Nie wiadomo na razie z jakim odzewem spotka się ta inicjatywa. Pasjonatów historii ziemi wodzisławskiej jest wielu, i to właśnie ich wodzisławskie Muzeum chciałoby zaprosić do aktywnej promocji regionu. - Naszym celem jest stworzenie grupy badaczy przeszłości ziemi wodzisławskiej. Chcemy włączyć w życie naszego Muzeum przede wszystkim miłośników historii, pasjonatów, którzy byliby chętni do pomocy przy szerzeniu wiedzy o Wodzisławiu Śląskim - mówi dyrektor Muzeum Sławomir Kulpa.
Grupa pasjonatów docelowo miałaby prowadzić zajęcia w szkołach, lekcje muzealne, zaszczepić miłość do ziemi wodzisławskiej przede wszystkim u najmłodszych mieszkańców. - Mamy w planie opracowanie podręcznika edukacji regionalnej oraz zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Tego rodzaju pasję rozwijać należy od najmłodszych lat, najlepiej od wieku przedszkolnego - dodaje Sławomir Kulpa.
Spotkanie historyczne odbędzie się 18 lutego 2011 r. o godzinie 15.00 w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Połączone będzie z warsztatami skierowanymi przede wszystkim do wodzisławskich nauczycieli, studentów, modelarzy i wszystkich zainteresowanych historią miasta mieszkańców i pasjonatów, a także osób i instytucji gotowych do podjęcia szeroko rozumianej współpracy z Muzeum.
Podczas spotkania przedstawione zostaną również najnowsze wyniki badań historycznych dotyczących ziemi wodzisławskiej. Muzeum przedstawi również swoją ofertę edukacyjną.
Program imprezy:
15.00 – Przywitanie uczestników spotkania. Dyrektor Muzeum Sławomir Kulpa. W imieniu nauczycieli i zaproszonych gości: Marian Maćkowski historyk, doradca metodyczny na terenie powiatu wodzisławskiego. Rozpoczęcie sesji historycznej. Prowadzący spotkanie Piotr Hojka.
15.05 - Najnowsze badania archeologiczno - architektoniczne Pałacu Dietrichsteinów. Sławomir Kulpa.
15.15 - Kształtowanie się samorządu komunalnego w latach 20. XX wieku w Wodzisławiu Śląskim. Krzysztof Witosz - historyk, nauczyciel ZST w Wodzisławiu.
15.25 - Problemy badawcze badań nad II wojną światową w Wodzisławiu. Piotr Hojka.
15.35 - Przedstawienie oferty edukacyjnej Muzeum, wraz z multimedialną prezentacją zdjęć z poprzednich Spotkań z Historią. Kinga Kłosińska.
15.50 - Dyskusja uczestników spotkania. Możliwe formy wsparcia placówki.
16.05 - Krótka prezentacja grupy rekonstrukcyjnej i możliwości dołączenia do niej i współpracy z Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.
16.30 - Zakończenie spotkania.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Szmaragdowe i diamentowe gody. Świętowali jubilaci
3425Zielona Pracownia otwarta. Służy uczniom w SP w Gołkowicach
3338Uroczyste ślubowanie uczniów rzemiosła [FOTO]
2143"Bajkowe Wzgórze" po remoncie. Budynek został ocieplony, ma nową elewację
1877Budynek-Płomień, czyli Muzeum Ognia obchodzi dziesiąte urodziny
985Dobrostan nauczycieli w zapomnieniu. Polskiej edukacji poważnie zagraża luka pokoleniowa
+1 / -1Niezwykłe dzieło trafiło do wodzisławskiego muzeum. To kronika Wodzisławia Śląskiego
+7 / -8Szmaragdowe i diamentowe gody. Świętowali jubilaci
+0 / -2Budynek-Płomień, czyli Muzeum Ognia obchodzi dziesiąte urodziny
+1 / -31. miejsce Teatru Szydełko z WCK na festiwalu „Dziatwa”
+0 / -2W Czyżowicach rozmawiano "O winie przy winie" [FOTO]
0Szmaragdowe i diamentowe gody. Świętowali jubilaci
0Wojewódzki Konkurs Kolęd i Pastorałek "Hej kolęda, kolęda..." 2024
0Budynek-Płomień, czyli Muzeum Ognia obchodzi dziesiąte urodziny
0Zielona Pracownia otwarta. Służy uczniom w SP w Gołkowicach
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert