hokus pokus" i przywróci poprzednie zadania, który wypadły przy zwiększeniu kwoty na jary. potem się powie, że kasy nie ma, ale to wciąż ok.1 mln do wykorzystania ;-)

    1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wiesz jak udzielić pomocy będąc świadkiem zdarzenia drogowego?Oddanych głosów: 31